Тема: Ч.Діккенс «Різдвяна пісня в прозі». Переродження Скруджа як
наслідок осмислення свого життя.
Мета: розтлумачити факт казкового переродження Скруджа, навчити учнів
характеризувати образ героя; визначати характерні ознаки жанру
різдвяного оповідання; підсумувати й узагальнити знання школярів зі
змісту твору;
розвивати пам'ять, образне мислення учнів, навички виразного
читання та переказу тексту;
виховувати людяність, розуміння, бажання творити добро і прощати.
Обладнання: портрет Ч.Діккенса, тексти повісті, ілюстрації до «Різдвяної
пісні в прозі, різнокольорові капелюшки, кроссенси, різдвяні дзвоники, таблиці із завданнями.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і
навичок.
Епіграф:
Це радісні дні – дні милосердя і доброти,
дні у всьому календарі, коли люди, наче з
мовчазної згоди, вільно розкривають одні
одному серця.
Ч.Діккенс
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
«Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця», - так про Різдво говорить Ч.Діккенс у своїй «різдвяній пісні в прозі».
Різдво
радість свято подарунки
сімя веселощі
тепло
любов зимові свята
колядки єдність
3.Перевірка знання тексту.
«Різдвяний дзвін» (питання на зірочках)
(На дошці розміщені зображення дзвіночків із питаннями, учні працюють в парах)
1. З якою істотою порівнює автор головного героя? (Молюск)
2. Яке у нього було ім'я? (Ебенезер)
3. Що тримав у руці Дух Теперішнього Різдва? (Смолоскип)
4. Чого найбільше «боявся » дух Минулого Різдва? (Вогнегасника)
5. Як звали сестру Ебенезера? (Фанні)
6. Що приніс Скрудж на Різдво своєму племіннику? (Велику індичку)
7. Ім'я привида, що прийшов рятувати душу Скруджа. (Марлей)
8. Що тягнув за собою привид Марлея? (Ланцюг)
9. Що найбільше вразило Скруджа в домі Боба Кретчита? (Пустий стілець Малого Тима)
10. Яку „дешеву річ" любив Скрудж у своєму домі і тому ніколи не запалював свічок? (Темряву)
11. Що більш за все любив Скрудж? (Гроші)
12. Що побачив Скрудж наприкінці своєї подорожі з духами? (Власну могилу).
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку,мотивація навчальної діяльності
Саме ці проблеми ми будемо розв’язувати на сьогоднішньому уроці.
Наші завдання:
- розтлумачити факт казкового переродження Скруджа, охарактеризувати образ головного героя;
- висловити особисте ставлення до проблем, порушених у творі, аргументуючи свою думку цитатами з тексту;
- виховувати людяність, розуміння, бажання творити добро і прощати.
доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, неначе з мовчазної згоди вільно розкривають одне одному свої серця.»
IV.Робота над темою уроку.
План роботи ( за методом п’яти капелюхів)
Знайомтесь: Скрудж (хто він такий?) – цитатна робота.
Подорож Скруджа: які емоції викликали три мандрівки у Скруджа
(результати роздумів записуємо в таблицю)
Створюємо
«Ланцюжок помилок героя», ознаки деградації Скруджа
Словникова робота – деградація.
Ознаки переродження Скруджа:
Критерії |
До подорожі |
Після подорожі |
Риси обличчя |
Старечі, сковані |
Щасливий вигляд, наче помолодішав |
Голос |
Скрип |
Прекрасний сміх |
Настрій |
Сувора похмурість |
Торжество душі |
Ставлення до оточуючих |
Постійне бурчання |
Дружелюбність, ласкаві слова |
Ставлення до Різдва |
«Та згинь зі своїми святцями» |
«Бажаю усім щастя! |
Складіть варіант вітальної листівки від Скруджа своїй колишній дівчині, своєму писарю, племіннику.
2.Презентація роботи кожної групи
VI. Рефлексія.
Продовжіть речення
VIІ. Підведення підсумків. Оцінювання.
VIІ. Домашнє завдання.
Скласти ланцюжок відродження героя «Шлях героя до щастя»