Комунальний заклад освіти «Середня загальноосвітня школа №97
імені П. І. Шкідченка» ДМР
49128, м. Дніпро, вул. Велика Діївська,42
Інтегрований урок з математики у 4 класі.
Урок із використанням інтерактивних методів навчання
Вельможко Людмила Петрівна
-
Посада: учитель початкових класів.
-
Стаж роботи: 38 років,
« старший учитель »
lyda9797@ukr.net
Тема. Множення і ділення на круглі числа (с. 36–37)
Мета: формувати навички письмового множення. ;
вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчу самостійність, математичну мову, пізнавальний інтерес; виховувати акуратність при написанні у зошиті, інтерес до навчання, бажання вчитися: Мотивувати доцільність введення письмового прийому множення трицифрового числа на кругле число. Перенести спосіб міркування при
множенні двоцифрового числа на кругле на випадки множення на круглее число у межах багатоцифрових чисел. Дослідити залежність кількості нулів. у добутку від кількості нулів у другому множнику при множенні на круглее число; від кількості нулів в обох множниках при множенні круглих чисел
Інтеграція: математика, читання, природознавство.
Інновація: STEM – технологія, елементи КМ : « Асоціативний кущ », робота в групах, вправа « Мікрофон ».
Обладнання: : комп’ютер, проектор, проектна дошка,таблиця усних обчислень , девіз .
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Вітання.
Добрий день! – скажу я вам,
ви – мені,
Разом – гостям.
Щиро світ усмішкою вітаємо,
Всім добра бажаємо.
Час нам зошит розгортати
І урок наш розпочати.
2. Девіз уроку. А тепер девіз згадаймо.
І урок наш починаймо!
А девіз нашого уроку:
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно
ІІ.. Актуалізація опорних знань.
2.1. Психологічне налаштування: « Мій настрій »
2.2. Запис числа.
2.3 Каліграфічна хвилинка-
Запишіть числа під диктовку каліграфічно.
1574; 3180; 180; 26; 1791.
- Як одним словом можна назвати ці числа? (Багатоцифрові)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Повідомлення теми та мети уроку
Вчитель. Ми вже певний час працюємо з багатоцифровими числами:
навчилися виконувати арифметичні дії додавання й віднімання з такими числами, письмове множення та ділення багатоцифрового числа наодноцифрове. Але ж досвід роботи у концентрі «Тисяча» вам підказує, що на
цьому не варто зупинятися. Згадайте, чого ми навчалися після опанування письмових прийомів множення та ділення трицифрових чисел на одноцифрові. Письмового множення та ділення на круглі числа. Отже, сьогодні на уроці ми використаємо вже відомі нам способи дій у випадках множення та ділення багатоцифрових чисел на круглі, а також відкриємо спосіб множення у випадку, коли обидва множники закінчуються нулями.
3.1. Вправа « Очикування ».
Сьогодні на уроці я хочу:
* ознайомитись з………….
* поглибити знання ……… .
* удосконалити вміння ……..
* закріпити знання про …………..
* учитись робити висновки …….
* плідно працювати.
3.1 Усна лічба.
Лічимо сотнями від 2100 до 1500 ( 2100, 2000, 1900, 1800, 1700, 1600, 1500. )
Лічимо десятками від 1200 до 1080 (1200, 1190, 1180, 1170, 1160, 1150, 1140, 1130, 1120, 1110, 1100, 1090, 1080).
Лічимо парними числами від 20 до 2 (20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2).
3.2. Гра « Мозковий штурм». Вправа « Мікрофон ».
- Які розрядні одиниці ви знаєте?
- Скількома нулями закінчується десять, сто,
тисяча, десять тисяч?
- Як помножити число на розрядну одиницю?
- Назвіть розрядні числа. (Десятки, сотні, тисячі,
десятки тисяч , тощо.)
- Скількома нулями вони закінчуються?
- Як їх можна подати у вигляді добутку числа та розрядної одиниці?
3.3.. Самостійне виконання завдання № 1.
64 * 9 + 144 : 6 : 30 * 50 : 125 * 3 =
3.4. Індивідуальне завдання біля дошки з подальшою колективною перевіркою.
Обчисли значення виразів із застосуванням письмового прийому та перевірте одержані результати.
720 : 40 28 · 30 470 · 2
ЗАПАМ’ЯТАЙ ! Спосіб добору цифр частки при діленні на кругле число .
1. Замінюю дільник — кругле число — добутком розрядної одиниці та числа.
2. Ділю неповне ділене на розрядну одиницю, для цього прикриваю в ньому справа стільки цифр, скільки нулів у розрядній одиниці.
3. Отриманий результат ділю на число, отримую цифру частки.
IV Актуалізація прийомів послідовних множення і ділення
4.1. Колективне виконання завдання № 2.
Перевір, чи правильно подано розрядні числа у вигляді добутку числа та розрядної одиниці.
80 = 8 . 10 500 = 5 . 100 7000 = 7 . 1000
V.. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА СПОСОБІВ ДІЇ
Мотивація введення письмового прийому множення трицифрового числа на круглее.
5.1. Колективне виконання завдання № 3.
265 * 30 = 265* (3 . 10) = (265 * 3) * 10 = 795 * 10=7950
265 *3 =795 2) 795*10=7950
( Спосіб добору цифр частки при діленні на кругле число .)
5.2. Колективне виконання завдання № 4.
Зістав добутки. Чим вони відрізняються? Як ця відмінність вплине на розв’язання? Знайди значення добутків, застосувавши письмовий прийом.
456 × 70 456 × 700 456 × 7000 4560 × 700
Усний прийом множення :
4560 · 700 = (456 · 10) · ( 7 · 100) = (456 · 7) ·· (10 · 100) =
3192 · 1000 = 3 192 000.
ЗАПАМ ‘ЯТАЙ ! Письмове множення чисел, що закінчуються нулями.
1. Записую множники стовпчиком так, щоб нулі залишилися справа.
2. Виконую множення, не зважаючи на нулі.
3. Визначаю кількість нулів в обох множниках разом
. 4. Дописую стільки ж нулів до результату справа.!
5.4. Виконання завдання № 5 з коментарем
237 • 600 4280 • 90 324600 • 2 7800 • 70
2340 • 400 6400 • 80
5.5. Колективне виконання завдання № 6 .
11900 : 50 7120 : 80 31360 : 40 87290 : 70
5.6 Фізкультхвилинка
VІ . Розвиток математичних знань. Вправа « Дослідники.
Вчитедь. А чи знаєте ви , що ми разом навколосвітні мандрівники ? Чому ? А які слова, уявлення , почуття викликає у вас назва « мандрів» ?
61 . Гра « Асоціативний кущ »,
ГАРНА ПОГОДА ЗНАННЯ ТРАНСПОРТ ДРУЖБА
КАРТА мандрівка ПОДОРОЖ
І ВЗАЄМОДОПОМОГА
Вчитель.
- Діти, кожен з нас на протязі свого життя, навіть того не розуміючи, долає пішки відстань яка дорівнює відстані навколо земної кулі. Не вірите? Давайте разом порахуємо..
З’ясуємо ,що в нас вже є для мандрівки? (Дружба, знання та взаємодопомога). А чи є у нвс транспорт ?
- Про погодні умови нам розкаже черговий. (Про стан неба, температуру, опади, вітер та інші природні явища).
- Про погоду дізналися. А де ж наш транспорт ?
Друзі, уявіть собі, що ми мандруємо пішки. на протязі дня , не менше , ніж 5 годин,
Якщо б у вас у кишені був крокомір, він показав би , що ви щоденно робите не менше 30 000 кроків. У середньому, людина за годину крокує 4 – 5 км. Порахуйте , скільки кілометрів проходить людина за день ?
( 5 * 5 =25км ). Молодці !
- Тепер, знайдіть , який шлях проходить кожний з вас за рік ? ( 25 * 360 = 9000 ( км ) Молодці !
Отже, навіть малорухома людина , яка ніколи не виїзджала із міста , проходить щорічно 8000 - 9000км, А тепер , якщо земна куля має довжину 40000км , то у скільки років ми
здійснюємо пішохідну мандрівку , яка дорівнює навколо-світній ? ( 40000 : 8000 = 5 років ).
6.2 Попрацюйте у групах.
Якщо, брати до уваги, що людина починає ходити з двох років, то знайдіть у скільки років ви зробите дві мандрівки навколо земної кулі? А ще :
І група - скільки мандрівок ви зробите, коли вам буле
25 років ?
ІІ група - скільки мандрівок ви зробите, коли вам буле
60 років ?
6.3. Перевірка роботи.
Вчитель.
- Молодці ! Ви добре попрацювали. Отже, доживши до
60 років, ми 10 разів обійдемо навколо земної кулі , тобто пройдемо шлях довший , ніж відстань від Землі до Сонця.
VІІ. Розвиток математичних умінь учнів
7.1. Розв'язування задачі № 8
Удосконалення вміння розв’язувати складені задачі, що містять знаходження дробу від числа.
VIІ. Підсумок уроку.
7.2. Рефлексія.
-- Що повторили на уроці?
-- Які завдання найбільше сподобалися?
-- Над чим би ви хотіли попрацювати на наступних уроках?
- Що було для вас на уроці новим?
- Який досвід допоміг розібратися вам у нових випадках
- обчислень?
- Коли вам стануть у нагоді одержані знання і вміння?
- Що в роботі вам видалося легким і зрозумілим;
що викликало труднощі?
7.3 Домашнє завдання. Пояснення домашньої роботи.
Підручник, ч. 2, с. 37, завдання №7,9
Література.
-
Математика. 4 клас. І семестр (за підручником С. О. Скворцова
, О. В. Онопрієнко ). — Х. : Вид. « Ранок », 2015
2. О. Корчевська., Робота над завданнями підвищеної складності з математикм в початкових класах.- Тернопіль. ,2001
3.П о м е т у н О. Інтерактивні методики та система навчання. – К.: Шкільний світ, 2007.