Конспект уроку:"Повторення вивченого. Контрольна робота №5 (тести) "

Про матеріал

Повторити відомості про безсполучникове складне речення, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та вживання розділових знаків; розвивати навички визначати основні ознаки, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення, правильно ставити розділові знаки, творчу, соціальну компетентності, використовувати безсполучникові складні речення у висловлюваннях розмовного та художнього стилів

Перегляд файлу

                                                       9 клас

Тема: Повторення вивченого. Контрольна робота №5 (тести)

Мета: повторити відомості про безсполучникове складне речення, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та вживання розділових знаків; розвивати навички визначати основні ознаки, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення, правильно ставити розділові знаки,  творчу, соціальну компетентності, використовувати безсполучникові складні речення у висловлюваннях розмовного та художнього стилів; сприяти вихованню почуття поваги до краси української мови, результатів власної праці.

Тип уроку: урок комбінований (систематизація та узагальнення знань, контролю знань, умінь та навичок).

Обладнання: зошити, дошка, тестові завдання, дидактичний матеріал.

                                                         Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ.  Актуалізація опорних знань учнів.

Перехресне опитування. (Учні заздалегідь готують одне одному питання з теми «Безсполучникове складне речення») . Зразки питань:

1.Які характерні ознаки безсполучникового складного речення?

2.На які дві групи поділяються безсполучникові складні речення за характером смислових зв’язків, які смислові відношення можуть виражати безсполучникові складні речення?

3.Сформулювати правила вживання коми, крапки з комою у безсполучниковому складному реченні.

4.Сформулювати правила вживання двокрапки й тире у безсполучникових складних реченнях.

5.Визначити види інтонації у безсполучникових складних реченнях? Чи існує взаємозалежність між інтонацією і розділовими знаками у безсполучникових складних реченнях?

6.Окреслити стилістичну функцію безсполучникових складних речень? Для яких жанрів художньої літератури властиві такі синтаксичні конструкції?

1.1.Виконання завдань контрольної роботи «Безсполучникове складне речення»

Варіант І

1.Визначте безсполучникове складне речення, в якому ставиться крапка з комою.

 а) В житах заблудилась дорога нагорбатились верби над нею за ними прокльовуються зорі (Ст.);

 б) Повалило снігом потонули в ньому хати і дерева невидима собачня потягнула свої зморені голоси по своїх домівках (Вінгр.);

 в) Небо над Києвом висіло похмуре беззоряне принишкле воно теж ждало чогось лихого тяжко дихалося під таким небом город був наче накритий ним здавалося все має тут задихнутися ще до ранку (Загр.).

2. Визначте безсполучникове складне речення, в якому ставиться двокрапка.

 а) Лід тріщав лускався крижини лізли одна на одну (Вин.);

 б) Раптом моє серце тенькнуло опустилось трохи вниз і радісно завмерло невдалік від отруйного стебла воронячого ока стоять два близнюки-червоноголовці (Ст.);

 в) Море чисте, спокійне, небо голубе, сонячне проміння скопом сиплеться в воду (О.К.).

3. Визначте безсполучникове складне речення, в якому ставиться тире.

 а) Згайнуєш на жнивах хвилину втратиш не одну зернину (Нар. тв.);

 б) А з синім небом уже щось діється воно то зблідне, наче від жаху, то спахне сяйвом, немов від радощів (Коц.);

 в) Довгенько так вони сиділи обоє Арсен сидів у човні, бушля – на Арсенові(Т.).

4. Визначте речення, в яких правильно розставлено розділові знаки.

 а) Птахи по надбережжю гуртуються відлітати у вирій, а деякі вже й рушили, пішли в небі, даючи зображення на екранах локаторів; в асканійському заповіднику знялись навіть лебеді та гуси канадські (Гонч.);

 б) Кузька обнюхує свіжозриту землю, поруч якої лежить дубок з одгризеним корінням, підгинає хвоста і жалібно скімлить, боїться, бо земля пахне вепрячими писками (Т.);

 в) Тільки став, задер голову – птаха вже занепокоїлась, заворушилась (Гонч.).

5. Визначте безсполучникові складні речення, в яких перша частина вказує на умову дії в другій частині.

 а) Закрутивши чорні уси, за ухо чуприну, підняв шапку – човни стали (Ш.);

 б) Проїхали сани – зімкнулися хижі ряди степовиків (Загр.);

 в) За двома зайцями поженешся – жодного не впіймаєш (Нар. тв.).

6. Визначте, за якою схемою побудоване речення:

Ізнявсь лелека, полетів, а в червоному дзьобі – жабеня: дітям своїм, лелеченятам, сніданок поніс (Т.).

а) [   ] : [пояснення]

б) [   ] : [доповнення]

в) [   ] : [причина]

 

7. Запишіть три безсполучникові складні речення, між частинами яких ставляться різні розділові знаки (кома, тире, двокрапка).

8. Зробити повний синтаксичний розбір речення.

 Кожен робить щось своє, робить ніби мале якесь діло: той зварює шви, той перевіряє їх, той фарбує, високо зіп'явшись (Гонч.).

Варіант ІІ (розділові знаки не вилучено)

  1. Безсполучникове складне речення – це

А) речення, в якому прості речення об’єднані за змістом та інтонацією без допомоги сполучників та сполучних слів;

Б) складне речення, яке складається з двох або кількох простих речень, що з’єднуються сполучниками і одне з якихє залежним від іншого;

В) складне речення, яке складається з двох або кількох простих речень, з’єднаних сполучниками і рівноправних між собою

Скласти (пригадати) й записати безсполучникове складне речення.

  1. Між двома частинами БСР крапка з комою ставиться, якщо:

А) наступна частина розкриває зміст попередньої;

Б) зміст частин протиставляється;

В) частини значно поширені, не тісно пов’язані між собою за змістом.

Скласти (пригадати) й записати БСР, між частинами якого потрібно поставити крапку з комою.

  1. Якщо друга частина БСР розкриває причину того, про що йдеться у першій частині, між ними ставиться:

А)крапка з комою;

Б)тире;

В) двокрапка.

Скласти (пригадати) й записати БСР з двокрапкою.

  1. Якщо друга частина БСР виражає наслідок або висновок з того, про що йдеться в першій, між частинами ставиться:

А)двокрапка;

Б) тире;

В) крапка з комою.

Скласти (пригадати) й записати БСР з тире. 

  1. Тире ставиться в такому БСР:

А) Висипали запорожці – лиман човни вкрили (Т.Шевченко);

Б) Бувають дивні на землі діла: серед зими черешня зацвіла (Д.Павличко);

В) Хай оживає істина стара: людина починається з добра (Л.Забашта).

Скласти й записати безсполучникове складне речення за схемою: [ ] – [ ]. 

  1. Двокрапка ставиться в такому БСР:

А) Мені здається: я не жив, а тільки ще збирався жити (О. Маковей);

Б) Грім не гряне – ледачий не встане (Нар.тв.);

В) Вгору стежка твоя – я спускаюсь з гори (Дніпрова Чайка).

Скласти й записати БСР за запропонованою схемою: [ ]: [ ].

Варіант ІІІ – ІV – виконання тестових завдань у зошитах для поточного та тематичного оцінювання «Тест-контроль. Українська мова та література. 9 клас».

ІІІ. Домашнє завдання: повторити вивчене про безсполучникове складне речення.

docx
Додано
14 серпня 2018
Переглядів
3154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку