ТИРЕ МІЖ ПІДМЕТОМ І ПРИСУДКОМ
Українська мова
8 клас
Мета: ознайомити восьмикласників з правилами вживання тире між підметом і присудком; формувати вміння знаходити та пояснювати вивчену пунктограму; розвивати вміння будувати речення з пропущеним дієсловом-зв’язкою, урізноманітнювати усне та писемне мовлення; виховувати любов до життя, до своєї країни, повагу до оточуючих.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Слайд 1 Уважно прочитайте текст. Про що йдеться в ньому?
Життя – це можливість,
Скористайся ним.
Життя – це краса,
Милуйся нею.
Життя – це мрія
Здійсни її.
Життя – це виклик,
Прийми його.
Життя – це повинність
Твоя насущна,
Виконай її.
Життя – це гра,
Стань гравцем.
Життя – це багатство,
Не розтрать його.
Життя – це кохання,
Насолоджуйся ним сповна.
Життя – це таємниця,
Пізнай її.
Життя – це король лиха
Побори все.
Життя – це пісня,
Доспівай її до кінця.
Життя – це боротьба
Стань борцем.
Життя – це прірва невідомого,
Ступи в неї, не боячись.
Життя – це фортуна,
Шукай цю мить.
Життя таке чудове,
Не згуби його,
Це твоє життя,
Борись за нього!
Визначте головну думку твору. Життя багатогранне, треба любити його у всіх його проявах.
Життя – це пізнання світу (П. Загребельний). (на дошці написати)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
IV. Повідомлення теми та мети уроку
V. Засвоєння нового матеріалу
1. Спостереження над мовою Слайд 3
Підкреслити головні члени речення, вказати, якими частинами мови вони виражені
Природа – наймудріший співрозмовник.
Три на п’ять — п’ятнадцять.
Добре працювати – багато хліба мати.
Зрадити душу – найнижче рабство (М. Луків).
Коровай – це щедрість нив.
Море тихе і спокійне.
2.Робота з підручником (розповісти за таблицею, коли тире не ставиться)
3. Гра "Знайди правило" Слайд 4
Україна – країна смутку і краси (С. Васильченко).
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова (Панас Мирний).
Життя прожити — потоптати сум, єством своїм прославити Людину!
(А. М’ястківський).
Мова мамина свята (М. Адаменко).
Людське серце не камінь.
Найвище уміння — почати спочатку життя, розуміння, дорогу, себе (Л. Костенко).
у нього очі неначе волошки в житі (А.Головко).
4.Творче конструювання (для сильніших)
Скласти речення, у яких ставимо або не ставимо тире (яких прикладів ще не було)
(займенник, числівник)
5. Коментоване письмо (вправа 84 – поставити та пояснити розділові знаки)
6. Вибіркова робота
(для груп: І – тире ставимо, ІІ – тире можемо ставити, можемо не ставити)
Україна розкішний вінок із рути та барвінку.
Україна дорога й близька моєму серцю.
У пісні і в труді я частка Батьківщини.
Мої літа не монотонні будні.
Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм.
Сірим серпанком заслані поля.
Жити це лицедіяти: кожен з нас грає якусь роль.
Промені як вії сонячних очей.
Стояти над своїм життям велика честь
Наше завдання розробити проект
Соя, риба, виноград ось здоров’я заряд.
Слайд 5 (для перевірки)
Україна – розкішний вінок із рути та барвінку. Жити – це лицедіяти: кожен з нас грає якусь роль. Стояти над своїм життям – велика честь Наше завдання – розробити проект
|
Соя, риба, виноград – ось здоров’я заряд. Україна дорога й близька моєму серцю. У пісні і в труді я частка Батьківщини. Мої літа не монотонні будні.
Сірим серпанком заслані поля.
|
7. Вправа 86 (усно) Тире після займенників залежно від інтонації
8. Робота в парах
Складіть прислів’я. Назвіть речення, у яких тире між підметом і присудком не обов’язкове.
Діти |
щастя заслужити. |
З правдою дружити |
не воювати. |
Сиротою жити |
ясні зірки, світять і радують у темну ніч. |
Бджола |
квіти життя. |
Малі дітки |
сльози лити. |
Спати |
не хліб. |
Дощ у жнива |
відома трудівниця. |
Бублик |
як п’яте колесо до воза. |
Слайд 6 (для перевірки)
Діти – квіти життя.
З правдою дружити – щастя заслужити.
Сиротою жити – сльози лити.
Бджола – відома трудівниця.
Малі дітки – ясні зірки, світять і радують у темну ніч.
Спати – не воювати.
Дощ у жнива як п’яте колесо до воза.
Бублик не хліб.
9. Самоперевірний диктант
Добро і мудрість
У чому ж мета життя людини? Напевне, збільшувати добро на землі. А добро – це щастя всіх людей. Воно складається з багатьох чинників. Насамперед із бажання добра своїм рідним. Любов і дружба – найвищі моральні цінності, центром яких є людина. Любов не повинна бути несвідомою, сліпою. А має бути мудрою.
Мудрість – це розум, поєднаний з добротою. Розум без мудрості – лукавство. Мудрість же відкрита й надійна.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання.
Параграф 8, вправи 89, 90 (на вибір учнів)