Дубова Оксана Валеріївна,
вчитель початкових класів Білоцерківського навчально-виховного об’єднання
«Перша Білоцерківська гімназія-школа І ступеня»
Білоцерківської міської ради
Київської області
Предмет. Я досліджую світ
Клас: 1 клас
Тема. Хто я?
Мета: показати дітям унікальність кожного з них;
формувати усвідомлення неповторності себе і свого оточення;
надати дітям можливість порівняти ознаки людей, відшукати схожі
риси та відмінності; дати учням змогу розвивати життєві навички
позитивної самооцінки, самоудосконалення;
розвивати увагу, мовлення, мислення, вміння аналізувати,
робити висновки;
виховувати у дітей шанобливе ставлення до іншої людини.
Обладнання: корона з буквою «Я»; малюнки сніжинок, листків клена,
мухоморів, кошенят; написи, для створення асоціативного
куща; роздатковий матеріал; бейджики; зашифровки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І . Організаційний момент.
Усі сідаймо тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Нові знання здобувати.
ІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Відгадування загадки.
- Діти, відгадайте, будь ласка, загадку:
Стоять два стовпи,
а на стовпах – бочка,
а на бочці – макітра,
а на макітрі – ліс.
(Людина)
- Як ви можете пояснити слово «людина»? Хто це?
- Звернімося до тематичного словника (с.78)
- На планеті Земля налічується 7 мільярдів людей.
2. Інтерактивна технологія «Мікрофон»
- Як ви гадаєте: «Хто найголовніша людина на Землі?»
- Поясніть свою думку.
3. Гра «Чарівна скринька»
- Я почула багато відповідей. І мені важко визначити, яка з них найточніша, бо всі вони правильні. Вирішити проблему нам допоможе «Чарівна скринька». Там в середині лежить фотографія найголовнішої людини на Землі.
Зараз кожен, кого я викликатиму, загляне у скриньку і побачить найважливішу людину на Землі. Бажаючі піднімають мовчки руки, не встають з місця. Той, хто загляне у скриньку, не розкриватиме секрету, поки я про це їх не попрошу.
(Всередині скриньки знаходиться дзеркальце)
- То хто ж найважливіша людина на Землі? (Я)
4. Визначення поняття «Я». Складання «асоціативного куща».
- Хто «Я»? Складемо асоціативний кущ поняття «Я».
--
- Кожному з нас, діти , притаманна …
- А що, розшифруйте розшифровку, прочитавши букви через 2 букви.
УСЬНФШІМНКЯСАОЕЛМПЬТКНЬЮІТДСВАТМГЬ
(Унікальність)
- Що таке «унікальність»? Саме сьогодні на уроці наше завдання з’ясувати значення цього поняття, навчитися розуміти себе в цьому понятті. Адже, визначивши унікальність кожного з нас, ми зможемо більше зрозуміти один одного, навчитися поважати і любити один одного не за те, що ми однакові, а за те, що ми різні.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Визначення поняття «унікальність»
- Щоб зрозуміти, що таке «унікальність», пропоную вам звернутися до матінки – природи.
а) Розгляньте малюнки сніжинок.
- Що є спільним для усіх сніжинок?
- А чим вони відрізняються?
- Так, діти, якщо придивитися, то не знайдеться двох однакових сніжинок. Кожна сніжинка має свій візерунок, тому по – своєму прекрасна.
б) Зараз розгляньте листочки.
Хто впізнав, з якого вони дерева? (Клена)
- Чим вони схожі?
- А чим відрізняються?
- Якщо бути уважними, то не знайдете двох однакових листочків на дереві.
в) Розгляньте фотографії кошенят.
- Що є спільним?
- А чим вони відрізняються?
- Який же висновок можемо зробити?
(У природі однакові об’єкти зустрічаються дуже рідко)
г) Розгляньте своє фото.
- Чи зустрічалася вам така сама, як ви, людина? Чому?
- Що є спільним для всіх людей?
- Чим вони відрізняються?
- Так, діти. усі люди різні. Вони відрізняються один від одного зростом, масою тіла, кольором волосся, очей, шкіри.
Кожна людина має свій характер, звички, здібності.
- Кожна людина – унікальна і неповторна. Ніколи не було й не буде такої самої людини, як ви.
2. Гра в групах «Усі ми різні»
- Вийдіть до дошки учні із зеленими бейджиками.
Завдання: вишукайтесь за зростом.
- Вийдіть до дошки учні із червоними бейджиками.
Завдання: вишукайтеся за кольором волосся (від світлого до темного)
3. Релаксація
- Тепер покладіть голову на парту, заплющіть очі і подумайте, чи цікаво було б жити у світі, де навкруги живуть люди такі самі, як ви.
Фізкультхвилинка
Раз, два - час вставати,
Будемо відпочивати.
Три, чотири - присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять, шість - засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будемо плигати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Зайчик дружно утікає і
промінчиками грає.
Сім, вісім – час настав
Повернутися до справ.
4. Творча робота.
- Розгляньте малюнки дітей, що перед вами.
- Що ви можете про них сказати? (Вони однакові)
- Але ми ж уже з’ясували, що однакових людей не буває.
- Зробіть їх неповторними за допомогою своєї фантазії та кольорових олівців.
5. Гра «Служба розшуку»
- Увага розшукується: хлопчик низького зросту, світлоокий, худорлявий, кмітливий, врівноважений, дружелюбний, дещо сором’язливий, одягнений
у …. (Опис хлопчика класу)
- Увага розшукується: дівчинка з великими карими очима, худорлява, маленька. Трохи вертлява, розумна. Любить малювати, вивчати англійську мову. (Опис дівчинки класу)
- У кожної людини є свої смаки і захоплення. Саме тому у світі так багато цікавого.
6. Розгляд малюнків
- Чим люблять займатися у вільний час діти, що зображені на цих малюнках?
7. Гра «Обличчя до обличчя»
- А чим ви любите займатися у вільний час?
- Поділіться один з одним, повернувшись одне до одного обличчям.
- Поміркуйте, чи варто сперечатися один з одним через те, що ваші смаки не збігаються. До чого можуть призвести такі суперечки?
- Щоб цього не сталося ми маємо дотримуватися головного правила життя. Може хтось здогадується, як воно звучить?
- Перевіримо свої припущення, погравши у гру «Веселка».
9. Гра «Веселка»
- Прочитайте речення, читаючи букви одного кольору.
ПООДВОАНЖДАОЙИТГЕНО.
- Так, діти, треба поважати один одного, цінувати думку, смаки, захоплення, навіть якщо ваші смаки не збігаються.
ІV. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
1. Гра «Я»
(Учні по черзі одягають корону з буквою «Я» і розповідають про себе.
Після виступу кожна дитина нагороджується оплесками класу.)
2. Гра « Я теж».
(Учитель говорить різні твердження. Діти промовляють «Я теж», коли роблять те саме.)
Я допомагаю мамі.
Я годую бездомних тварин.
Я не ламаю гілок дерев.
Я вживаю погані слова.
Я поступаюся місцем в транспорті літнім людям.
Я сміюся зі свого товариша.
Я вітаю рідних зі святами.
Я жбурляю камінням в птахів.
Я не смічу на вулиці.
Я маю багато друзів.
Я придумую дражнили однокласникам.
Я люблю робити добро.
V. Підсумок уроку.
- З яким новим поняттям ми сьогодні познайомились?
- Як ви його зрозуміли?
- Діти, а чому навчив вас цей урок?
- Кожен учень нашого класу неповторний. У кожного з нас свої здібності. інтереси, риси. Поважаймо один одного! (Звучить пісня у виконанні Оксани Білозір “Неповторність»)