«Квадрат Воскобовича» («Ігровий квадрат»)
«Розумний квадрат» - один з «інструментів» чудової колекції розвиваючих ігор педагога-винахідника В'ячеслава Воскобовича. Він вміє перетворюватися в різні предмети і попутно «повідомляє» дітям про різні геометричні властивості фігур. У цієї гри є безліч «народних» назв – «Кленовий листок», «Косинка», «Вічне оригамі». Все це, по суті, вірно. «Ігровий квадрат» являє собою 32 жорстких трикутника, наклеєних на гнучку основу з двох сторін на деякій відстані один від одного. Завдяки такій конструкції квадрат легко трансформується. Ще одна назва — «Квадрат-трансформер» — не випадково, адже з нього конструюються як площинні, так і об’ємні фігури. «Квадрат» у казці «Таємниця Ворона Метра» оживає і перетворюється в образи: будиночок, мишку, їжачка, черевичок, літачок, кошеня. Дворічні малюки з допомогою дорослого складають будиночок з червоним або зеленим дахом, цукерочку. Більш дорослі діти освоюють алгоритм конструювання, знаходять заховані в «будиночку» геометричні фігури, вигадують власні предметні силуети. Квадрат можна певним чином розрізати. Наприклад, розріз хрестом дає незвичайні об’ємні фігури. Можливі ігри з частинами Квадрата (наприклад, підніми лівий або правий куточок) – своєрідний пальчиковий театр. Ігри з «Квадратом Воскобовича» розвивають дрібну моторику рук, просторове мислення, сенсорні здібності, розумові процеси, вміння конструювати, творчість.
Познайомити дітей з «Квадратом Воскобовича» можна різними способами в залежності від уяви та творчості педагога.
За допомогою цього чарівного квадрата, діти вчаться слухати і запам'ятовувати інструкцію, пояснювати свої дії, ставити запитання. В ході цієї роботи закріплюються граматичні категорії: узгодження всіх частин мови в реченні, родові поняття, відмінкові закінчення, однина і множина іменників. Дитина може обіграти складену фігуру, таким чином, розвиваючи зв'язну мову і розвиваючи творчу уяву.
Він може бути використаний як на заняттях з математики, так і на заняттях з грамоти, наприклад: під час пальчикової гімнастики діти можуть зібрати задану фігуру, зробити звуко-складовий аналіз заданого слова, скласти речення із цим словом, викласти чи написати схему речення. Ми разом з дітими вигадували казки про складеного ними героя за вибором дітей. Під час розповідання своїх авторських казок, діти створювали персонажів своєї казки за допомогою «Квадрата-трансформера». Квадрати сприяють закріпленню кольору, форми, величини предмета, освоєння схем складання предметів.
Я навчаю дутей перетворювати квадрати в різні фігури, освоювати прийоми конструювання, діти вчаться давати характеристику геометричним фігурам.
Ми разом з батьками виготовили двоколірні та чотирьохколірні «Квадрати Воскобовича» на кожну дитину. Окрім того, що ця гра є надзвичайно цікавою, її можна виготовити своїми руками.
Як зробити чарівний «Квадрат Воскобовича»?
«Квадрат Воскобовича» можна змайструвати і самостійно, використовуючи для цього підручні матеріали:
Можна зробити по-іншому: