Іменник як частина мови

Про матеріал

Повторити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати дослідницький інтерес та творчі вміння; культуру усного та писемного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття патріотизму, позитивне ставлення до рідної мови, культури.

Перегляд файлу

Конспект уроку з  української мови.  6 клас

 

Тема.   Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

 

Мета: повторити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати дослідницький інтерес та творчі вміння; культуру усного та писемного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття патріотизму, позитивне ставлення до рідної мови, культури

 

Обладнання: підручник, таблиця, дидактичний матеріал,  презентація.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент. Налаштування класу на роботу.

Доброго ранку, діточки!

Всі приємно усміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.

І тепер в країну Знань

Вирушаєм без вагань.

   Сьогодні девіз нашого уроку такий: « Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх. А це, звичайно, означає, що лише дружно й організовано ми зможемо вивчити нову тему, засвоїти правила, відчути надійну підтримку одне одного.

Один мудрець сказав:» Творчість – то хвилини щастя.» Бажаю вам на сьогоднішньому уроці творити і від цього відчувати себе щасливим.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.» Вільний мікрофон»

 -  В якому розділі науки про мову вивчаються різні частини мови?

  - На які групи поділяються частини мови?

  - Назвати самостійні і службові частини мови.

 

2.Розподільний диктант.

Розподілити слова за частинами мови (самостійні і службові)

Моя найкраща в світі сторона! Чарівна , неповторна Україна! Для мене в цілім світі ти одна і рідна, й мила , назавжди єдина !

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань .

Відгадайте загадку.

Всі на світі добре знають,

Що предмет я називаю –

Хто чи що ,- ви запитайте

І про мене все дізнайтесь.

Я істота й неістота:

Парта, зайчик, дошка, котик.

Маю рід, число, відмінок

І чотири аж відміни.

Хто я? Знайте достеменно:

Називаюсь я …….

Цікаво знати !

Чи знаєте ви, що  назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький, який іменник називав речівником.   

- Як ви думаєте, чому саме таку назву спочатку отримав іменник?

ІV. Формулювання теми та мети уроку.

  • Що ви очікуєте, від вивчення теми «Іменник»?
  • Що нового хочете дізнатися?

 

 Розгорніть зошити, запишіть число, класна робота, тему уроку.

.V. Сприймання  й  усвідомлення учнями нового матеріалу.

1.Слово вчителя.  Робота з підручником.

  • Діти, відкрийте підручники на сторінці 79. На ній ми бачимо схему, яка хоче допомогти нам пригадати, які морфологічні ознаки має іменник. Уважно розгляньте її  і розкажіть про ознаки іменника.
  • Іменник означає назви предметів, істот-неістот, власні-загальні назви.
  • Відповідає на питання хто? що?
  • Іменник має рід (жіночий, чоловічий, середній, спільний)
  • Змінюється за числами (однина і множина)
  • Змінюється за відмінками (7 відмінків)
  • Синтаксична роль-будь-який член речення.

 

2.Робота з таблицею (заповнення).

Що означає іменник

На які питання відповідає

Морфологічні ознаки

Синтаксична роль

Предмет

Хто?

Що?

Рід, число, відмінок, відміна, загальні і власні назви, назви істот і неістот

Будь- який член речення.

 

3. Творча хвилинка.

Яке народне свято вам подобається найбільше ? Чим саме?

 

VІ. Фізкультхвилинка

Один, два, три, чотири

Оченята щось втомились ( закриваємо вічка),

Треба глибоко дихати,( робимо вдих),

А оченятка по колу бігають ( відкриваємо очі, поглядом малюємо окружність).

Швидко – швидко відкрили й закрили (часто моргаємо).

Оченята відпочили ( закриваємо очі. Накриваємо їх долоньками).

Один, два, три, чотири ( відкриваємо очі, посміхаємось)

І продовжуємо працювати.

VІІ. Закріплення знань, вироблення практичних навичок.

 

1.Вибірковий диктант.

Виписати іменники. Довести, що виписані слова – іменники. 

   Зеленіти, зелений, зелень, працювати, праця, працьовитий, мужній, змужніти, мужність, читання, прочитаний, низина, низові, запорізьке, Запоріжжя, сікти, Січ, січовий, січовик, наказний, наказує, наказ, татарський, татарин.

2Лексичний диктант. Записати відповідь одним словом – іменником.

1.Держава, в якій знаходиться географічний центр Європи (Україна).

2.Урочистий музичний твір – символ держави (гімн).

3.Символічний знак, зображений на прапорі (тризуб).

4.Той, хто самовіддано любить батьківщину (патріот).

5.Синонім до словосполучення «рідний край» (батьківщина).

6.Символ мужності, козацької слави (булава).

 

3.Вибірково-розподільний диктант .

Завдання: розподіліть слова на групи: 1– назви істот, 2 – назви неістот. Але виконати це завдання не так просто. Із кожного слова виписуйте лише першу літеру. Якщо ви правильно згрупуєте ці слова, то отримаєте вислів про одну із найголовніших моральних цінностей.

Диригент, олень, дуб, бобер, озеро, бактерія, русалка, Олена, рій, окуляри, носоріг, електрик, соловей, якір, конвалія, сопілка, олівець, терапевт, Андрій, ноутбук, цемент, ескімо, рись, гурт, резина, інтелігент, іграшка, Єгипет, Євген.

Вислів: Добро не старіє, добро, як сонце гріє

 

4.Робота з підручником.

Вправа 190 ( письмово) с.79

 

5.Перевір себе. Коментоване письмо.

Записати текст. Підкреслити іменники.  Визначити їх рід, число і відмінок. Вказати власні і загальні назви. З’ясувати синтаксичну роль іменників.

Козаки спершу звалися вільні вояки. Були цілі села козацькі, особливо на півдні України. На одному з дніпровських островів козаки стали кошем, і з того часу почалась Запорізька Січ. Від турецьких галер боронили її  дніпровські рукави. Турки боялися , тому ніколи не їздили Дніпром до Січі.

 

6. Поетичний калейдоскоп.

Завдання: додати іменники, утворивши вірш (усно).

Людина починається з д……, (добра)

Із ласки і великої л….., (любові)

Із батьківської хати і д…., (двора)

З поваги, що звучить у кожнім с….. ( слові)

 

VІІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Наш урок завершується, тому потрібно підвести підсумки і з’ясувати, чи досягли ми мети уроку.

Вправа  «Незакінчене речення…»    

Сьогодні я дізнався…

Було цікаво…

Було складно…

Я зрозумів, що…

Тепер я зможу…

Я навчився…

 

IX.Домашнє завдання : підготувати казку на тему «На гостини до Іменника» (усно), вивчити §23, вправа 195 (письмово), вправа 196 ( на вибір) ст.82

 

 

 

 

doc
Додано
3 травня 2023
Переглядів
447
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку