Клас: 3
Тема: І.Франко «Лисичка і Журавель»
Мета: вміти виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати
навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати пам'ять, мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Починається урок.
Він незвичний і цікавий.
До нас гості завітали.
Повернімось до гостей,
Дружно скажем: - Добрий день!
Зробимо в науку крок,
Починаємо урок.
Працювати будемо за девізом (слайд)
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перша наша зупинка «У художньому музеї»
ІІІ. 1Актуалізація опорних знань
Наступна зупинка «Мовленнєва зарядка»
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису –
Лис лисички ніс із лісу.
Жа-жа-жа – широка межа
Жу-жу-жу – я туди біжу.
Жі-жі-жі – журавель на межі.
Же-же-же – журавель жабу стереже.
Жи-жи-жи – журавлю допоможи.
Жи-жи-жи – жабку подержи.
3. Відгадайте загадки, та дізнаєтесь назви яких казок приховані в цих загадках.
1. Що втекло від баби з дідом —
Не сиділо на вікні,
А зустрілось з зайченятком
Й ну співать йому пісні?("Колобок")
2. Я бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок,
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. ("Солом'яний бичок ")
3. Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиски півника забрати.
(«Котик і півник»)
4. Що за хатка на узліссі?
Так вже тісно їм усім —
Вся ворушиться, дрижить.
Ось-ось-ось порветься дім.
Де не взявсь, кабан біжить.
Що за дім такий лежить —
Тут і вовк іде, й ведмідь.
І ворушиться, й дрижить?
Й кожен в хатці хоче жить.
(«Рукавичка»)
ІІІ.2Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми помандруємо у незвичайну країну, а що це за країна
ви дізнаєтесь коли відгадаєте загадку.
Це дивна країна,
Довкола – чудеса.
І все там чарівне,
Скрізь – диво-краса.
Подумайте, друзі,
Промовте, будь ласка,
Яка це країна?
Згадали? Це ж …. (казка)
- Отже, вирушаємо до чудової країни Казколяндіїї.
Казок країна чарівна
У гості нас чека вона,
Отож, часу не гайте,
У подорож рушайте!
-Пригадайте, як називають казки, написані автором? Письменником? (Літературні).
-Сьогодні ми також познайомимося з літературною казкою, автором якої є український письменник Іван Франко.
IV. Вивчення нового матеріалу
Наступна зупинка“Авторська казка”
1.Розповідь учнів.
27 серпня 1856 року у селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Галичині у сім’ї відомого на всю округу коваля родився син – рудоволосий, ясноокий хлопчик. Мама називала його Ясьо.
Іван Франко мав феноменальну пам'ять. Він за 10 днів навчився читати українською мовою, знав напам’ять майже всі твори Шевченка, а також міг практично дослівно переказати лише раз почуту від вчителя годинну лекцію.
Отримав університетську освіту. Був одружений на Ользі Хоружинській, мав 4 дітей: Андрія, Тараса, Петра, Ганнусю.
На честь 100-річного ювілею з дня народження Івана Франка були випущені медаль, значок, поштова марка.
Його портретом та ілюстраціями до творів прикрашена ваза, касетка.
Його іменем названий театр опери у Львові, Івано-Франковську, палац культури у Бориславі.
Пам'ятники встановлені не тільки у Києві, Бориславі, Дрогобичі, Львові, а й у Канаді.
2. Робота із загадками. Довідникове бюро.
У кущах вона ночує
І на зайчика полює.
Вся руденька ця сестричка,
А зовуть її... (лисичка).
З’являється на слайді зображення лисиці.
- А що ви знаєте про лисичку? (Виступ учня)
Прилетів — обід приніс
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Журавель)
А що ви знаєте про журавля? (Виступ учня)
У Японії, Китаї та у В’єтнамі журавлі є символом довголіття.
Існує повір’я: розорення гнізда або вбивство журавля принесе нещастя.
Назва герані (квітки) походить від грецького, і означає «журавель» .
У Японії є прикмета, той хто складе тисячу паперових журавликів, матиме гарне здоров’я. Паперові журавлики є символом миру.
- Прослухайте вірш і відгадайте, яку казку ми будемо читати.
Йшов собі якось Журавель
І зустрів Лисицю,
Стали друзями вони,
Все як і годиться.
Та нечемною була
Лисичка-сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка.
Та мораль там непроста
І для всіх дається.
Як же казочка про них,
Любі друзі, зветься?
— Героїв казки ви назвали,
але цікавого та смачного ще не пізнали.
Давайте відкриємо підручники на с.68.
IV. ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ
Час настав для відпочинку
Проведемо фізхвилинку
Всі учні разом.
Журавель, проснувшись зранку,
Вийшов бодро на зарядку:
Крильця вверх, крильця вниз,
І прийшов до нього лис
Із журавликом удвох
Присідали і вставали
Головою покрутили
Вітрячка вони зробили
Потім трішки пострибали
І за парти посідали.
Наступна зупинка «Театральна»
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Зупинка «Творча»
1 група – складання асоціативного куща до образу лисиці.
2 група - складання асоціативного куща до образу журавля.
(винахідливість, щирість, чемність, ввічливість, улесливість, підступність, довірливість, нещирість.)
2.Гра «Склади прислів’я». Робота в парах.
відновити деформовані прислів’я.
— Чи щирими були слова Лисички, коли вона пригощала Журавля?
- Як Журавель пригощав Лисичку? Чому він так робив?
— Чому розпалася дружба Лисички та Журавля?
— Чи схвалюєте ви їхню поведінку? Поясніть свою відповідь.
— Як ви гадаєте, на чиєму боці автор? Обґрунтуйте свою думку.
Робота над ілюстрацією (с.69)
-Знайдіть і прочитайте епізод казки, який проілюстрував художник.
Зупинка «Підсумкова»
Тест - гра «Чи уважно ти читав»
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Мікрофон»
-Діти, я сподіваюся, що прочитавши казку Івана Франка «Лисичка і Журавель» , ви будете радо і гостинно приймати друзів у вашій оселі.
Урок був незвичайний,
урок наш був повчальний.
Бо треба вміти дружити,
щоб в світі легко, гарно жити!
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати казку від імені лисички (для дівчаток), від імені журавля ( для хлопців).
Додаток 1
Тест - гра «Чи уважно ти читав»
1. Цей твір є ...
а) оповіданням; б) казкою.
2. Хто перший запросив приятеля у гості?
а) Лисичка; б) Журавель.
3. На що сподівався кожен із гостей?
а) Що прийде у гості й гарно поговорить.
б) Що прийде у гості й гарно поїсть.
4. Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?
а) Так; б) ні.
5. Від чого народ застерігає у цій казці?
а) Від скупості; б) від лінощів.
6. Яка головна думка твору?
а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;
б) комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.
Додаток 2
Наварив каші, |
так і їстимеш.
|
• Їж сама, мила, |
сама і поїм.
|
Як посолиш, |
то не жалій масла.
|
Сама собі зварила, |
коли таке зварила.
|
Уміла варити |
так і їж. |
Зварив кашу, |
|
З ними каші |
тепер їж.
|
|
та не вміла подавати.
|