Модульна навчальна програма для 1-го класу
Тема тижня
«Пригоди крапельки »
Підтема тижня
«Якою буває вода у природі?»
Тема інтегрованого заняття
«А вода – це справжнє диво!»
Підготувала:
вчитель початкових класів
Онісковець Ірина Миколаївна
Тинненської ЗОШ І ступеня
Сарненський район
Рівненська область
2019 р.
Інтегрований урок (природознавство, математика,
читання, навчання грамоти) у 1 класі
Мета уроку:
Очікувані результати уроку:
На кінець уроку учні знатимуть:
Матеріали для уроку:
запис «Пісні Капітошки», мультфільм «Капітошка»,
зображення Капітошки, аркуші з завданнями, зображення картинок з властивостями води, мікрофон, пластикові склянки, вода, повітряна кулька, паперові краплинки, чашка, клубок ниток, сюжетні малюнки для складання пазлів.
Хід уроку:
І. Підготовча частина.
1.Організаційний момент:
Ранкове коло «Пригоди крапельки».
Перебіг ранкового кола.
Діти і вчитель стають у коло.
І. Привітання.
1. Доброго ранку, дівчатка!
Доброго ранку, хлоп’ятка!
Хай буде вдалим сьогоднішній день.
Хай наповнений він буде моментами радості.
Нехай працювати вам буде сьогодні не лінь,
Справи робити – без краплі втоми.
2. Вправа «Комплімент».
Діти по колу передають повітряну кульку та вітаються:
- Доброго ранку, Максимку. Мені дуже приємно тебе бачити.
- Доброго ранку, Іринка. Я рада, що ти з нами.
- Доброго ранку, Сашку. Ти сьогодні справжній джентльмен.
3. Вправа «Долонька успіху».
- Покажіть свою праву долоньку. Стисніть мізинчик ті, кого сьогодні зранку поцілувала мама чи тато. Стисніть ще один пальчик ті з вас, хто сьогодні умився та почистив зуби. Стисніть третій пальчик ті, у кого гарна зачіска. Стисніть вказівний пальчик ті, хто побачив сьогодні своїх друзів. Покажіть, що у вас вийшло.
4. Визначення настрою «Світлофор настрою».
Щоденні новини.
Перегляд фільму «Краплинка»
https://www.youtube.com/watch?v=HTtTniMkkKU .
Сьогодні ми з вами розпочинаємо тематичний тиждень «Пригоди крапельки». Під час проведення цього тижня ми познайомимося з водоймами рідного краю, дізнаємося, як мандрує вода по Землі та як і чому потрібно економити воду, навчимося малювати різні види водойм, хмар .
Сьогодні ________.
Число ___________.
Місяць ___________.
Погода ___________.
Вправа «Очікування»:
Діти, цікаво, а що кожен з вас чекає від цього уроку?
Продовжить речення:
Я хочу, щоб урок був…
На цьому уроці я хочу….
ІІ. Основна частина.
1.Звучить уривок «Пісні Капітошки».
- Діти, чия це пісенька? Звідки ви його знаєте?
На дошці – зображення Капітошки.
- Який Капітошка? ( веселий, радісний, смішний, любить гратися , пустувати, має багато друзів….)
Так, Капітошка веселий, завжди в гарному настрої, тож він дарує кожному з вас своє фото, а разом з ним і гарний настрій.
2.Робота з геометричним матеріалом.
- Погляньте на фото Капітошки і скажіть з яких фігур він складається?
(з кругів та овалів)
3.Робота в зошитах.
- Порахуйте круги, запишіть їх кількість в зошити.
- Порахуйте овали, запишіть їх кількість в зошити , пропускаючи одну клітинку вправо.
- Чого менше? (овалів)
- Чого більше ? (кругів). Поставте між числами відповідний знак (< > =)
Скільки всього геометричних фігур у зображенні Капітошки? Як ми можемо дізнатися про це? (порахувати фігури). Як можна це зробити за допомогою приклада ?( треба до кількості кругів додати кількість овалів - до 6 кругів додати 4 овали). Запишіть цей приклад у зошити і розв’яжіть його.
Яке число отримали в результаті? (10). Отже, всього 10 фігур або всього 10 кругів та овалів.
Число 10 яким компонентом виступає ? (сумою) . Назвіть другий доданок, перший доданок…
4.Робота біля дошки та в зошитах .
- Діти, а звідки взявся Капітошка? ( з хмаринки).
А ким він є - спробуємо зараз з’ясувати, виконавши таке завдання:
-Я буду називати вам слова і в кожному слові буду просити вас записувати лише одну букву, яку я скажу.
СНІГОВИК , ВІТЕР , ЗИМА , ПОДАРУНКИ , ЛІД , МОРОЗИ , НЕБО , ЗІРКА.
Учні по черзі виходять до дошки і записують відповідну букву на дошці.
Усі інші записують букви в зошит, поєднуючи їх між собою.
- Прочитайте слово яке утворилося. КРАПЛИНА.
- Отже, ким є Капітошка? ( краплиною). Як лагідно можна назвати краплину?
(КРАПЛИНКА, КРАПЛИНОЧКА, КРАПЕЛЬКА).
5.Фізкультхвилинка.
- Діти , у Капітошки є багато друзів і сьогодні деякі з них завітали до нас. Подивіться, хто це? (ЖИРАФА, ЗЕБРА , ЛЕВ, СЛОН, ТИГР). Що це за тварини? Розкажете?....
У жирафи плямки , плямки, плямки , плямочки ось тут,
У жирафи плямки , плямки, плямки плямочки ось тут.
На лобі , на щоках, на шиї, на вухах,
є на носах, на животах, колінах і ступнях.
А у зебри смужки смужки смужки смужечки ось тут,
А у зебри смужки смужки смужки смужечки ось тут.
На лобі , на щоках, на шиї, на вухах,
є на носах, на животах, колінах і ступнях.
А у лева гривка гривка гривка гривочка ось тут,
А у лева гривка гривка гривка гривочка ось тут,
На лобі , на щоках, на шиї, на вухах,
є на носах, на животах, колінах і ступнях.
У слона є складки складки складки складочки ось тут,
У слона є складки складки складки складочки ось тут.
На лобі , на щоках, на шиї, на вухах,
є на носах, на животах, колінах і ступнях.
А у тигра смужки смужки смужки смужечки ось тут,
А у тигра смужки смужки смужки смужечки ось тут.
На лобі , на щоках, на шиї, на вухах,
є на носах, на животах, колінах і ступнях.
6. Бесіда про воду.
- Отже, Капітошка це краплинка ---…. води.
- До якої природи належить вода – живої чи неживої? (до неживої).
- А які властивості має вода? Давайте будемо досліджувати!
7. Проведення дослідів.
- Який висновок можна зробити про колір води? ( Вода безбарвна)
- То яку властивість має вода, крім того, що вона безбарвна? ( Вода текуча.)
( вода займає форму посудини, у яку налита).
- То має вода певну форму? (вода без форми)
- Отже, ми дослідили три властивості води: безбарвна, текуча, без форми.
- Що ви можете сказати про воду, яка вона? (вода прозора).
.
- Отже, давайте ще раз назвемо всі властивості води: безбарвна, текуча, без форми, прозора, без запаху, без смаку.
8. Про воду у природі.
- Діти, а де ми можемо побачити воду у природі? (у річці, у озері, у морі…).
- Як називається річка найбільша річка України? (Дніпро).
На дошці надруковане слово «ДНІПРО».
- Запишіть назву річки рукописним шрифтом . З якої букви напишемо це слово? ( з великої).
-У якому вигляді іще в природі ми можемо побачити воду. (У вигляді дощу, роси , граду, снігу, льоду, пари..).
Перегляд мультфільму «Корисні підказки про воду». Цей мультик допоможе вам розгадати таємницю краплинки і дати відповідь на запитання
«Якою буває вода?»
9. Відгадування загадок.
1.Біла ковдра
Землю вдягала.
Сонце припекло -
Ковдра потекла. (Сніг)
2.У вогні не горить,
У воді не тоне.(Лід)
3.Росте вона вниз головою,
Не влітку зростає, а зимою.
А сонце її припече –
Заплаче вона й потече. (Бурулька)
4.На дворі переполох:
З неба сиплеться горох. (Град)
5.Мене п'ють, мене ллють.
Усім потрібна я,
Хто я така? (Вода)
6.Покружляла зірочка
В повітрі трошки,
Сіла і розтанула
На моїй долоньці. (Сніжинка)
7.Вранці намисто заблищало,
Всю траву собою заткало,
А пішли шукати його вдень,
Шукаємо, шукаємо – не знайдемо. (Роса)
8.Довго мене нема – все в’яне,
а як прийду — знов оживає. (Дощ)
9.Мов прозора біла хмара
над каструлею летить... (пара).
- Діти, що спільного у відповідях до загадок?
- Так, дійсно це все – крапелька води, яка перетворюється залежно від температури та пори року.
10. Редагування речення.
Прочитайте речення :
Воду треба берегти!
Нижче вчитель записує це речення рукописним шрифтом, при цьому неправильно пише деякі букви.
Воту дреба перегті!
Запишіть його правильно.
11. Гра «Добрий дощик».
Учитель: Ми можемо спостерігати за дощиком і бачимо краплинки, що падають з неба. Пограймо у гру «Добрий дощик». Усі ви — «добрі дощові краплинки». Ось прийшла «мама Хмара» (вчитель вказує на себе). У мене в руках є чашечка з чарівною водою доброти. «Мама Хмара» буде «бризкати водою».
Вчитель роздає паперові краплинки з чашечки по черзі на кожну дитину та запитує «краплинок», кому вони допомогли. Кожна дитина має відповісти, що зробила корисного.
Я – добра краплинка, поливав/ла город.
Я – весела краплинка, утворив/ла веселку.
Я – цікава краплинка, політав/ла скрізь на хмарці.
Я– чудова краплинка, помив/ла машину татові.
Гра продовжується, доки в колі всі діти щось від себе скажуть.
Вчитель: Молодці, краплиночки, ви старалися.
12. Гра-руханка «Струмочок».
(Діти стають в пари одна за одною. Передня пара проходить під попарно піднятими руками інших і стає позаду, за нею – наступна, поки всі пари не пройдуть, аж знову до першої.)
ІІІ. Заключна частина. Рефлекція.
1.Підсумки. Вправа « Мікрофон»:
- Чи справдилися ваші сподівання стосовно нашого уроку?
Закінчить речення:
Урок був ……
На цьому уроці я ….
На уроці я дізналася …
2.Вправа «Мереживо вражень».
Клубок передається від одного учасника до іншого. Розмотуючи нитку, діти діляться своїми враженнями від зустрічі.
3.Оцініть свою роботу на уроці і свої враження за допомогою смайлика.
СНІГОВИК , ВІТЕР , ЗИМА, ПОДАРУНКИ, ЛІД, МОРОЗИ, НЕБО , ЗІРКА.
КРАПЛИНА.
ДНІПРО
Воду треба берегти!
Воту дреба перегті!