Методи, використані на уроці: пояснення вчителя; учнівські повідомлення; експрес–контроль; взаємоперевірка знань; складання та робота з таблицею; самостійна дослідницька робота з підручником, історичними документами; робота з атласом, настінною картою і контурними картами, самоосвітня; групова робота; фронтальне опитування; бесіда; складання опорного конспекту, порівняльної характеристики.
Урок №1
Тема уроку: Давня Індія
Мета уроку:
• навчальна – сформувати уявлення учнів про природно–кліматичні умови і географічне розташування Індії; познайомити з племенами, що населяли Індостан у давнину та першими цивілізаціями долин річок Інд і Ганг; охарактеризувати господарське і суспільне життя;
• розвиваюча – продовжувати працювати з картою; застосовувати і пояснювати поняття та терміни; розвивати хронологічні вміння; удосконалювати навички роботи з різними видами джерел інформації
• виховна – висловлювати свою думку щодо справедливості поділу людей на касти і варни.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, вмінь та навичок.
Методи, використані на уроці: пояснення вчителя; учнівські повідомлення; експрес–контроль; взаємоперевірка знань; складання та робота з таблицею; самостійна дослідницька робота з підручником, історичними документами; робота з атласом, настінною картою і контурними картами, самоосвітня; групова робота; фронтальне опитування; бесіда; складання опорного конспекту, порівняльної характеристики.
Обладнання: історична карта «Давні Індія і Китай», атлас, підручник, мультимедійна система, презентація до уроку.
Структура уроку:
І. Організаційний момент (1 хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
Хронограф. Фронтальна бесіда (3 хв.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Представлення теми та очікуваних результатів (2 хв.)
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Природно–географічні умови Індії.
Робота з картою (2 хв.). Складання порівняльної схеми за розповіддю вчителя ( 2 хв.). Робота з історичним джерелом (5 хв.).
2. Найдавніша цивілізація в долині Інду.
Самостійна робота за завданням (5 хв.).
3. Прихід аріїв. Поява цивілізації в долині Гангу.
Розповідь вчителя, учні складають опорний конспект ( 5 хв.).
4. Господарське і повсякденне життя. Держава Ашоки.
Повідомлення учня ( 3 хв.).
5. Варни і касти.
Робота з термінами ( 2 хв.). Робота в групах (5 хв.).
V. Закріплення та систематизація отриманих знань, вмінь та навичок
Робота з текстом (1 хв.). Робота з хронологічними задачами (5 хв. ). Рефлексія ( 2 хв.).
VI. Підсумок уроку (1 хв.)
VII. Інструктаж з виконання домашнього завдання (1 хв.)
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Облік відвідування учнями уроку. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
Хронограф
• Яке сьогодні число?
• А ви знаєте, що саме сьогодні… (вчитель дає історичну довідку про події, що сталися цього дня в минулому)
Фронтальна бесіда
1. Що таке цивілізація?
2. Де виникли перші цивілізації? З чим це пов’язано?
3. Назвіть найдавніші міста. Як вони виникли?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Представлення теми та очікуваних результатів
Учитель повідомляє тему уроку та очікувані результати:
• характеризувати природно–кліматичні умови і географічне положення Індії;
• визначати вплив природних умов на життя і характер діяльності давніх мешканців Індії;
• показувати на карті центри індійської цивілізації, територію держави Мауріїв;
• застосовувати і пояснювати поняття «варни», «касти»;
• орієнтуватися в хронології подій;
• висловлювати свою думку з приводу виникнення каст і варн і справедливості такого поділу людей.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Природно–географічні умови Індії.
Робота з картою
1. Опишіть географічне положення Індії.
2. Порівняйте його з країнами, які ми вивчили раніше (Єгипет, Дворіччя тощо).
3. Знайдіть головні річки Індії. Де вони беруть свій початок ? Куди впадають?
4. Знайдіть гори, що знаходяться в Індії? Що ви знаєте про них?
Складання порівняльної схеми за розповіддю вчителя
Річки Індії
Інд Ганг
Схожість –
долини річок родючі
Відмінність
Більш сприятливі Часті розливи, заболоченість,
умови для життя велика кількість небезпечних
тварин
Виникли давні цивілізації
Пізніше освоєна людьми
Робота з історичним джерелом
Прочитавши документ, дайте відповіді на запитання (Діадор Сицилійський. Опис Індії).
„Багато в Індії великих гір, порослих всілякими деревами, що приносили плоди, багато широких родючих рівнин та річок.
Велика частина індійських земель зрошується, тому врожай збирається двічі на рік. Рясніє Індія й різноманітними тваринами. Індійські слони перевершують силою лівійських. Тому та обставина, що багатьох слонів індійці відловлюють та готують до участі у військових битвах, виявляється вирішальною у забезпеченні перемоги.
Земля індійська, щедра на плоди, містить у собі багато рудоносних місць різних металів: срібло, золото, мідь, залізо, олово, а також інших металів, необхідних для виготовлення прикрас, предметів повсякденного користування та військового спорядження.
Індія ніколи не знала голоду: там багато дикорослого проса, різних бобів, а також рис. Щороку там буває два дощових сезони – зимовий, коли, висівають пшеницю, та літній, під час якого сіють просо та рис.
…Закони спрямовані на захист землеробства, оскільки воно вважається священним і недоторканим. Ворогуючі сторони, знищуючи одна одну, не заподіюють ніякої шкоди землеробам, яких вважають загальними добродійниками. ”
Після прочитання документу, вчитель пропонує відповісти на питання:
2. Найдавніша цивілізація в долині Інду.
Самостійна робота за завданням
Опрацювати текст у підручнику (§ 20 п. 2 – С.О.Голованов, С.В.Костирко. Історія Стародавнього світу) і скласти до нього 5 питань, що починаються словами «хто», «що», «де», «коли», «чому».
3. Прихід аріїв. Поява цивілізації в долині Гангу.
Розповідь вчителя, учні складають опорний конспект
Арії
«благородні люди» –
кочівники–скотарі, що прийшли з північного заходу(Європи)
1500 р. до н.е. – завоювали Індію,
зруйнували міста, перетворили мешканців на рабів
Асимілювалися з місцевим населенням,
перейшли до осілого способу життя,
почали займатися землеробством,
освоїли долину Гангу,
створили нові держави (правителі – раджі)
4. Господарське і повсякдення життя.Держава Ашоки.
Повідомлення учня (випереджальне завдання)
5. Варни і касти.
Робота з терміном (запис у словник)
Варни – замкнені стани, які різняться за своїм місцем.
Робота в групах
Опрацювати §21 п.1 і скласти порівняльну таблицю «Варни в Індії».
1 група – брахмани
2 група – кшатрії
3 група – вайшья
4 група – шудри
5 група – «недоторкані»
Варна |
брахмани |
кшатрії |
вайшья |
шудри |
З яких частин тіла Брахми створені |
вуста |
руки |
стегна |
стопи |
Хто входив до варни |
жерці |
цар, воїни |
селяни |
служники |
Іхні обов’язки |
здійснювали жертвоприношення, спілкувалися з богами |
воювати |
працювали на землі |
найнижча верства |
Робота з терміном (запис у словник)
Каста – суспільна група, яка має обмежену кількість і чітко визначений склад групи населення, утворені з людей однієї професії.
V. Закріплення та систематизація отриманих знань, вмінь та навичок
Робота з текстом
Впишіть пропущені слова в текст.
Північною межею Індії служать гори… На території Індії протікають дві річки … Перші міста виникли в долині річки … Це Мохенджо–Даро і …
Робота з хронологічними задачами
1. Відомо, що перші міста та держави виникли в Індії у 23–18 ст. до н.е. Визначте скільки часу розділяє час їхнього існування та правління Хаммурапі у Вавилоні?
2. Відомо, що в 20– рр. 20 ст. в Індії розпочато систематичні археологічні розкопки. Підрахуйте, скільки пройшло часу між цією подією та виникненням перших держав і міст в Індії.
Рефлексія
• Я вмію…
• Я знаю …
• Мене навчили …
• Я можу довести, що …
VІ. Підсумок уроку
Корекція знань, виставлення оцінок
VII. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 20, 21 (п.1), конспект.
2. Виконати завдання в контурній карті.
3. Індивідуальні завдання:
• підготувати повідомлення про виникнення буддизму;
• підготувати повідомлення про внесок давніх індійців у розвиток світової культури.