Конспект уроку + презентація "Слово. Значення слова. Слова подібні і протилежні за значенням. Слова, які мають кілька значень."

Про матеріал
Матеріал розроблено за освітньою програмою «Світ чекає крилатих». Учні зможуть пояснити, що слово має конкретне значення; окремі слова мають кілька значень, слова можуть бути подібні і протилежні за значенням та наводити приклади.
Перегляд файлу

Українська мова

2- клас                                                                                             Голубенко А. В.

 

Тема. Слово. Значення слова. Слова подібні і протилежні за значенням. Слова, які мають кілька значень.

Цілі.  Узагальнити та закріпити знання учнів про слова близькі  й протилежні за значенням та слова, які мають кілька значень;

вдосконалювати вміння сприймати  й розуміти інформацію державною мовою, тлумачити поняття, визначати слова близькі  й протилежні за значенням та слова, які мають кілька значень, правильно вживати їх у мовленні;

розвивати увагу, пам'ять, мислення, мовлення, навички каліграфічного письма;

формувати в учнів повагу до державної мови, традицій українського народу; бажання вивчати рідну мову та спілкуватися нею.

Очікувані результати навчання: показники розвитку здобувача освіти, виражені в навчальних діях.

Пояснює, що слово має конкретне значення; окремі слова мають кілька значень, слова можуть бути подібні і протилежні за значенням та наводить приклади.

Тип уроку. Комбінований урок

Обладнання: мультимедійна презентація, пісня «Добрий день», журнали, тематичні картки про борщ, лаксики, зображення Жар-птиці, павича,  картки для самостійної роботи, пазли, фізкультхвилинка, ЛЕГО «6 цеглинок», картки для самооцінювання, прищепки, куб, кольорові олівці.

 

 

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ. ПРИВІТАННЯ.

 1. Виконання пісні для привітання «Добрий день».

Добрий день, добрий день!

Ниви і поля.

Добрий день, добрий день!

Матінко земля.

Добрий день, добрий день!

В небі журавлі.

Добрий день, добрий день!

Людям на землі.

Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а потім хлопчики – його сила та мужність.  Діти, починається урок, а на уроці ми – уважні, розумні, організовані, кмітливі.

- Діти, до нас завітали гості. Коли є гості, то це свято. Пригостімо творчою, дружною і плідною працею наших гостей!

2. Щоденні новини. Фенологічні спостереження. Настрій.

 

Починаємо з повідомлення гідрометеоцентру, я прошу помічників Варчук Р. та Богуш С.  повідомити щоденні новини на сьогоднішній день.

1-ший учень:
-За даними гідрометеоцентру на сьогоднішній день в Вінницькому ліцеї №6, а зокрема в 2-Д класі, очікується такий прогноз погоди: безхмарне небо на уроці, сильний вітер від піднятих рук та глибоких знань, температура на високому рівні, опади у вигляді великої кількості “рук”.

Нашій вчительці і присутнім вчителям синоптична лабораторія бажає: нехай проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди.

Але це, звичайно, жартівливий прогноз.

2-га учениця:
-А насправді на території Вінницької області спостерігається така погода. Сьогодні четвер, 30 листопада 2023 року. Останній осінній день. День похмурий, без опадів. За минулий  тиждень  температура знизилась. Це  ознаки  пізньої  осені та початку зими.

Ще сьогодні, 30 листопада, відзначають всесвітній день домашніх тварин та день ангела Андрія. Пригостіть своїх домашніх улюбленців смаколиками та привітайте знайомих Андріїв.

 

3. Автотренінг. Настрій.

- Сподіваюся, погода не дуже вплинула на ваш настрій.

-  Скажіть, будь ласка, з яким настроєм потрібно починати будь-яку справу?

Так, з гарним! Тож посміхніться один одному,  заплющіть оченята та подумки побажайте своїм однокласникам, собі й мені  успіхів на уроці і хай ваш настрій залишиться гарним до кінця уроку. Бажаю легкого закріплення вивчених тем.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК.

Щоб урок пройшов не марно,

    треба сісти рівно й гарно.

    Не базікать на уроці,

    як папуга чи сорока.

-         Як по-іншому можна сказати «урок пройшов не марно»? (урок пройшов не даремно)

-         Що означає «не базікати»? (не говорита, не розмовляти)

-         Давайте пригадаємо, що ви вивчали на минулих уроках? (слова близькі та протилежні за значенням)

-          

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо роботу над словами подібними і протилежними за значенням та словами, які мають кілька значень.

Ми - українці, і всім відомо, що українці – щира, гостинна нація. У нашого народу є традиційні страви. Одну з них ви зможете назвати, коли відгадаєте загадку.

                                 Загадка

Морква, біб і цибулина,

Бурячок і капустина,

Ще й картопля - шусть у горщик.

Ну й смачний ми зварим….(борщик)

- А якими стравами люблять ще в Україні пригощати? (варениками, пампушками, холодець, мамалига, ковбаса)

2. Робота з сюжетним малюнком на с. 30-31

Розгляньмо сюжетний малюнок на с. 30-31 та назвіть 2 українські національні страви. (Мамалига та вареники). Лаксики захотіли посмакувати і замовили одну порцію вареників і мамалиги. Скільки коштів вони витратили на обід? (40+48=88 грн).

3. Вправа  «Мозковий штурм».

- Ми разом з лаксиками приготуємо «Мовний борщ».  Він буде особливий: із слів, які мають кілька значень; та слів, які близькі та протилежні за значенням.

- Чи задумувалися ви як англійською мовою буде слово борщ? (borsch)

- А для того, щоб приготувати борщ, нам потрібна…що?  (каструля)

- Щоб зварити борщ, що нам ще потрібно? (продукти)

- Які продукти нам потрібні? (картопля, цибуля, морква, буряк, м'ясо, капуста)

(на дошці прикріплена каструля, навколо прикріплюємо лаксиків з картинками овочами).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Робота з ЛЕГО «6 цеглинок». С. 5 впр. 5.

Ми підготували необхідну тару та продукти і тепер «наш борщ  проситься у піч». Щоб розвести вогонь, нам потрібно попрацювати в журналі на с. 5 впр. 5.

Нагадайте, коли ми відвідували археологічну екскурсію у музеї, якими способами можна розвести багаття?

Що зображено на малюнку? (перо жар-птиці).

Що ви знаєте про цю пташку?

Жар-Пти́ця — у східнослов'янській народній творчості  казковий птах сонячного царства із сліпучо-золотавим, мов жар, пір'ям (тому птаха називають ще золотою птицею)

-         Яка пташка теж має яскраве довге перо? (Павич- один з найвеличніших і найкрасивіших птахів на нашій планеті. Є родичем звичайних домашніх курей, відноситься до сімейства фазанових. За допомогою хвоста павичі відлякують ворогів. Бачачи величезний хвіст із безліччю «очей», що з’явився нізвідки, хижаки відступають.

Прочитайте запис і підніміть цеглинки тих кольорів, на яких написані лише слова. Поясніть свій вибір.

Наведіть тільки слова.

Що можна назвати словом? Слово — це мовна одиниця, звукове та буквене вираження поняття про предмет або явище.

Чи завжди до слова можна поставити певне питання? Поясніть, чому ні.

2. Робота в парах. С. 5 впр. 6. Взаємоперевірка.

Підкинемо дров у вогонь та попрацюємо в парах.

Що зображено на світлинах?

Яким словом можна підписати першу пару малюнків? (ключ)

Яким словом можна підписати другу пару малюнків? (ручка)

Які ще значення цих слів вам відомі? (журавлиний ключ, музичний ключ, ручка дитини тощо)

Давайте перевіримо. Покажіть лайк у кого так. Дякую.

Складімо речення з цими словами, які матимуть різні значення.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Паляниця»

Усі полюбляють їсти борщ із запашними пампушками. А ми з вами посмакуємо із українською паляницею. Піднімаємося і повторюємо рухи.

 

3. Фронтальна робота. Складання пазлів біля дошки.

Ми з вами плідно попрацювали в парах, порухалися, вогонь розгорівся і борщик готовий. Потрібно додати зелень для підсилення смаку. Попрацюймо із вправою 7.

Прочитай надруковані слова.

Які за значенням слова, записані рукописними буквами, з’єднані з першим словом?

З’єднайте лініями фіолетового кольору подібні за значенням слова, а лінією зеленого кольору – протилежні за значенням слова за зразком.

Поєднаймо пазли на дошці відповідно.

Наведіть слова, подібні за значенням зі з’єднаним, ручкою фіолетового кольору, а протилежне за значенням – ручкою зеленого кольору.

 

4. Самостійна робота учнів на картках.

Насипемо борщ у тарілку та перевіримо як ви готові попрацювати самостійно.

C:\Users\Asus\Downloads\Відкритий урок 30.11.2023 2-Д\Безымянный.png

 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ. САМООЦІНЮВАННЯ.

  1. Вправа «Кубування».

-          Приготували дуже смачний і запашний борщ.

Будь - яка гра колись закінчується,  тож і наші приготування завершено. І щоб наш борщ був смачнішим, додамо до нього сметани. А щоб додати, потрібно відповісти на питання куба.

-          Мені найбільше сподобалося…

-          Я хотів би дізнатися про…

-          Найбільше мене вразило…

-          Сьогодні я навчився…

-          Вдома я розкажу про…

-          Найважче було…

Оцініть свою роботу у журналі, наскільки ви готові навчати лаксиків.

(кладемо картку  із зображенням сметани в каструлю)

- Ну все, пригощаємось борщем…

Ви працювали сьогодні швидко і злагоджено, як справжні учні, які прагнуть бути розумними. Молодці! Дякую вам за урок.

 

 

 

 

1

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Голубенко Алла Василівна. Слово. Значення слова. Слова подібні і протилежні за значенням. Слова, які мають кілька значень.

Номер слайду 2

Привітання

Номер слайду 3

Щоденні новини. Хвилинка спостережень за природою

Номер слайду 4

Автотренінг. Настрій

Номер слайду 5

марнобазікатидаремноговорити,розмовляти. Актуалізація опорних знаньrr

Номер слайду 6

Повідомлення теми і мети уроку. Загадка. Морква, біб і цибулина,Бурячок і капустина,Ще й картопля - шусть у горщик. Ну й смачний ми зварим….

Номер слайду 7

40+48=88 (грн)Робота з сюжетним малюнком на с. 30-31

Номер слайду 8

Мозковий штурмborsch 

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Робота з журналом. С. 5 впр. 5

Номер слайду 11

тр уфперощертжар-птиця. Робота з ЛЕГО “6 цеглинок”. С. 5 впр. 5style.font. Sizestyle.font. Sizestyle.font. Size

Номер слайду 12

Робота з журналом. С. 5 впр. 5

Номер слайду 13

Робота з другом. С. 5 впр. 6

Номер слайду 14

ключ

Номер слайду 15

ручка

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Фронтальна робота. Пазли. С. 5 впр. 7

Номер слайду 18

Самостійна робота на картках

Номер слайду 19

Робота з журналом. С. 4 впр. 2

Номер слайду 20

Кубування

Номер слайду 21

Самооцінювання

Номер слайду 22

Великий. Дружній. Пахучий. Сумувати. Спати. Гігантський. Здоровий. Неосяжний Приятельський. Товариський. Братерський Запашний. Духмяний. Ароматний Тужити. Печалитися. Журитися Куняти. Дрімати. Відпочивати

Номер слайду 23

zip
Додано
7 лютого
Переглядів
697
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку