Тема: «Закріплення прийому додавання та віднімання
двоцифрових чисел. Розв'язування задач».
Мета:формувати вміння застосовувати прийоми додавання і віднімання двоцифрових чисел у процесі розв’язування виразів і задач; закріплювати вміння розв’язувати задачі ; розвивати кмітливість, мислення , увагу; виховувати пізнавальний інтерес.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Діти, в народі говорять: "Добрий гість – дому радість”. Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтеся з ними.
- А тепер посміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришами, усміхнувшись їм.
- Я дуже хотіла б, аби такий настрій був у нас усіх до кінця уроку.
Вчитель. Всі сідайте тихо, діти, домовляємося не шуміти,
руку гарно підіймати, на уроці не дрімати,
а знання мерщій хапати.
То ж гаразд, часу не гаєм і урок вже починаймо.
Сьогоднішній урок - незвичайний. З нами буде працювати
Ця маленька трудівниця
Мед збирає, як годиться:
Все у вулик, все у соти,
Не цурається роботи!
Бджілка .
Здавна бджола на Україні вважається священною комахою.Спостерігаючи за життям бджолиної сім’ї людина знаходила в ньому багато повчального і для себе. Не дивно, що в народі стільки приказок про бджолину працьовитість.
Працьовита бджола має вік короткий та шану велику!
Добру людину бджола не кусає.
Одна бджола меду не наносить.
Бджола мала, а й та працює.
Україна входить до п'ятірки країн - найбільших виробників меду.
Види меду, який виробляється в Україні: мед акацієвий, мед гречаний,мед липовий, мед соняшниковий та інші.
Він посідає перше місце серед усіх ліків, що нам дарує природа.
-Так, які це комахи?
- Так, це дуже працьовиті комахи.
- Навіть у місті Тернополі споруджено пам'ятник бджілці -трудівниці.
Бджола – символ працьовитості, організованості, порядку.
Я хочу,щоб і ви були таким ж працьовитими і досягли високих результатів.
1. Мотивація навчальної діяльності. За кожне вірно виконане завдання ви отримаєте краплину меду,тобто кольорову фішку.
В кінці уроку ми з’ясуємо, як ми працювали на уроці. Будьте уважні.
Бажаю успіху!
І тому ми сьогодні будемо працювати під девізом:
Міркувати — швидко!
Відповідати — правильно!
Лічити — точно!
Писати — гарно!
ІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Математична розминка. Інтерактивна вправа "Мозковий штурм"
*Як називається геометрична фігура у якої всі кути прямі?
*Скільки місяців триває рік?
*Який день настає після суботи?
*Скільки сторін у трьох трикутників?
*Продовж ряд 2,4,6,…
*Скільки місяців триває осінь?
*Як називається лінія у якої є початок і кінець?
*Закінчіть речення: тиждень триває…
*Яке найбільше двоцифрове число?
*Скільки учнів у нас у класі?
2. Гра «Так чи не так» (за допомогою сигнальних карток)
а) 99 – найменше двоцифрове число;
б) записи виду 33+4, 77-65 називаються числовими виразами;
в) різниця – це коли до числа додають інше число;
г) периметр – це сума довжин усіх сторін многокутника;
д) квадрат – це прямокутник;( у якого всі сторони рівні);
е) кут, менший від прямого називається тупим.
3. Каліграфічнахвилинка.
Урок продовжіть без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Сядемо рівненько,
Цифри виведемо гарненько.
29 листопада
Класна робота
Перевірка
Ці числа перед вами вибрані на наш сьогоднішній урок невипадково,
кожне з них щось означає, а саме:
5 - 5 г меду заготовляє бджола за все своє життя.
6 – від народження до 6 дня бджола прибирає вулик.
12 – від 6 до 12 дня кормить личинок.
18 - від 12 до 18 дня будує соти.
30 г меду в одній ложці.
35 днів бджола носить воду до вулика.
42 дні триває життя робочої бджоли.
2. Математичний диктант
*Запишіть число в якому 7 дес. і 3 од. 73
*Запишіть найменше двоцифрове число.
*Запишіть різницю чисел 12 і 5, 11 і 4. 7, 7
*Збільшіть 5 на 30. 35
*Зменшіть 64 на 30. 34
*Перший доданок 13, другий доданок 25, знайдіть суму. 38
*Знайдіть суму чисел 32 і 45. 77
*Яке число менше 15 на 7? 8
Перевірка
— На які 2 групи можна розподілити відповіді математичного диктанту?
(на двоцифрові / одноцифрові)
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Оголошення теми та мети уроку
Тема нашого уроку:
«Закріплення прийому додавання та віднімання двоцифрових чисел. Розв’язування задач.» Ми будемо закріплювати прийоми додавання і віднімання двоцифрових чисел розв’язувати задачі; розвивати кмітливість, мислення , увагу.
1. Робота за підручником (с. 62-63)
А)Завдання 387.
Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.
23 + 41 = 54 (64)
64 - 12 = 62 (52)
52 + 8 = 50 (60)
58 + 28 = 78 (86)
70 - 43 = 37 (27)
43 + 30 = 83 (73)
У соті бджілка несе квітковий нектар, який збере з кожної квітки, тому перенесемось за бджілкою на квіткову галявину.
Завдання: Квіткова галявина
Давайте розглянемо малюнок.
- Подивіться уважно, яка відстань від вулика до рожевої квітки, скільки метрів?
- Яка відстань від рожевої до жовтої квітки, скільки метрів?
- Яка відстань від жовтої квітки до куща?
Наше завдання з вами: знайти загальну відстань від вулика до куща.
- Щоб знайти загальну відстань, що нам потрібно знати…….
(частини відстаней)
- Як? Якою дією?
Розв'язання:
50+10+20=80 (м)
Відповідь: 80 м
Час настав для відпочинку ,
Проведем фізкультхвилинку.
Бджоли зранку вилітають
І над квітами кружляють.
Крильця свої розминають,
Ніжками всі чеберяють.
1,2,3,4 – набираються всі сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
Як зачують десь нектар,
То присядуть зразу там.
Крильця вгору всі підняли,
Покружляли, політали
Й на місця всі посідали.
IV Повторення вивченого матеріалу.
1. Робота за малюнком та обчислення прикладів.
Поки ми з вами були на квітковій галявині, то сонечко заховалось за хмарку і пішов дощ.
- А чи знаєте ви, як бджоли передбачають погоду?
1. Бджоли літають допізна – до негоди.
3. Якщо збирається гроза, а бджоли працюють – дощу не буде.
4. У вулику сильно дзижчать бджоли – до дощу.
5. Бджоли вилітають із самого ранку – на ясну погоду.
Погляньте на цю хмаринку. Вона сховала сонечко. Ми допоможемо сонечку засяяти на небі, якщо виконаємо завдання з іменованими числами.
4 дм 8 см = см 23+25=48 32- 2 =30 54 -13 = 41
9 м 4 дм = дм 45-25 = 20 37+17 = 54 16+15=31
100 см – 25 см = см
Знов визирнуло сонечко і бджілка знову вилітає на роботу.
2. Робота над задачею (складання задачі за коротким записом і двома способами.)
В)Завдання 390. Складання задачі за коротким записом.
I – 54кг меду
?
II - ? на 16 кг менше
1)54-16=38(кг) – у 2 вулику
2)54+38=92(кг) – всього меду
Відповідь:92 кілограми.
Задача
Було 58…
Продали 22… і 16…
Залишилось – ?...
- На скільки дій задача?
- Чи можна зразу дати відповідь на питання задачі?
- Що знайдемо у першій дії? А в другій?
Перший спосіб
1) 22 + 16 = 38 – продали;
2) 58 – 38 = 20 – залишилось.
- А чи можна розв’язати задачу іншим способом?
- Хто скаже як?
Другий спосіб
1) 58 – 22 = 36
2) 36 – 16 = 20
- Запишемо розв’язання задачі першим способом з коментуванням (учні по черзі коментують).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Робота в групах.
Розв’язати приклади і розшифрувати слова. Розташувати відповіді у порядку зростання.
Група № 1 Червоний к л е й
28 31 44 50
57-26 =31 52-24=28
62-12 =50 70-26=44
Група № 2 Жовтий в і с к
45+ 4= 49 14 20 30 49
20-6=14
27+3=30
60-20=20
Група № 3 Зелений
79 – 38=41 36+52 = 88 м е д
48 + 7=55 41 55 88
2.Завдання 392*
Учні будують прямокутник, який можна відрізком поділити на 2 квадрати. (Довжина вдвічі більша ширини: 2 і 4; 3 і 6; 4 і 8; 5 і 10 см.)
Один учень біля дошки пояснює.
3. Геометричний матеріал.
А тепер для наших бджілок-трудівниць ми з геометричних фігур повинні скласти будиночок.
-Як називається цей будиночок?
- З яких геометричних фігур складається вулик?
- Як називається найбільша фігура?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Заглянуло Сонечко до нас на мить,
Дуже швидко час біжить.
Вже підсумки нам потрібно підбити ,
Чого зуміли всі ми досягти?
1. Кубування
На урок в гості до нас
Завітав сьогодні в клас
Ось цей кубик непростий.
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Чого ви навчились перевіряє.
Діти кидають кубик і дають відповіді на запитання, кожен колір містить певне завдання:
Що тобі сподобалося на уроці?
Поясни віднімання виду 84-29?
Чи задоволений ти своєю роботою?
Над чим тобі було найважче працювати?
Як називаються числа при додаванні та відніманні?
А що ти зображав з геометричних фігур?
Отже, сьогодні ми виконували додавання та віднімання двоцифрових чисел та розв'язували задачі.
Бджілка дякує вам за гарну працю і хоче, щоб ви порахували, скільки символічних крапель меду встигли ви зібрати за урок.
Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання
Отож, берімо приклад з бджолиної сім’ї: якщо трудитись, то всі разом, як бджілки.
Бджілка дуже працьовита, вона і вдома мало відпочиває, пропонує вам записати домашнє завдання.
№ 393, № 394 с. 63
Тест
1.Число,що складається з 8 дес. І 9 од. записують як:
А) 98; б) 80; в) 89
2. Число 49 можна замінити виразом:
А) 40 + 9; б) 49+9; в) 49- 9
3. Яке з чисел при лічбі стоїть між 39 і 41:
А) 40; б) 39 в) 42
4.Яке з чисел найменше:
А) 18; б) 80; в)8;
5. 28 + 20=
А) 28 б) 30 в) 48
6.Кравчиня з одного куска тканини витратила 12 м, а з другого - на 4 м менше. Скільки метрів тканини витратила кравчиня?
А) 28 м; б) 20м; в) 8м