Конспект інтегрованого уроку з української мови та предмета "Я у світі" для 4 класу на тему: "Повторення вивченого про прикметник. Культура поведінки. Школа вихованості"

Про матеріал
Конспект уроку містить цікавий матеріал для закріплення знань про прикметник та з теми "Культура поведінки" у 4 класі. У розробці використано сучасні форми роботи.
Перегляд файлу

Інтегрований урок з української мови та предмета «Я у світі» 4 клас

Тема : Повторення вивченого про прикметник. Роль прикметників у мові і мовле-

            нні.  Культура поведінки. Школа вихованості.

Мета : повторити, закріпити і узагальнити знання учнів про прикметник як частину 

            мови; розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість;  підтри-

            мувати інтерес до вивчення рідної мови ;формувати навички культурної

            поведінки; виховувати повагу до однолітків, людей старшого віку; вчити 

            доречно вживати слова етикету; виховувати бажання дотримувати  встанов-

            лених норм поведінки.

 

Обладнання : мультимедійний комплекс, презентація, картки із завданнями, тренажери відмінювання, сніжинки, банка з водою, пісок.

 

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

      Закінчилася перерва,

      Продзвенів чаклун-дзвінок,

      А тепер усі швиденько

      Налаштуйтесь на урок.

      Він відкритий і цікавий,

      Тож гостей зібрав чимало.

 -Повернімося обличчям до гостей і привітаймося. 

Музичне привітання «Добрий день!»

 

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  -Діти, урок у нас сьогодні незвичайний, тож для того, щоб він був цікавим, вам потрібно побувати синоптиками. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді на уроці.

1-й учень. На уроці я буду — веселкою — мої відповіді будуть різноманітними.

2-й учень. На уроці я буду — вітром — мої відповіді будуть швидкими.

3-й учень. На уроці я буду — сонечком — я буду креативним.

4-й учень. На уроці я буду — хмаринкою — мої відповіді будуть повними.

5-й учень. На уроці я буду — сніжинкою — мої відповіді будуть блискучими.

6-й учень. На уроці я буду — зірочкою — мої відповіді будуть ясними.

 

Інтерактивна вправа «Очікування».

       -Чого кожен з вас очікує від уроку?

 Я очікую, що ….

На уроці мене чекає ….

Цей урок навчить мене ….

- Я сподіваюсь, що  протягом уроку ваші очікування справдяться.

 

 

 

 -  Ми з вами помандруємо володіннями ще однієї частини мови  та будемо вчитися культурі поведінки, щоб ви могли правильно поводити себе в різних ситуаціях. Адже  люди різняться між собою не лише зовнішністю, а й поведінкою, ставленням до своїх рідних, знайомих, а також зовсім незнайомих людей.

Для того, щоб узнати з якою частиною мови будемо працювати, розшифруйте слово.

Ключ:   А-2, В-4, Г-2, Г-3, А-3, Г-1  В-1  А-1  Г-2  Г-3    (ПРИКМЕТНИК)

 

 

1

2

3

4

А

н

п

м

ж

Б

й

о

с

ї

В

т

з

я

р

Г

е

и

к

ю

Учитель:

          Важлива ця частина мови,
          Без неї нам не обійтись.
          Ти вслухайсь в слово пречудове,
          Йому, як другові, всміхнись.
          Усі ознаки називає
          Чарівна ця частина мови.

 

- А що таке ознака? Я давала доручення знайти в тлумачному словнику значення цього   слова.
        Довідкова служба
Ознака - це характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що-небудь.

 

 - Яка роль прикметників?

 Інформаційна хвилинка

 Прикметники допомагають описувати картини, впізнати предмети, складати тексти – описи. Без прикметника неможливо описати зовнішність та портрет людини.               Ми спостерігаємо роль прикметників в усній народній творчості. Прикметники є прикрасою віршів. Чудові поетичні рядки звеселяють душу, піднімають настрій, навіюють чудові мальовничі картини.

 Роблять українську мову більш багатою, поетичною, неповторною, а мовлення більш точним, конкретним, зрозумілим.

.

IIІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота

Учитель. Увага!
- Подивіться, діти, уважно навколо себе і скажіть, що змінилося у класі? Чого вчора не було, а сьогодні є?
                         (З'явилися сніжинки, торбинка на столі, Сніговик, ялинка)
Завітала в гості
Красуня біла, чарівна.

Блискуча, морозна, люта і тріскуча.  (Зима)
 

- Правильно. Якщо ви уважно слухали загадку, то назвіть прикметники, які вико-ристані у ній.
(Біла, чарівна, блискуча, морозна, люта, тріскуча)

         - Якого роду всі ці прикметники?

 

Учитель
         -  А що це за торбинка у мене на столі?   Ніхто не губив?
- О! Причаївся біля торбинки…погляньте, хто? (Сніговик)
- А що він тримає? (Послання)
- Дозвольте зачитаю.
                      Шановні діти, учні 4-Б класу.
                      У торбинці цій сніжинки,
                      Але зовсім вони не прості.
                      Треба виконати, діти, завдання,
                      І ви будете тоді молодці.
- Давайте поглянемо, які завдання приготував нам Сніговичок?
О, Сніговик запрошує нас на гостини.

 

Перш ніж вирушити у гості, треба повторити правила гостинності.

На попередньому уроці «Я у світі» ми повторювали правила культурної поведінки і кожна група отримала своє завдання.

 

2.  Презентація домашнього завдання. Міні – проект.

І група – дібрати прислів’я і приказки про гостинність, пояснити деякі. 

Веселий гість – дому радість.

Гарними розмовами гостей не наситиш.

Бажаний гість поклику не чекає. 

Гість трохи гостює, та багато бачить. 
В гостях - не вдома: воля не своя. 
Гість хазяїнові не укажчик. 
Гість задоволений - господар радий.

 

ІІ група – розробити пам’ятку «Правила поведінки в гостях».

  • Приходь у гості вчасно, як запрошували.
  • Знімай шапку, черевики, верхній одяг і йди мити руки.
  • Вітайся з усіма присутніми.
  • За столом не вередуй, не забувай подякувати.
  • Йдучи додому, подякуй за гостинність і чемно попрощайся.
  • Не входь у будинок, не постукавши.
  • Якщо прийшов не один, не проходь першим, пропусти вперед дорослого, дівчинку.
  • Не чекай, щоб тебе розважали, прагни веселити інших.
  • Не демонструй іншим свій поганий настрій.
  • Будь акуратно одягненим, причесаним.

ІІІ група – скласти пам’ятку «Правила, яких повинні дотримуватися господарі, коли до них приходять гості»

  • Запрошуючи в гості, завчасно подбайте про запрошення.
  • Враховуйте спільність інтересів та уподобань своїх гостей.
  • Одягніться відповідно до ситуації.
  • Господар допомагає гостям зняти верхній одяг.
  • Незнайомих між собою гостей господар обов’язково знайомить.
  • 3 усіма гостями господареві необхідно поводитися однаково привітно.
  • Подарунок необхідно розгорнути, роздивитися і щиро подякувати тому, хто його приніс.
  • Гостя, який запізнюється, чекають не більше, ніж 15 хвилин.
  • Найкращі місця — гостям.
  • Знайдіть цікаву, спільну для всіх гостей тему для обговорення або гру.
  • Гостей, які йдуть додому, необхідно провести (до дверей, на вулицю або до трамваю).

- Правила повторили, тож посміхніться, зніміть посмішку зі свого обличчя та киньте своєму сусідові, спіймайте посмішку та прикрасьте нею своє  обличчя. Рушаємо!

 

3. Каліграфічна хвилинка

Сніговичок   зустрічає нас зі своєю подружкою Сніжинкою - Каліграфічною хвилинкою. (число)
им       ма    зи  

Учні:
               Кожну букву, кожне слово
               Я писатиму чудово.
               Моя ручка чарівна,
               Пише краще всіх вона.
 

Зима – зимонька, зимовий, зимувати, зимівля. (Змініть прикметник за родами усно)

                           СЕНКАН

Зима.

Білосніжна, яскрава.

Прийшла, вкрила, зачарувала.

Розстелила чарівниця скатертину білу.

Сніг.

 

4. Вправа «Мозковий штурм»

- Без чого не прийнято ходити у гості? (без подарунка)

Тож давайте і ми подаруємо свій подарунок ( гра «Клаптикова ковдра», слайд)

- Що таке прикметник?

- На що вказує прикметник?

- На які питання відповідає?

- Як змінюються прикметники?

- З якою частиною мови зв’язаний прикметник?

- Яким членом речення є прикметник?

- Яка роль прикметника у мовленні?

- Сплели ковдру. Сніговик задоволений подарунком.

5. Гра «Карусель» (робота в групах) 

 -Гостей прийнято розважати і Сніговик  пропонує вам покататися на каруселі. На парті лежать аркуші паперу із записаним іменником. Вам необхідно записати прикметники, які асоціюються у вас з даним словом. Не повторюйтесь, будьте уважні.

 І  гр.         СНІГ     (  пухнастий, білий, сліпучий, ...)

ІІ  гр.        МОРОЗ   ( тріскучий, міцний, пекучий, ... )                                                                             

ІІІ гр.       ЯЛИНКА  ( зелена, пухнаста, святкова, … )

- Кожна група, об’єднайтесь у пари, утворіть словосполучення зі своїм іменником та провідміняйте його.

 

                                           Сніжинка - фізкультхвилинка
Діти йшли, йшли, йшли
І сніжинку знайшли.
Присіли, подивились, підняли ...
Налетів сильний вітер,
Розлетілися сніжинки
Сніжинки повернулись у наші долоні.
Сніжинки-пушинки стомились, літаючи.
Кружляти припинили, тихенько сіли.

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Сніжинка - атракціон « ОГЛЯДОВЕ КОЛЕСО» (завдання на картках).

Тест для перевірки знань про прикметник

1. Що означає прикметник?

А)назву предмета

Б)ознаку предмета

В)  дію предмета.

   2.     З якою частиною мови прикметник зв’язаний в реченні?

А) з іменником

Б) з дієсловом

В) з прикметником   

3. За чим змінюються прикметники в однині?

А) за відмінками

Б) за числами та відмінками

В) за відмінками та родами      

4. Яким членом речення виступає прикметник в реченні?

А)означенням

Б) додатком

В) обставиною  

5. Слова: мовний, мова, мовонька, вимовлений

А) синоніми

Б) антоніми

В) споріднені  

6. Вибери прикметник, вжитий в переносному значенні:

А) тепле молоко

Б) тепла зустріч

В) теплий вечір

2. Сніжинка - атракціон  « ГОЙДАЛКА»  (ТАК-НІ)

 

- Ми з вами розважаємось, але не треба забувати про правила вихованої людини.

Робота у зошитах з друкованою основою ( «Я у світі», с.10 )

3.  Сніжинка - натхнення.

 - Дмухнув зимовий вітер, зникли прикметники і тепер ми не можемо  насолодитися красою поетичного слова. Групи, поверніть до вірша усі прикметники.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така … (чудова).

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна й … (весела).

Кружляють вальс сніжинки ніжні

Зима пухка і … (білосніжна).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна й … (морозна).

А як насуне хмара сива

Зима по – своєму … (красива).

А вранці іній – от обнова !

Яка зима у нас … (казкова).

Голок од інею не видно

Тоді вона, звичайно, … (срібна).

Зима буває вередлива,

То часом добра, то … (сварлива).

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і … (сумна).

                                         (Прикметники записані окремо).

- Діти, яка у нас вийшла зима?  Запишіть ознаки зими у зошити.

 

4. Сніжинка -інтерактивна вправа «Сніжна грудка»

- Сніжинка до сніжинки – утворюється сніговий ком. Давайте і ми потрудимось.

- Ця вправа вимагає доповнення слова іншим, доки не утвориться повне поширене речення.

Сніг.

Випав сніг.

Випав перший сніг.

Вранці випав перший сніг.

Сьогодні вранці випав перший сніг.

Сьогодні вранці випав перший лапатий сніг. (Розп., неокл., повне, пошир., просте)

 

V. ПІДСУМОК УРОКУ

- Наші гостини завершуються, дякуємо Сніговику за гостинність.  Усі сьогодні молодці! Гарно засвоїли тему «Прикметник» та правила вихованої людини.

  •  Покладіть картку в зошит, я перевірю класну роботу, тест і також оціню вашу роботу на уроці.

 

— Яку частину мови ми повторювали?

— Що називає прикметник?

— На які питання відповідає прикметник?

— Чи можна обійтись у мовленні без прикметників?

— Яку роль виконує прикметник у мовленні? (Він робить наше мовлення образним і точним.)

 

1.Дослід «Чудодійне зникнення»

Учитель демонструє дітям банку з чистою водою.

Уявіть собі, що це – ваша душа. Чиста, не заплямована ні обманом, ні нечесними вчинками.

  Але з вами щось трапилось, і ви одного разу сказали неправду або образили когось (додати пісок) . Душа ваша помутніла, їй важко, вона страждає, болить.

  Ви не винесли цих душевних мук і вирішили змінитися,  в усьому зізналися    

(демонстрація іншої банки , де пісок вже осів і вода знов прозора), вибачились.

— Якою знову стала вода? (Чистою, прозорою).

— Так з часом і наша душа очищується від поганих вчинків. Але всі негарні вчинки насправді не зникають, як і не зник пісок у банці. Вони залишають слід у нашій душі.               Давайте ж уникати таких вчинків, щоб наша душа не страждала від неприємного осаду. Не забувайте, що і слово може поранити.

- У вас на партах лежать аркуші білого паперу. Зробіть контур чоловічка, підпишіть риси характеру ввічливої людини.

 

2. РЕФЛЕКСІЯ      - Чи справдилися ваші очікування? 

     Оцініть свій настрій та  прикрасьте  гірлянду Сніговичка відповідним смайликом настрою.

А нашим гостям подаруйте СНІЖИНКУ ГАРНОГО НАСТРОЮ, щоб настрій хороший у них був завжди.

               Любі друзі!
Дякую всім, хто працював,

В зошитах гарно писав,                              Різні завдання читав,                  

На всі запитання відповідав,                     Та тим, хто в гості завітав.

docx
Додано
30 березня 2019
Переглядів
838
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку