Інтегрований урок
(читання, письмо, музичне мистецтво)
Тема: «Звук [і], букви І і. Звуки [йі], букви Ї ї.
Українська народна казка «Котик і півник» .
Українська народна пісня лисичка.
Мета: закріплювати вміння читати і писати склади та слова з буквами «і» та «ї» ; продовжити формувати початкове уявлення про українські народні казки; вчити учнів визначати вид казки; формувати мотиви навчально-пізнавальної діяльності, повну орієнтувальну основу запам’ятовування при вивченні пісні; сприяти закріпленню навичок раціонального читання; розвивати пам’ять, довільну увагу, музичний слух, здійснювати збагачення словникового запасу слів учнів; удосконалювати їх артикуляційні навички; реалізовувати здоров’язбережувальні технології на уроках; розвивати вміння співати, висловлювати цікаві думки, давати характеристику персонажам на основі їх вчинків, сприяти усвідомленню розсудливої та обачної поведінки в навколишньому середовищі.
Тип уроку: інтегрований
Обладнання та матеріали: телевізор, відеозаписи мультанімації пісень «Перший дзвінок», «Лисичка»; відеозапис уривку мультфільму «Котик і півник»; аудіо запис правила та уривка казки; дитяча книжка, картки з друк літерами; плакатами з будиночком літер до гри «Фотоапарат», з правилами і малюнки предметів на … , м’які іграшки (лисиця, черепаха, сова) набір …
Орієнтовний план уроку
-
Вступна частина (2 хв.)
-
Організаційний момент.
Формування мотивів навчально-пізнавальної діяльності.
Виконання пісні під мультанімацію «Дзвінок»
-
Обговорення теми і завдань уроку.
-
Основна частина (35 хв.)
-
Формування навичок раціонального читання та письма:
-
Робота за плакатом: будиночок «Алфавіт» (впр.1,2)
-
Виконання вправи «Фотоапарат» (впр.3)
-
Перегляд і опрацювання презентації про букви; письмо букви та складів (впр.4)
-
Прискорене читання: вправа «Черепаха і Сорока» (впр.5)
-
Робота над казкою:
-
Повторення правила Мудрої Сови: прийом ефективного запам’ятовування; робота в парах (впр.7)
-
Виконання тестового завдання (впр.8)
-
Розгляд книги зі шкільної бібліотеки
-
Підготовка учнів до сприймання (релакс)
-
Формування повної орієнтувальної основи читання:
розгляд і обговорення ілюстрації;
виразне читання уривка;
виконання тестового завдання;
добір заголовка до наведеного уривка;
визначення виду казки.
-
Фізхвилинка
-
Перегляд фрагменту мультфільму і переказ відповідно
уривку з казки (впр.9)
-
Словникова робота : вправа «Тлумачний словничок»
-
Прискорене читання уривку казки (впр.10)
-
Прослуховування казки : формування прийому стеження (впр.11)
-
Вибіркове читання, загадка і питання від Лисички
-
Бесіда за змістом:
обговорення вчинків героїв;
закріплення правил поведінки за змістом вірша-добавлянки (впр.12)
-
Формування музичних здібностей.
-
Вправа «Пісенька складів» під музичний супровід (розспівування)
-
Закріплення вивченої на попередньому уроці музики української народної пісні «Лисичка»
-
Закріплення знань.
-
Гра «Ти – чарівник» (впр.13)
-
Добір назв предметів, які починаються на букву «і»:
друкування, малювання, відгадування загадок, виклад. звук. фі. (впр.14)
-
Заключна частина (3 хв.)
-
Формування мотивів читацької діяльності.
-
Виконання пісні під мультанімацію «Лисичка»
-
Підведення підсумків: відповідно від уроку подяка за співпрацю.
Хід уроку
-
Вступна частина
-
Організаційний момент. Привітання
(Учні піднялися за дзвінком, показали готовність до уроку)
Вчитель: – Дітки, поверніться до гостей…
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою щиро
Вчитель: – Ми Вам раді, люди добрі,
Учні: – і вітаємо щиро Вас.
Та й запрошуємо ласкаво
на урок у 1-ий клас!
Вчитель: – Діти, поверніться, будь ласка, до мене!
-
Формування мотивів навчально – пізнавальної діяльності.
-
Настрій після перерви залишився? «Дзвінок»
-
Що є нам сигналом до початку уроку? (дзвоник)
-
Обговорення теми і завдань уроку
-
Відкриваємо посібник – ст. 51, урок 10.
-
Читаємо тему уроку
-
Так яке 1-ше завдання уроку? (Повторити зв. і букви І і, Ї ї)
-
А що буде 2-им завданням? (Продовжити чит. укр. н.к «Кот»)
-
Основна частина
-
Формування навичок раціонального читання:
-
Робота за плакатом : будиночок «Алфавіт» (впр.1,2)
-
Сьогодні зійшло сонечко, засвітило і всі буковки прокинулись та й визирнули у віконечка. Ой, подивіться, а деякі ще сплять. Давайте допоможемо цим буквам прокинутись, а для цього заповнимо порожні клітинки
-
Які ж це букви? (І, Ї)
-
Так, зафарбуємо їм віконечка, як ми робили на попередніх уроках
(2 учня біля дошки)
-
Дивіться, це ще й букви – сусідки
(2 учня біля дошки)
-
Назви попередню до букви і? (и)
-
Назви наступну до букви ї? (й)
-
Що ви знаєте про ці букви? (правило 6 зв. : 10 букв)
-
Виконання вправи «Фотоапарат» (впр.3)
-
Діти, налаштуйте свої чарівні фотоапарати
Увага на екран! Звертайте увагу на розмір букв
(1 учень біля дошки) (перевірка на екрані)
-
Прокоментуйте роботу біля дошки
-
Підніміть руку, в кого так само. Молодці.
-
Перегляд і опрацювання презентації про букви
Прописування букви «і» та складів із нею (впр.4)
-
Прикладне читання: Вправа «Черепаха і Сорока» (впр.5)
-
До нас на урок завітала наша знайома Черепаха (м’яка іграшка)
-
Як вона повзає? (повільно)
Читаємо повільно, як повзає Черепаха, з чіткою вимовою
1 рядок … Стоп! Порівняйте ці склади м’яко звучить, бо зв.[ї] твердо звучить
приг. + голос;
2 рядок … Стоп! Порівняйте ці склади
гол. + пригол.
-
Прочитаємо в середньому темпі …
-
Прочитайте якомога швидше … Дякую.
-
Читання складів під музичний супровід: Вправа «Пісенька складів» (впр.6)
-
Подивіться, нас вже чекають Розумниця і Розумничок
-
Читайте склад, який тримає Розумниця …(гі)
-
На якому рядочку він нам зустрічався біля Черепахи? (на 1 р)
-
Читайте склад, який тримає Розумничок .. (ій)
-
На якому рядочку він нам зустрічався ? (на 1 р)
-
Починаємо співати склади на мелодію «Пісеньки про коника-стрибунця»
Ваші пальчики стрибають, як маленькі коники, а я йду перевіряти
1 і 2 р. дівчата і хлопці
3 і 4 р. по черзі (приспів): то дівчата, то хлопці. Чудово!
-
Робота над казкою
-
Повторення правила Мудрої Сови (м’яка іграшка):
прийоми ефективного запам’ятовування ; робота в парах (впр.7)
-
Читаємо заголовок! Що значить укр.? народна? … (правило)
-
До нас на рок завітала Мудра Сова і хоче, щоб Ви пригадали правило про казку. Увага читати разом з диктором!
-
1 раз – з диктором … Читаємо, саджаючи слова в човники (показ вчителя рукою)
-
2 раз – всі разом
-
3 раз – розповідаємо напам’ять одночасно в парах
-
Хто не запам’ятав – трохи підглядає.
-
Сигналом покажіть, що ви закінчили роботу
-
Виконання тестового завдання (впр.8)
-
Увага! Запитання від Знайки
-
Оберіть букву і покажіть на віялах (В)
-
Молодці. А як довести, що це точно правильна відповідь?
-
Де цьому є підтвердження? (у правилі)
-
Знайдіть і виділіть маркером (частина другого і весь третій рядок)
-
Перевірте у сусіда по парті. Підкажіть. якщо не знайшов
-
У кого, все зроблено? Молодці.
-
Розгляд книжки «Коник і півник» зі шкільної бібліотеки
-
Що це у мене знаходиться на дошці?(книжечка)
-
А як вона називається? («Коник і півник») Це казка. яку ми почали читати на минулому уроці.
-
А де ж відбуваються події? (у казковому лісі - ілюстрація)
-
Підготовка учнів до сприймання (релакс)
-
Зараз спробуємо уявити, що ми потрапили у казковий, чарівний ліс. Увага на екран! (релакс про ліс)
https://www.youtube.com/watch?v=WQZ3TfK-Fk0
-
Формування повної орієнтувальної основи читання
-
розгляд і обговорення ілюстрації:
-
Кого впізнали на малюнку?
-
Як їх назвати одним словом? (тварини персонажі казки)
-
Давайте прочитаємо і перевіримо чи співпадає уривок казки з ілюстрацією?...(так)
-
Виконання тестового завдання (віяло) швидко самостійно читати
-
Як називається казка? (заголовок)
-
Правило (заголовок – це назва казки)
-
Добір заголовка до наведеного уривка
-
Придумайте заголовок до наведеного уривка (…)
-
Використайте слова з тексту ( з 1 рядка)
Накази Котика
Накази Півню від котика
-
Напишіть його друков. літерами.
-
З якої букви починаємо писати? (з великої)
-
Чому? (початок речення)
-
Який розділовий знак ставимо в кінці речення? (крапку)
(вчитель друкує каліграфічно на дошці)
Учні передруковують в зошит.
-
Кожна буква в окремій клітинці. Між словами пропускаємо одну клітинку.
-
Давайте визначаємо вид казки (казка про тварин)
-
Правило! (ст. 31) Казки про тварин – це казки, у яких головними персонажами є тварини
-
Фізхвилинка
-
Котик з півником люблять гуляти по лісу ( малюнок на дошці, показ вчителем)
-
Зараз виконуємо фізхвилинку і покажемо, як котик з півником гуляють в лісі
КОТИК З ПІВНИКОМ ГУЛЯЮТЬ –
ЧЕБЕРЯЮТЬ, ЧЕБЕРЯЮТЬ.
ЛАПКИ ВГОРУ ПІДНІМАЮТЬ,
У ДОЛОНОНЬКИ ПЛЕСКАЮТЬ.
ПРИСІДАЮТЬ І СТРИБАЮТЬ,
ДРУЖНО СПИНКИ ВИГИНАЮТЬ.
ВДОХ ТВАРИНКИ ЦІ НЕ ПРОТИ
ЧЕБЕРЯТИ ДО СУБОТИ
– ЧЕБЕРЯЙТЕ ДО СУБОТИ,
А МИ СЯДЕМО ДО РОБОТИ!
-
Перегляд фрагменту мультфільму і переказ відповідно уривку казки.
https://www.youtube.com/watch?v=6KoIWlxiMrs
(перегляд-повтор-переказ)
-
Спробуйте себе в ролі казкаря. А для казкаря у нас підготовлений капелюх ( 3 учня)
-
Словникова робота. Вправа «Тлумачний словничок» (впр.9)
-
Пояснює і читає вчитель, діти показують рухами пояснень
-
Кожне слово 1 раз: вчитель учні (орфоепічна вимова)
-
– Сіли рівненько, плечики розправили, поставили руку на діафрагму, будемо не тільки читати нові слова, а і виконаємо вправи на дихання. Вдихаємо носиком і затримуємо повітря….видихнули. Пальчиком другої руки показуємо на слова
-
Відтворіть їх з памяті
-
Прискорене читання уривку казки (впр.10)
-
Починаємо уривок казки зі словами, як ми тільки що тренувались читати і з’ясовували Їх значення. (1 раз)
-
Прослуховування казки, формування прийому стеження (впр.11)
-
Всі слідкують, ведуть пальчиками, уважно слухаючи диктора.
-
А хто вміє – тихенько читає (напівголосно)
-
Вибіркове читання: загадка і питання від Лисички (м’яка іграшка)
-
Зараз послухайте загадку і відгадайте, хто завітав до нас на урок з Казкового лісу?
В норі вона ночує
На зайчиків полює
Вся руденька ця сестриця
А зовуть її……(лисиця)
-
Правильно вгадали (м’яка іграшка)
-
Ось яка вона красуня.
-
А тепер питання від неї:
-
Знайти в уривку й підкреслити речення про те, де насипала Лисичка зерна (ближче до кінця тексту, 9-тий рядок з кінця) ст. 54
-
Виділити маркером (помічники перевірили)
-
Бесіда за змістом: обговорення вчинків героїв, закріплення правил поведінки за змістом вірша-добавлянки.
-
Поміркуйте, чому лисичці вдалося схопити півника? ( не послухав котика визирнув)
-
Дітки, а казка це і Вам наука.
-
Чому вчить казка? (Коли самі залишаєтесь вдома – не відкривати двері стороннім людям)
-
Зрозуміли?
-
А тепер перевіримо, як ви це зрозуміли.
-
Я буду читати віршик, а Ви добавляйте слова:
Хоч ви зовсім ще малята,
Але пам’ятайте!
Ви людину незнайому
В дім свій… (не пускайте)
Хоч ви зовсім ще малята,
Але пам’ятайте!
Ви людину незнайому
В дім свій … (не пускайте)
Бо дитя не може знати
В кого що на думці.
Незнайомець може мати
Зброю свою в … (сумці)
Може речі всі забрати
І дитину вбити.
Тож не треба … (відчиняти)
Краще … (потерпіти)
Доки тато, доки мама
Не прийдуть до … (хати)
Вам людину незнайому
Не треба … (впускати)
Двері добре … (зачиняйте)
Кожен раз постійно!
Правила запам’ятайте
І живіть … (спокійно)!
-
Формування музичних здібностей.
-
Вправа «Пісенька складів» під музичний супровід (розспівування)
-
Закріплення вивченої на попередньому уроці музики української народної пісні «Лисичка»
-
Закріплення знань про букви І і, Ї ї.
-
Гра «Ти – чарівник» (впр.13)
-
Виконаємо завдання від Кнопочки.
-
Яку букву потрібно оживити? (ї)
Обведи її маркером.
-
Добір назв предметів, які починаються на букву «і»:
друкування, малювання,відгадування загадок, викладання звукових схем з фішок.
-
Виконаємо завдання від Незнайки.
-
На яку букву треба дібрати назви предметів?
Обведіть букви маркером.
-
Згадуйте слова, які починаються на букву «і»
іграшка ікра ікона
Іра Інна Ігор
-
Заключна частина
-
Формулювання мотивів читацької діяльності.
-
Виконання пісні під мультиплікацією «Лисичка»
-
Сьогодні ми чудово попрацювали з казкою і закінчимо наш урок пісенькою.
-
Подяка за співпрацю
-
Діти, ви всі дуже гарно працювали на уроці.
-
Я хочу подякувати вам за співпрацю.
-
Сьогодні ми багато читали, пригадували букви, знайомилися з казочкою та повторили пісеньку.
-
Дякую за увагу!
Додаток 1
Українська народна пісня «Лисичка»
Обр. муз. М.Лисинка
- Я лисичка, я сестричка
Не сиджу без діла
Я гусятка пасла, полювать ходила - 2р.
А тепер мені в неділю
Треба відпочити
Свою хатку гарнесенько треба прикрасити - 2р.
А щоб краща, а щоб краща
Була моя хатка
Піти треба у гайочок квіточок нарвати - 2р.
Додаток 2
-
Цікавий запис Кіт утік
-
– Дітки, попереду нас чекає ще багато непрочитаних казок. Вони чекають вас на полицях, бібліотек і магазинів.
Існує книг багато на землі
Вони цікаві, мудра, гарні.
Та кожен з нас, дорослий та малий,
Всяк казочку читати полюбляє.
Казка-це світ чарівний та незвичний
Казка-це диво, сповнене краси!
Поринь у казку, це ж бо так цікаво
Це справді радість, свято для душі.
У казці звірі мову мають
Дерева розмовляють мов живі.
Добро і правда завжди зло долають
Тому і люблять казку діти всі!
-
Мабуть кожен з вас стомився.
Тож виходьте на перерву.
Всі відпочивать
Та казки не забувать!
А сьогодні по заслузі
Щиро дякую Вам, друзі
Ми садили ліс у полі – і дубочки, і тополі
і осину, і ліщину, і червону горбину
Виростай наш ліс могучий, підіймайсь під самі кручі
Хай гілля його густе, споконвічно тут росте.
Використані Інтернет-ресурси:
https://www.youtube.com/watch?v=WQZ3TfK-Fk0
https://www.youtube.com/watch?v=6KoIWlxiMrs