Урок української мови 8 клас
Підготувала: учитель української мови та літератури Марганецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 Л.В.Гордієнко
Тема. Обставина. Види обставин
Мета. Поглиблювати знання учнів про обставину як другорядний член речення; ознайомити з видами обсавини і способами її вираження; повторити правила виділення на письмі комами дієприслівникового звороту; формувати в учнів вміння визначати обставину в реченнях, використовувати їх в усному та писемному мовленні; розвивати логічне мислення; виховувати любов до людей, доброту, почуття співпереживання.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: матеріали вправ із завданнями, схема-опора «Види обставин», індивідуальні картки, таблиця «Розряди прислівників за значенням»
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
1. Бесіда – опитування:
- Над яким розділом науки про мову ми працюємо?
- Які другорядні члени речення вже вивчили?
- Що таке прикладка?
- Яку прикладку ми називаємо поширеною?
- Назвіть розділові знаки при прикладці?
- Коли прикладка пишеться через дефіс?
- В яких випадках прикладка береться в лапки?
2. Виконання завдань за індивідуальними картками
1-А Списати, підкреслити прикладки, доповнити рядки власними прикладами
а) гори Карпати, озеро Байкал, письменник Панас Мирний; б) Калина-красуня, Марчук-молодший, Дніпро-ріка; в) футбольна команда «Карпати», фірма «Світоч», газета «Колос». Скласти по одному реченню з різним написанням прикладок. |
2-Б До поданих слів підібрати прикладки. Врахувати при цьому різне їх написання. Записати прикладки разом із словами, які їх пояснюють. Газета …… , ялинка …. , письменник…, тюльпани…. , ріка ….. , громадяни …., офіцер ….. , кінофільм …. , Земля …. .
Скласти і записати речення, враховуючи різне написання прикладок. |
3-В Списати, вставляючи пропущені букви знімаючи риски. Прикладки підкреслити
В..сна/чарівниця, н..наче цариця, наказ свій послала, щоб краса вставала. (О.Пчілка) Козак/с..рдега люл..чку потягає, В кобзу грає/виграє, жалібно співає. (Т.Марч.) Полонен..их ворог не/брав – усіх студентів/вояків закололи багнетами. Саме їх поховали на (а,А)скольдовій могилі у Києві. (В.Окаринський). |
4-В Списати, вставляючи пропущені букви знімаючи риски. Прикладки підкреслити.
Красуні/дівчата ро..цвітают.. , як пол..ові квіти…(О.Іван.) Піс..ня широко пл..ве, як Дніпро/ріка. (О.Ющенко) Освітлен..ий вогнями пі..ходит.. паро/плав (Т,т)арас (Ш,ш)евченко .Любов до рідного краю наштовхнула Шевченка на створен..я серії офортів (Ж,ж)ивописна Україна. |
|
|
3. Творче завдання-змагання за варіантами:
До продиктованих слів дібрати і записати прикладки, враховуючи їхнє написання:
І – В : окремо; ІІ – В: через дефіс; ІІІ – В: у лапках.
Місто …(Київ) місто …(сад) фірма …
Гора …(Сапун) (Сапун) гора твір ….
Земля … Земля повість…
Художник …. художник кінофільм….
ІІІ. Мотивування навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Диктант безперервної дії
Проте буває інший вид впертості, коли підліток наполягає на явно неправильному рішенні або через прагнення дуже дошкулити тим, хто його умовляє, або ж через небажання інколи визнавати свої помилки.
Упертість деколи може бути виявом нервової перевтоми.
Завдання: розібрати друге речення синтаксично.
- Як ви визначили другорядний член речення обставину?
- Якими частинами мови виражена обставина у даному випадку?
- Сформулюйте завдання нашого уроку:
Девіз уроку: Воскресайте камінні душі,
Розчиняйте серця і чоло.
Щоб не сказали про вас грядущі:
- Їх на землі не було
(В.Симоненко)
ІV. Засвоєння нових знань. Формування умінь і навичок
учнів
- Хто може дати визначення обставини як другорядному члену речення?
Поетична хвилинка
( учениця читає напам’ять вірш)
Цей член, хоч і другорядний,
його знати не завадить.
Він мов нитка Аріадни,
нас у реченні провадить.
Нам без нього неможливо –
це відомо здавна.
Дозволя розкритись слову
й виража його не всує, -
дію характеризує,
стан, ознаку чи умову.
Знать його усім важливо
Зветься він – обставина . (Д.Білоус)
Словникова робота
Нитка Аріадни –те, що допомагає вийти із важкої, складної ситуації. Від імені Аріадни, героїні грецької міфології, яка дала Тезею клубок ниток, щоб допомогти вийти йому з лабіринту.
- Згадайте, які ви знаєте розряди за значенням прислівників.
Завдання: користуючись таблицею «Розряди прислівників» та слухаючи уважно поезію, скласти свою схему-опору до теми.
За прозовість ми просимо пробачення –
граматичні поняття чіткі.
Отже, види обставин такі
відповідно до їхнього значення.
1. Обставина способу дії:
Спливли плавом літа молодії.
Гончар сильно у «Соборі»
висвітлив події.
2. Обставина міри і ступеня:
Набридає украй важких
молотів гупання.
3. Обставина місця:
Петро стежкою
подався на обійстя.
4. Обставина часу:
зранку в мене була зустріч
з керівником класу.
5. Обставина причини:
я зрадів, що дістав
книжечку Тичини.
6. Обставина мети:
завидна вдалося до Києва дійти.
7. Обставина умови:
хлопчик виростав коло діброви,
Де повітря чисте і здорове.
8. Обставина допустовості:
незважаючи на злидні ,
ми жили по совісті. (Д.Білоус)
Один учень малює схему-опору на дошці ( заздалегідь підготовлений)
3. Виконання завдання: записати речення, визначити в них обставини, вказавши:
- на яке питання відповідає вид;
- якою частиною мови виражена обставина;
- від якого члена в реченні залежить і яким способом зєднана з ним.
1. Тож легендарний Прометей украв колись вогонь у бога, щоб стала світлою дорога для всіх пригноблених людей. (І.Гончаренко) 2. Звелів Зевс, щоб навіки Прометей залишався прикутим до скелі. 3.О, не даремно, ні, для слави і розплати, огонь пісень поніс задумливий поет.(А.Малишко) 4. Наперекір усьому існує ж таки спадкоємність людяного в людині.(О.Гончар) 5. Ласкавий легіт, але що у ньому, коли з пустелі віє він? Привітний вогник, але що у ньому, як на безлюдді сяє він? Прекрасне слово, але що в ньому, як не від серця йде воно? (В.Мисик)
- Як ви розумієте ці рядки?
- Хто такий Прометей?
- Символом чого став Прометей і його справа?
(Розповідь учня,заздалегідь підготовленого, про Прометея)
ІV. Застосування знань учнів. Удосконалення умінь та навичок
1. Гра «Заповни клітинки»:пропонується вписати в порожні клітинки слова-прислівники, що передають зміст словосполучення одним словом-ключем. Виграє той, хто не помилиться жодного разу
1. в в е ч е р і
2. в і р н о
3. н е в а г а ю ч и с ь
4. в д я ч н о
5. р а д і с н о
6. в і л ь н о
1. Робити щось, жертвуючи власними інтересами заради інших.
2. Робити щось відповідно до істини.
3. Робити щось рішуче.
4. Робити щось добре, виправдовуючи затрачені зусилля і засоби.
5. Робити з почуттям великого душевного задоволення.
6. Робити щось незалежно від обмежень у чомусь.
2. Творче завдання: із словами-знахідками скласти речення, які б розкривали зміст девізу уроку
3. Робота в групах
Групи отримують ідентичні завдання, але з різним рівнем складності: 1-А – поширити речення обставинами причини, які б відповідали на питання в дужках; 2-Б – поширити речення обставинами мети; 3-В – виконання завдання з ключем за підручником .
1. 1 (з якої причини?) я повинен творити добро.2.Я радію (від чого?) . 3. (Через що?) я не відчуваю болю. 4. Я відчув себе більш потрібним і впевненим (через що?)
2. 1.Ми прийшли у світ ……………………(дарувати любов).
2. Я повинен навчитися бачити радість і біду в очах людини для……………….(розуміння її душі) 3. Буду співпереживати й співчувати …………………(щиро).4. Творитиму в собі Людину для……………….(добра іншим)
Слова, що в дужках можна винести як довідку.
3. Завдання: випишіть підряд словосполучення за видами вжитих у них обставин у тому порядку, як ці обставини називаються, тобто 1) з обставинами способу дії, міри і ступеня; 2) з обставинами місця; 3) з обставинами часу і т.д
Зупинився на кілька хвилин; прийшов на підмогу; задивився вдалеч; голубіло навкруги; ожило завдяки дощу; поговорили один на один; не зневірювався попри всі митарства; прокинувся вдосвіта; підвівся неохоче; пізно встав; утомився від незгод; не було досі; не заб’єш цвяха, не вдаривши молотком; підіймався з низин; тривало сто літ; чекали з дня на день; линули згори; сховаємося на крайній випадок; не оглядався, незважаючи на страх.
Ключ: з останніх букв словосполучень прочитайте закінчення вислову давньоримського філософа Епіктета:
«Чого не слід робити, того не чини навіть в думках»
!! Завдання для груп заготовлені заздалегідь на великих аркушах. Після виконання вивішуються на дошці для прочитання іншими.
V. Підсумок уроку
1. Робота в групах: «Лови помилку»
Одна група учнів дає визначення з помилкою іншій групі за темою уроку. Наприклад: обставина – це головний член речення….. і т.д.
2. Бесіда:
- Що на уроці було головним?
- Що було вам цікавим?
- Що нового дізнались сьогодні на уроці?
- Чому навчились?
VІ. Домашнє завдання:вивчити теоретичний матеріал підручника; повторити правопис прислівників; знайти п’ять прикладів у підручнику з літератури на різні види обставин і записати їх у зошити