Інтегрований урок за твором Л. Ніцой " Срашне страховисько"

Про матеріал
Інтегрованй урок літературного читання і природознавства за твором Л. Ніцой " Страшне страховисько". На основі літературного твору учні аналізують проблему забруднення навколишнього середовища та створюють екологічну листівку.
Перегляд файлу

Інтегрований урок літературного читання і природознавства за твором Л. Ніцой « Страшне страховисько»

 

Мета уроку : на основі літературного твору ознайомити учнів з проблемою забруднення лісів; підвести учнів до розуміння того ,що життя живих організмів залежить від стану навколишнього середовища; формувати читацькі навички і пізнавальний інтерес; вдосконалювати вміння визначати у тексті опис ; пробуджувати бажання турбуватися про природу, бути відповідальним.

 

Обладнання уроку : картки із завданнями для груп, ватман для екологічної листівки « Бережіть ліс!», виставка дитячих малюнків «Лісовуня – душа лісу», презентація уроку, картинки із зображенням  пластикових виробів , поліетиленових кульків, скляних посудин.

 

 

 

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

 

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам , людям,-

І тоді обов'язково

День для нас привітним буде.

 

ІІ. Активізація пізнавальної діяльності.

1.Бесіда.

  • Щоб знати , про що ми сьогодні будемо говорити на уроці , відгадайте загадку:

Навесні веселить,

Влітку холодить,

Грибами , ягодами обдаровує,

Восени засинає,

Навесні оживає.( Ліс)

 

  • А що таке ліс ?
  • Яким буває ліс?

 

2.Інтерактивна вправа « Незакінчене речення»

 

- Ліс приносить велику користь для всього живого, для всієї планети.

Закінчіть прислів'я і поясніть їх:

 

Ліс – __________Землі. ( легені)

Ліс – ___________для лісових мешканців.(домівка)

 

3.  Перевірка домашнього завдання . Загадки про тварин.

Ви мали завдання підготувати загадки про тварин лісу.

Діти декламують напам'ять загадки.

 

Не кравець, а все життя з голками ходить.( Їжак)

 

     Влітку медом ласував, досхочу малини мав. 
     А як впав глибокий сніг, позіхнув і спати ліг. ( Ведмідь)


     Бачив чи не бачив сни, а проспав аж до весни.

 

 

     Довгі вуха, куций хвіст, невеликий сам на зріст. 
     На городі побував, нам капусту попсував. 
     Довгі ноги - скік та скік... Ми погнались, він утік... ( заєць)

 

На дубочку у дуплі
Сестроньки живуть руді
Люблять шишки і горішки
І грибків поїсти трішки
Працьовиті наче бджілки
Ці руді сестриці ...
(Білки)

 

Гострі зуби, сильні лапи
Дуже схожий на собаку, 
І полює дуже ловко, 
Що, впізнали, друзі, ... ?
(Вовка)

 

 

У кущах вона ночує
І на зайчика полює.
Вся руденька ця сестричка,
А зовуть її ...
(Лисичка)

 

4. Читацька розминка

Чистомовка

Би-би-би – в лісі сосни і дуби ,

Ба- ба-ба – знайшли білого гриба,

Бу-бу-бу –ягід кошик наберу,

Бі-бі-бі- сидить білочка в дуплі.

 

 

5. Читання вірша Надії  Красоткіної « Ліс»

Читання самостійно, ланцюжком.

 

Ліс — це диво, ліс — це казка.
То ж ходімо в ліс, будь ласка.
В лісі є кущі і квіти,
В нім сплели дерева віти.
Трави, ягоди й грибочки,
В нім чарівні є куточки.
Ліс — це друг всьому живому.
Звір і птах живе у ньому.
Ліс дає всім прохолоду
І прозору робить воду.
Вміє поле захистити,
Щоб воно могло родити.
Він повітря очищає,
Ароматом напуває.

 

  • Чи дізналися ви з вірша  щось нове про користь лісу?
  • Як саме ліс захищає поле?
  • Як  ви розумієте рядки: « Ліс – це друг всьому живому» ?

 

ІІІ. Основна частина.

На уроці читання ми познайомилися ще з одним лісовим мешканцем – Лісовунею.

  • З якого твору цей герой?
  • Хто автор цього твору?

 

1. Інтерактивна  вправа «Встанови послідовність подій»

 

Пригадайте у якій послідовності відбувалися події цього оповідання.

 

Ярикова мама попросила батьків про допомогу

 

В лісі скоїлося лихо невідома сила напала на вантажівку зі сміттям.

 

Діти вирішили  поприбирати в лісі.

 

Лісовуня лагідно всміхнувся і простяг кошик з плодами.

 

Навколишніми селами і містечками поширилася чутка : у лісі завелося страшне страховисько.

 

Президент наказав: « Вжити заходи.»

 

Люди прибрали ліс.

 

Фізкультхвилинка « Пташки»

Крильця пташки розправляють,

Їх до сонця підіймають.

Потім можна політати

І комашок поганяти.

На галявину злетілись,

Там зернят вони наїлись.

Потім знову полетіли,

У гніздечко тихо сіли.

 

2. Портрет Лісовуні.

Відшукайте у тексті перший опис Лісовуні.

-Чому сердився Лісовуня ?

-Яким Лісовуня  з'явився в кінці пригоди?

-Як ви думаєте ,чому відбулися такі зміни?

Знайдіть у тексті слова ,що це підтверджують.(ст.123)

 

3. Ознайомлення з дитячими ілюстраціями до твору.

 

4. Повідомлення про предмети – забруднювачі природи.

 

  • Які речі прикрашали одяг Лісовуні – бруднулі? Чому?

Наші дослідники розкажуть яку шкоду для довкілля завдають пластик, скло, поліетилен,папір.

 

1дитина :

Пластик дуже шкідливий для навколишнього середовища - він довго розкладається і залишає після себе складні отруйні хімічні сполуки. Пластикові відходи розкладаються 100-1000 років!

 

2 дитина:

Природі вони загрожують справжньою катастрофою - забруднюють водойми, околиці доріг і населених пунктів. В кінці 90-х у Тихому океані виявили плавучий сміттєвий острів з пластикових виробів. Його величина в 2 рази більша за територію США.

 

3 дитина:

Про те, що поліетиленові пакети можуть завдати шкоди здоров’ю, мало говорять у відкритих джерелах, але це дійсно так. Адже в їх виробництві використовується свинець. Цей метал неймовірно токсичний. Його скупчення в організмі спричиняє розвиток багатьох захворювань.

 
4 дитина:

Природним шляхом, вони розкладаються на протязі від 100 до 500 років, тому, якщо не зменшити їх виробництво, вся планета незабаром буде завалена використаними пакетами.

 

5 дитина : Скло небезпечне для людей та тварин, бо може стати причиною травм. А звірам може потрапити у травні органи.

 

5. Групова робота . Створення  екологічної листівки « Бережімо ліс!»

1 група 

До зображень підберіть потрібні пояснення .

 

Картинки по запросу екологічні знаки

Не ламайте дерев та кущів.

Не руйнуйте мурашників.

На чіпайте пташиних гнізд.

Не рвіть рідкісних рослин.

Не кривдіть тварин.

 2 група 

За текстом оповідання «Страшне страховисько» складіть інструкцію про те , як прибрати в лісі.

1.Збери_______ і розкажи про те , що необхідно ___________в лісі.

2. Заручись підтримкою ____________.

3. Візьми ______________ для збору сміття.

4. Вивезіть сміття на ________________.

 

3 група : З'єднайте частини висловів  про ліс і поясніть їх.

 

Ліс -                                так і відгукнеться.

І великий дуб наше багатство.

Як у лісі гукнеш від малої сокири падає.

 

Кожна група ,як підсумок роботи, прикріплює виконані завдання на ватман – листівку.

 

ІV. Підсумок уроку.

1. – Як віддячить природа тим , хто про неї турбується ?

Підтвердіть свою думку рядками із оповідання « Страшне страховисько»(ст. 134)

  • Яким є наш обов'язок перед природою?

2. Заключне слово вчителя.

Давайте будемо все оберігати

Джерела , ріки . квіточки малі.

Любить всім серцем і завжди  пам'ятати,

Що ми є часточка природи на Землі.

3.Рефлексія.

Гра « Сонечко всміхнулося»

Сонечко всміхнулося для тих , хто активно працював.

Сонечко всміхнулося для тих , хто довідався  про щось цікаве.

Сонечко всміхнулося для тих , у кого хороші враження і думки.

 

4. Домашнє завдання. 

Підготувати розповідь про те , як ваша сім'я турбується про природу.

 

 

1

 

Завантаження...
doc
Додано
10 лютого 2020
Переглядів
1224
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку