Інтегрований урок літературного читання і природознавства 3 клас «Допоможемо пташкам узимку»

Про матеріал

Анатолій Качан «Крихта хліба». Леонід Глібов «Хто вона?» Матеріали уроку допоможуть здобувачам освіти читати і порівнювати твори різних жанрів, які мають спільне у сюжеті,створенні художніх образів, допоможуть формуванню предметних і ключових компетентностей і виховувати бережливе ставлення до природи.


Перегляд файлу

Літературне читання

Інтегрований: читання і природознавство «Допоможемо пташкам узимку»

Урок 47

Тема. Читаємо і порівнюємо твори різних жанрів, які мають спільне у сюжеті, створенні художніх образів. Допоможемо пташкам узимку. Анатолій Качан «Крихта хліба». Леонід Глібов «Хто вона?» (с. 82)

Мета: формування предметних компетентностей: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів.

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: вміння аналізувати прочитане, робити висновки.

комунікативної: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення;       

 громадянської:.виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання. Ноутбук, телевізор, презентація 47, альбоми «Птахи», «Явища природи»,«Тлумачний словник», портрети А. Качана і Л. Глібова, аудіозапис вірша А.Качана «Крихта хліба»,  мікрофон, малюнки, картки,сніжинка, відео «Птахи взимку».

Урок комбінований

Хід уроку

I. Організаційний момент                             

        

Холодно взимку зайчатам і білці,

песику в будці, в сараї корівці…

Мерзнуть у котика лапки і вуха,

мерзне ворона в лиху завірюху.

Як допоможемо дружно, малята, —

виживуть взимку птахи і звірята.      

                                 Л. Левченко              

II. Мовленнєва розминка

1. Вправи для дихання

Вдих і видих через ніс; «Погаси свічку»; «Насос».

2. Робота над чистомовкою

Ра-ра-ра — надворі весела г...(ра).

Ро-ро-ро — в зайця тепленьке хут...(ро).

Ру-ру-ру — зайчик цей живе в бо...(ру).

Рі-рі-рі — він сподобався дітво...(рі).

3. Гра «Ми — поети». Складання вірша про осінь

— Зараз ми спробуємо стати поетами.

Завдання: дібрати слова-рими.

Я нагадую прикмети охоче:

Зменшились дні і подовшали... (ночі).

Запам’ятайте прикмети народні:

Дні ще гарячі, а ночі... (холодні).

Уся дітвора тепла хоч бажає,

Та листя пожовкле з дерев... (облітає).

Скоро від холоду згинуть комашки,

Нічого їстоньки буде для... (пташки).

Осінь до нас непомітно приходить,

Підсумок нашій роботі... (підводить).

— Молодці, ви — гарні поети!

III. Перевірка домашнього завдання

1. Гра «Обличчям до обличчя»

- В парах поверніться одне до одного та перекажіть казку.

2. Гра «Хто краще?»

Конкурс на кращу розповідь про весняну пісеньку синички з казки Оксани Іваненко «Синичка». (с. 79–81)

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мити уроку

1. Бесіда

— Затишно у нашому класі. Ми тільки-но почали свій урок, а вже встигли пригадати різні пори року. Вправляючись в умінні складати вірші, ми пригадали золоту осінь. У своїх розповідях про весняну пісеньку синички ви згадували про красуню-весну.

— Яка пора року вже стукає до нас у віконце?

  

2. Вправа «Мікрофон»

— Що ви очікуєте від зими?

Зима — чудова пора року! Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає ніс і щоки, за чудові зимові розваги. Та для наших пернатих друзів зима — суворе випробування. Сьогодні ми будемо вчитися бути небайдужими, допомагати братам нашим меншим у цей нелегкий час.

3. Робота в парах (картки)

- А чим можемо допомогти ви дізнаєтесь, прочитавши кожну третю літеру.

АЛКДНРЗБИМВХЦВТМНАСТХРТЛВРІДМБКПА (крихта хліба)

Саме так назвав свій вірш Анатолій Качан, який ми зараз і послухаємо.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання вірша Анатолія Качана «Крихта хліба» (с. 82)

  • Слухання аудіозапису вірша Анатолія Качана «Крихта хліба» 

    — Яким пташкам поет присвячує свій вірш?

  • Фізкультхвилинка  «ПТАШКИ»

Крильця пташки розправляють, (Руки розвести в різні боки).

Їх до сонця підіймають. (Руки в гору, потягнутись).

Потім можна політати(Покрутитися, рухи руками).

І комашок поганяти. (Вгору низ).

На галявину злетілись, (Присісти).

Там зернят вони наїлись.

Потім знову полетіли, (Рухи руками вгору та вниз).

У гніздечку хутко сіли. (Сісти на місця).

  • Словникова робота.

Довідкове бюро

Лісосмуга — смуга лісових насаджень.

Ожеледь — тонкий шар льоду на землі, деревах.

Читання стовпчиків слів у парах

Жить                    свищуть

мерзлу                 пригощав

завірюха              дрібниця

перебрались        відчувать

— Прочитайте спочатку дієслова, потім — іменники. Назвіть прикметник.

Доберіть синоніми до слова завірюха. (Заметіль, віхола, хурделиця, хуртовина).

  • Гра «Рибки».

Читання учнями тексту мовчки

— Куди перебралися синиці? Чому?

— Як пташки просять про допомогу? Які почуття передає поет?

— Прочитайте рядки, що найточніше передають бідування пташок. Які слова слід вимовити з більшою силою голосу?

— Яку важливу думку висловлює поет в останній строфі вірша?

— Продовжіть речення: «Вчасна допомога особливо цінна тому, що...».

— До якого з прочитаних раніше творів схожий цей вірш за основною думкою?

  • Доповідь інформаційного центру «Цікаво знати!» (підготовлений учень)                    

Синиця з’їдає за день більше їжі, ніж важить сама. Пара синиць, що вигодовує молодь, щоденно приносить пташенятам у середньому 1800 комах та їх личинок. За весь час перебування у гнізді малеча з’їдає близько 15 000 комашок і гусені. Гострий дзьоб синиці весь час зношується, тому безперервно відростає.

  • Гра «Диктор телебачення».

Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

  • Гра «Знайди риму».

Сніговиці — синиці; тепла — села; морози — на дорозі; вікно — зерно; годівниці — дрібниця; відчувать — замерзать.

2. ЗОРОВА ГІМНАСТИКА

Очки вліво подивились —

Там нічого не змінилось.

Вправо повели зінички —

Ні зайчика, ні лисички.

Очки вгору, очки вниз,

Не лінуйся, посміхнись.

Очки сплять, вони втомились.

Знов відкрились, подивились.

Сплять — відкрились (2 рази)

І на цьому зупинились.

3. Опрацювання загадки Леоніда Глібова «Хто вона?» (с. 82)

  • Актуалізація опорних знань учнів.

— Що таке акровірш (акростих)?

— Послухайте уважно, пригадайте.

— Ти, Максимку, щось притих?

— Я читаю акростих.

— Що ж воно ото за штука? —

Запитав дідусь онука.

— Перші літери рядків

Зверху вниз я разом звів —

Ось і вийшло слово з них:

Це, дідусю,— акростих.

  • Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання загадки учнями.

— Чи відгадали загадку? Як ви це зробили? Що ви знаєте про ластівку?

  • Гра «Актори».

— Прочитайте загадку із захопленням; зі здивуванням.

4. Робота в групах з прислівями. (Картки)

   І група

5

9

3

10

1

8

2

7

11

6

4

12

пта

ма

га

ко

Де

не

 ба 

там

ма

шок,

то

шок.

 

 

 

 

ІІ група

5

9

3

10

1

8

2

7

11

6

4

12

пти

де

га

гу

Як

бу

  ба

не

се

ць,

то

ниць.

 

 

 

 

ІІІ група

5

сво

9

ма

3

пташ

10

є.

1

Вся

8

ні

2

ка

7

піс

6

ї

4

ка

 

 

 

Де багато пташок, там нема комашок.

Як багато птиць, не буде гусениць.

Всяка пташка свої пісні має.   

Захист прислів’їв кожною групою.

  • Як ви розумієте це прислівя?

5. Перегляд відео «Птахи взимку»

VI. Підсумок уроку (Вірш читає підготовлений учень)

— Який висновок з сьогоднішнього уроку ви зробили?

Ніколи не зробимо шкоди                            

Ми пташці у ріднім краю.             

Нехай звеселяють природу —

Співають для нас у гаю.               

Ми—друзі і вірні, і щирі,                            

Бо ми бережемо повсякчас                            

Пташок, що літають у вирій,                            

І тих, що зимують у нас.

 

VII. Домашнє завдання (с. 82)

Скласти розповідь «Допомога птахам узимку».

 

doc
Додано
25 березня 2018
Переглядів
1816
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку