конспект уроку математики в 4 класі на тему: "Ділення багатоцифрового числа на двоцифрове"

Про матеріал

Конспект відкритого уроку з математики для 4 класу. Урок супроводжується презентаціє, побудований у вигляді подорожі по Єгипту. Діти знайомляться з цікавими фактами про життя давніх єгиптян, про піраміди Хеопса, царівну Ніфертіті та її прикраси. На уроці діти розвязують цікаві задачі про походи фараонів, їхні трофеї, обчислюють вирази, які представлені у цікавій формі. На уроці в учнів виробляються навички ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові; діти закріплюють вміння розв'язувати задачі на знаходження числа за двома різницями; удосконалюють вміння розв´язувати задачі на знаходження дробу від числа і числа за його дробом, а також учні вдосконалювали вміння виконувати множення багатоцифрових чисел. Розвивати логічне мислення, уважність.

Перегляд файлу

 

 

Сватівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №6

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\Нкартинки\літаки\World_Egypt_Pyramids_of_Giza_017963_.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\4 клас ЗОШ №6\ФОТО діти\Мой урок 25.04\20170425_100041.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові. Задачі.

Мета. Вправляти учнів у виробленні навичок ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові; закріплювати  вміння учнів розв'язувати задачі на знаходження числа за двома різницями; удосконалювати вміння учнів розв´язувати задачі на знаходження дробу від числа і числа  за його дробом; вдосконалювати вміння учнів виконувати множення багатоцифрових чисел. Розвивати логічне мислення, уважність, ознайомити з життям давніх єгиптян.

Обладнання: фізична карта світу, карта Єгипту, малюнки пірамід, фараонів, колісниць, схема  до задачі , роздаткові картки. Презентація Power Point.

Тип уроку: урок закріплення знань

Хід уроку

D:\4 клас ЗОШ №6\ФОТО діти\Мой урок 25.04\20170425_152315.jpgІ. Організація класу.

Всі почули ви дзвінок –

Він покликав на урок.

То ж девіз тепер згадаймо

І урок вже починаймо.   

 

  Девіз(Слайд №3).

Працюй наполегливо,

Швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка

Не втратилась марно.

 

А зараз зачитайте приказку з екрана (Слайд №4)

(Все на світі боїться часу, але час боїться пірамід)

Про які піраміди йдеться в приказці? (Египетські) Як ви розумієте цю приказку?

(Відповіді дітей)

 

Ви мабуть здогадалися, що сьогоднішній урок поведе нас у чудову країну – Єгипет. Ця країна знаходиться на берегах прекрасної річки Ніл.

Діти погляньте на екран. (Слайд №5) Я вам покажу Єгипет на карті світу. А тепер подивіться карту Єгипту (Слайд №6).

Діти, просто зараз ми вирушаємо у цю прекрасну уявну мандрівку, або екскурсію. Але щоб ми не заблукали, давайте ознайомимось з маршрутним листом (Слайд №7).

D:\4 клас ЗОШ №6\ФОТО діти\Мой урок 25.04\20170425_100055.jpg(Учень зачитує лист)

 

Маршрутний лист

Розумова розминка (Мозковий штурм).

Єгипетські піраміди.

Військові походи фараонів.

Прикраси принцеси.                                                     

Загадки Сфінкса.

Фініш.

 

 

 

Діти, біля річки Нілу росте багато очерету, а ми вже знаємо, що це папірус.

 Його єгиптяни і використовували для письма. Єгипетське письмо називали ієрогліфами

D:\4 клас ЗОШ №6\ФОТО діти\Мой урок 25.04\20170425_110933.jpg

(Слайд №8-9).  (Показую малюнки).

Писати на папірусі вміла не кожна людина,  а тільки та, яка займала високі посади. Ще їх називали писарями. Повчимося і ми писати красиво.

Каліграфічна хвилинка.

Ця країна займає площу, яка сягає 999845. А зараз каліграфічно запишіть це число.

Як називається це число?

Скільки в ньому всього сотень?

Скільки в ньому всього тисяч?

 

Математичний диктант.

Єгиптяни дуже любили математику, особливо рахувати. І нам, щоб потрапити туди, потрібно докласти зусиль – обчислити вирази.       (Слайд №10)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вирази на екрані, ви запишіть тільки відповіді.

ᴥ Знайдіть п’яту частину від добутку чисел 50 і 300.  (15000:5 = 3000)

ᴥ Сьома частина числа – добуток чисел 60 і 50. Запишіть це число. (3000*7= 21000)

ᴥ Запишіть число, що на одиницю більше від числа 90 999. Отримане число зменште в 1 000 разів. (91000-1000=90000)

ᴥ Суму чисел 720 і 280 поділіть на 250. (1000 : 250=4)

ᴥ Частку від ділення 36 000 і 900 збільште у 80 разів.(40*80=3200)

Оленка знімала покази термометра 3 дні. Першого дня було 4 °С, другого - 5 °С,

    а третього - 9 °С тепла. Знайди середню температуру повітря за ці дні.(4+5+9):3=6 (гр)

                                            (Діти виконують обчислення).

                               Відповіді: 3000, 21000, 90000, 4, 3200, 6ºС

Зачитайте відповіді виразів (Передаю уявний мікрофон учням).

Додаткові запитання.

Як знайти дріб від числа?

Як знайти площу прямокутника?

(Оцінюю дітей).

 

А зараз ми обчислимо магічні приклади, бо за кожною відповіддю заховалося слово.

Приклади на екрані (Слайд №11).

1. Варіант                              2. Варіант

    48 : (48 : 4+ 4)  3                    25 * 60             1500

    48 : (48 : 8)       8                    640 : 80 : 2       4

    36 * 20             720                 640 : (80 : 2)    16

 

(Діти обчислюють приклади).

Зараз ми розшифруємо слова, які там заховалися.

 

(Діти зачитують відповіді по черзі, а я виставляю слова на трикутниках)

 

Повідомлення теми і теми уроку.

А тепер з цих слів складіть речення.

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Ось так звучить тема  нашого сьогоднішнього уроку.(Слайд 12)

Письмове ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові.

ІV. Узагальнення знань.

Діти, на лівому березі Нілу височать знамениті єгипетські піраміди – камяні гробниці фараонів. Фараон – це цар. Ці піраміди здавна уважають одним із семи чудес світу.

Ось вони (Слайд №13-16).

Найбільшою пірамідою вважали піраміду Хеопса. Її площа-12 348 м², а довжина – 98 м

Давайте  знайдемо її ширину.  

 (Учень знаходить ширину піраміди біля дошки з коментуванням). 12 348 м² : 98=126 м

Робота з підручником.

1. А тепер виконаємо завдання №1014.( діти обчислюють біля дошки).

                               28+30+32+44+26=160         160:5=32

 

2. Задача № 1015.   — Що означають написи на стовпі?

 

 

 

(До Києва — 144 км, а до Харкова — 306 км.)

— Яка відстань від Києва до Харкова? (144 + 306)

— Якщо поїхати в бік Харкова 34 км, то перший доданок суми (144) збільшиться на 34, а другий (306) зменшиться на 34.

Отже, на стовпі будуть покази 144 + 34 = 178   і    306 - 34 = 272.

А тепер подивимось, яку властивість суми ми тут спостерігаємо.

 

 

144 + 306 = (144 + 34) + (306 - 34) = 450.

 

 

                             (Якщо до одного доданка додати число, а від другого — відняти

                               те саме число, то сума не зміниться.)

 

Робота по карткам 3 учні

1824 : 38    (= 48)            7176 : 23 (=312)                 17080 : 40 (= 427)            

19656 : 91 (= 216)           20862 : 38 (= 549)              9889 : 31 (= 319)

 

Самостійна робота (робота в групах)

 

 1) Обчислити.                     

 (3 групи)

1 група (для учнів із високим та достатнім рівнем знань)

 

 

Задача. На складі біло 32 каністри бензину загальною місткістю 672 літри. Скільки літрів бензину у 18 таких каністрах?  672 : 32=21л         18 * 21=378л

 

2 група (для учнів із середнім та початковим рівнем знань)

Задача. Посіяли 64 кг гороху, а зібрали — 960 кг. У скільки разів більше зібрали гороху, ніж посіяли?  960 : 64 = 5 р.

 

3 група. Привезли на склад - 324 кг картоплі.  Продали – 54 кг. У скільки разів більше привезли картоплі, ніж продали?  324 : 54 = 6 р.

 

Перевірка самостійної роботи.

Фізкультхвилинка.

 

Робота над задачами.

Фараони часто вели війни, тому вони з інших країн привозили багато трофеїв.

 

Трофеї – це речі, які були захоплені у ворогів.

Саме про такі трофеї ми і розв’яжемо задачу.

Погляньте на екран (Слайд №17). Прочитайте два рази задачу.

Розбір задачі за таблицею.

Задача.

З одного військового походу фараон привіз золоті колісниці з 3 країн, а з другого походу такі ж колісниці з 8 країн. З другого походу він привіз на 205 колісниць більше. Скільки золотих колісниць фараон привіз з 2 походу?

 

Що означає число 205 колісниць?   (Різниця колісниць).

Чому з другого походу привезли більше колісниць? (Тому, що більше країн)

На скільки більше країн завоювали?( На 5)

Як про це дізнатися? (8-3=5 кол.)

Саме з 5 країн і привезли 205 колісниць.

Про що питається в задачі? (Скільки золотих колісниць фараон привіз з 2 походу?)

Що треба знати, щоб знайти відповіді до задачі?

Як знайти, скільки колісниць привезли з однієї країни? (205:5=41 (к.))

А тепер ми можемо дати відповідь на питання задачі? (так)

Якою дією? (41*8=328 (к.))

Розв’язування.   8-3=5 (к.)     205: 5=41 (к.)     41*8=328 (к.)

 

Діти, до наших днів дійшли спогади про велику царицю. Звати її «Нефертіті». Це ім’я означало «прекрасна прийшла».(Слайд 18)

 

Вона дуже любила прикраси. Їх їй привозили з різних країн всього світу. Саме про це послухайте задачу.

Її прикраси із срібла мали вагу 19кг 187г, а із золота – у 7 разів менше. Давайте дізнаємось, скільки прикрас із золота вона мала?

Яка маса цих прикрас?

 

(Учень записує на дошці вираз) (19 187 : 7 = 2 741)

19кг 187г : 7= 2кг 741г

                                                                               Послухайте ще одну задачу.

D:\4 клас ЗОШ №6\ФОТО діти\Мой урок 25.04\20170425_152359.jpg

      Маса прикрас з перлами мала 3ц 50кг, а з

       діамантами – в 14 разів менше. Яка маса

        прикрас з діамантами? (350 : 14=25)    

               3ц 50кг : 14 = 25кг

     (Учень записує на дошці 2 вираз, потім ці

      вирази всі учні обчислюють за варіантами)

 

       Робота над рівняннями та виразами.

      Діти, могутні фараони не тільки будували

                                                          піраміди, але й складали туди великі багатства.

 

 Тому фараони виставляли охорону. Це була велетенська кам’яна статуя Сфінкс. (Слайд 19)

 

Сфінкс – це напівлюдина і напівлев. Існує легенда, що він любив загадувати загадки. Дала завдання і нам ця істота на червоних і зелених пірамідах. На червоних пірамідах складніші завдання, а на зелених значно легші.(Слайд №20)

Завдання для червоних пірамід.

Х · 26 = 312                 Х · 28 = 896              Х : 35 = 423

Х=12                             Х=32                         Х=14805

Завдання для зелених пірамід.

Знайти: 2/7 від числа 1456;    (208·2=416)

               2/5 від числа 4500;   (4500·5·2=900·2=1800)

               3/4 від числа 2800.   (2800·4·3=700·3=2100)

(Діти вибирають два завдання і обчислюють самостійно).

 

Підсумок уроку.

Діти, давайте ще раз зачитаємо девіз нашого уроку (Слайд №21).

Чи виконали ми настанови нашого девізу?

А щоб побачити, як ми працювали давайте ще раз подивимось на маршрутний лист

 

(Слайд №22).

Чи в усіх пунктах ми побували?              

Яка була тема нашого уроку?

Чи зрозуміли ви її?                                  

Що нового ви дізналися?

В якій країні ми побували, і чим вона відома на весь світ?

Хто охороняє спокій цих пірамід?          

 Що ще цікаве ви запам’ятали?

Домашнє завдання.  №823, №824.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Савенко Лариса Олексіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 лютого 2018
Переглядів
4460
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку