Головні члени речення: підмет і присудок

Про матеріал
Урок-розробка про головні члени речення: підмет та присудок, знаходження їх
Перегляд файлу

Білоцерківська спеціальна загальноосвітня школа №19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок

з української  мови

в 9- А класі

 

                                             вчитель-дефектолог

Лугова Наталія Андріївна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біла Церква

2018

 

 

Урок №18

 

 

Тема. Головні члени речення: підмет і присудок

 

Мета: вчити знаходити головні члени речення, ставити  питання до них; корегувати мовлення; виховувати  бережливе ставлення до природи.

 

Обладнання: картки, презентація «Перший сніг», картини природи.

 

                                        Хід уроку

 

І. Нервово-психологічна підготовка класу.

    Привітання.

    Перевірка наявності зошитів, щоденників, ручок, підручників.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

- Давайте пригадаємо речення за метою висловлювання.

- Ми знаємо, що речення будуються в певному порядку та мають головні та другорядні члени. Розглянемо картину природи.

- Яку пору року зображено на картині?

- Куди відлітають журавлі?

- Запишемо вірш по картині:

 

Сумує осінь у нашому саду.

Поодцвітали мальви сніжно-білі.

І журавлі полинули у вирій.

 

 

ІІІ. Основна частина.

1. Слово вчителя.

- Ми зараз в цьому вірші визначимо головні члени речення – підмет та присудок:

- Давайте пригадаємо, на які питання відповідає підмет, а на які присудок.

Підкреслимо головні члени у віршику.

2. Перегляд презентації «Перший сніг».

3. Обговорення та складання речень. Пояснення граматичної основи та другорядних членів речення.

4.  Читання поезії.

 

              Перший сніг

Ще вчора сонечко так гріло,

Чабан з отарою ходив.

Озиме пишно зеленіло,

І лист у лузі гомонів.

Сьогодні ж сніг увесь неначе

Заслав сріблястий оксамит.

І вітер жалісливо плаче.

І сонце ллє не той мов світ.     

 І.Манжура

 

 

5. Підкреслюємо головні члени речення.

6. Фізкультпауза.

7. Творча робота.

З поданих слів скласти речення.

З, листя, падають, росинки, сльозинки, ніби.

Намистом, зліва, калина, червоним, пишалася.

Галявину, боків, оточили, з, могутні, усіх, дуби.

 

Підкреслити  головні та другорядні члени речення.

 

ІV. Підсумок уроку.

Бесіда.

- Яку тему ми сьогодні опрацювали? Як підкреслюється підмет, присудок?

Що є основою речення?

 

Оцінювання учнів.

Домашнє завдання: с. 35, вправа 76 (закінчити текст, а також підкреслити головні члени речення).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
20 січня 2019
Переглядів
3183
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку