Урок читання «Звук [і], букви І і. Звуки [йі], букви Ї ї. Українська народна казка «Котик і півник», 1 клас

Про матеріал

Закріплювати вміння читати склади та слова з буквами «і» та «ї» ; продовжити формувати початкове уявлення про українські народні казки; вчити учнів визначати вид казки; формувати мотиви навчально-пізнавальної діяльності, повну орієнтувальну основу запам'ятовування; сприяти закріпленню навичок раціонального читання; розвивати пам'ять, довільну увагу, фонетичний слух, здійснювати збагачення словникового запасу слів учнів; удосконалювати їх артикуляційні навички; реалізовувати здоров'язбережувальні технології на уроках; розвивати вміння спілкуватись, висловлювати цікаві думки, давати характеристику персонажам на основі їх вчинків, сприяти усвідомленню розсудливої та обачної поведінки в навколишньому середовищі.

Перегляд файлу

Навчальний предмет: «Читання» (1клас)

Тема: «Звук [і], букви І і. Звуки [йі], букви Ї ї.
Українська народна казка «Котик і півник» .

Мета: закріплювати вміння читати склади та слова з буквами «і» та «ї» ; продовжити формувати початкове уявлення про українські народні казки; вчити учнів визначати вид казки; формувати мотиви навчально-пізнавальної діяльності, повну орієнтувальну основу запам’ятовування; сприяти закріпленню навичок раціонального читання; розвивати пам’ять, довільну увагу, фонетичний слух, здійснювати збагачення словникового запасу слів учнів; удосконалювати їх артикуляційні навички; реалізовувати здоров’язбережувальні технології на уроках; розвивати вміння спілкуватись, висловлювати цікаві думки, давати характеристику персонажам на основі їх вчинків, сприяти усвідомленню розсудливої та обачної поведінки в навколишньому середовищі.

Тип уроку: комбінований

Обладнання та матеріали: телевізор, відеозаписи мультанімації пісень «Перший дзвінок», «Казочка»; відеозапис уривку мультфільму «Котик і півник»; аудіо запис правила та уривка казки; дитяча книжка, картки з друк літерами; плакатами з будиночком літер до гри «Фотоапарат», з правилами і малюнки предметів на … , м’які іграшки (лисиця, черепаха, сова) набір …

Орієнтовний план уроку

  1. Вступна частина (2 хв.)
  1. Організаційний момент. Знайомство з гостями.
  2. Формування мотивів навчально-пізнавальної діяльності.
    Виконання пісні під мультанімацію «Дзвінок»
  3. Обговорення теми і завдань уроку.
  1. Основна частина (35 хв.)
  1. Формування навичок раціонального читання:
    1. Робота за плакатом: будиночок «Алфавіт»  (впр.1,2)
    2. Виконання вправи «Фотоапарат»  (впр.3)
    3. Перегляд і опрацювання презентації про букви  (впр.4)
    4. Прискорене читання: вправа «Черепаха і Сорока»  (впр.5)
    5. Читання складів під музичний супровід: вправа «Пісенька складів»  (впр.6)
  2. Робота над казкою:
    1. Повторення правила Мудрої Сови: прийом ефективного запам’ятовування; робота в парах              (впр.7)
    2. Виконання тестового завдання  (впр.8)
    3. Розгляд книги зі шкільної бібліотеки
    4. Підготовка учнів до сприймання  (релакс)
    5. Формування повної орієнтувальної основи читання:
      розгляд і обговорення ілюстрації;
      виразне читання уривка;
      виконання тестового завдання;
      добір заголовка до наведеного уривка;
      визначення виду казки.
    6. Фізхвилинка
    7. Перегляд фрагменту мультфільму і  переказ відповідно
      уривку з казки (впр.9)
    8. Словникова робота : вправа «Тлумачний словничок»
    9. Прискорене читання уривку казки (впр.10)
    10. Прослуховування казки : формування прийому стеження  (впр.11)
    11. Вибіркове читання, загадка і питання від Лисички
    12. Бесіда за змістом:
      обговорення вчинків героїв;
      закріплення правил поведінки за змістом вірша-добавлянки (впр.12)
  3. Формування творчих здібностей.
    Закріплення знань про букви І і, Ї ї.
    1. Гра «Ти – чарівник» (впр.13)
    2. Добір назв предметів, які починаються на букву «і»:
      друкування, малювання, відгадування загадок, виклад. звук. фі.  (впр.14)
  1.     Заключна частина (3 хв.)
  1. Формування мотивів читацької діяльності.
    Виконання пісні під мультанімацію «Казочка»
  2. Зворотній зв’язок: завдання для гостей
  3. Підведення підсумків: відповідно від уроку подяка за співпрацю.

Хід уроку

  1. Вступна частина
  1. Організаційний момент. Привітання

(Учні піднялися за дзвінком, показали готовність до уроку)

 

Вчитель:  – Дітки, поверніться до гостей…

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою щиро

Вчитель: – Ми Вам раді, люди добрі,

Учні:  – і вітаємо щиро Вас.

Та й запрошуємо ласкаво

на урок у 1-ий клас!

 Вчитель: – Діти, поверніться, будь ласка, до мене!

  1.  Формування мотивів навчально – пізнавальної діяльності.
  • Настрій після перерви залишився? «Дзвінок»
  • Що є нам сигналом до початку уроку? (дзвоник)
  1. Обговорення теми і завдань уроку
  • Відкриваємо посібник – ст. 51, урок 10.
  • Читаємо тему уроку
  • Так яке 1-ше завдання уроку? (Повторити зв. і букви І і, Ї ї)
  • А що буде 2-им завданням? (Продовжити чит. укр. н.к «Кот»)
  1. Основна частина
  1. Формування навичок раціонального читання:
    1. Робота за плакатом : будиночок «Алфавіт»  (впр.1,2)
  • Сьогодні зійшло сонечко, засвітило і всі буковки прокинулись та й визирнули у віконечка. Ой, подивіться, а деякі ще сплять. Давайте допоможемо цим буквам прокинутись, а для цього заповнимо порожні клітинки
  • Які ж це букви? (І, Ї)
  • Так, зафарбуємо їм віконечка, як ми робили на попередніх уроках
    (2 учня біля дошки)
  • Дивіться, це ще й букви – сусідки
    (2 учня біля дошки)
  • Назви попередню до букви і? (и)
  • Назви наступну до букви ї? (й)
  • Що ви знаєте про ці букви? (правило 6 зв. : 10 букв)
    1. Виконання вправи «Фотоапарат»  (впр.3)
  • Діти, налаштуйте свої чарівні фотоапарати

Увага на екран!  Звертайте увагу на розмір букв

 (1 учень біля дошки) (перевірка на екрані)

  • Прокоментуйте роботу біля дошки
  • Підніміть руку, в кого так само. Молодці.
    1. Перегляд і опрацювання презентації про букви  (впр.4)
  • перша буква?
  • зображено біля неї? А яка буква
  • Який малюнок біля букви і? ї?
    Назвіть звуки усно:

іграшка (дівчата)

їжачок (хлопці)

Перевірка (плакат в руках вчителя) 

[і, г, р, а, ш,а, к, а]

[й, і, ж а, к] – А який секрет є у букви ї?

3 склади позначає 2 звука – [ й і]

  • Молодці!
  • Чим схожі ці букви? (своїми елементами)
  • Чим відрізняються? (рисочка, крапочки)
    1. Прикладне читання: Вправа «Черепаха і Сорока»  (впр.5)
  • До нас на урок завітала наша знайома Черепаха (м’яка іграшка)
  • Як вона повзає? (повільно)

Читаємо повільно, як повзає Черепаха, з чіткою вимовою

1 рядок … Стоп! Порівняйте ці склади м’яко звучить, бо зв.[ї] твердо звучить

приг. + голос;

2 рядок … Стоп! Порівняйте ці склади

гол. + пригол.

  • Прочитаємо в середньому темпі …
  • Прочитайте якомога швидше …   Дякую.
    1. Читання складів під музичний супровід: Вправа «Пісенька складів» (впр.6)
  • Подивіться, нас вже чекають Розумниця і Розумничок
  • Читайте склад, який тримає Розумниця …(гі)
  • На якому рядочку він нам зустрічався біля Черепахи? (на 1 р)
  • Читайте склад, який тримає Розумничок .. (ій)
  • На якому рядочку він нам зустрічався ? (на 1 р)
  • Починаємо співати склади на мелодію «Пісеньки про коника-стрибунця»
    Ваші пальчики стрибають, як маленькі коники, а я йду перевіряти
    1 і 2 р. дівчата і хлопці
    3 і 4 р. по черзі (приспів): то дівчата, то хлопці. Чудово!
  1. Робота над казкою
    1. Повторення правила Мудрої Сови (м’яка іграшка):
      прийоми ефективного запам’ятовування ; робота в парах (впр.7)
  • Читаємо заголовок! Що значить укр.? народна? … (правило)
  • До нас на рок завітала Мудра Сова і хоче, щоб Ви пригадали правило про казку. Увага читати разом з диктором!
  • 1 раз – з диктором … Читаємо, саджаючи слова в човники (показ вчителя рукою)
  • 2 раз – всі разом
  • 3 раз – розповідаємо напам’ять одночасно в парах
  • Хто не запам’ятав – трохи підглядає.
  • Сигналом покажіть, що ви закінчили роботу
    1. Виконання тестового завдання   (впр.8)
  • Увага! Запитання від Знайки
  • Оберіть букву і покажіть на віялах (В)
  • Молодці. А як довести, що це точно правильна відповідь?
  • Де цьому є підтвердження? (у правилі)
  • Знайдіть і виділіть маркером (частина другого і весь третій рядок)
  • Перевірте у сусіда по парті. Підкажіть. якщо не знайшов
  • У кого, все зроблено? Молодці.
    1. Розгляд книжки «Коник і півник» зі шкільної бібліотеки
  • Що це у мене знаходиться на дошці?(книжечка)
  • А як вона називається? («Коник і півник») Це казка. яку ми почали читати на минулому уроці.
  • А де ж відбуваються події? (у казковому лісі - ілюстрація)
    1. Підготовка учнів до сприймання  (релакс)
  • Зараз спробуємо уявити, що ми потрапили у казковий, чарівний ліс. Увага на екран!  (релакс про ліс)
    https://www.youtube.com/watch?v=WQZ3TfK-Fk0
    1. Формування повної орієнтувальної основи читання
  • розгляд і обговорення ілюстрації:
  • Кого впізнали на малюнку?
  • Як їх назвати одним словом? (тварини персонажі казки)
  • Виразне читання уривка:
  •  Давайте прочитаємо і перевіримо чи співпадає уривок казки з ілюстрацією?...(так)
  • Виконання тестового завдання (віяло) швидко самостійно читати
  • Як називається казка? (заголовок)
  • Правило (заголовок – це назва казки)
  • Добір заголовка до наведеного уривка
  • Придумайте заголовок до наведеного уривка (…)
  • Використайте слова з тексту ( з 1 рядка)

Накази Котика

Накази Півню від котика

  • Напишіть його друков. літерами.
  • З якої букви починаємо писати? (з великої)
  • Чому? (початок речення)
  • Який розділовий знак ставимо в кінці речення? (крапку)

(вчитель друкує каліграфічно на дошці)

Учні передруковують в зошит.

  • Кожна буква в окремій клітинці. Між словами пропускаємо одну клітинку.
  • Визначення виду казки:
  • Давайте визначаємо вид казки (казка про тварин)
  • Правило! (ст. 31) Казки про тварин – це казки, у яких головними персонажами є тварини
    1. Фізхвилинка
  • Котик з півником люблять гуляти по лісу ( малюнок на дошці, показ вчителем)
  • Зараз виконуємо фізхвилинку і покажемо, як котик з півником гуляють в лісі

КОТИК З ПІВНИКОМ ГУЛЯЮТЬ –

ЧЕБЕРЯЮТЬ, ЧЕБЕРЯЮТЬ.

ЛАПКИ ВГОРУ ПІДНІМАЮТЬ,

У ДОЛОНОНЬКИ ПЛЕСКАЮТЬ.

ПРИСІДАЮТЬ І СТРИБАЮТЬ,

ДРУЖНО СПИНКИ ВИГИНАЮТЬ.

ВДОХ ТВАРИНКИ ЦІ НЕ ПРОТИ

ЧЕБЕРЯТИ ДО СУБОТИ

– ЧЕБЕРЯЙТЕ ДО СУБОТИ,

 А МИ СЯДЕМО ДО РОБОТИ!

  1. Перегляд фрагменту мультфільму і переказ відповідно уривку казки.

https://www.youtube.com/watch?v=6KoIWlxiMrs

  (перегляд-повтор-переказ)

  • Спробуйте себе в ролі казкаря. А для казкаря у нас підготовлений капелюх ( 3 учня)
    1. Словникова робота. Вправа «Тлумачний словничок»  (впр.9)
  1. Пояснює і читає вчитель, діти показують рухами пояснень
  2. Кожне слово 1 раз: вчитель учні (орфоепічна вимова)
  3. – Сіли рівненько, плечики розправили, поставили руку на діафрагму, будемо не тільки читати нові слова, а і виконаємо вправи на дихання. Вдихаємо носиком і затримуємо повітря….видихнули. Пальчиком другої руки показуємо на слова
  4. Відтворіть їх з памяті
    1. Прискорене читання уривку казки                                                              (впр.10)
  • Починаємо уривок казки зі словами, як ми тільки що тренувались читати і з’ясовували Їх значення. (1 раз)
    1. Прослуховування казки, формування прийому стеження  (впр.11)
  • Всі слідкують, ведуть пальчиками, уважно слухаючи диктора.
  • А хто вміє – тихенько читає (напівголосно)
    1. Вибіркове читання: загадка і питання від Лисички (м’яка іграшка)
  • Зараз послухайте загадку і відгадайте, хто завітав до нас на урок з Казкового лісу?

В кущах вона ночує

На зайчиків полює

Вся руденька ця сестриця

А зовуть її……(лисиця)

  • Правильно вгадали (м’яка іграшка)
  • Ось яка вона красуня.
  • А тепер питання від неї:
  • Знайти в уривку й підкреслити речення про те, де насипала Лисичка зерна (ближче до кінця тексту, 9-тий рядок з кінця) ст. 54
  • Виділити маркером (помічники перевірили)
    1. Бесіда за змістом: обговорення вчинків героїв,  закріплення правил поведінки за змістом вірша-добавлянки.
  • Поміркуйте, чому лисичці вдалося схопити півника? ( не послухав котика визирнув)
  • Дітки, а казка це і Вам наука.
  • Чому вчить казка? (Коли самі залишаєтесь вдома – не відкривати двері стороннім людям)
  • Зрозуміли?
  • А тепер перевіримо, як ви це зрозуміли.
  • Я буду читати віршик, а Ви добавляйте слова:

Хоч ви зовсім ще малята,

Але пам’ятайте!

Ви людину незнайому

В дім свій… (не пускайте)

Хоч ви зовсім ще малята,

Але пам’ятайте!

Ви людину незнайому

В дім свій … (не пускайте)

Бо дитя не може знати

В кого що на думці.

Незнайомець може мати

Зброю свою в … (сумці)

Може речі всі забрати

І дитину вбити.

Тож не треба … (відчиняти)

Краще … (потерпіти)

Доки тато, доки мама

Не прийдуть до … (хати)

Вам людину незнайому

Не треба … (впускати)

Двері добре … (зачиняйте)

Кожен раз постійно!

