ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК У 1 КЛАСІ
Тема. Пригоди з гусачком Гогою
НАВЧАННЯ ГРАМОТИ
Тема. Вимовляю звук [г], вчу букву г - с.4-5
Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ
Тема. Людина і природа. Які бувають тварини? – с.94-95
Мета: ознайомити з буквою г та її звуковим значенням; розвивати вміння читати вголос доступні тексти, слова з вивченими літерами; збагачувати словникового запасу здобувачів освіти; навчати висловлювати свою думку, встановлювати найпростіші взаємозвꞌязки в живій і неживій природі, розрізняти свійських і диких тварин, уважно слухати текст, бути обережним під час грози; взаємодіяти з однокласниками; сприяти розвитку навички порівнювати, робити висновки; сприяти формуванню пізнавальної активності, уяви, сприяти вихованню любові до природи, бажання допомагати тваринам взимку
Обладнання: зображення диких і свійських тварин, сюжетні малюнки «Допомога тваринам взимку», гра «Що зайве?»
Тип уроку: вивчення знань, формування вмінь і навичок
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
«Сріблом виблискує зима довкола:
Світиться радістю, гомоном школа,
А ми на урок несемо по сніжинці,
Кожному подаруємо по усмішці.»
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МОТИВАЦІЯ
– Пропоную вам подорож по світу мови і природи. Сьогодні нашим провідником буде той, хто…
«білий , як сніг, надутий, як міх
лопатами ходить, а рогом їсть»
- Здогадалися?(гусачок Гога). Що ви про нього знаєте?
Разом із гусачком Гогою ми будемо досліджувати українську мову, вивчимо нову букву, будемо читати і дізнаватися про нове у світі, навчимося бути обережними.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
А) Артикуляційна розминка:
- У країні мови і природи всі вміють гарно вимовляти звуки, тому налаштуємо свій мовний апарат:
вправа «Парканчик», вправа «Млинець»
- Гога запрошує вас на пташиний двір.
- Як ви гадаєте, кого побачите і почуєте там?
Б)Гра «Вимовляймо, як…»
Курка: «Кох!»
Киця: «Няв!»
Каченя: «Ках!»
Щеня: «Гав!»
Кінь: «І-го!»
Гуска: «Га!»
В) Знайомство з новою буквою г, її місцем у алфавіті
- Вимовте звук улюблений звук гусочки -[г].
- До якої групи звуків віднесете цей звук? Чому?
- У яких словах «ховається» звук [г]? Придивіться – навколо багато слів зі звуком[г]!
- Впіймайте звук[г] у словах і назвіть склад:
* Богдан, Ольга, газета, гарбуз, голова, друг, дорога, голос, гном, гриб, город, магазин, горобина, городина, гірка, магніт
- Подивіться, що це зꞌявилось біля гусочка Гоги?( буква Г)
- На що схожа буква г? Між якими буквами в абетці сховалась буква Г?
* Га-га-га та ге-ге-ге.
Це напевно буква «ге»
Бо вона якраз така,
Наче шия в гусака
- Викладіть на листку А4 з різних матеріалів: фасолі, камінців, жолудів, «цеглинок» букву г. Перетворіть цю літеру на незвичайну тваринку.
- Гусачку сподобалися ваші тваринки.
- До яких груп ви їх віднесете: комах, риб, птахів, звірів? Чому?
Г)Скоромовка- руханка :
- Яких тварин ми почули і наслідували?(свійських)
- Чим свійські тварини відрізняються від диких?
-До якої групи віднесемо горобців?
- Повправляємось у скоромовленні:
«Летів горобчик, сів на стовпчик,
Прибіг хлопчик, утік горобчик.»
ІV. ФІЗХВИЛИНКА «Гуси»
- Гиля, гиля, гусенята,
до водички до ставка.
Гусенятам любо гратись
біля татка – гусака.
Я і сам би з ними грався,
якби гусак той не кусався.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
А)Чистомовка:
- Наш друг-гусачок пропонує вам побути поетами і придумати риму у чистомовці:
Гу – я малюю… (райдугу)
Гі- у веселки смужки …(довгі)
Ги – пече бабуся …(пироги.)
Га – для любого… (Олега.)
Б) Читання складової таблиці з вивченими літерами на сніжинках
- Подаруємо нашому гостю гарне читання складів і утворимо з них слова:
Па-пу-га, сні- гу- рі, вів-сян-ки, го-роб-чи-ки, го-лу-би, сой-ки .
- Яке слово «зайве»? Чому?
- Як треба допомагати птахам взимку? Чому це важливо?
В)Гра «Закінчи розповідь»
*Біля годівнички зібралися…
VІ. ФІЗХВИЛИНКА «Гуси - потягусі»
VІІ. ТВОРЧЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗНАНЬ
А) Слухання аудіотекста з букваря – с. 5
- Гусачок Гога пропонує вам впіймати звук [г], порахувати кількість слів з буквою г у вірші Людмили Савчук:
Грім вгорі гримів сердито:
- Нумо, по домівках, діти.
Я з хмаринками біжу,
Несемо страшу грозу.
- Назвіть усі слова зі звуком[г], які запамꞌятали. Скільки їх?( 4 слова)
- Поясніть значення слова «гроза»? Чим небезпечна гроза? Як поводитися під час грози?
Б) Робота над виразністю- вірш «Був на світі грізний Грім»
- Поясніть гусачку вислів: «говірлива Злива»
- Знайдіть в тексті речення до малюнка.
- З якою інтонацією треба читати вірш?
В) Робота з ілюстрацією- с.5
- Роздивіться ілюстрацію.
- Що зображено на них?
- Розкажіть, як змінився пейзаж, якби не було дощу?
VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ- РЕФЛЕКСІЯ
- Чи сподобалося вам на уроці? Чи допоміг вам гусачок? Що запамꞌяталось?