Ознайомлення учнів з іменником за його істотними ознаками, знаходити у тексті; поглибити знання учнів про творчість В.Сухомлинського; розвивати вміння логічно мислити.
Інтегрований урок
української мови та читання
у 3 класі.
Розробка вчителя
Райгородоцької ЗОШ І-ІІІ ступенів
Бондар Лілії Іванівни.
Тема. Іменник як частина мови.
В.Сухомлинський «Ґава і соловей»
Мета уроку:формувати вміння розпізнавати іменник за його істотними ознаками, знаходити у тексті; поглибити знання учнів про творчість В.Сухомлинського; розвивати вміння логічно мислити, поповнювати словниковий запас, вдосконалювати навички грамотного письма; виховувати уважність, чуйність, доброту.
Тип уроку: інтегрований, вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, ілюстрації до уроку,мультимедійна презентація.
Хід уроку.
І.Підготовча частина.
1.Девіз уроку (Слайд 1)
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
ІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Випишіть слова в три колонки (Слайд 2)
(Синька, синій, синіти, розмовляти, розмова, мовний, білий, білизна, білити)
Слово «розмова» розібрати за будовою.
-Прочитайте слова кожного рядка, що їх об’єднує і чим вони різняться між собою?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ .
-Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему, а саме яку ви дізнаєтеся відгадавши загадку.
Він предмети називає,
Навіть рід свій власний має!
На питання хто? І що?
Залюбки відповідає
Хто?- зайчисько.
Що?- вареник.
Що ж воно таке? (Іменник)
-Вірно, ми розширимо знання про іменник, навчимося знаходити іменники в тексті Василя Сухомлинського «Ґава і соловей»
ІV.СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Хвилинка цікавинка (Слайд 3)
Іменник взяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі-
Ім’я, найменування і наймення,
Робота, біль. І радість, і натхнення
2.Дослідницька робота
Гра «Знайди зайве слово»( Слайд 4)
-А зараз ми пограємо в гру
1.Яке слово зайве? (дерево) Чому? (відповідає на питання що?) Всі інші відповідають на питання хто? І вони називають істот.
-А зараз за допомогою своїх досліджень ми спробуємо сформулювати правило.
Ми з вами склали правило. Так давайте зробимо висновки, що таке іменник.
3.Гра «Асоціативний кущ»
Пограємо в гру. Я буду називати іменники назви істот – ви плескаєте у долоні, неістот- не плескаєте.
Зима, соловей, ґава, сніг,сміх, радість, мати, дитя, їжа, сльози.
4.Робота з підручником
-Далі попрацюємо з підручником (Впр. 248)
-Хто жив у гайку?
-Прочитайте опис зайченят.
-Які птахи заспівали?
-Вам таке завдання:списати 3 абзац. В 1-му і 2-му реченні знайти головні члени речення.
-Далі випишіть із 3,4 абзаців назви істот та назви неістот.
Фізкультхвилинка «Гопачок»(відео)
VІ.УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ.
1.Розгляд оповідання Василя Сухомлинського «Гавеня і соловей»
Творче завдання. Доповідь учня про життя В.Сухомлинського
( Слайд 5)
-Якою частиною мови написана назва тексту? У тексті понад 30 слів – іменники.
2. Словникова робота
Сльози струмками ллються-
Бідолашного-
Затремтіло серце-
Плачем заливається-
-Слухаємо уважно, тому що крім відповідей на питання ми повинні будемо виконувати цікаве завдання.
3. Виразне читання вчителя
4.Читання «бджілкою»
5.Аналіз оповідання з елементами вибіркового читання
-Хто головний герой?
-Де була ґава?
- Чому плакало гавеня ?
-Хто почув пташиний плач?
-Чому прилетів соловей?
-Чим пісня більше сподобалась для гавеня?
-Чому соловей замовк?
-З яких частин складається текст?
6. Складання плану
Самостійна робота (Слайд 6)
1 варіант: виписати з перших 2-х речень іменники- назви істот;
2 варіант: з 3-4 речення – неістот.
VІІ.РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Кубування»
VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1.Гра «Мікрофон»
Всі науки між собою пов’язані тим чи іншим чином. Укр.мова і література .Саме мова допомагає у написанні творів, віршів, казок.
VІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Укр.мова - ст.103 впр.250 –правило;
Література- вірші укр.поетів В.Сосюра «Як не любити той край…», «Зима»,М.Рильський «Річка», М.Підгірянка «Тихий вечір»