Інтегрований урок літературного читання та трудового навчання у 3-му класі
Моря Валентина Анатоліївна учитель початкових класів спеціаліст І категорії, Чумаківської філії І-ІІступенів К.З.
«Саксаганська опорна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»
«Ковальок, ковальок, підкуй чобіток…»
Тема : (позакласне читання) О. Паламарчук «Таємниця майстерності»
Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з новим літера-турним твором,закріпити основи теоретико – літературних знань, формувати вміння ними користуватися, з’ясувати місце жанру серед раніше вивчених; розвивати творчі здібності школярів ;
- формування ключових компетентностей: уміння вчитися, формувати вміння висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання;
- інформаційно-комунікативної: навчати співпрацювати в парі, групі; уміти добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел;
- громадянської: виховувати повагу до людей праці.
Тема (трудове навчання). Виконання сюжетної витинанки « Ковалі».
Мета:
уміння вчитися: виконувати практичні завдання, творчо застосовувати набуті знання; учити проектувати власну діяльність та оцінювати результати роботи;
загальнокультурної: прищеплювати цікавість та повагу до естетичних та морально-етичних цінностей людства; виховувати охайність у роботі.
Дидактично – методичне забезпечення: слайди, витинанки дітей,музичний супровід.
Хід уроку
І Вступна частина.
1. Організаційний момент.
Дзінь – дзелень, дзінь – дзелень!
Починаймо новий день.
Налаштуйтесь, посміхніться,
До сусіда поверніться –
Його щиро привітайте
І урок розпочинайте.
2. Артикуляційні вправи.
1). Повторення скоромовки.
Кричав Архип, Архип охрип.
Не треба Архипу, кричати до хрипу.
2). Вивчення примовки.
Ковальок, ковальок, підкуй чобіток.
А я тобі ,ковальок, дам за те п’ятачок.
3. Повторення вивченого матеріалу.
Скласти « Асоціативний кущ.»
ІІ. Основна частина.
1.Дотекстова діяльність.
1. Відгадування загадок, створення кросворду
- Малий собака не гавкає, не кусає, а до хати не пускає. (Замок)
- Зуби має , а їсти не просить, тільки землю волочить.( Борона)
- Залізний хлопчик – стовпчик у шапці ходить. (Гвіздок)
- Жили чотири брати, всі чотири Кіндрати. (Колеса)
- Сам худ, а голова залізний пуд. ( Молот)
З |
а |
м |
о |
К |
||||||||||||||||
Б |
О |
Р |
О |
Н |
А |
|||||||||||||||
Г |
В |
І |
З |
Д |
О |
К |
||||||||||||||
К |
О |
Л |
Е |
С |
А |
|||||||||||||||
М |
О |
Л |
О |
Т |
||||||||||||||||
Ь |
||||||||||||||||||||
2. Повідомлення теми і мети уроку . «Вправа передбачення».
-Про кого ми сьогодні говоритимемо?
- Так, сьогодні ми розкриємо таємницю майстерності коваля і втілимо образ коваля у сюжетній витинанці.
3. Усвідомлення інформації про сюжет витинанки «Ковалі».
а. Коментоване демонстрування слайдів.
- Сюжет витинанки тісно пов’язаний із народними звичаями, обрядами, побутом . Ви-тинанка як вид декоративно - прикладного мистецтва з’явилася значно пізніше від інших видів, у її композиціях майстри використовують символи – обереги, що прикрашали писанки, гончарні вироби, килими, кахлі, настінні розписи.
У кожного народного умільця – свої методи , підходи до виготовлення витинанки,свій неповторний світ образів. Витинанки в минулому були однією зі складових культури й побуту українського народу. Є й нині люди, які люблять витинанку,знають усі прийоми її виконання. Працюючи професійно, вони прикрашають своїми роботами книги, журнали, святкові листівки, створюють оригінальні картини.
4. Дотекстова діяльність та підготовка учнів до сприймання змісту тексту. Усвідомлення значення слова « коваль» (демонстрація слайдів).
- Майстерність коваля в народі поважали. Майже в кожному селі була своя кузня. Це однокамерна хатина в якій обов’язково були :горн,ковадло, вагани та бочки з во-дою, стіл для підковування чобіт.
Коваля вважали чаклуном, бо він знав усі властивості металу. До ХІІІст. уже налічу-валось шістнадцять спеціальностей майстрів: замочники, ножівники, збруяри, брон-ники та ін.,які дістали назву від тих предметів, що їх виготовляли. За допомогою мо-лотів, плоскогубців, рубил тощо ковалі робили різну збрую, знаряддя праці, предме-ти вжитку. Про нього говорили: «У коваля золоті руки», « У доброго коваля завше гро-ші водяться». Чесний, мудрий коваль на селі символізував охоронця хліборобської праці,винахідника плуга, що оплодотворив землю. Тому в народі дуже широко від-значали свято Кузьми й Дем’яна (14 листопада)- покровителів ковальства. Про ковалів та їхнє ремесло було складено багато казок, загадок, приказок, пісень, при-мовлянок.
5. Первинне сприймання змісту матеріалу учнями.
Сьогодні ми познайомимось з літературним твором О. Паламарчука « Таємниця май-стерності.»
а). Словникова робота .
- спромігся на кузню – купив кузню;
- гайда по вугілля – піти по вугілля;
- підручний – людина, яка допомагає майстрові ;
- ковадло – місце на якому кують залізо.
б) Виразне читання притчі вчителем та учнями. Вправа « Ланцюжок» .
в)Робота над змістом тексту. Вправа « Читацьке колесо» .
г)Рефлексивний аналіз змісту прочитаного;
Вправа вибери прислів’я:
Без плуга не орач, без молотка – не коваль.
У коваля руки золоті.
. У коваля руки чорні, а хліб білий.
. У ледачих ковалів не буває мозолів.
. Не молоток кує, а коваль.
Вправа «Сенкан»:
Іменник. Коваль.
Прикметник. Працьовитий, чесний, мудрий.
Дієслово. Виготовляє, кує, майструє.
Враження. Трудівник, чаклун, чарівник
Висновок. Майстерність коваля - в його праці та наполегливості.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали ,
Раз – присіли, другий – встали.
Всі за парти посідали.
6. Підготовка до практичної роботи.
а). Усвідомлення завдання. Вибір композиції до витинанки.
- головні персонажі - ковалі;
- знаряддя праці ковалів - молоти;
- місце на якому кують залізо - ковадло ;
- коваль закаляє залізо - в бочках.
Б)Визначення послідовності виконання виробу.
- вибір кольорової гами для самої витинанки та основи;
- згорнути папір навпіл;
- нанести малюнок ;
- вирізати ( додати власну фантазію, створити оригінальний виріб).
в) Повторення правил безпеки під час роботи з ножицями та клеєм.
- Робоча поверхня заслана клейонкою;
- під час роботи з ножицями бути дуже обережним;
- не можна залишати їх розкритими;
- вирізуючи деталі, слід повертати ножиці, а не папір;
- не слід наближати пальці руки, якою тримаєш папір , до лінії відрізу;
- під час різання не можна підводитись з місця;
- передаючи ножиці, слід тримати їх за закриті леза;
- клей на поверхню виробів можна наносити лише пензликом;
- наносять клей тонким шаром, від середини до країв;
- якщо клей випадково потрапить на шкіру чи одяг, його слід негайно змити;
- після роботи необхідно щільно закрити клей, помити пензлик та руки.
7. Практична робота учнів та індивідуальна допомога вчителя.
ІV. Заключна частина.
1.Виставка та аналіз робіт.
2. Вправа «Закінчи речення»
- Притча називається…
- Головний персонаж притчі…
- Таємниця майстерності коваля…
- Я познайомився з професією …
- Я навчився…
- Мені сподобалося…