Тема уроку. Додавання круглих чисел. Розширена задача на спосіб зведення
до одиниці.
Мета уроку. Закріплювати вміння розкладати числа на розрядні доданки;
- формувати навички додавання круглих чисел на основі
алгоритму;
- вчити розв’язувати задау за допомогою арифметичних дій з
поясненням та за допомогою виразу;
- вдосконалювати навички усних обчислень;
- розвивати логічне мислення, спостережливість, оперативність
у виконанні завдань;
- виховувати дружелюбність, почуття взаємодопомоги.
Обладнання:
Тип уроку: засвоєння нових знань,умінь і навичок.
Вид уроку: урок-подорож.
Хід уроку
I.Організація класу до уроку.
Діти! У народі кажуть, що добрий гість дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось.
У нас урок математики.
А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?(отримати нові знання, навчитися розв’язувати приклади , задачі)
II.Мотивація навчальної діяльності.
Яку тему ми вивчали на попередніх уроках математики?(Усне додавання і віднімання чисел в межах 1000)
-Що ми вже знаємо з цієї теми?
(-знаємо,що числа,які закінчуються нулями називаються круглими);
(-вміємо округлювати числа);
(-знаємо сусідів трицифрових чисел );
(вміємо розкладати числа на розрядні доданки).
А тепер з’ясуємо, для чого нам потрібні ці навички?(щоб вміти в магазині отримати здачу, щоб розв’язувати приклади і задачі, швидко лічити, для написання к.р, щоб в майбутньому могли використати ці знання)
На столах у вас є стрічка, шкала від 1 до 12. Позначте собі на якому рівні знаходиться кожен із вас при вивченні даної теми на початку уроку і чи зміститься він в напрямку до збільшення на кінець уроку.
Сьогодні ми з вами вирушаємо у захоплюючу подорож Математичним океаном.
Чому саме до моря чи океану? Адже морське повітря, сонячні ванни є дуже корисними для нашого здоров’я.
Подорожувати будемо на кораблі, перепливаючи з острова на острів. Якщо ми правильно і швидко виконаємо завдання, то побуваємо в різних портах і повернемось додому.
В дорогу ми візьмемо:
-Корабельну книгу(Математику 3 клас);
-бортові журнали(зошити);
-маршрут подорожі.
III.Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Мета подорожі
-Навчитися додавати круглі трицифрові числа без переходу через розряд на основі алгоритму;
-Закріпити вміння розкладати числа на розрядні доданки;
-Вдосконалювати навики усних обчислень;
-Закріпити вміння розв'язувати задачі на зведення до одиниці.
Коли ми вирушаємо у подорож, що ми повинні знати?(маршрут)
Давайте прочитаємо наш маршрут.
Маршрут подорожі
Порт «Каліграфічний»
Пристань «Усних обчислень»
Острів «Математичний диктант»
Півострів «Нових знань»
Острів «Відпочинку»
Бухта «Задач»
Мис «Іменованих чисел»
Пристань «Очікуваних результатів»
Діти! Всі моряки ведуть бортові журнали. Отже, сьогодні і ми зробимо записи. Але перш за все підготуємо наші пальчики до письма(пальчикова гімнастика)
Повторюємо за мною:
Наші руки зжались тісно(в кулак)
Що ж таке, нам інтересно?(покрутити)
Руки ми в бінокль візьмем
А потім їх розвернем
1,2,3,4,5(почергово вперед- назад)
Будем вправно ми писать.
Відкрийте зошити, запишіть дату нашої подорожі:
8 листопада
Класна робота
Каліграфічна хвилинка
Наш корабель у порту Каліграфічний
Ми вивчали з природознавства тему «Моря і океани».
Скільки океанів ви знаєте?(4)
Назвіть їх.
У світі налічується 4 океани і близько 60 морів
-Запишіть ще 3 пари чисел, збільшуючи їх на 100.
4 60 104 160 204 260 304 360
На полях не забудьте позначити відрізки самооцінки.
-Назвіть трицифрові числа
-Назвіть круглі числа
-Назвіть найменше число числового ряду
-Назвіть найбільше число числового ряду(360)
-Що ви можете сказати про це число
(Воно трицифрове, кругле, має сусідів 399 і 601, парне, у числі 3 сотні, 5 десятків, відсутні одиниці, всього в числі 36 десятків)
-Розкладіть кожне з чисел на розрядні доданки.
Продовжимо розкладати числа на розрядні доданки за №322(в зошиті, в парах)
Обміняйтесь зошитами, підкресліть приклад, де допущена помилка.
Для того, щоб взяти у дорогу швидкість ми виконаємо вправу 321 з підручника усно.
Ось ми з вами на пристані «Усних очислень»
Щоб потрапити на корабель нам потрібно придбати квитки. Яка вартість квитка, ви дізнаєтесь, коли розв'яжете ланцюжок прикладів.
400+200-100+300-200-300+400-100+200+50=850(грн)
560+40-300+30+300+70+200-400+300+50=850(грн.)
Завдання 2.
Ми на кораблі, розселяємось по каютах.
-Йдемо коридором. Капітан живе у каюті, яка знаходиться між каютами 199 і 201. У якій каюті проживає капітан?(200)
-Помічник капітана живе у каюті 302. Його сусідами є штурман і боцман.У яких каютах вони проживають.
-Виглянемо в ілюмінатор. Парами пропливають рибки. Я налічила їх 112. Продовжіть лічбу(114,116,118,120)
-Рибки повертаються назад. Лічіть їх парами у зворотньому напрямку.(120, 118…)
-Поблизу з’явилася акула. Рибки, щоб їм не було страшно згрупувались по 100.
Лічіть сотнями (100, 200, 300…)
Острів «Математичний диктант»
-Ось ми на острові «Математичний диктант». Рибки передали нам завдання.
-записати число, яке передує числу 900; (899)
-число, в якому 1сот.8дес. 1од.;(181)
-найменше трицифрове число; (100)
-число, в якому 4 сот.8 од.;(408)
-число, в якому 6 сот.3 дес;(630)
А зараз ми відвідаємо каюту свого сусіда. Обміняйтесь зошитами і підкресліть результат, який є неправильним.
Наша подорож продовжується. Незабаром ми побуваємо на півострові «Нових знань» і навчимося додавати круглі трицифрові числа.
1)-Як ви міркуєте, які знання нам будуть потрібні?
(вміти розкладати числа на розрядні доданки)
-Які розряди чисел ми знаємо?(одиниці, десятки, сотні)
Робота в парах. Кожен ряд буде працювати в парах, розкладаючи числа на розрядні доданки: 251, 440, 398, 507, 642.
2)Щоб отримати нові знання нам ще потрібно повторити обчислення зручним способом. (№323)
-Що означає обчислити зручним способом? (можна переставляти доданки, групувати, тобто використовувати переставний і сполучний закони додавання)
1і2-на дошці;
3, 4-самостійно.
І ось ми на півострові «Нових знань».
Півострів-це частина материка, з 3 боків оточена водою.
Перед нами приклад 240+430 і алгоритм обчислення.
Алгоритм
1)Розклади числа на розрядні доданки.
2) До сотень додай сотні.
3)До десятків додай десятки.
4) Знайдені результати додай.
Об’єднайтесь у групи за кольором вітрил. (4 групи)
Завдання
150+140= 310+220=
530+420= 610+260=
220+130+310= 430+140+210=
(Перевірка)
-Подивіться №329-це дом.завд. Чи все в цьому номері вам зрозуміло? Чи не виникнуть труднощі при виконанні даного завдання?
А наша подорож триває далі і ми на острові «Відпочинку»(Гімнастика для очей за Базарним)
Для того, щоб почати рух дальше нам потрібно зрушити з місця наші кораблики.
Ми наближаємося до бухти «Задач».
Бухта-це частина моря, відокремлена з трьох боків частинами суші.
Тут розташоване «Рибальське селище».На березі ми зустріли двох рибалок Арсена і його брата Василя. Вони попросили нас дізнатися скільки риби виловив Василь за 2 дні.
За 3 дні Арсен виловив 27 кг риби, а його брат виловлював щодня на 5 кг менше, ніж Арсен. Скільки кілограмів риби виловив брат Арсена за 2 дні?
За 1 день Час роботи Загальна кількість
Арсен ? 3 дні 27 кг
Брат на 5 кг менше 2 дні ?
-Що сказано в задачі про Арсена?
(за 3 дні виловив 27кг риби)
-Що можна дізнатися за цими даними?
(скільки виловив риби Арсен за день)
1)27:3=9(кг)-Арсен за день;
-Що сказано про брата?
(Він щодня ловив на 5кг риби менше, ніж Арсен)
-Чи можна дізнатися скільки риби ловив брат за день?
2)9-5=4(кг)
-Дайте відповідь на запитання задачі
3)4 2=8(кг)
Відповідь: за 2 дні брат Арсена виловив 8 кілограмів риби.
Зараз ми в Атлантичному океані. Тут протікає тепла течія Якраз вона нам допоможе розв’язати наступну задачу №327
-Прочитайте самостійно задачу.
-Подивіться на дошку.У вас є підказка.
1)18:2=9(ящ.)-мама за день;
2) 9 -4=
3)
Продовжіть самостійно розв’язувати задачу.
Діти! Капітан кожному в каюту передав конверт із завданням.
(задачі у вас в конвертах різні)
Зелені-прості задачі;
Жовті-трішки складніші;
Червоні-ще складніші.
Запишіть задачу в зошит, вкладаючи ту, з якою ви можете справитись.
Задача1
На виготовлення 3 човнів потрібно 18 колод. Скільки колод потрібно на виготовлення 1 човна?
Задача2
На виготовлення 3 човнів потрібно 18 колод. Скільки колод потрібно на виготовлення 5 човнів?
Задача3
На виготовлення 3 човнів потрібно 18 колод, а на виготовлення 1 рибальського судна на 3 колоди більше. Скільки колод потрібно на виготовлення 2 рибальських суден?
Так як ми в океані,то нам можуть зустрітися айсберги. Щоб цього не сталось ми маємо бути дуже уважними.
Подивіться на це завдання. Прочитайте його.
Знайди зайві величини
300км 460м
250кг 120 дм
Яке число зайве?
Чому? (бо воно означає міри маси)
Де допущена помилка?
6кг-2 см= 1 год-10хв=
8дм-5см= 1кг-200г=
Підсумок уроку. Пристань «Очікуваних результатів»
Наша подорож Математичним океаном підійшла до завершення. Ми причалили до свого порту, повертаємось до свого краю, до 3-Г класу.
-Чи сподобалось вам подорожувати?
-Чи досягли мети?(так, бо навчилися додавати круглі трицифрові числа).
-Чи ви пам’ятаєте нашу стрічку, шкалу від1 до 12. Як ви вважаєте чи змістився рух на стрічці в напрямку до 12, тобто до збільшення. Позначте на якому рівні ви тепер знаходитеся.
-Подивіться на дошку.(480-250=)
-Як ви вважаєте для чого я вам це записала?(будемо вивчати на наступному уроці)