Л.М.Стіценко, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, Сухоєланецька ЗОШ I-III ст., Новоодеський район, Миколаївська область
Інтегрований урок з навчання грамоти і природознавства у 1 класі
Тема: Птахи. Опрацювання оповідання «Поспішай, синичко!» (за Г. Демченко)
Мета:
Формувати ключові компетентності:
-
Уміння вчитися: проявляти зацікавленість у навчанні, формувати почуття відповідальності за виконане завдання;
-
Інформаційно – комунікативну: уміння робити висновки, узагальнювати, залучати до роботи з іншими джерелами інформації;
-
Соціокультурну: учити самостійно працювати, співпрацювати у команді, бути спостережливими, проявляти інтерес до навколишнього світу.
Формувати предметні компетентності:
-
Навчальна: продовжити роботу над засвоєнням учнями знань про букву «Ша», звук [ш], формувати навички виразного і свідомого читання, знайомити учнів з істотними ознаками птахів, розширювати знання про перелітних та осілих птахів;
-
Розвивальна : розвивати критичне мислення, увагу, пам'ять.
-
Виховна: виховувати любов до природи, вміння бачити її красу, бажання охороняти та допомагати птахам, почуття дружби.
Обладнання: картки – опори, ілюстративний матеріал із зображенням перелітних і осілих птахів, аудіозапис голосів птахів, деревинка, кольорові дзвоники для оцінювання, годівничка, «Буквар» (автор М.С.Вашуленко), презентація до уроку «Птахам потрібна допомога!»
Хід року
-
Організаційний момент. Емоційне налаштування учнів.
В цьому класі друзі всі,
Я і ти, і ми, і ви.
Ми одна сім’я.
Руку дай тому, хто справа,
Руку дай тому, хто зліва.
Посміхнись тому, хто справа,
Посміхнись тому, хто зліва.
Ми одна сім’я.
-
Побажаємо удачі один одному!
-
В народі говорять: «Добрий гість – дому радість!». Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтесь з ними.
-
Щоб хвилини уроку виявилися щасливими, працюватимемо під таким гаслом:
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будем:
ШВИДКО! ДРУЖНО! ВМІЛО!
-
Актуалізація опорних знань, умінь, навичок. Ознайомлення з темою уроку.
-
У нас незвичайний урок , тому почнемо без зупинки,
ми із мовної розминки.
Я читатиму початок кожного речення чистомовки, а ви – кінцівку.
Розчитатись нам пора – ра – ра – ра.
Наступила вже зима – ма – ма – ма.
Довго будуть холоди.
Кучі снігу намело.
Сплять дерева усі.
Учні класу молодці!
-
Доведемо?
-
Так яка пора року? ( ПРИЙШЛА ЗИМА вимовляємо з різною інтонацією)
Зима найкраща пора року!
-
Хто згоден з цим твердженням, підніміть зелений кружечок, ні – червоний.
-
Чому?
-
Які слова «притягує» до себе зима?
-
Що двічі родиться: вперше гладеньке, а вдруге – пухкеньке? (птах)
-
Де тільки не зустрічаємо ми птахів. У лісі, і в полі, і в горах, і по берегах річок, і в сільському парку, і біля школи, і на рідному подвір’ї. Ми так звикли до них, що часом нам починає здаватися, ніби ми їх добре знаємо. Чи це так насправді?
Сьогодні ми більше дізнаємось про наших пернатих друзів.
-
Основна частина. Складання «Кластеру» до поняття птахи.
ПТАХИ
-
Чим відрізняються птахи від інших тварин?
ПІР’Я (Пір’я захищає від охолодження і перегрівання, допомагає
літати.)
ДЗЬОБ (Ним добуває їжу, чистить своє пір’я, в’є гніздо,доглядає
за пташенятами, подає сигнал.)
КРИЛА
-
На які групи поділяють птахів? Чому їх так називають?
ПЕРЕЛІТНІ (Які? Ластівка, зозуля, соловей, журавель…)
ЗИМУЮЧІ (або осілі)
-
Які пташки зібралися на нашій класній деревинкі? (зимуючі)
СИНИЧКА
ГОРОБЕЦЬ
ДЯТЕЛ
ВОРОНА
ГОЛУБ
-
Звуковий аналіз слів на вибір.
-
Вправа «Мозковий штурм»
-
Чим відрізняються звуки від букв?
-
На які групи поділяються звуки?
-
Як на звуковій схемі позначаються голосні?
-
На які групи поділяються приголосні?
-
Як позначають на звуковій схемі тверді приголосні? М’які приголосні?
-
Яка буква не позначає звука?
-
Фізкультхвилинка «Рукавичка»
-
Птахи сумні, не співають.
-
Підійдіть до деревця і поміркуйте, про що можуть розмовляти птахи. (відповіді дітей)
-
Чого найбільше бояться птахи?
ХОЛОД
ГОЛОД
-
Зимуючим птахам голодно і холодно взимку. Під час заметілі, снігопадів
птахам важко знайти собі їжу. Через кілька годин голодування вони можуть загинути.
ЯГОДИ ГОРОБИНИ І КАЛИНИ
ЗЕРНО
КРИХТИ ХЛІБА
ГАРБУЗОВЕ НАСІННЯ
САЛО
-
Що шкідливо давати? (смажене насіння)
-
А чи приносять користь птахи? Чому їх називають санітарами лісу?
-
Що трапиться, якщо взимку загинуть птахи від голоду?
-
Яким птахам допоможуть люди, якщо охоронятимуть і не будуть рубати ялинки і сосни?
-
Як ви допомагаєте птахам узимку? (майструємо годівнички)
-
Уявіть, все навколо в снігу. У саду жодної годівнички. З яких предметів можна їх виготовити? (відповіді учнів)
-
Нагодуємо пташок класу? Ваша активність, правильні відповіді – це їжа для пташок.
Акція «Недоїдений шматочок хліба з їдальні - у годівничку!»
-
Робота з Букварем.
-
Зараз ми прочитаємо про невеличких за розміром пташок, але дуже великих модниць. Бо вбрання мають красиве, різнобарвне. Грудка у них жовтенька, на голові шапочка чорна – корона. На зеленуватій спинці та крилах чорно – білі рисочки, що робить їх ще привабливішими. Хвостик незвичайний, ніби трикутник. А співають так дзвінко і так приємно! Хто ці пташки?
-
Опрацювання оповідання «Поспішай, Синичко!»
а) Читання вчителем.
-Що в цьому оповіданні справжнє, а що – ні?
б) Читання учнями «ланцюжком».
- Де зустрілися синички?
- Що порадила перша синичка другій?
- Хто змайстрував годівнички птахам?
- Які смаколики там лежали?
в) Читання за особами.
В годівничку сипемо зерно,
Сподобається птахам воно.
-
Фізкультхвилинка
Скік! Скік! Всі на гілки,
Розімнемо наші спинки.
А тепер іще крилята,
Щоб могли швидше літати,
А іще і оченята – блим – блим – блим,
Відпочити треба їм.
Прошу я усіх сідати, будем далі працювати.
-
Гра «Посади пташок на годівничку»
1-ша команда – ластівка, горобець, голуб, зозуля.
2-га команда – журавель, синичка, сорока, дятел.
Працювали всі на славу,
А пташкам кладемо сало.
-
Хвилинка фантазії . Гра «Пір'їнка»
-
Якби я був пташкою, то…
-
Побажаю…
Шипшина дуже смачна,
Птахам корисна вона.
-
Заключна частина.
Рефлексія
-
Чому пташки почали співати?
(Звучить запис співу пташок)
-
Чи є такі діти, для яких урок минув даремно?
-
Чи корисний наш урок?
-
Що особисто для себе візьмете з уроку?
-
Вправа Кольорові дзвоники»
( Червоний колір – колір творчості, фіолетовий – настрою, зелений – нового, синій – правди (як працював сам), жовтий – дружби (хто найкраще працював у класі)
-
Перед вами паперові пташки. Нехай вони для вас стануть друзями і згадкою про сьогоднішній урок. Напишіть на них «Я твій друг»
Пам'ятайте, любі діти,
Щоб сади у нас цвіли,
Щоб літали журавлі,
Щоб пташки у нас співали
І дерева підростали,
Щоб земля була у квітах,
Бережіть природу, діти!
-
Перегляд презентації « Птахи просять допомоги!»