Конспект урок з української мови в 3 класі
Тема: «ЗАГАЛЬНЕ ПОНЯТТЯ ПРО ІМЕННИК. ІМЕННИКИ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ НАЗВИ ІСТОТ ТА НАЗВИ НЕІСТОТ. НАВЧАЛЬНИЙ ДІАЛОГ»
Тема: Загальне поняття про іменник. Іменники,що означають назви істот та назви неістот.
Мета:розширити знання про іменник;вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот»;розвивати словниковий запас учнів,виховувати навички грамотного письма.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Конспект урок з української мови в 3 класі
Тема: «ЗАГАЛЬНЕ ПОНЯТТЯ ПРО ІМЕННИК. ІМЕННИКИ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ НАЗВИ ІСТОТ ТА НАЗВИ НЕІСТОТ. НАВЧАЛЬНИЙ ДІАЛОГ»
Тема: Загальне поняття про іменник. Іменники,що означають назви істот та назви неістот.
Мета:розширити знання про іменник;вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот»;розвивати словниковий запас учнів,виховувати навички грамотного письма.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо.
Девіз уроку Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Діти, а що це за скринька у мене на столі? Ніхто не губив? (Послання)
Шановні діти, учні З класу, У скринці цій завдання., Але зовсім вони не прості. Треба виконати, діти, завдання ці. І ми будемо тоді молодці.—Ану, поглянемо, що там у скринці?
III Актуалізація опорних знань.
1-КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА— Отже, сіли всі рівненько, записали число,
класна робота, і дістанемо з торбинки перше завдання. Списати. Скласти зі словом речення. Записати слово в словник. Зробити малюнок
Тт ТТ то тм тр те мп ра температура
2.Перевірка домашнього завдання
3. Гра « ЗАСЕЛИ БУДИНОЧОК»
(після гри прибираю всі будиночки, крім будинку ХТО?ЩО?)
IV Оголошення теми уроку
1. Скринька передбачень
- Щось не зрозуміла я, в скриньці лише моє ім’я?
Хто про тему здогадався? Ні не хто, тоді я знов завітаю в скриньку.
- В скриньці віршик опинивсь
Хто ти? Що? Твоє ім’я?
Іменна моя сім’я.
Знають всіх в ній поіменно,
А зовуть сім’ю … (іменник)
Тема нашого уроку ІМЕННИК.
V.Вивчення нового матеріалу.
Отже, сьогодні йдемо в гості до Іменника.
1.АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ
На дошці слова ІМЕННИК
Сніговик запрошує знавців української мови
2.Сторінка-цікавинка
Послухайте інформацію про іменник.
Учені-мовознавці дослідили, що половина всіх слів у нашій мові, припадає
на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назву всьому, що нас оточує. А світ
же такий велетенський! Виходить, що кожне друге слово в нашій мові -
іменник.
Спостереження показали, що іменник - це перша частина мови, яка
з'являється в мовленні людей. Їх оточує світ речей і вони поспішають дати їм
назву.
Термін «іменник» уперше виник в українській мові в 70-х роках ХІХ
століття. А слово ввів у мову Омельян Осипович Партицький.
У жителів острова Товариства в Тихому океані немає таких загальних назв,
як рослина, тварина, одяг, їжа тощо. Вони до кожної речі приставлять ціле
словосполучення або фразу: «схожий на...». Цікаво, наприклад, що слово
«хвіст» вони не розуміють, але є такі слова, як риб'ячий хвіст, собачий хвіст,
хвіст у птаха.
У народів Півночі ненців і чукчів немає взагалі слова «сніг», але є близько
20-ти назв окремих видів снігу.
У казахів немає слова «кінь», але існує декілька десятків назв порід і
різних мастей коней.45
У стародавніх арабів «меч» мав 500 назв, стільки ж назв мав звичайний лев,
а для верблюдів існувала тисяча слів (залежно від віку, масті, породи, зросту.
-А чому будинок з іменниками має два запитання? Правильно, іменники відповідають на запитання Хто?, Що?
Вчитель. А що ви можете сказати про ці слова?
Діти. Назви людей і тварин відповідають на питання хто?. Назви всіх інших слів на питання що?.
Вчитель. А я розкажу вам ще нове про іменник. Іменники поділяються на істоти та неістоти.
Іменники, що є назвами людей і тварин і відповідають на питання хто?—є істотами.
Іменники, що відповідають на питання що? — є неістотами.
VІ. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
1.Читання правила с.101
Вправа 248
- прочитати текст, уставляючи пропущені букви,
- переказати
- на основі цієї вправи пограти в гру
Чуєте сигнал «Ту-ту» починаємо нову гру. «Веселий потяг»
Розмісти пасажирів в свій вагон. вагон – назви істот, 2 вагон – назви неістот
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
2.Робота в парах
Спираючись на матеріал вправи 247 виконай завдання. Встав пропущені слова у вірші.
Ми ходили по крамницях,
Нашукали, подивіться:
Старенькій__________-
Тепленькі___________,
Молодій ____________-
_____________-красуні,
______________Марусі -
З бурштину_________,
І для _______________-
Барвисті____________.
VІІ. Закріплення нового матеріалу.
2. Гра « Оживи іменник» Колективно на дошці
Що? Хто?
Сніг Сніговик
Трактор тракторист
Суд суддя
Кухня кухар
Футбол футболіст
VІІ . Розвиток зв’язного мовлення
Навчальний діалог.
Прочитати діалог в особах.
Виписати назви істот і назви неістот
Вів я чорного вола —
Прив’язати до кола.
— А де ж той віл?
— Комар його з’їв.
— А де ж той комар?
— Водичку товче.
— А де ж та вода?
— Молоком тече.
— А де молоко?
— У море влилось.
— А море оте?
— Вогнем зайнялось.
— А де ж той вогонь?
— Залив казанець.
— А що в казанці?
— Утопивсь брехунець!
VІІ. Підсумок уроку.
На які питання відповідає іменник?
Що нового ви дізналися про іменник?
Що ви зробили самостійно? Що вдалося?
Хто з однокласників був сьогодні кращім?
VIІІ. Домашнє завдання.