тип уроку нетрадиційний; урок -дослідження (вивчення нового матеріалу)
Мета: ознайомити учнів з основними видами складнопідрядних речень, формувати вміння розпізнавати їх, удосконалювати навички складати схеми, навчити давати характеристику різним видам речень, розвивати навички роботи з мовним матеріалом, порівнювати та аналізувати його, удосконалювати увагу, логічне мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Урок з української мови в 9 класі
Лісняк О. М.
М. Мелітополь, ЗОШ № 7
Мета: ознайомити учнів з основними видами складнопідрядних речень, формувати вміння розпізнавати їх, удосконалювати навички складати схеми, навчити давати характеристику різним видам речень, розвивати навички роботи з мовним матеріалом, порівнювати та аналізувати його, удосконалювати увагу, логічне мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: нетрадиційний; урок -дослідження (вивчення нового матеріалу)
Обладнання: роздатковий матеріал, індивідуальні картки, підручник, пам’ятки
1. Організаційний момент.
Досліджуймо разом
В добру путь!
Цю землю
Синтаксисом звуть!
Доброго дня, шановні друзі!
Сьогодні ми проводимо нетрадиційний урок за темою «Складнопідрядне речення. Основні види підрядних речень: з’ясувальні, означальні, обставинні» Прошу вас, діти, відкрити зошити і зробити запис числа, виду роботи та теми уроку.
Зверніть увагу на епіграф: (зачитати)
-Як пов’язати цей епіграф з темою уроку ?
Сьогодні дослідницька лабораторія при товаристві « Мовознавець» запрошує вас до плідної співпраці. Але перш ніж доручити вам конкретну важливу справу, покажіть свої знання . А допомагати перевірити правильність відповідей мені будуть
1
2
3 працюючи з підручником
- Які речення називаються простими?
- А складними?
- Який зв’язок між простими реченнями у складному?
- Які сполучникові зв’язки ви знаєте?
- Яке речення називається складносурядним? Наведіть приклад.
- Яке речення називається складнопідрядним? Наведіть приклад. - Чи все було вірно сказано?
Добре, ви витримали іспит. Отже, щоб розпізнати, які це речення: складносурядні чи складнопідрядні, ви будете орієнтуватись на будову синтаксичної конструкції, засоби зв’язку та смислові відношення між його частинами.
Кожна з груп, а їх у нас три, буде досліджувати:
1 група – ознаки складносурядних речень;
2 група – ознаки складнопідрядних речень;
3 група – спільні ознаки складносурядних та складнопідрядних речень.
Давайте методом « Мозкового штурму» продовжимо наші дослідження.
Діаграма Вена будується на основі двох або більше кіл, які частково
накладаються одне на одне так, що посередині утворюється спільний простір. Ось і ми спробуємо побудувати таку діаграму в формі таблиці, порівнюючи складносурядні та складнопідрядні речення.
Складносурядні речення |
Складнопідрядні речення |
||
Прості рівноправні речення |
Складне сполучникове речення |
Є головне і підрядне речення |
|
Зв’язок між реченнями сурядний |
За метою висловлювання бувають розповідні, питальні, спонукальні |
Зв’язок між реченнями підрядний |
|
Прості речення поєднані сурядними сполучниками |
За емоційним забарвлен ням – окличні та неокличні |
Прості речення поєднані підрядними сполучниками та сполучними словами |
|
І так ми з вами визначили спільність і відмінність складносурядних та складнопідрядних речень.
Порівняйте свої дослідницькі висновки з науковими матеріалами на сторінці підручника
Наступним завданням для вас, діти, буде творча робота, в якій необхідно доповнити речення та побудувати схеми
1 гр. Людині треба, ….
2 гр. Через слово людина пізнає те багатство, ….
3 гр. Там правда мовчить, ….
Ви побачили, що від кожного головного речення ми з вами поставили різні питання. А чи не нагадують питання ті, які ми ставимо до другорядних членів речення
(відповіді учнів)
Тому види зв’язків між простими реченнями у складнопідрядному будуть відповідно
- з’ясувальний;
- обставинний
- означальний
Ø Наступним завданням буде «Графічний диктант».
Обов’язково необхідно вказати вид підрядного речення.
1.Понеси мене на крилах, радосте моя, де на пагорбах і схилах сонця течія.
2.Важливість людини залежить від важливості проблем, які вона вирішує.
3.Я завжди за те, щоб поіменно кожен за свій вчинок відповів.
(по 1 біля дошки коментують речення) Ви молодці, добре впорались із завданням.
Ø Наступний вид роботи.
Пропоную кожній групі конверт.
Із поданих слів вам необхідно скласти речення, прикріпивши його до переносної дошки. При цьому зробіть синтаксичний розбір речення.
1.Крихка надія на добро у світі, де править словоблуд і гаманець.
2. Розчарування – це та сокира, що часто обтинає людині крила.
3. Із гордістю сина кажу я про те, що мати мені Україна.
Ну що ж, результати непогані.
Продовжимо свої дослідження складнопідрядних речень, але завдання ускладнюється. Необхідно написати твір-мініатюру на тему «Осінній ліс», ввівши в текст складнопідрядні речення. А щоб ваша уява краще працювала, звертаю увагу на ілюстрації.
(Учні зачитують свої твори. Інші визначають тип складнопідрядних речень)
Учні підводять підсумок за допомогою вправи «Незакінчене речення».
• Я дізнався (лася)….
• Найцікавішим для мене було… Отримані знання я зможу використати…
5. Самооцінювання
Пропоную заповнити індивідуальні картки самооцінки
1рів.-вправа (скласти схеми)
2рів.-З художнього тексту виписати 3 речення різних видів. Синтаксичний розбір 1
3рів.- написати міні-есе, використовуючи різні види підрядних речень (тема вільна)