Правила запам’ятайте

І живіть … (спокійно)!

  • Все правильно
  1. Формування творчих здібностей.
    Закріплення знань про букви І і, Ї ї.
    1. Гра «Ти – чарівник» (впр.13)
  • Виконаємо завдання від Кнопочки.
  • Яку букву потрібно оживити? (ї)

Обведи її маркером.

  • А зараз покажемо фокус за допомогою чарівної палички:
  • 1, 2, 3! Учнів на букви перетвори!
  • 1, 2, 3! Учнів на букви перетвори!
    1. Добір назв предметів, які починаються на букву «і»:
      друкування, малювання,відгадування загадок, викладання звукових схем з фішок.
  • Виконаємо завдання від Незнайки. 
  • На яку букву треба  дібрати назви предметів?

Обведіть букви маркером.

  • Згадуйте слова, які починаються на букву «і»

іграшка              ікра        ікона

Іра                       Інна        Ігор (є в нашому класі)

  • Відгадайте загадки, вони вам допоможуть  згадати слова

* * *

Хто сердитий спозаранку

на подвір’ї біля ганку

Ой, булди-булди-булдик

З півнем свариться … (індик)

* * *

 (Показ малюнка - віслюк)

Ішачок весь час кричить

Може ,«і»  уголос  вчить

  • Ні! –  ішак відповідає

Я вам пісеньку співаю!

* * *

 (Малюнок  іволга, іриси)

  • Дітки, хто встигає, робіть звукові схеми до слів.         

(Вчитель проходить між  рядами і перевіряє)

  1.     Заключна частина
  1. Формулювання мотивів читацької діяльності. 
    Виконання пісні під мультиплікацією  «Казочка»
  • Сьогодні ми чудово попрацювали з казкою і закінчимо наш урок  пісенькою про казку.
  1. Зворотній зв’язок: завдання для гостей;  подяка за співпрацю
  • Діти, ви всі дуже гарно працювали на уроці. 
  • Я хочу подякувати  вам за співпрацю.
  • Сьогодні ми багато читали, пригадували букви,  повторювали правила та знайомилися з казочкою.
  • Встаньте всі рівненько, поверніться обличчям до гостей, увага!
  • А тепер невеличке завдання для гостей:
  • Шановні гості! Доберіть риму для нашого віршика:

Всі ми плідно працювали,

Знання міцні здобували.

Ну, а ви нам у кінці

Скажіть, що ми молодці … (молодці)

  • Дякуємо за увагу!

 


Додаток

  •  Цікавий запис  Кіт утік
  • – Дітки, попереду нас чекає ще багато непрочитаних казок. Вони чекають вас на полицях, бібліотек і магазинів.

Існує книг багато на землі

Вони цікаві, мудра, гарні.

Та кожен з нас, дорослий та малий,

Всяк казочку читати полюбляє.

Казка-це світ чарівний та незвичний

Казка-це диво, сповнене краси!

Поринь у казку, це ж бо так цікаво

Це справді радість, свято для душі.

У казці звірі мову мають

Дерева розмовляють мов живі.

Добро і правда завжди зло долають

Тому і люблять казку діти всі!

  • Мабуть кожен з вас стомився.

Тож виходьте на перерву.

Всі відпочивать

Та казки не забувать!

А сьогодні по заслузі

Щиро дякую Вам, друзі

  • Фізхвилинка

Ми садили ліс у полі – і дубочки, і тополі

і осину, і ліщину, і червону горбину

Виростай наш ліс могучий, підіймайсь під самі кручі

Хай гілля його густе,  споконвічно тут росте.

 

 

 

 

Використані Інтернет-ресурси:

https://www.youtube.com/watch?v=WQZ3TfK-Fk0
https://www.youtube.com/watch?v=6KoIWlxiMrs

 

1

 

docx
Додано
9 липня 2018
Переглядів
1488
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку