Конспект + презентація уроку фізики в 7 класі на тему "Рух і взаємодія атомів і молекул"
Тема: Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія.
Мета: використовуючи основні положення молекулярно-кінетичної теорії, узагальнити знання учнів і пояснити явище дифузії; сформувати в учнів уявлення про будову речовини; розвивати вміння працювати самостійно та в групах, переключаючись з одного виду діяльності на інший; розвивати логічне мислення, уміння робити висновки й узагальнення; виховувати увагу, потяг до дослідництва.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань .
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, екран, пробірки з водою, нашатирний спирт, чорнило (йод), марганцівка, парфуми, два аркуші паперу, пружина, модель броунівського руху.
ХІД УРОКУ
І. Етап орієнтації
Перепусткою до сьогоднішнього уроку будуть ваші відповіді на запитання.
ІІ. Етап визначення мети
Прийом «Віртуальна мандрівка»
Спробуймо перенестися в липовий гай під час цвітіння липи. Що ви відчуваєте? (Учні висловлюють свої думки.)
А зараз уявіть, що ви проходите повз кондитерську. Чи відчуваєте неповторний запах? Чому?
Тема сьогоднішнього уроку: "Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія". Ми з'ясуємо, яким чином поширюються запахи, чому чай стає солодким, а краплина фарби змінює колір води.(слайд 2)
ІІІ. Етап проектування
Учні одержали випереджуючі завдання про дифузію у тваринному та рослинному сіті, у побуті та на промисловості.
Вивчивши дану тему, знайдемо відповіді на такі запитання:
ІV. Етап організації виконання плану діяльності
Для засвоєння нових знань проводжу демонстрацію дослідів (зокрема на комп’ютерних моделях), учні висловлюють та записують у зошит висновки. Організовую індивідуальну роботу та роботу в групах, роботу з текстом підручника.
Дослід 1. У мензурку з водою капаю чорнило (йод). Уважно дивіться. Що відбувається?
Висновок (учні записують у зошити). Вода складається з молекул води, чорнило — з молекул фарби.
Робота з підручником (учні, опрацювавши текст параграфа 8, формулюють поняття дифузії)[25].
Взаємне проникнення молекул однієї речовини в міжмолекулярний простір іншої називається явищем дифузії.
Дослід 2
Дві склянки води: 1 — з гарячою, 2 — з холодною; 2 пакетики чаю. Обережно опускаємо пакетики чаю в склянки (одночасно). де швидше забарвилася вода? Чому?
Висновок (учні записують у зошити). Чим вища температура речовини, тим швидше відбувається дифузія, тобто молекули рухаються швидше.
Розпиляю парфуми. Запитання учням, які сидять близько: «Чи відчуваєте ви запах?» Учням, які сидять далеко: «Чому ви не відчуваєте запаху?»
Змочуємо ватку нашатирним спиртом. Хто швидше відчує запах?
Дослід 5 (без демонстрації, слайд 3)
Свинцевий брусок зачистили до блиску й поставили на золоту пластину. Через рік їх не можна буде розірвати. Чому?
Робота з підручником (учні читають пояснення у підручнику).
Отже, ми ще раз переконуємося в тому, що швидкість дифузії залежить від:(слайд 4)
Фізкультхвилинка "Естафета" Учні по ланцюжку встають і сідають в єдиному ритмі – так, щоб як тільки сів попередній, встав наступний.
Повідомлення учнів, які одержали випереджальні завдання. Дифузія в рослинному та тваринному світі, дифузія в житті людини, в побуті та в промисловості (слайди 5,6,7,8)
Демонстрація: демонструємо модель «броунівського руху» [27].
На попередньому уроці ми встановили 3 положення МКТ. Пригадаймо третє. Назвіть його. (Між частинками (молекулами) існують сили притягання й відштовхування.)
У науці встановлено, що притягання між молекулами діє завжди. Чому ж тоді розбиту чашку чи розламану крейду не можна з'єднати?
Робота з підручником (опрацювати відповідний абзац підручника).
Дослід 6
Два сухі аркуші неможливо зблизити настільки, щоб вони з'єдналися. Змочимо їх водою. Що ми спостерігаємо?
Висновок: вони злипнуться, бо молекули води наблизяться до молекул паперу настільки, що міжмолекулярне притягання вже втримуватиме аркуші один біля одного.
Дослід 7
Розтягнемо пружину. Коли відпустимо, вона відновить свою форму. Що ми довели цим дослідом? (Існування притягання)
Стиснемо пружину й відпустимо. Вона знову набуде своєї форми. Про що це свідчить? (Існування відштовхування)
Про взаємодію молекул свідчить уже саме існування рідин і твердих тіл. Вони не розпадаються, отже, існують сили притягання.
Щоб отримати уявлення про величину цих сил, спробуйте розірвати руками капронову нитку перерізом 1 мм2. Тверді тіла й рідини практично нестисливі, тобто вони «чинять опір» зменшенню об'єму. Це можна пояснити тільки відштовхуванням молекул. Сили притягання й відштовхування діють одночасно, але якщо відстань між молекулами набагато менша від діаметра молекули, то переважають сили відштовхування, а якщо більші, то переважають сили притягання.
Міжмолекулярне притягання також є причиною змочування або незмочування тіла певними рідинами.(слайд 9)
Залежно від того, у якому стані перебуває та чи інша речовина, молекули цієї речовини в різних станах рухаються по-різному. (слайд 10)
У газах: відстань між молекулами велика, тому молекули вільно рухаються між короткочасними взаємними зіткненнями, унаслідок яких змінюється напрямок їхнього руху.
У рідинах: молекули розташовані досить близько одна до одної, але не мають стабільних положень, хоч і зберігають ближній порядок у розташуванні молекул. Молекули рідин здійснюють коливальні рухи, а потім ніби стрибком прослизають між іншими молекулами на нове місце.
У твердих тілах: молекули розташовані близько одна до одної, у певному порядку, який зберігається на великих відстанях у кристалічних твердих тілах і на невеликих відстанях в аморфних твердих тілах. Молекули всіх твердих тіл здійснюють коливальні й обертальні рухи відносно своїх стабільних положень.
V. Контрольно-оцінювальний етап.
Робота в парах. Учні складають кістки доміно, на яких замість крапок записані питання та відповіді.
Прийом "Чомучка". Учні класу дають відповіді на запитання та якісні задачі, наведені на екрані. (Слайд 11,12)
Задача № 1
Трирічна Настя підкралась до дзеркала за спиною в мами і вилила собі на голову флакон французьких парфумів. Як мама, сидячи спиною до Насті, здогадалася про те, що сталося?
Задача № 2
Що заважає семикласнику Іванку, якого директор спіймав під час куріння, розпастися на окремі молекули й зникнути з поля зору директора?
Обґрунтовую оцінки, які учні одержали протягом уроку та виставляю їх у журнал.
Повідомляю різнорівневе домашнє завдання.
Опрацювати параграфи 8,9 підручника[25].
Розв`язати вправу 5.7, 5.8, 5.11 (І рівень); 5.13, 5.16, 5.19 (ІІ рівень); 5.24-5.29(ІІІ рівень)[26].
VI. Заключний етап.
|
частинки, з яких складаються речовини, називаються |
дифузією |
рух дуже малих твердих частинок, які плавають в рідині або газі, називають |
молекулами |
усі молекули однієї речовини |
броунівським рухом |
якщо швидкість руху молекул тіла зменшується, то температура тіла |
однакові |
молекули всіх тіл рухаються |
зменшується |
якщо швидкість руху молекул тіла збільшується, то температура тіла |
безперервно й хаотично |
частинки, з яких складаються молекули, називаються |
збільшується |
між молекулами тіла існує взаємне |
атомами |
проникнення молекул однієї речовини в проміжки між молекулами другої речовини називають |
притягання і відштовхування |
|
оз |
у |
ф |
і |
м |
іт |
з |
ик |
и |
пр |
а |
на |
ир |
о |
у |
к |
д |
у |
а |
р |
1