Конспект бінарного уроку з хімії та біології
на тему:
«Основні класи неорганічних сполук.»
( для учнів 8 класу)
Тема уроку: Основні класи неорганічних сполук.
Навчальна мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про класифікацію, номенклатуру властивості складних речовин. Закріпити вміння складати формули речовин за їх назвами та давати назви речовинам за їх формулами.; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів, основ, кислот і солей.
Розвиваюча мета:. розвивати вміння знаходити істотні ознаки неорганічних сполук, генетичний зв'язок між речовинами, в виконувати завдання та тренувальні вправи; розвивати логічне мислення, слухове сприймання, довготривалу пам'ять, кмітливість, формувати в учнів елементи наукового світогляду, вміння використовувати отримані знання, уміння на практиці та при вивчені предметів природничого циклу, нестандартно мислити; уміння працювати в парах;
Виховна мета: виховувати активність учнів на уроках, прищеплювати навички самооцінки, роботи в групах. виховувати інтерес до предмету, наполегливість, почуття терпимості, поваги до інших, толерантності, готовність до співпраці і взаємодопомоги .
Очікувані результати: учень розрізняє формули оксидів, основ, кислот,солей за складом; дає визначення поняття «оксид», «основа», «кислота», «сіль»; називає оксиди, кислоти, основи і солі за сучасною українською номенклатурою;
Обладнання та матеріали: мультимедійна дошка, презентація, періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки, кросворд.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань. умінь і навичок, нестандартний бінарний урок.
Методи проведення уроку: робота в парах, індивідуальна, групова робота.
Форма проведення уроку: урок-гра.
Хід уроку
I. Організаційна частина. Девіз:
Просто знати-це не все.
Знання необхідно використовувати!
Девізом уроку стане вислів давньоримського
філософа Сенеки:
Навчаємось не заради школи,
а задля життя…
IІ.Мотиваційний етап.
Оголошення теми, визначення цілей уроку.
План уроку.
(Учням роздаю смайлики,які розкажуть про враження від уроку)
III.Активізація опорних знань учнів.
Девіз: «Налаштуйся на хімію!»
Цікаво. сподобалося працювати. Багато дізнався.
не цікаво. Нічого не робив.
- мені все одно.
У країні неорганічних сполук легко заблукати, якщо не володієш поняттями: оксиди, кислоти, основи, солі. Тому кожен з вас повинен підтвердити свої знання і здібності. Для досягнення цієї мети ми повинні зробити кілька кроків.
Правила поведінки в групі
Кожен учасник групи повинен:
-приймати активну участь у роботі групи;
-вміти вислухати кожного;
-поважати думки інших;
-поважати один одного;
-бути толерантними до інших поглядів.
ІV. Основна частина.
Перевірка домашнього завдання – зібрати тестові питання.
1 КРОК.
Бліц-опитування (робота з екраном)
1. Які бувають речовини? ( речовини бувають прості і складні)
2. Які класи складних неорганічних сполук ви знаєте? ( оксиди, основи, кислоти, солі)
3. Складні речовини, що складаються з двох елементів , один з яких Оксиген, називаються... (Оксидами)
4. За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на...(Одно, двох ,триосновні)
5. Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні, несолетворні й... (Основні)
6. Складна речовина, що складається з атомів металу і кислотного залишку,(Сіль)
7. Які речовини називають кислотами? (Складні речовини утворені атомами гідрогену і кислотними залишками називаються кислотами)
8. Складні неорганічні речовини утворені атомами металу і гідроксогрупами – це (Основи).
9. За наявністью Оксигену кислоти поділяються на : ( оксигенові і безоксигенові).
10. Що необхідно знати, щоб правильно утворити формулу речовини
( валентність).
11. Речовина , яка має формулу H2O (вода) і відноситься до оксидів.
2 КРОК.
Гра «Пасьянс» ( робота в парах)
На столі учнів даються картки, необхідно скласти формули кислот, наприклад:
3 КРОК
Учні розподіляють складні речовини по групах ( робота біля дошки)
« У кожного своє місце»
З наведеного переліку формул виписати окремо оксиди, кислоти, основи, солі.
NaOH, HCl, CaCl2, H2SO4, CuO, H2S, ZnO, Fe(OH)3, NaNO3, CO, HNO3, SO2,
Mg(OH)2, AlPO4.
оксиди |
Кислоти |
Основи |
Солі |
|
|
|
|
Фізхвилинка
4 КРОК
Третій зайвий. (індивідуальна робота)
У кожному рядку викресліть формулу речовини, яка належіть не до того класу, до якого належить решта.
Завдання
ВаО |
PH3 |
CaO |
HNO3 |
HCl |
NaOH |
Na2SO4 |
H2SO4 |
BaCl2 |
Ca(OH)2 |
Al(OH)3 |
Al(NO3)3 |
Завдання для другої команди:
H3PO4 |
HNO3 |
CO2 |
SO2 |
NaCl |
CO |
Al(OH)3 |
KOH |
H2O |
H2SO4 |
AgCl |
AgNO3 |
Завдання для третьої команди
BaS |
CO2 |
CaO |
HNO3 |
H2O |
HCl |
Na2SO4 |
HCl |
BaCl2 |
Ca(OH)2 |
NaOH |
Al(NO3)3 |
Завдання для четвертої команди
P2O5 |
MgCl2 |
SO2 |
H2SiO3 |
K2SiO3 |
H2CO3 |
Ba(OH)2 |
Al(OH)3 |
AlCl3 |
CaCO3 |
Ca(OH)2 |
Ca(NO3)3 |
NaC1 |
MgС12 |
МgO |
СаSO4 |
Н2S04 |
H3PO4 |
Са(0Н)2 |
Н2S04 |
СO2 |
СO |
СаО |
РН3 |
NaOН |
KOН |
Zn(ОН)2 |
ZnO |
Na2O |
СаО |
А12O3 |
CH4 |
Сu(ОН)2 |
СuОН |
LіОН |
МgO |
СаСІ2 |
ZnS |
SO3 |
KNO3 |
НВг |
НІ |
HNO3 |
N2O5 |
5 КРОК
«Чорний ящик"
1: У ньому знаходиться надзвичайна речовина. Колись її вважали милістю богів, символом миру у східних країнах. За образним виразом Піфагора, «вона була народжена найшляхетнішими батьками: сонцем і морем». „
2: „Ні, це не милість господня, а кара божа. Скільки всього живого згубила ця речовина! Через неї навіть море стало мертвим.”
3: а я особисто схиляюсь перед цією речовиною. Без неї не можуть жити люди, не може обійтися металургія, її використовують під час виготовлення кераміки, без неї не було б шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові."
Так що ж знаходиться у цьому ящику? ( NaCl.)
Кухона сіль – це речовина , яка необхідна для життя і здоровʼя людини. Людині кожен день необхідно вживати 12-15 г солі.
Які ж ще хімічні елементи і складні речовини є в організмі людини?
Закріплення вивченого матеріалу.
Гра « Детектор брехні»
А зараз я Вас перевірю на детекторі брехні. Якщо ви були уважні та спостережливі протягом уроку, ви легко відповісте на питання ТАК чи НІ.
1 Вода буває у твердому стані. (так)
2. У людському шлунку є кислота (так)
3. Натрій гідрокарбонат – це кухонна сіль (ні)
4. Кухонна сіль натрій хлорид розчинна тільки в гарячій воді (ні).
5. До складу оксидів входить гідроксильна група. (ні)
VІ.Підведення підсумків уроку.
Діти роблять висновки: що вони знали, що вони вміють, чому ще необхідно навчитися, чому навчилися на цьому уроці.
Рефлексія. Оцініть за 12-бальною системою важливість знань, які ви отримали та можливість їх використовувати в житті.
VІІ. Домашнє завдання .
Навчання — це робота, що починається у школі, а закінчується вдома.
Повторити тему « Основні класи неорганічних сполук».
Індивідуальні картки – кросворд.
Наостанок хочу зачитати слова:
Ваша сила - віра в себе. Ваша свобода - відповідальність за власний розвиток. Ваші здібності - культура самовдосконалення. Немає нічого, що не долалось би працею Знаходьте час для роботи – це ціна успіху!
Тож, хочу побажати Вам успіхів у майбутньому і у вивчені хімії.
Дякую усім за урок!
ДЗ
Напишіть формули речовини: Натрій карбонат, алюміній сульфід, калій фосфат, натрій сульфат, альцій хлорид, ферум (ІІ) нітрат |
Напишіть формули речовини: Натрій хлорид, арґентум (І) нітрат, калій карбонат, кальцій сульфіт, натрій фосфат, барій сульфат |
Напишіть формули речовини: Калій сульфат, кальцій фосфат, алюміній нітрат, ферум (ІІІ) хлорид, купрум (ІІ) карбонат, натрій сілікат |
Напишіть формули речовини: Ферум (ІІ) сульфат, цинк хлорид, натрій фосфат, алюміній хлорид, магній карбонат, калій сілікат |
|
|
|
По вертикалі:
1.Клас неорганічних сполук, до складу яких входить два елементи, один з яких оксисен.
По горизонталі:
2. Оксиди , які в реакціях з сильними кислотами проявляють основні властивості, а в реакціях з сильними основами – кислотні властивості.
3.Реакції, під час яких із однієї речовини утворюються кілька речовин.
4. Оксиди металів.
5. Оксиди неметалів.
6.Найпоширеніший оксид в природі.
7.Карбон (ІІ) оксид – це -……. газ.
По вертикалі:
1.Клас неорганічних сполук, до складу яких входить два елементи, один з яких оксисен.
По горизонталі:
2. Оксиди , які в реакціях з сильними кислотами проявляють основні властивості, а в реакціях з сильними основами – кислотні властивості.
3.Реакції, під час яких із однієї речовини утворюються кілька речовин.
4. Оксиди металів.
5. Оксиди неметалів.
6.Найпоширеніший оксид в природі.
7.Карбон (ІІ) оксид – це -……. газ.