Урок "Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками"

Про матеріал

Розробка уроку "Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками", дозволяє вчителеві ознайомити учнів із граматичними ознаками прикметників у множині; формувати вміння змінювати прикметники за числами та закріплювати встановлювати зв'язок між іменниками й прикметниками, вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів.

Перегляд файлу

 

Тема уроку. Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками

Мета. Ознайомити учнів із граматичними ознаками прикметників у множині ; формувати вміння змінювати прикметники за числами та закріплювати  встановлювати зв’язок між іменниками й прикметниками, вживати їх у мовленні ; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати  пізнавальний інтерес, пам’ять,

усне й писемне мовлення, мовне чуття, вміння зіставляти, аналізувати та узагальнювати. Виховувати любов до української мови.

Обладнання. Підручник «Українська мова»  3 клас, (2 частина), «Освіта», Київ, 2003, мультимедійні пристрої, опорні схеми, предметні малюнки (1дерево,                 6 листочків, 3 трав’янисті рослинки, 3 хмаринки), прислів’я, відео «Життя ведмедів», м’яка іграшка - ведмедик.

Тип уроку. Комбінований урок з використанням інтерактивних та інформаційно-комунікаційних методів навчання.

Хід уроку

  1. Організація класу.(1 слайд «Доброго ранку!»)

    1. Створення позитивного емоційного настрою

       -Відгадування загадки: Я в барлозі взимку спав,

                                               Мед із вуликів збирав.

                                               Вайлуватий та м’який.

                                               Відгадайте, хто такий?( Ведмідь)

   -    Сьогодні до нас на урок, завітав ось цей вайлуватий Ведмедик.

   -     Давайте, привітаємось один з одним, передаючи Ведмедика по колу.

      -    Доброго ранку! (вітаємо один одного по колу і передаємо іграшку).

     -    Скажіть, чи гарний у вас настрій? (Відповіді учнів).

  • Я бажаю вам, щоб гарний настрій допоміг нам працювати і не залишив вас до кінця уроку.
  • Прошу, сідаймо.

Інтерактивна вправа «Очікування»

-Я очікую від уроку…(2 слайд)

- що ви будете активно працювати;

- доведете, що багато знаєте по темі;

- умієте точно, гарно висловлювати свої думки;

    - будете злагоджено працювати в парах;

-зможете переконати мене, що знаєте й любите рідну мову.

3.   Інтерактивна вправа «Мікрофон»(3 слайд)
- А, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?( Відповіді учнів).

  • Давайте  ж, за девіз уроку, візьмемо  слова відомого українського письменника, Максима Тадейовича Рильського: (4 слайд)

«Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови…»

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання

Інтерактивна вправа «Дерево знань» (5 слайд)

 

 

(На дошці прикріплено дерево, на дереві листочки, на листочках-запитання; учень бере листочок, читає запитання-дає відповідь.)

1-й листочок –Які частини мови ти знаєш?(Іменник, прикметник, дієслово, 

службові частини мови)

2-й листочок- Що називаємо іменником?(Іменник – частина мови , яка означає предмет. Відповідає на питання (хто?)- назви істот, на питання (що?) – назви неістот.

3-й листочок- Що мають іменники? (іменники мають рід: жіночий(вона, моя)-парта,

Чоловічий (він, мій)- стіл, середній (воно, моє)- вікно.)

4-й листочок – Що називаємо прикметником?

  1. Оформлення класної роботи.(6 слайд)

Зошит свій я відкриваю

Рівно я його кладу.

Ручку я ось так тримаю, -

Сяду рівно, не зігнусь!

Буду я писати вправно -

До роботи я берусь!

(Запис числа та класної роботи).

   3. Каліграфічна вправа.(7 слайд)

-Давайте каліграфічно правильно запишемо  назву нашого гостя, але спершу згадаємо, яким звуком починається та якою буквою позначається на письмі.               ( Відповіді учнів).

- Отже, ми сьогодні на каліграфічній вправі напишемо велику й рядкову букви  Ввв

у поєднанні та згадаємо з’єднання деяких букв: ви    вл     нв

- Давайте, підберемо прикметник до іменника Ведмедик.

Ведмедик (який?) вайлуватий.

 Перевірка. Висновок.

4. Розв’язання проблемної ситуації. Гра «Допоможіть» (8 слайд)

- Чи змінюються прикметники за числами?( Голосування учнів). (9 слайд)

ІІІ.    Повідомлення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. (10 слайд)

  • Сьогодні на уроці української мови, ми розглянемо питання змінювання прикметників за числами.

ІV. Первинне сприймання нового матеріалу .(11 слайд)

- Пригадайте, чи змінюються іменники за числами? ( Відповіді учнів).

Наприклад: Ведмедик-ведмедики.( Визначення закінчень в словах)

Ведмедики (які?) вайлуваті.(Спостереження за закінченнями в прикметниках при зміні за числами)

-Отже, ПРИКМЕТНИКИ ЗМІНЮЮТЬСЯ ЗА ЧИСЛАМИ. (12 слайд)

V.   Фізкультхвилинка для очей. (13 слайд)

VI. Робота над темою уроку. Первинне закріплення нового матеріалу.

1. Інтерактивна гра «Дерево знань» (14 слайд)

Хмаринка (яка?) легка, дощова, прозора.

Дерево (яке?) розложисте, крислате, високе, гіллясте.

Травинка (яка?) соковита, густа, зелена, шовкова.

Запис окремих частин мови у множині, позначаючи закінчення в словах:

 

      1-й ряд – хмаринки (які?) легкі;

      2-й ряд – дерева (які?) розложисті;

      3-й ряд –травинки (які?) соковиті.

Перевірка. Висновок.

2.  Перегляд відео «Життя ведмедів»

Бесіда « Допомога диким тваринам взимку»

3.  Інтерактивна гра «Абетковий суп» (15 слайд)

(Учень із горщика дістає букву й пригадує прикметник, який би розпочинався цією літерою. Наприклад. «В»- великий, веселий, важкий, вічний, вологий, високий тощо)

VІ.   Фізкультхвилинка рухлива під музичний супровід (за вибором учителя)

(16 слайд)

VІІ. Закріплення нового матеріалу.

 1. Робота з підручником. (17 слайд)

Опрацювання правила на сторінці 44

Виконання вправи 100

Перевірка. Висновок.

VІІІ. Фізкультхвилинка для пальчиків.(18 слайд)

ІХ. Закріплення опрацьованого матеріалу.

1.   Робота в парі. (19 слайд)

( З окремих слів скласти речення : Трава, на, медова, луках, квітне)

На луках квітнуть медові трави.

Ведмідь- всеїдний звір. Полюбляє ласувати медом диких бджіл.

2.    Робота в групі. (20 слайд)

(Із запропонованих слів скласти прислів’я: Щодня, зате, біла, сорочка, одна, хоч)

Хоч сорочка одна, зате біла щодня.

Сорочки (які?) білі.

  Х. Підбиття підсумків. (21 слайд)

1. Гра «Однина й множина» (22 слайд)

(Виписати прикметники вжиті в однині, змінивши його у множині. Сонячне-

сонячні, ласкаве-ласкаві.)

2.Інтерактивна вправа «Знайди пару» (23 слайд)

(Учні шукають «свою пару –  прикметники, вжиті в однині та множині. Ці слова бажано прикріпити, на  груди  кожному учневі, перед початком уроку):

-весела-веселі; добрий-добрі; солоне-солоні; великий-великі; спокійна-спокійні;

 смачне-смачні, мудра-мудрі; кмітливий-кмітливі; чемна-чемні.

ХІ. Домашнє завдання (24 слайд)

  1. Вправа 101, на сторінці 45

(Виписати сполучення іменників з прикметниками, ставлячи питання до прикметників)

  1. Оцінювання учнів. Рефлексія.

Очікування учнів.

 -Давайте, і ми з вами, будемо цінувати красу нашої рідної української мови. Будемо відноситися з повагою до слова не лише на уроці, а й у щоденному спілкуванні .         

 

 

                                         ДОДАТКИ

(1 слайд)

 

 

 

 

 

(2 слайд)

 

 

 

 

 

 

(3 слайд)

 

 

 

 

 

 

(4 слайд)

 

 

 

 

(5 слайд)

 

 

 

 

 

(6 слайд)

 

 

 

 

 

 

 

(7 слайд)

 

 

 

 

(8 слайд)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(9 слайд)

 

 

 

 

(10 слайд)

 

 

 

 

 

      (11 слайд)

 

 

 

 

(12 слайд)

 

 

 

 

 

 

(13 слайд)

 

 

 

 

 

 

(14 слайд)

 

 

 

 

 

( 15 слайд)

 

 

 

 

 

 

( 16 слайд)

 

 

 

 

 

(17 слайд)

 

 

 

 

 

(18 слайд)

 

 

 

 

 

 

(19 слайд)

 

 

 

(20 слайд)

 

 

 

 

 

 

(21 слайд)

 

 

 

 

 

 

(22 слайд)

 

 

 

 

 

 

(23 слайд)

 

 

 

 

 

(24 слайд)

 

 

1

 

doc
Додано
9 серпня 2018
Переглядів
10175
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку