Конспект уроку літературного читання у 3 класі на тему : "Життєвий і творчий шлях Ярослава Стельмаха . Я. Стельмах « Ловись , рибко !»

Про матеріал

Конспект уроку літературного читання у 3 класі на тему : "Життєвий і творчий шлях Ярослава Стельмаха . Я. Стельмах « Ловись , рибко !»

Мета :ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Я. Стельмаха ; вчити визначати стан дійових осіб і відповідно інтонувати діалог ; орієнтуватись у структурі тексту , швидко , виразно , свідомо читати ; збагачувати словниковий запас учнів ; розвивати зв'язне мовлення , вміння висловлювати свою думку , самостійно обирати завдання , аналізувати і оцінювати свою роботу і відповіді товаришів , робити висновки ; виховувати почуття доброти , любов до природи .

Перегляд файлу

Тема : Життєвий і творчий шлях Ярослава Стельмаха .

                Я. Стельмах « Ловись , рибко !»

Мета :ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом  Я. Стельмаха ; вчити                                                     визначати стан дійових осіб і відповідно інтонувати діалог ; орієнтуватись у структурі тексту , швидко , виразно , свідомо читати ; збагачувати словниковий запас учнів ; розвивати зв’язне мовлення , вміння висловлювати свою думку , самостійно обирати  завдання , аналізувати і оцінювати свою роботу і відповіді товаришів , робити висновки ; виховувати почуття доброти , любов до природи .

Обладнання : таблиця з етапами уроку , малюнки овочів , таблиця для словникової роботи , роздатковий матеріал ( малюнки для асоціацій , таблиці для читання , почуття ) .

 

Зміст уроку

 

  1. Організаційна частина .

Продзвенів уже дзвінок ,

починається урок .

Він незвичний і цікавий –

Гостей багато завітало .

Давайте звернемось до гостей

І лагідно промовим : « Добрий день !»

 У добрий час радо ми вітаєм вас !

З миром зустрічаємо . щастя вам бажаємо !

 

      2) Мікрофон

        - Подумайте і скажіть , якими має бути наш урок ? (Цікавим , повчальним , трохи казковим , продуктивним , веселим , світлим )

      - А на уроці ви якими повинні бути ?( Дисципліновані , уважні , зібрані , вправні , наполегливі )

Отже ми сьогодні будемо

Не просто слухати  , а …     чути,

Не просто дивитися , а  …. бачити ,

Не просто відповідати  , а  …. міркувати ,

Дружно і плідно  …. працювати .

3) Психологічна розминка

Та щоб добре працювати ,

Слід себе налаштувати

На сьогоднішній урок .

  • Сьогодні у мене все добре . У мене гарний настрій , гарні думки . Я робитиму тільки гарні справи . Я оберігатиму природу , буду ій другом .
  • А зараз на листочках оберіть який у вас зараз настрій на початку уроку.

 

В нас на кухні – гарне свято ,

Борщ зготують поварять .

Борщ літературним зветься ,

Ви вкладіть у нього серце ,

Добрі вчинки , ніжну душу ,

Клятву другу непорушну ,

Доброзичливість , повагу –

Все це всім вам до наснаги .

  • На сьогоднішньому уроці ми з вами готуватимемо літературний борщ за цією таблицею , а щоб його приготувати  ви повинні виконати різні завдання .
  • Перш за все нам потрібен зорщик .
  • Тому беремось за роботу .

 

 

  1. Повторення матеріалу попереднього уроку
  1. Читання аналітико синтетичним способом
  2. Розказування скоромовки

На попередньому уроці ми з вами вивчили скоромовку , давайте її пригадаємо .І розкажемо у різному темпі .

Окунь рака зустрів :

  • Щуку зжер ! Риболова з’їв !
  • Зойкнув рак : - Цей окунець –

Задавака й хвастунець !

  • В помірному ; швидко ; дуже швидко ;
  1. Гра « Закінчи речення»

Байки пише … байкар

Вірші складає … поет

Прозу створює … прозаїк

  • Хто з названих письменників пише оповідання ?
  • Що таке оповідання ?
  • Чим оповідання відрізняється від казки і вірша ?
  • Я бачу ви готові до нашого уроку , тому можемо починати готувати наш казковий борщ . Горщик ми маємо . Треба налити води .

 

По краплині ми зберемо

Вміння , старанність , знання !

Буде борщ у нас смачненький ,

Але праця чимала !

  • Є в нас традиція давня              приходити в клас із домашнім завданням .
  • Отже , щоб налити в каструлю води , перевіримо домашнє завдання .

 

  1. Перевірка домашнього завдання
  1. Бесіда
  • Який твір читали вдома ?
  • Хто його автор ?
  • Назвіть прислів’я і приказки вжиті в тексті .

Ми співали нам і спасибі .

В гурті пісня завше в лад іде .

На співається пісня без заспівувача .

Не той молодець , що починає , а той , що кінчає .

  • Про життя якої родини розповідає автор ?
  • Хто вам найбільше сподобався ?
  1. Зачитати уривок , який найбільше сподобався.
  2.  Гра « Хто так говорив ?»
  • Я буду читати слова автора , а ви відшукуєте слова героя і читаєте так , як вказано у творі.

…. Каже, перевівши дух , дідусь.

  зауважує тато .

… нехотя підводиться з лави бабуся.

…. раптом кидає Мар’янка.

… обурюється Дениско .

… примирливо усміхається дідусь .

( Кидаємо краплинки )

 

Починаєм готувать ,

У каструлю ми складать

Будем овочі незвичні

Поетично – фантастичні ,

Їх наріжем , як соломку ,

Вирішим головоломку !

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку
  1. Читання анаграм
  • Прочитайте слова з дошки . Подумайте , яке слово « зайве» у кожній колонці .

ковСла ( Славко )                              сі вило ( висіло )      

Сейкогір ( Сергійко )                        єчумо ( чуємо )

вилось  ( ловись)                               брико ( рибко )

корЮ ( Юрко)                                      каргу ( гукає )

тькоМи( Митько)                              закасв ( сказав )

  • Із зайвих слів складіть речення .
  • Яке воно за метою висловлювання ?
  • Саме таку назву – « Ловись , рибко !» - має уривок із повісті Ярослава Стельмаха , який ми будемо читати на уроках читання . Але не знаючи нічого про автора , не можна зрозуміти до кінця його твір . тому знайомство з твором ми почнемо із знайомства з життєвим і творчим шляхом письменника Ярослава Стельмаха .

 

 

 

  1. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом

Я. Стельмаха

1. Розповідь вчителя про письменника.

2. Опрацювання статті « Ярослав Стельмах» ( про нього )

- Прочитайте мовчки статтю .

- Що нового дізналися про Я. Стельмаха ?

- Чим  він захоплювався з дитинства ?

- Хто є героями його творів ?

   VI . Опрацювання  1 частини оповідання

            « Ловись , рибко !»   Я. Стельмаха

  1. Робота над заголовком твору
  • Уривок з якої повісті  Я. Стельмаха будемо читати ?
  • Про що може ітися у творі з такою назвою ?
  • Чому на дошці малюнок рибки і вудка ?
  • Чи пов’язані ці малюнки з оповіданням ?
  1. Читання тексту вчителем
  • Чи виправдались ваші сподівання ?
  • Хто є героями оповідання ?
  • Чи зрозуміли ви де і коли відбуваються описані події ?
  • Від чийого імені ведеться розповідь ?

Хоч без м’яса борщ смачненький

Але дуже вже пісненький

З тексту ви слова читайте

Й правильно завжди вживайте .

  1. Словникова робота

Акордеон –

Мормишка , донка , спінінг –

Інвентар –

Пройдисвіт –

Понишпорив –

           хитра , здатна на нечесні вчинки людина

            приладдя

                        музичний інструмент

      рибальські снасті

     шукав ,  усюди заглядав

З м’ясом не було проблем –

бурячки тепер потрем .

Хай рожевим стане борщик ,

Тож мерщій його у горщик !

  • Але , щоб кинути  бурячок  треба виконати завдання . В цьому уривку багато діалогів тому читаючи звертайте увагу на інтонацію .
  1. Читання частини учнями

а) ланцюжком  до слів … що хоч там вас не буде

б) дощик – дощ – злива

в) читання мовчки до кінця

фізкультхвилинка

Перед вами – є корзинка ,

В ній звичайні картоплинки ,

Для борщу потрібні кращі

Вибирайте котрі ваші .

  1. Аналіз змісту . Вибіркове читання
  • Щоб кинути в борщ картоплю вам треба дати відповіді на питання .
  • Яке оголошення з’явилося одного дня у таборі ? Прочитайте .
  • Чому воно дуже сподобалось Митькові ?
  • Як Сергій Анатолійович зустрів хлопців ? Поміркуйте , чому він посмутнів , коли їх побачив .
  • З кого глузували хлопці ?
  • Яка вудка попалась Славкові ?

Ми по парам розіб’ємось ,

Не заплачем , засміємось , 

цибулину роздягнемо ,

нове завдання виконаємо .

  1. Мікрофон « Пофантазуємо»
  • Як ви думаєте , хто переможе у цьому змаганні ?

Відповідаючи вживайте слова :

Мені здається …

На мою думку …

Я вважаю …

  • Чи любите ви ловити рибу ?
  • Яку найбільшу рибку ви зловили ?

А на грядці в нас не пусто –

Рясно виросла капуста ,

борщ без неї – і не борщ ,

нашинкуєм – хоч – не – хоч !

  1. Гра « « Найкращий шукач»
  • На листках , записані початок речення і кінець . Ваше завдання знайти і прочитати .

Я змалечку рибалю …

Сергій Анатолійович сидить …

Вибирали ми вудочки …

Ой , держіть мене втрьох ! ..

Глянув я на його вудку …

  • Звичайно , од заздрощів , - Митько їй …

 

Без морквин не обійтися –

Які гарні – подивися !

В них багато каротину ,-

Намалюєм борщ – картину .

  • Уважно розгляньте малюнок .
  • До якого уривка оповідання намальовано цей малюнок ?
  • Який малюнок ви б намалювали ?

До борщу потрібно мати

І червонії томати

Стане він тоді кисленьким

І на смак ще більш смачненьким .

  1. Самостійна робота « Юні пошуковці»
  • Знайдіть в тексті питальні речення .
  • Скільки років прожив Я. Стельмах ?
  • Чи знаєте ви казку в якій були б слова « Ловись , рибко!»

Кожна господиня має

Свій секрет приготування –

Борщ чимсь іншим приправляє –

Просить всіх до смакування

Зелень , кріп й петрушку

Тре ще й на тертушку

Хрін та пастернак

Гарний буде смак !

  1. Гра «Вільний мікрофон»
  • Щоб ти розповів своїм друзям про це оповідання ?
  • Найцікавішим завданням на сьогоднішньому уроці було …
  1.                    Таблиця почуттів
  • Чи змінився ваш настрій в кінці уроку ?

VII . Підсумок уроку

  • Чи були ви на рибалці ?
  • Яку рибу ви зловили ?

Сьогодні наші поварять

Трудились добре і завзято –

Зуміли борщ приготувати ,

Усіх гостей почастувати ,

Знання й уміння показати .

    VIII . Оцінювання

  • Як ви думаєте в кого з вас вийшов найсмачніший борщ ?
  • Уявіть собі , що ви отримали смачний торт , поділіть його в залежності від того , як ви працювали .
  • Ми сьогодні читали уривок , який називався « Лавись , рибко !» , тому за сьогоднішній урок ви отримаєте в подарунок рибку , хто як працював , таку рибку і отримає .

   IX.  Домашнє завдання

  1. Для всіх підготуватись читати уривок в особах
  2. Додаткове оберете самостійно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
7 липня 2018
Переглядів
4771
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку