Конспект уроку у 3 класі на тему "Тяжко тому жити, хто не хоче робити. Леонід Глібов « Коник – стрибунець»

Про матеріал
Мета. Ознайомити учнів з новим літературним жанром – байкою, з її особливостями; вчити аналізувати події, що відбуваються в природі, вміти переносити їх у реальну дійсність життя, оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки; розвивати навички читання (швидкість, виразність, правильність), уміння передавати при виразному читанні стан, характер, настрій; формувати мовленнєві вміння; виховувати любов до праці.
Перегляд файлу

Тема. Тяжко тому жити, хто не хоче робити. Леонід Глібов « Коник – стрибунець»

Мета. Ознайомити учнів з новим літературним жанром – байкою, з її особливостями; вчити аналізувати події, що відбуваються в природі, вміти  переносити їх у реальну дійсність життя, оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки; розвивати навички читання (швидкість, виразність, правильність), уміння передавати при виразному читанні стан, характер, настрій; формувати мовленнєві вміння; виховувати любов до праці.

Обладнання. Портрет Л. Глібова, Ілюстрації до байки « Коник – стрибунець», фотографії комах коника – стрибунця і мурашки, картки для вправ на розвиток читацьких навичок, картки для позначення груп, презентація.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку (Слайд1)

Девіз уроку:(Слайд 2)

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

ІІ. Мовленнєва розминка

1.Робота над скоромовкою (Слайд 3)

Скаче коник – стрибунець

З кукурудзи на чебрець,

З конюшини на бузок,

Подає свій голосок.

  • Прочитайте скоромовку мовчки. Про кого вона?
  • Тепер читаємо хором повільно.
  •  
  1. Гра «Дощик, дощ, сонце»
  • 1 – ша група – «дощик» (напівголосне читання пошепки );
  • 2 – га група – « дощ» (голосно, швидко);
  • 3 –тя група – « сонце» (читання мовчки).
  • «Злива» - голосно скоромовкою

3. Гра «Знайди зайве слово» (Слайд 4)

 

Казка

каска

казка

казка

казка

п’єса

п’єса

п’ята

п’єса

п’єса

байка

байкар

байка

байка

байка

 

4.Вправляння у виразному читанні слів (за картками – блискавками)

Життя, травиця, радіє, мурашка, широкий, злючая

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1.               Повідомлення теми і мети уроку

 

  • Діти, твори яких жанрів ми вже читали? ( Вірші, казки, оповідання, легенди, загадки…)
  • Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром. А яким, ви скажете, коли розшифруєте шифрограму – колограму. (Читати  за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної.( Байка) (Слайд 5)

ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

  1. Інформація про байку (Слайд 6)

Байка – це невеликий найчастіше віршований твір повчального змісту. Дійовими особами байок найчастіше є тварини, але іноді – людські істоти чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості.

  1. Історичні відомості про розвиток байки в Україні (Слайд 7)

В Україні байки писали Петро Гулак – Артемовський, Левко Боровиковський, але найвидатнішими байкарями стали Євген Гребінка та Леонід Глібов.

  • А сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатного байкаря Л. І. Глібова.

Леонід Іванович Глібов народився 5 березня 1827р. на Полтавщині. У дитинстві його називали Льоликом. Він дуже любив квіти, доглядав за ними. Через це дорослі говорили «Наш Льолик – квітчастий королик»

Початкову освіту він здобув дома – його навчала мама, а в13 років став писати вірші. Багато років свого життя прожив у Чернігові.

В останні роки життя він хворів, майже втратив зір. Проте саме в той час написав багато віршованих загадок, пісеньок, акровіршів для дітей. Однак найбільшим доробком Л. Глібова стали байки, їх написано 107. Ці твори принесли йому славу.

  • Відгадавши загадки. ви дізнаєтесь, хто буде героями байки,яку прочитаємо сьогодні на уроці.

(Слайд 8)


Стрибає пружинка:

Зелена в неї спинка –

З трави на стеблинку

З гілки на стежинку.( Коник )

Заповзята трудівниця,

Вона праці не боїться.

Дуже сильна ця комаха

Називається…( Мураха )


  • Щоб дізнатися, як одним словом називаються ці тварини, розгадайте ребус

, ХИ   ( Комахи ) (Слайд 9)

  • Чи доводилося вам бачити цих комах?
  • Що ви можете про них розповісти ?

Мурахи : (Слайд 10)

  • живуть у лісі;
  • постійно снують у мурашнику, біля нього, ніколи не зупиняючись;
  • коли знаходять їжу, обов’язково тягнуть її до мурашника;
  • їх називають санітарами лісу, адже вони очищають ліс від мертвих тварин.

Коник: (Слайд 11)

  • живе на луках;
  • з місця на місце пересувається перелітаючи і стрибаючи;
  • живиться дрібними комахами і рослинами.
  1.  Фізкультхвилинка
  • Пострибаємо, як коник-стрибунець. (Діти стрибають.)
  • Політаємо бджілкою на полях. (Махають руками.)
  • Поповзем, як гусінь по листках. (Показують рукою, як повзе гусінь.)
  • Сплетемо сіточку павука. (Плетуть сітку руками.)
  • Зловимо в неї комарика. (Плещуть у долоні.)

 

  1. Читання байки вчителем. Перевірка первинного сприймання.
  • Послухайте байку. З яким проханням звернувся Коник до Мурашки?
  • Хто з дійових осіб байки був працьовитим, старанним, передбачливим?
  • А кого ми вважаємо безтурботним, легковажним,байдужим?

а)Словникова робота (Слайд 12)

Проворний – швидкий, спритний.

Не вгаваючи – не перестаючи.

Досхочу – вволю .

Вдача – характер.

  1.  Читання байки учнями мовчки
  • Простежте: як і чому змінювалася поведінка Коника,
  1.  Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання
  • Яким був Коник? Прочитайте його опис. Яким було його життя влітку?

(Слайд 13)


Вдатний

Співучий

Проворний

Веселий

Розкошував

Розгулявся

Співав

Байдуже


  • Як змінилася його поведінка? З чим це пов’язано ?
  • Прочитайте, що просив Коник у Мурашки. Що відповів Мурашка?
  • Хто вам сподобався?
  • Чию поведінку засуджуєте?
  • В яких словах виражена мораль байки?
  • Від чого застерігає нас цей літературний твір?(Від безтурботності, необачних учинків, небажання замислюватися про наслідки нашої поведінки.)
  • Чи засуджуєте ви поведінку Коника?
  • А може вам і шкода його?Чому?
  • Що ви можете порадити тим, хто поводиться так, як Коник-стрибунець?
  1. Робота над виразним читанням байки

 

  • Чи однаковим тоном потрібно читати байку?
  • Прочитайте питальні речення.

а)Читання байки за особами.

б)Читають дві, три групи учнів.

  • Читання якої групи сподобалося вам найбільше?Чим саме?

 

  1.  Робота в парах
  • Розподіліть характерні ознаки Коника і Мурашки (Слайд 14)

 

 

 

 

 

Коник

 

Розумний

Веселий

Байдужий

Співучий

Хвалькуватий

Працьовитий

Лінивий

Проворний

Сміливий

 

 

 

 

 

Мурашка

  • Чи схожі ці риси на людські?
  • Що ми ще раз побачили в байці? (За допомогою тварин автор зображає людей, їх взаємини.)

V. Домашнє завдання

  • Байку Л.І. Глібова “ Коник-стрибунець ” вивчити напам'ять.

VI. Підсумок уроку (Слайд 15)

  • Які недоліки людського характеру засуджує байкар?
  • Чого вчить ця байка?
  • Байки – чудова скарбниця мудрості. Рядки з багатьох байок стали крилатими висловами. Читайте байки, збагачуйте своє мовлення і життєвий досвід.

 

docx
Додано
3 березня 2020
Переглядів
719
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку