Конспект уроку на тему:"Вступ до розділу «Від слова — до книги». Мови нема без народу, і народу без мови нема. «Наша мова» (за Аллою Коваль)"

Про матеріал
Слово, мова, книги… Без них не можна уявити нашого життя. Вони несуть світло знань, дають людям можливість почути і зрозуміти одне одного. Хоча слово, мова, книга з’явилися у різні часи, вони міцно пов’язані між собою. Без слова немає людської мови, а без мови – книги.
Перегляд файлу

Тема: Вступ до розділу «Від слова — до книги». Мови нема без народу, і народу без мови нема. «Наша мова» (за Аллою Коваль)

Мета: почати ознайомлення учнів з новою темою; вчитися орієнтуватися в ній; ознайомити з поняттям «науково-популярна література»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів; розширювати світогляд; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання:підручник, наочність

Тип уроку:урок засвоєння нових знань

                                                                     ХІД УРОКУ

  1. Організація учнів до уроку

           Вже дзвінок нам дав сигнал

            Працювати час настав,

            Тож і ми часу не гаймо,

            Урок читання починаймо.

- Добрий день!Сідайте!

- Приготуйтесь до уроку читання, який  проведу з вами я, а звати мене Софія Василівна.

  1. Мовленнєва розминка
  1. Гра «Скороти речення»
  • Скоротіть речення до 5-ти, 4-х, 3-х, 2-х слів.

Наталя читає маленькій сестричці цікаву книжку.

Наталя читає маленькій сестричці книжку.

Наталя читає сестричці  книжку.

Наталя читає книжку.

Наталя читає.

  1. Гра «Літеру вставляй – слово читай»
  • У поданий словах замість рисок уявляйте букву о і читайте.

Д-бр-             г-л-д                м-з-к

С-р-м             г-р-х                г-л-с

М-р-з             к-л-                  м-л-к-

К-мп-т           з-л-т-               б-л-т-

Ж-вт-к           м-л-т-к            с-р-к

П-р-ш-к         в-г-нь              п-в-р-т

  1. «Знайди помилку»

—Діти мають прочитати правильно, помінявши слова так, щоб слово з першого стовпчика за змістом відповідало б слові з другого стовпчика.
ЗИМА – СІЧЕНЬ
ВЕСНА – БЕРЕЗЕНЬ
ЛІТО – ТРАВЕНЬ
ОСІНЬ – ВЕРЕСЕНЬ.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ «Від слова – до книги». У цьому розділі ви прочитаєте вірші та оповідання про те, як виникла і розвивалась наша мова, як створювалися книжки, як потрібно їх читати і берегти.
  1. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
  1. Вступне слово вчителя
  • Діти, ми не завжди уявляємо те, яке багатство у кожного з нас, не завжди його помічаємо, не завжди цінуємо. Але без нього ми не можемо жити. Ви здогадалися, що я маю на увазі?
  • Це наша рідна мова.

Слово, мова, книги… Без них не можна уявити нашого життя. Вони несуть світло знань, дають людям можливість почути і зрозуміти одне одного.

Хоча слово, мова, книга з’явилися у різні часи, вони міцно пов’язані між собою. Без слова немає людської мови, а без мови – книги.

  1. Опрацювання тексту «Мова -  дивний скарб»

Виразне читання тексту вчителем

  • Чи завжди українська мова була такою, як зараз?
  • Захопливі розповіді про те, як виникла мова, як приходять до нас нові слова, хто їх придумує , як вони мандрують світом, створила відома вчена-мовознавець Алла Петрівна Коваль.
  • Сьогодні ми почитаємо один з її творів.
  1. Опрацювання тексту «Наша мова» за Аллою Коваль.
  1. Робота над першою частиною твору.
  • Учні, починати читати «Наша мова» буде той, кому на парту покладу книжечку, а всі інші слідкують, адже книжка буде подорожувати з парти на парту.
  • Добре, ми прочитали першу частину твору.
  • Якою була б земля без мови?

Словниково-лексична робота

Диктор – працівник радіо або телебачення, який читає текст перед мікрофоном.

Безпосередньо – прямо.

Геніальний – надзвичайний, неперевершений.

Пращури – далекі предки.

Скоцюрбилась -  зігнулась, стала дуже зігнутою, скривленою.

  • А зараз я буду задавати запитання, ви повинні знайти відповідь у тексті і зачитати її.
  • Що звучить навколо нас зранку до вечора?
  • Якими були наші пращури?
  • Яке геніальне відкриття вони зробили?
  • Який заголовок можна дібрати до першої частини тексту? (Винайдення мови, геніальний вчинок)

Фізкультхвилинка

1 – 2 рівно встали,

3 - 4 пострибали,

5 – 6 всі присіли,

7 – 8 тихо за парти сіли.

  1. Робота над другою частиною тексту.
  • Знайдіть на сторінці 20 продовження твору, яке розпочинається зі слів «Мова допомагала людям…». Знайшли? Під команду «день» ви читаєте хором напівголосно, а коли скажу «ніч» ви лягаєте на парти, ніби спите. «День» - продовжуєте читати.
  • Що допомогло людям порозумітися між собою?
  • Яку роботу виконували первісні люди?
  • Яка мова допомогла передати досвід наступним поколінням?
  • Якою була мова первісних людей?
  • Чим вона супроводжувалася?
  • Чому винайдення мови докорінно змінило життя дітей?
  • Доберіть заголовок до цієї частини. (Мова первісних людей)
  1. Робота над третьою і четвертою частинами
  • Останню частину твору ми прочитаємо ланцюжком один за одним по 1 реченню. Ще раз прочитайте самостійно мовчки цю частину.
  • Про яку важливу подію у житті людства ви прочитали?
  • Якою була в школу в давнину?
  • Що доводилось робити учням? Що полегшило їм навчання?
  • Як називається наше письмо?
  • Який народ поклав початок створенню слов’янського письма?
  • Коли прийшла слов’янська азбука на українські землі?
  • Скільки мов на землі?
  • Хто хоче прочитати останній абзац? Яку пораду дає нам автор?
  • Який заголовок може були до останньої частини.
  1.  Підсумок уроку.
  • Чим запам’ятався вам сьогоднішній урок?
  • Що нового на ньому ви дізналися?
  • Що вас найбільше вразило?
  1. Домашнє завдання

Стисло переказувати текст (ст. 19-22)

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 листопада 2019
Переглядів
1648
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку