Тема уроку. Двогранний кут. Лінійний кут двогранного кута.
Мета уроку: формування понять двогранний кут, ребро і грані двогранного кута, лінійний кут двогранного кута, умінь учнів будувати (знаходити) лінійний кут двогранного кута.
Обладнання: стереометричний набір, моделі многогранників.
Урок 1
Тема уроку. Двогранний кут. Лінійний кут двогранного кута.
Мета уроку: формування понять двогранний кут, ребро і грані двогранного кута, лінійний кут двогранного кута, умінь учнів будувати (знаходити) лінійний кут двогранного кута.
Обладнання: стереометричний набір, моделі многогранників.
Поняття двогранного кута та його елементів, лінійного кута двогранного кута
Двогранним кутом називається фігура, утворена двома півплощинами із спільною прямою, що їх обмежує. Півплощини називаються гранями, а пряма, що їх обмежує – ребром двогранного кута.
На рис. 1 зображено двогранний кут з ребром АВ та гранями α і β.
Лінійним кутом двогранного кута називається кут, утворений в результаті перетину двогранного кута з площиною, яка перпендикулярна до ребра двогранного кута.
На рис. 2 площина γс, φ – лінійний кут двогранного кута.
Мірою двогранного кута називається міра відповідного йому лінійного кута.
Для даного двогранного кута можна побудувати безліч лінійних кутів, проте всі лінійні кути двогранного кута суміщаються в результаті паралельного перенесення, а отже, вони рівні. Тому міра двогранного кута не залежить від вибору лінійного кута.
Якщо φ – лінійний кут двогранного кута, то 0º φ 180º.
а) точка D – середина АС, АВС – правильний, РВ(АВС) (рис. 5);
б) точка М – середина АС (рис. 6), ON║ВМ, АВС – правильний, РО(АВС)?
Доцільно розглянути наступні задачі на доведення.
На ребрі двогранного кута вибрана точка і через неї в гранях двогранного кута проведено два промені, перпендикулярні до ребра. Доведіть, що кут утворений цими променями, буде лінійним кутом двогранного кута.
Нехай на ребрі двогранного кута вибрано точку А, Аα (рис. 7) і проведено промені АС і АВ, АВα, АСβ, АВα, АСа. Промені АВ і АС визначають площину γ, яка буде перпендикулярна до ребра а (згідно з ознакою перпендикулярності прямої і площини), тому <ВАС – лінійний кут двогранного кута з ребром а і гранями α і β.
В одній із граней двогранного кута вибрано точку А і з неї опущено перпендикуляр АВ до площини другої грані і перпендикуляр АС на ребро кута. Доведіть, що кут АСВ (або суміжний з ним) буде лінійним кутом двогранного кута.
Розв’язання
Враховуючи, що АВα (рис. 8), АСа, то, згідно з теоремою про три перпендикуляри, ВСа.
Оскільки АСа, ВСа, то площина γ, яка визначається прямими АС і ВС, які перетинаються, буде перпендикулярна до ребра а двогранного кута, і тому <АСВ (або суміжний з ним) буде лінійним кутом двогранного кута з ребром а та гранями α і β.
Через точку провели перпендикуляри до граней гострого двогранного кута. Доведіть, що гострий кут між ними дорівнює лінійному куту двогранного кута.
Розв’язання
Нехай дано двогранний кут з ребром а і гранями α і β (рис. 9). Проведемо через точку S SBα, SAβ. Прямі SA і SB визначають площину, яка буде перпендикулярна як до площини α, так і до площини β, тобто ця площина буде перпендикулярна до а, і кут АСВ буде лінійним кутом даного двогранного кута.
SOAСОВ (оскільки <СОВ = <SOA – як вертикальні,
<СВО = <SAО = = 90º); отже, <ОSA = <OCA.
Доведіть, що синус кута, утвореного прямою, яка лежить у площині однієї із граней двогранного кута, з іншою гранню, дорівнює добутку синуса двогранного кута на синус кута, який утворює дана пряма з ребром двогранного кута (теорема про три синуси).
Розв’язання
Нехай дано двогранний кут із гранями φ і ω, АСω, <ABC = α – лінійний кут, <ADC = γ, <ADB = β (рис. 10). Доведемо, що sinγ = sinαsinβ. Нехай AD = x, тоді ΔADB AB = xsinβ; із ΔABC AC = ABsinα = xsinβsinα; із ΔADC
.
Отже, маємо: sinγ = sinαsinβ.
а) АВ = ВС, РВ(АВС) (рис. 11);
б) ΔАВС – правильний, точка О – точка перетину медіан, РО(АВС) (рис. 12);
в) ΔАВС —правильний, ВО = ОА, РО (АВС) (рис. 13).
(Відповідь. arcsin.)
(Відповідь. .)
(Відповідь. .)
§ 5, π. 37; контрольні запитання. № 1-3; задача № 1 (2) (с. 76)1.
III. Підведення підсумку уроку
Запитання до класу
1) Що таке двогранний кут (грань кута, ребро кута)?
2) Дайте означення лінійного кута двогранного кута.
3) Чому міра двогранного кута не залежить від вибору лінійного кута?
4) Які прийоми побудови лінійного кута двогранного кута вам відомі?
5) Чому дорівнює в кубі АВСDA1В1С1D1 двогранний кут, утворений:
а) основою ABCD і перерізом A1B1СD·,
б) гранню CC1D1D і перерізом ΑΑ1C1C ? (Відповідь, а) 45°; б) 45°.)
1
Роганін геометрія 11 клас, урок 1
[1] Тут і далі всі посилання зроблено на підручник: Погорєлов О. В. Геометрія: Стереометрія; Підруч. для 10—11 кл. серед, шк. — К.: Освіта, 2001.