Тема. Антоніми
Мета: ознайомити учнів з антонімами, навчати визначати антоніми в тексті,використовувати в мовленні; навчати дітей користуватись словником антонімів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до рідної мови; розвивати зв’язне мовлення.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
II. Засвоєння нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
- Зараз я заспіваю вам пісеньку, а ви скажете, чия вона і яке відношення має до нашого сьогоднішнього уроку:
Дощик босоніж по землі пройшов,
В небі ще пливе хмарка.
Сонечка нема – холодно усім,
А коли все навпаки – жарко.
- Ви здогадалися? Так, це ваша улюблена пісенька кота Леопольда. А яке відношення має до теми уроку? Бо ми вивчатимемо слова-антоніми (слова-»навпаки»). Що ж це за слова? Кіт Леопольд пропонує вам краще познайомитись із такими словами.
2. Гра «Навпаки»
Пора настала нам, дітки,
Зіграти з вами в «навпаки».
Скажу я слово високо,
Відповідайте – низько,
Я вимовлю–далеко,
А ви скажете –… (близько).
Скажу я слово – працювати,
А ви – ... (байдикувати).
Я мовлю - веселитись, ^
А ви всі – ... (сумувати).
Мій досвід вже великий,
У вас іще ... (маленький).
Скажу: цей пес розумний.
Ви скажете – ... (дурненький).
Ну як, сподобалась вам гра,
Що зветься «навпаки»
Тоді згадайте й запишіть
Свої слова такі ж.
(Учні записують пари слів-антонімів)
Найбільше слів придумав
Сергійко-молодець.
Сказала б я «початок»,
Але вже грі ... (кінець)
Грі кінець, але наше заняття продовжується, і ми вже можемо зробити висновок, які ж слова називаються антонімами. (Самостійно або з допомогою матеріалу підручника)
3. Вибірковий диктант
Відгадати загадки, виписати антонімічні пари.
У нас зимою білим цвітом сад зацвів неначе літом (Іній).
То товщає, то худне, на весь дім голосить (Гармошка).
Голодна – мукає, сита – жує, всім молоко дає (Корова).
День прибуває, а він убуває (Відривний календар).
4. Вправа «Згоден – не згоден – доведи»
Чи будуть антонімами слова:
А)здоровий – давній
Б) жара – прохолода
Висновок. Антоніми – це слова, значення яких протиставляються за однією спільною ознакою (здоровий – хворий, давній – новий). Якщо антоніми означають якусь якість, то вони повинні виявляти цю якість у однаковій мірі (жара – холод, а не прохолода).
5. Робота в групах
Вибрати серед пар слів антонімічні. Пояснити свій вибір.
Легко – важко, світлий – сірий, довгувато – коротко, старий – молодий, величезний – малий, мокрувато – сухо, південь – північ, любити – ненавидіти, хвалити – мовчати, низький – благородний.
- Чи будуть антонімами слова «низький» і «благородний»? (Поняття «контекстуальні антоніми»). Скласти речення з цими словами, в якому вони були б антонімами.
6. Творче завдання
Дібрати антоніми до слова «свіжий» у поєднанні зі словами в дужках.
Свіжий (хліб, огірок, газета, сорочка, обличчя, вітер, молоко).
- Скільки антонімів може мати слово? Чи є слова які не мають антонімів? Які це слова?
7. Робота в групах
Дібрати до поданих слів антоніми, користуючись словником антонімів.
Оптиміст, підлий, карлик, пасивний, наступ, поразка, атака, шкідливо.
8. Вправа «Згоден – не згоден – доведи»
- А чи є слова, що містять у собі протилежні значення? Пояснити значення слів «безцінний», «позичити». Скласти з ними речення.
- А яка ж антонімів у тексті?
9. Творче завдання
Замінити виділені слова антонімами. Як зміниться текст? Записати.
Теплий літній ранок. Перші вранішні промені легенько торкають верхівки дерев, дахи будинків, радісно вітаючись із матінкою-землею, ніби говорячи: «Час прокидатись». І враз задзвеніли пташині пісні, зазвучали людські голоси. Прокинулась у ліжечку й маленька Наталочка.
IІІ. Домашнє завдання
- Чи згодні ви, що антоніми допомагають відтворити і настрій людини? Доведіть свою думку, написавши вдома твір-мініатюру на тему «По дорозі додому», розповівши, яким видається все навколо, коли в щоденнику гарні оцінки й коли в кишені записка з викликом батьків до школи. У творі треба порівняти обидві ситуації.
ІV. Підсумок уроку
1. Спробуйте продовжити пісеньку кота Леопольда (або перекласти відомі куплети українською)
Чуєш, як дзвеніть в небі голубім,
Спів свій розсипа пташка.
Якщо добрий ти – легко скрізь тобі,
А коли все навпаки – важко.
З друзями діли радощі свої,
Святом стануть хай будні.
Пісню заспівай – весело стає,
А коли все навпаки – нудно.
2. Оцінки
V. Цікавинка (можна використати як додаткові завдання)
1. Шарада.
Ім’я з займенником з’єднаєш –
I назву слів ти прочитаєш.
Живуть слова ці завжди в парі,
Але не в злагоді – у сварі.
Розгадуючи, пильним будь:
Про сполучник не забудь.
(Антон - і - ми)
2. Знайти антоніми у віршику
З братом я живу у парі,
Та не в злагоді – у сварі!
Робимо все залюбки,
Тільки завжди навпаки:
Я збираюся лягати –
Брат лише почав вставати,
Я почну відпочивати –
Він рушає працювати.
Як він може веселитись,
Коли мушу я журитись?
Кажіть, хлопці і дівчата,
Як же цих братів назвати?
3. Казка про антоніми
Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
Якщо перший брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той стоїть, а той сидить,
Той мовчить, а той кричить,
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий, полохливий.
Той розумний, той дурний,
Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Кожний рать повів свою,
Стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький,
На товстого йшов тонкий,
Стрів білявого чорнявий,
Огрядного – худорлявий,
На сумного йшов веселий,
На тендітного – дебелий.
Ця кривавая війна –
Нині сива давнина.
Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились,
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть,
Їх антонімами звуть.
(А.Свашенко)
Як цар повелів
Доводилось чути мені:
«Навіщо ті коми дурні? –
Казав п’ятикласник-хлопчак. –
Зі слів зрозуміло і так!»
На це я казав у одвіт:
Є притча старезна, як світ,
Переказ про вирок царя,
Коли привели бунтаря.
Слузі він диктує в ту мить:
«Карати не можна простить».
Той пише, як цар повелів,
А коми не ставить між слів.
І ось на майдані для страт –
Бунтар у кайданах, а кат,
Що мав за царя відомстить.
«Карати, не можна простить», –
Слуга об’явля рішенець.
Аж руку підносить мудрець
(усі шанували його):
Взяв вирок, поправив умить:
«Карати не можна, простить».
Побачив, що кома змогла?
Така колись притча була.
(Д.Білоус)
5. Питання-жарт
На які антоніми націлені стрілки компаса?