Групи крові та переливання крові

Про матеріал
Мета: продовжувати формування встановлення зв’язків між будовою та функціями форменних елементів крові (еритроцитів), сформувати знання про групи крові, переливання, про небезпеки , які загрожують реципієнтам при переливанні крові; розвивати образне й логічне мислення, уміння висловлювати думки; формувати вміння працювати в групах; удосконалювати вміння творчо розв’язувати поставлені завдання; виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих
Перегляд файлу

Біологія 8 клас                                                                                            Дата__________________                                                                                     

Урок № 32

Тема: Групи крові та переливання крові

Лабораторна  робота:  Мікроскопічна будова крові людини.

 

Мета:

освітня: продовжувати формування  встановлення зв’язків між будовою та функціями форменних елементів крові (еритроцитів), сформувати знання про групи крові, переливання, про небезпеки , які загрожують реципієнтам при переливанні крові;

розвивальна: розвивати образне й логічне мислення, уміння висловлювати думки; формувати вміння працювати в групах; удосконалювати вміння творчо розв’язувати поставлені завдання;

виховна: виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.

Тип уроку: комбінований

Методи і методичні прийоми: пояснювальна бесіда, розповідь – пояснення, підсумкова бесіда; наочні методи: демонстрація слайдів, малюнків, фотокарток, мікропрепаратів; пошукові: евристична бесіда, створення та розв’язання проблемних питань, робота з словниками, самостійна робота з підручником.

Основні поняття і терміни: еритроцити, еритробласти, аглютиніни,  аглютиногени ( антигени), донор, реципієнт, резус-фактор, резус-конфлікт

Внутрішньо- і міжпредметні зв’язки: медицина, хімія, гігієна, історія

Обладнання: підручник, додаткові джерела інфорації (довідники, енциклопедії), роз даткові картки, таблиця «Формені елементи крові», фотокартки

Структура уроку

1. Організаційний момент.

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

 

2. Актуалізація опорних знань учнів

2.1 Диктант  (+ -)  «Стежкою ХОМИ»

Того, хто у всьому сумнівається, називають Хомою невірним. Гра: « ВІРЮ – НЕ - ВІРЮ»

1. Внутрішнє середовище організму — кров, лімфа і тканинна рідина.

2. Еритроцити — без’ядерні клітини крові.

3. Тромбоцити — кров’яні пластинки крові.

4. Тромбоцити — червоні тільця, що містять гемоглобін.

5. Тромбоцити беруть участь у зсіданні крові.

6. Для зсідання крові потрібен кальцій.

7. При зсіданні крові розчинений білок фібриноген перетворюється на фібрин (нерозчинний білок).

8. Гепарин — речовина, що перешкоджає зсіданню крові.

9. У хворих на гемофілію здатність до зсідання крові збільшена.

10. Гемофілія — спадкова хвороба.

                    Відповідь:  + - + - + + + + - +

2.2. Знайти відповідність між рисунком  та назвою формених елементів крові:

А – лейкоцитиОписание: Результаты поиска изображений для запроса "еритроцити "Описание: Результаты поиска изображений для запроса "еритроцити "Б – еритроцити               В - тромбоцити

1

2

3

Описание: Результаты поиска изображений для запроса "еритроцити "

2.3. Розв’язування математичної задачі

Визначте масу крові у власному організмі, якщо відомо, що вона складає 1/3 маси тіла. Найдіть середньоарифметичне в парах. (вчитель перевіряє правильність рішення)

2.4. Головоломка «Зсідання крові»

Впишіть за годинниковою стрілкою кільця назви етапів процесу утворення тромбу під час зсідання крові

1.Тромбоцит

2. Тромбопластин

3. Протромбін

4. Тромбін

5. Фі­бриноген

6. Тромб

 

 

3. Мотивація навчальної діяльності

Втрата великої кількості крові призводить до порушення сталості внутрішнього середовища організму. Питання дітям: Як можна компенсувати втрату великої кількості крові?

Інформація:

Папа Римський Інокентій VIII, який не хотів старіти, наказав влити собі кров від трьох юнаків, що стало причиною смерті всіх чотирьох. Чому?

(діти висувають свої версії, вчитель просить всіх дітей намагатись запам’ятати  версії),відповіді правильної не дає,залишає питання відкритим і переходить до вивчення нового матеріалу. Відповідь на питання учні дадуть  в ході уроку.

 

4. Вивчення нового матеріалу

План

1. Історія переливання крові

2. Групи крові. Переливання крові

 

1. Історія переливання крові

Ще в давні часи робили спроби переливання крові хворим, які втратили багато крові. Кров використовували і як цілющий напій: хворим давали пити кров тварин або здорових людей. Французька королева Марія Медічі (XVII ст.) відважилася пити людську кров, щоб позбутися хворої старості. Зцілення королева-кровопивця не знайшла.

Вперше довів можливість оживити тварину переливанням крові англійський анатом Лoyep (1666 p.). Після смерті обезкровленого собаки в його судини влили кров від іншого собаки. Тварина ожила.

Вперше вдале переливання крові від людини до людини відбулося 1819 р. в Лондоні. Через 13 років у Росії лікар Вольф зробив успішне переливання крові жінці, котра помирала після пологів. Але надалі — невдачі. Підрахували, що всього на земній кулі проведено 1247 переливань, із них 176 закінчилися смертю.

Попробуємо дати відповідь: Чому були випадки смертей?

 

2. Групи крові. Переливання крові

Слово вчителя

а) Відкриття чотирьох груп крові за системою АВО

1901 р. — в еритроцитах знайдено два антигени (А і В), а у плазмі — антитіла (α і β)

б) Поширення груп крові серед людей ( таблиця виведена на дошку)

Група крові

Європа

Американські індіанці

Азія

І (О)

43%

80%

Переважають люди з III та IV групами крові

II (А)

47%

20%

III (В)

6%

Практично немає

IV (АВ)

4%

Практично немає

       в) Групи крові тварин

- Чи можливі варіанти переливати кров від тварин людині?

- Чому спроби переливання крові тварин людині призводили до загибелі хворих (XVII ст.)?

Таблиця «Групи крові тварин» (виведена на дошку)

Тварини

Групи крові

Орангутанг

І , II, III, IV

Шимпанзе

І , II

Свиня

II, III

Собака

 I, II, III

Крокодил

III

Змія

II, III

Жаба

II, III, IV

г)  Переливання крові:

При розподілі крові на групи враховується вміст у формених елементах антигенів (А і В) та антитіл плазми (α, β)

У людей які мають в еритроцитах білок (А), у плазмі ніколи не буває білка (а), а за наявності білка (В) ніколи немає білка (в). якщо людині з І групою крові влити, наприклад, ІІ або ІІІ то буде склеювання еритроцитів – аглютинація.

Аглютинація — склеювання еритроцитів коли трапляються однойменні аглютиногени та аглютиніни (А і α), (В і β).

Донор

приймає

віддає

Універсальний  донор

Універсальний реципієнт

І

1

   1,2,3,4

1

4

II

1,2

      2,4

 

 

III

1,3

      3,4

 

 

IV

4

        4

 

 

 

Робота з таблицею (працюють парами)

Впишіть до таблиці співвідношення аглютинінів та аглютиногенів при переливанні крові.     

Поняття - універсальний донор, універсальний реципієнт.               

 З’ясувати хто може стати донором і реципієнтом.

Хто такий універсальний донор і універсальний реципієнт (всі визначення записуємо в зошит).      

Таблицю заповнюємо разом: записуємо в зошит (робимо помітки)

Кров донора

Кров хворого (реципієнта)

І (α і β)

II (А і β)

III (В і α)

IV (А і В)

І (α і β)

 

 

 

 

II( А і β)

 

 

 

 

III (В і α)

 

 

 

 

IV (А і В)

 

 

 

 

        Рекомендації:  (переливання крові з групи в групу)   

д) Успадкування груп крові.

Розв’язування задачі, пояснення вчителя (таблиця «Групи крові  батьків і дітей» виведена на дошку)

Жінка з І групою крові вийшла заміж за чоловіка з IV групою крові. Які групи крові будуть мати їхні діти?

      е) Поняття «РЕЗУС-ФАКТОР. Резус-конфлікт (на прикладі вагітності). Досягнення медицини з даного питання.

У 1940 р. у крові макаки — резус знайдено білок-резус. У європей¬ців — 85% кров Rh+,а 15 % — Rh-. При переливанні крові, крім груп, необхідно враховувати ще і резус-фактор. Враховують стан здоров’я людини і вік.

 

5. Узагальнення та систематизація знань

5.1.  «Мозковий штурм»

— В нашому класі навчаються 24 учнів. Чи однакова  у нас кров?

— Чи можна переливати кров однієї людини іншій?

-  Що враховують при переливання крові?

— Чому може виникнути резус-конфлікт?

5.2. Лабораторна робота «Мікроскопічна будова крові людини»

Мета: навчитися розрізняти формені елементи крові людини, виявляти їхні обосливості у зв’язку з виконуваними функціями

Обладнання й матеріали: мікроскопи, мікропрепарати крові людини

Хід роботи

1. Підготувати мікроскоп до роботи.

2. За малого збільшення мікроскопа розглянути мікропрепарат крові людини. Звернути увагу на кількість і форму різних клітин крові.

3. Перевести мікроскоп на велике збільшення, розглянути й порівняти структуру еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів.

4. Порівняйте побачене з мікрофоторофією. Ознаки клітин крові занести до таблиці 8

5. Зробити висновки, в яких указати характерні відмінності різних формених елементів крові людини.

 

6. Підбиття підсумків уроку, рефлексія

Технологія «Незакінчені речення»

 

7. Домашнє завдання

- опрацювати §18,19. Дати відповіді на запитання після параграфу.

- виконати творче завдання С 96 (письмово)*

  Індивідуальні та творчі завдання:

1.

 

doc
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
18 травня 2019
Переглядів
6746
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку