Тема. Твір - опис за картиною І. Левітана "Золота осінь".
Мета. Вчитидітейговорити красиво, тобторозвиватимовнінавички точно підбирати слова, порівняння, ознаки до предметів. Удосконалювативміннязв'язнопослідовновикладати думки, формувативмінняписати, творитиопис за картиною. Розвиватиуявлення, увагуспостережливість, логічнемислення. Виховуватилюбов до мистецтва: живопису, поезії, музики.Обладнання: репродукціякартини І. Левітана "Золота осінь",
"Жовтень" з "Пір року" П.І.Чайковського, осінні листочки, малюнківучнів про осінь, записи на дощі, маршрут подорожі.
Тип уроку: комбінований.
План
І. Організаціякласу до уроку..
II. Актуалізаціяопорнихзнаньучнів.
1. 1 Слово вчителя.
1.2 Мозкова атака
1.3Хвилинкакаліграфії.
5. Прослухуванняграмзапису "Жовтень" з "Пір року" П.І.Чайковського
III. Повідомлення теми та мети уроку.
IV.Розвитокмовнихумінь.
4.1 Вступне слово вчителя.
4.2 Бесіда з учнями.
4.3Підготовча робота до написаннятвору.
4.5 Зустріч з білочкою («Асоціативний кущ»).
4.6 . Словникова робота.
V. Фізкультхвилинка
VI. Самостійна робота учнів.
VII. Підсумковарефлексія.
Хід уроку
І. Організаціякласу до уроку.
II. Актуалізаціяопорнихзнаньучнів.
1. Слово вчителя.
Маршрут подорожі:
2. Мозкова атака
Коли з дерев листочки злітають,
Коливже на південь птахи відлітають,
Коли небо сіре, холоднийдощллється,
Оця пора року як зветься? (Осінь).
3. Хвилинкакаліграфії.
ьььььььььОсіньВересеньЖовтень
Я - не шість
Я - м’який знак
Це повинен знати всяк
Я - не літера нова
Я пом’якшую слова.
Є в нашіймові буква - знак,
Услові "осінь" стоїть в кінці.
То ж називаютьїї як?
Ви здогадались? Молодці!
(М'який знак).
Осене наша, осене –
Золота господине,
Заходь у наш клас.
Тебе чекаєкожнадитина.
(Стукіт у двері, заходить дівчина з кошиком, у якомурізніфрукти).
Дівчина - Осінь: (співає)
Я – Осінь золота.
Прийшла вас привітати
І дітям принесла
Даруночківбагато.
-ЧарівнаОсене, сядь і послухай, що ми знаємо.
(Дівчинка - Осіньсідає і починаєтьсяЛітературнастежина).
4. Літературнастежина.
Осінь
Непомітноз’явиласяосінь
Коротшим день стаєщодоби,
Глянь, берізки уже - златокосі,
І в дубівбагряніютьчуби.
Вже у теплікраївідлетіли
Сонцелюби - дзвінкіжуравлі,
Не страшніїмтеперзаметілі
На далекійпівденнійземлі.
(Валентин Бичко)
Хто в хусточцічервонястій
став у лісіміждубів?
Може, дівчинкамаленька
Назбиратьприйшлагрибів?
Ні, не дівчинка там стала —
Калина виростала.
Ту хусточкугаптувала
Щедра осінь золота.
(МаріяПознанська)
Пісня про калину.
Легенда.
За народнимпереказомОсінь - старша дочка Сонця. Вона останньоюзалишилабатьківськийдім і стала на Землі четвертою порою року. ПосилаючиОсінь на Землю, Сонце сказало їй:
Дівчинка-Осінь:
5. «Додай слово»
Ось гляньте, зажурена берізка просить вашоїдопомоги. Побувайте у роліпоетів:
Ходить... (осінь) по покосах,
В золоте фарбуєліс,
І горятьшовкові... (коси)
У зажурених... (беріз).
(І. Коваль)
5. Прослухуванняграмзапису "Жовтень" з "Пір року" П.І.Чайковського
III. Повідомлення теми та мети уроку.
-Золота осінь - ценезвичайна пора. По-різномуїїсприймають люди. Багатовіршів, пісень, музикискладено про осінь. Краса осінньоїприродинадихає на творчістьтакожхудожників. Адже ми теж на уроціхудожньоїпрацімалювалирізнікартиниприроди. Ось наша картинна галерея.
(Виставкамалюнків про осінь).
А церепродукціякартиниІсакаІллічаЛевітана "Золота осінь". Сьогодні ми напишемотвір-опис за цією картиною.
IV.Розвитокмовнихумінь.
1. Вступне слово вчителя.
Художник І. Левітан за все своєжиття створив дужебагатокрасивих і цікавихтворівживопису, в тому числі картин, в якихвідтворена краса осінньоїприроди. Одним ізкращих полотен є "Золота осінь".
2. Бесіда з учнями.
3. Підготовча робота до написаннятвору.
Ви послухали і подивились, як поети, художники, композиторизмальовуютьосінь, а теперприйшла і ваша черга. В ролі кого ви будете? (Письменників).
4. Зустріч з білочкою («Асоціативний кущ»).
Допоможітьвибрати слова - грибочки для білочки.
(Дітичитаютьмовчки текст і вдумуються у зміствиділенихслів).
5. Словникова робота.
А зараз перейдемо до художньогописемногомовлення
V. Фізкультхвилинка
Вітерець ураз примчав
І зробивчималосправ:
Хмарки в небірозігнав
І листочки позривав,
Їхпідкинув в вишину
Й полетів у далину.
(Хлопчик-вітерецьвибігає, кружляючи, розкидаєбарвисті листочки і „відлітає". Дітизбирають листочки і танцюють).
(Музика з пісні "Вчать у школі").
VI. Самостійна робота учнів.
Золота осінь
Промайнуло тепле літечко. Стоїть тиха, суха погода. Казковаосіньвдягла дерева в розкішневбрання. Ласкавесонцеосвітлюєверхівкистрункихберізок. Поміжжовто-зелених дерев, вузькоюстрічкоюв'єтьсярічка. Вода в нійпрозора, холодна, чиста. Високимсинім небом пливутьпухнастіхмарки. На лісовомуберезірічкиростутьберізки, одягнені в золотийодяг. Тільки сосни та ялинизалишилисязеленими.
Своїмирізнобарвнимикольорамиосіньчаруєзір людей. Золота красуня - чудова пора року! Картина викликає у мене піднесенийнастрій.
VII. Підсумковарефлексія.
Зачитуваннякількохробітшколярів
Ми сьогодні говорили про осінь, слухалипоезію, музикимилувалисяосіннім пейзажем. Ви прагнулипередатисвоївраження, всізнання з теми «Осінь». Вчилисяусноскладати твори-описи за картиною, правильно вживати слова і вислови, тобтонамагалисяговорити красиво.
Хотілося б, щобвизавждибулиуважні до природи, вчилисярозповідати про своїспостереження, намагалисяпередати у словах своївласніпочуття.