Конспект уроку: "Речення з одним головним членом"

Про матеріал
Робота містить дидактичний матеріал для опрацювання теми у вигляді карток, для визначення типів речень за складом граматичної основи; картки-картинки для вправ з розвитку мовлення; тести для опитування.
Перегляд файлу

 Українська мова 5 клас

Урок № 71

Тема: Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення)

Мета: ознайомити учнів із реченнями, у яких є тільки один головний член; продовжити роботу над формуванням умінь визначати граматичну основу речення; виховувати пошану й любов до слова, до рідної мови; розвиватикультуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам’ять.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, картки-схеми речень, картки-картинки «Склади речення»

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Мотивація навчання.

  • Прочитати виразно  вірш. Записати і визначити головні члени речення. Визначити, в яких реченнях відсутній один з головних членів.

Навесні в гайок піду,
Першу квіточку знайду.
Біля квіточки помрію,
Разом з нею порадію.
І вона всміхнеться
До мойого серця.

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

  • Робота з підручником: опрацювання параграфа 48.
  • Виконання вправи 382 ( усно).
  • Виконання вправи 383 (письмово)

V. Виконання  вправ на закріплення.

  • Робота біля дошки.

Записати речення, підкреслити в кожному граматичну основу. Вказати речення з двома головними членами –  підметом і присудком (двоскладні), та речення з одним головним членом (односкладні).

Добре слово довго пам’ятається. Від красивих слів язик не відсохне. (Нар. творч.) Птицю впізнають по пір’ю, а людину по мові. (Нар. творч.) Не вмре слівце моє смагляве! (П. Перебийніс.)

  • Cловникова робота.

Наріччя – тут: говірка

  • Робота в парах з картками- схемами. Установити відповідність між реченням та складом і значенням  граматичної основи в ньому. Дотаток1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Творча вправа «Склади розповідь за картинкою», використовуючи речення з одним головним членом (не менше 5). Придумати заголовок.

Результат пошуку зображень за запитом "сюжетні картинки про весну"

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "сюжетні картинки про весну"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

  • Учні зачитують складені твори-розповіді. Зазначають речення з одним головним членом.

VІ. Підбиття  підсумків  уроку.

  • Проведення бліц-опитування за вивченим матеріалом з теми  «Речення.  Граматична основа речення».

1. Речення

       а) виражає закінчену думку;

 в) називає предмет, явище або процес;

 б) поєднує в собі два слова: головне і залежне;

       г) складається з групи слів.

 

2. Граматичну основу речення становлять:

а) означення і підмет;

      в) присудок і додаток;

б) підмет і присудок;

г) присудок і обставина.

 

3. У реченні В колиску дар пісень тобі поклала доля (М. Рильський) граматична основа:

      а) дар пісень;

      б) поклала доля;

в) поклала в колиску;

      г) поклала дар.

 

4. Вкажіть рядок з односкладним реченням:

а) Літо дбає, зима споживає.

      в) Люблю печальну осінь в ріднім краї.

б) Хто не жалує тварини, не пожалує й людини.

г) Випав сніг – бережи ніг.

  • Рефлексія. Виконання вправи «Незакінчене речення» .

Сьогодні на уроці я зрозумів….

Сьогодні на уроці я навчився….

Сьогодні на уроці мені не сподобалось….

Сьогодні на уроці мені сподобалось….

VІІ.  Домашнє завдання.

Повторити ⸹47, 48, виконати вправу 387.

Скласти текст на тему « Мій ранок», використовуючи  лише односкладні  речення.

Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "сюжетні картинки про весну"Додаток 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "сюжетні картинки про весну"

docx
Додано
9 лютого 2021
Переглядів
1056
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку