Інтегрований урок: природознавство математика 2-ий клас
Мета: формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою: формувати вміння усно висловлювати думки та почуття; уміння вчитися: організувати свою працю для досягнення результату; загальнокультурну: дотримувати норм мовленнєвої культури та моделі толерантної поведінки; компетентність у природничих науках і технологіях: уміння спостерігати, аналізувати та збирати інформацію; математичну грамотність: уміння застосовувати математичні знання для виконання завдань; соціальну: проявляти ініціативу, відстоювати свою позицію, продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі, команді та колективі; контрольно-оцінні вміння: оцінювати свою діяльність за орієнтирами, поданими вчителем; інформаційну: навчити використовувати інформацію в житті, користуватися різноманітною довідниковою літературою.
Зінтегровані теми:
Літературне читання: Українська народна казка "Рукавичка".
Природознавство: Дикі і свійські тварини.
Математика: Робота з геометричним матеріалом.
Очікувані результати:
Обладнання: телевізор, ментальна карта, квіти настрою, таблиця для самооцінювання, індивідуальні складові таблиці, малюнки із зображенням диких і свійських тварин, маски тварин, картки для роботи в групах, казкова рукавичка із завданнями, відеозапис казки, виставка книг із серії "Українські народні казки", підручник "Літературне читання" 2 клас
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Учитель. Ось і все, дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
Буде він у нас цікавий,
У ньому новинок чимало.
Психологічна хвилинка настрою
Учитель. Станьмо в коло, щоб зібратись,
З настроєм урок почати.
Вправа "Коло"
Учитель. Який у вас сьогодні настрій? Передайте його виразом обличчя. Усміхніться і поділіться гарним настроєм з товаришами.
Вправа Побажання
Учитель. Передайте одне одному талісман уроку-квітку Доброти і висловіть побажання. (Я хочу побажати тобі…гарних успіхів на уроці, удачі, міцного здоров'я…)
Девіз уроку (записано на дошці)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІІ. Мовна розминка
Вправа "Щоб ротик був слухняний"
Учитель. Сіло сонце на сосну,
Сонно мовило: "Засну!"
Сосни сонечко гойдали,
Сосни сонечко благали:
Стане темно нам без тебе.
Робота з чистомовкою.
Учитель. А зараз ми потренуємося правильно і чітко вимовляти звуки.
Миші в шафі шаруділи
Шість шарфів шерстяних з'їли.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель. Сьогодні ми працюватимемо над казкою.(на дощці запис – Казка)
Асоціативний кущ
Учитель. Які асоціації вам спадають на думку, коли чуєте слово казка?
Бліцопитування
Учитель. Що воно таке - казка?(Народний або літературний твір про вигадані часто фантастичні події)
Які бувають види казок? (Народні, літературні, чарівні, побутові, про тварин)
Хто є творцем народних казок? (Відповіді учнів)
Жила-була казка з давніх часів, про які вже стародавні книги не памятають. Протягом століть казки були і залишаються чарівними джерелами доброти і милосердя. Створені у сивій давнині, їх, як і всю усну народну творчість, переказували з вуст в уста, від одного оповідача до іншого. Гортаючи сторінки улюблених казок, ми розуміємо, що казки – це наші великі вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають.
Казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, дарує багато радості.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Давайте ознайомимося ще з однією українською, а дізнатися назву казки зможете, якщо відгадаєте загадку.
Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь – кабан біжить,
Тут і сови, і ведмідь,
Й кожен в хатці хоче жить.
Так вже тісно їм усім –
Ось-ось-ось порветься дім.
Учитель. Яку казку будемо читати? ("Рукавичка")
Хто її автор?
Поспішаючи до вас, біля дверей я побачила ось таку річ. Можливо цей предмет залишили для вас. Подивіться.
Та у ній багато цікавих завдань, мабуть, для тих учнів, які гарно працюватимуть. Сьогодні ми ознайомимося з цією казкою та з її головними героями.
Вправа "Мікрофон"
Говорять і передають одне одному мікрофон.
Гра "Перевтілення"
Дітям надягають маску, яку вони не знають. За допомогою питань до однокласників учень має вгадати, ким він є з тваринок.
Учитель. Яких ми з вами бачимо тваринок? (Мишка, жабка, зайчик, лисичка…)
Вивчення нового матеріалу
Опрацювання казки "Рукавичка"
Слухання казки ( в записі) https://www.youtube.com/watch?v=zLwnQxqYPKI
Бесіда
Учитель. Яких героїв казки ви запамятали?
Де взялася у лісі рукавичка?
Словникова робота
Прочитайте слова, правильно наголошуючи. Що обєднує слова першого стовпчика? А другого?
Читання казки ланцюжком
Читання казки з підручника, або за додатковою літературою, підготовленою заздалегідь
Аналіз казки з елементами вибіркового читання
Учитель. Прочитайте за порядком назви тваринок, що поселилися в рукавичці.
Міркування над прочитаним
Учитель. Чому мишку названо шкряботушкою?
VІ. Фізкультхвилинка під музичний супровід
Раз, два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три, чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять, шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім, вісім! Час настав
Повернутися до справ.
VІІ. Продовження роботи над темою уроку
Учитель. А що ми знаємо про цих тваринок?
"Довідкове бюро" (заздалегідь підготовлені учні)
Учитель. Ось ми і ознайомилися з героями казки "Рукавичка"
Складання колективного стислого переказу казки
Учитель. Яка за обсягом ця казка?
Робота в групах
VІІІ. Математичний центр
Хто прийшов перед вовком? (лисичка)
Хто прийшов п’ятим ? (вовчик)
Хто прийшов першим, а хто останнім?
Плете старанно лисиця
Трьом онукам рукавиці.
Подарую я вам, внуки,
Рукавичок по дві штуки.
Бережіть їх, не губіть,
Скільки рукавичок, полічіть? (6)
А хто останній з диких тварин прийшов до рукавички?
З яких геометричних фігур складаються фігури ведмедика та зайчика?
Чим вони відрізняються?
Полічіть круги та овали. Чого більше? Чого менше?
Учитель. Повернувся дід за рукавичкою…
А з ким він повернувся?( з собачкою)
Собака – це дика чи свійська тварина?
А хто знає загадку про цю тварину.
З господарем дружить, будинок вартує,
Живе під ганочком,
Хвіст колечком. (собака)
Учитель. Свійські собаки походять не тільки від вовків, а й від шакалів та подібних хижаків, одомашнених ще в кам’яному віці.
Собака – один із найвірніших чотириногих друзів людини. Собаки не тільки охороняють наше майно, а й несуть прикордонну та митну службу, допомагають охоронцям порядку, пасуть стада, знаходять людей під завалами та під снігом, рятують їх на воді. І першими "космонавтами" теж були собаки.
Породи собак поділяються на мисливські, службові та декоративні.
Робота в групах
Робота за картками.
Учитель. Отже, яких тварин ми називаємо дикими, а яких свійськими?
Свійські тварини – це тварини, за якими доглядають люди. Вони годують їх, будують їм житло, захищають, лікують, дбають про потомство, використовують у своєму господарстві.
А яку допомогу ми можемо надати диким тваринам взимку?
XІ. Узагальнення і систематизація знань.
Підготовка до інсценування казки.
Розподіл ролей
Учитель. З якою інтонацією треба читати слова автора, лисички, мишки, жабки, зайчика, кабана, ведмедя?
Інсценізація казки.
Тестування.
XІІ. Підсумок уроку
Вправа "Доповни речення"
Самооцінка роботи на уроці
XІІІ. Домашнє завдання
Літературне читання:
Виразно читати казку в особах.
Намалювати ілюстрації до казки.
Детально переказувати.
Природознавство:
Скласти розповідь про улюблену свійську тваринку.
Математика:
Зобразити тваринку за допомогою геометричних фігур та виконати математичні завдання від казки
Учитель. Ось і уроку кінець,
Хто працював, той молодець.
Всі дружні й активні були увесь час.
Хороші оцінки сьогодні у вас.
А я хочу, щоб ніколи
Не залишав вас світ казковий.
На завершення покажіть, який настрій ви отримали від роботи на уроці. Дякую за співпрацю.