За підручником Попель, Крикля. Хімія. 9 клас.
Контрольна робота включає два варіанти завдань. Завдання різнорівневі, відповідають оновленій програмі 2017 року.
Хімія. 9 клас
Дата проведення ____________
Контрольна робота з теми «Початкові поняття про органічні сполуки»
(ІІ частина: «Оксигеновмісні органічні сполуки», «Нітрогеновмісні органічні сполуки»)
Мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Початкові поняття про органічні сполуки», а саме оксигеновмісні та нітрогеновмісні органічні сполуки, виявити прогалини в знаннях та вміннях по темі; розвивати вміння концентрувати увагу, раціонально розподіляти та використовувати час; виховувати самостійність, наполегливість у навчанні.
Тип уроку: урок контролю та корекції знань.
Обладнання та матеріали: дидактичні картки із завданнями (два варіанти), таблиця «Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделеєва».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності (налаштування на успіх)
Ми з вами плідно попрацювали над вивченням органічних сполук. Сьогодні настав час показати всі свої знання, вміння та навички з цієї теми. Прочитайте завдання. Чи є у вас запитання по змісту завдань чи порядку їх виконання? За необхідності вчитель інструктує учнів, звертає увагу на особливості завдань різних рівнів.
IІІ. Виконання завдань контрольної роботи
І варіант
І рівень (3 бали; за кожне завдання – 0,5 бала)
У завданнях 1 – 6 виберіть одну правильну відповідь
1. До складу спиртів входить функціональна група:
А карбоксильна; Б гідроксильна; В альдегідна; Г аміногрупа.
2. Молекулярна формула етанолу:
А СН4; Б СН3ОН; В С2Н5ОН; Г СН3СООН.
3. Якісною реакцією на крохмаль є його взаємодія з:
А йодом; Б купрум(ІІ) гідроксидом; В водою; Г індикатором.
4. Молекула білка складається з:
А залишків глюкози; Б залишків амілози;
В залишків вищих карбонових кислот; Г залишків амінокислот.
5. Насиченою вищою карбоновою кислотою є:
А олеїнова; Б стеаринова; В оцтова; Г пропанова.
6. Метиловий оранжевий змінює своє забарвлення у розчині етанової кислоти на:
А жовте; Б червоне; В рожеве; Г синє.
ІІ рівень (3 бали; за кожне завдання – 1 бал)
7. Установіть відповідність між речовиною та її фізичними властивостями:
Речовина Фізичні властивості
1 етанол; А безбарвна рідина з різким запахом;
2 етанова кислота; Б газувата речовина з слабким фруктовим запахом,
3 глюкоза; малорозчинна у воді;
4 жир. В безбарвна рідина з «спиртовим» запахом;
Г біла тверда речовина, добре розчинна у воді, має солодкий смак;
Д нерозчинна у воді речовина, але добре розчинна у органічних розчинниках (бензині, гасі тощо).
8. Установіть відповідність між речовиною та її використанням:
Речовина Використання
1 оцтова кислота; А для виробництва мила, гліцерину, оліфи;
2 сахароза; Б для виробництва паперу, картону, тканин;
3 жир; В для виробництва каучуку, гуми, скла;
4 целюлоза. Г для виробництва кондитерських виробів, напоїв, варення;
Д для виробництва штучних волокон, як консервант, для приготування їжі.
9. Вставте пропущені слова:
Рідкі жири переважно _______________ походження, до їх складу входять залишки _____________ вищих карбонових кислот.
ІІІ рівень (3 бали; за кожне завдання – 1 бал)
10. Напишіть структурну формулу:
а) етанолу; б) оцтової кислоти.
11. Напишіть молекулярну формулу:
а) глюкози; б) крохмалю; в) аміноетанової кислоти.
12. Складіть рівняння реакцій:
а) між етановою кислотою та магнієм; б) горіння етанолу.
ІV рівень (3 бали; за кожне завдання – 1,5 бала)
Розв’яжіть задачі
13. Обчисліть об’єм кисню, що необхідний для повного згоряння 20 л етину.
14. Обчисліть масу солі, що утвориться в результаті взаємодії 180 г оцтової кислоти з натрій карбонатом.
ІІ варіант
І рівень (3 бали; за кожне завдання – 0,5 бала)
У завданнях 1 – 6 виберіть одну правильну відповідь
1. До складу карбонових кислот входить функціональна група:
А карбоксильна; Б гідроксильна; В альдегідна; Г аміногрупа.
2. Молекулярна формула метанолу:
А СН4; Б СН3ОН; В С2Н5ОН; Г СН3СООН.
3. Якісною реакцією на гліцерол є його взаємодія з:
А йодом; Б купрум(ІІ) гідроксидом; В водою; Г індикатором.
4. Денатурація – це втрата білком своєї:
А первинної структури; Б вторинної структури;
В третинної структури; Г четвертинної структури.
5. Ненасиченою вищою карбоновою кислотою є:
А олеїнова; Б стеаринова; В оцтова; Г пропанова.
6. Лакмус змінює своє забарвлення у розчині етанової кислоти на:
А жовте; Б червоне; В рожеве; Г синє.
ІІ рівень (3 бали; за кожне завдання – 1 бал)
7. Установіть відповідність між речовиною та її фізичними властивостями:
Речовина Фізичні властивості
1 метанол; А в’язка безбарвна рідина, без запаху, має солодкий смак;
2 гліцерол; Б газувата речовина з слабким фруктовим запахом,
3 крохмаль; малорозчинна у воді;
4 сахароза. В безбарвна рідина з «спиртовим» запахом;
Г біла тверда речовина, добре розчинна у воді, має солодкий смак;
Д біла зерниста речовина, без запаху та смаку, нерозчинна у холодній воді; у теплій – утворює колоїдний розчин.
8. Установіть відповідність між речовиною та її використанням:
Речовина Використання
1 глюкоза; А для виробництва зубних паст, косметичних кремів,
2 гліцерол; ліків;
3 етанол; Б сировина для кондитерської промисловості, для
4 крохмаль. добування аскорбінової кислоти, в медицині;
В для виробництва паперу, клеїв, для приготування страв;
Г для виробництва штучних волокон, як консервант, для приготування їжі;
Д для виробництва лікеро-горілчаних напоїв, як дезинфікуючий засіб, як біопальне.
9. Вставте пропущені слова:
Тверді жири переважно _______________ походження, до їх складу входять залишки ___________ вищих карбонових кислот.
ІІІ рівень (3 бали; за кожне завдання – 1 бал)
10. Напишіть структурну формулу:
а) метанолу; б) гліцеролу.
11. Напишіть молекулярну формулу:
а) сахарози; б) целюлози; в) етанолу.
12. Складіть рівняння реакцій:
а) між етановою кислотою та натрій гідроксидом; б) між етанолом та киснем.
ІV рівень (3 бали; за кожне завдання – 1,5 бала)
Розв’яжіть задачі
13. На повне згоряння метанолу витратилось 25 л кисню. Який об’єм вуглекислого газу при цьому утвориться (умови (температура, тиск) до і після реакції однакові)?
14. Обчисліть масу солі, що утвориться при взаємодії етанової кислоти з 400 г кальцій карбонату.
ІV. Підсумок уроку, рефлексія
Прийом «Мікрофон»
Як справились із завданнями?
Які завдання не змогли виконати? Чому?
У правильності виконання яких завдань не впевнені?
Які завдання викликали найбільші труднощі?
Чи задоволені виконаною роботою?
V. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення «Різноманітність неорганічних речовин», «Різноманітність органічних речовин».