Конспект уроку української мови 8 клас Тема. "Другорядні члени речення. Додаток"

Про матеріал
Конспект уроку 8 клас українська мова Тема. Другорядні члени речення Додаток. Матеріали конспекту містять вправи на розвиток мовлення, мислення учнів, завдання з ключем, творчі завдання, схеми, картки для індивідуальної перевірки знань . Може бути використаний у класах з поглибленим вивченням української мови
Перегляд файлу

Урок української мови  8 клас

Підготувала: учитель української мови та літератури Марганецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №7  Л.В.Гордієнко 

 

Тема.  Другорядні члени речення. Додаток

  Мета. Повторити відомості про другорядні члени речення;

             доповнювати знання учнів про додаток як другорядний член речення;

розвивати вміння й навички синтаксичного розбору речень; формувати вміння знаходити прямий і непрямий  додаток; розвивати логічне мислення учнів;

виховувати високі моральні якості людини .

 

  Тип уроку :  комбінований

 

  Обладнання :  таблиця «Другорядні члени речення»;               

                             матеріали вправ із завданнями

 

 

                                        Хід уроку

 

  1. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів

 

  1. Фронтальна бесіда :

 

-  Що таке речення? Які ви знаєте ознаки речення?

-  Який елемент структури речення є найважливішим?

-  Які властивості повинне мати слово, щоб виступати   членом речення?

-  Чим головні члени речення відрізняються від другорядних?

 

  1. Завдання : проаналізуйте речення, записані на дошці.Визначте другорядні члени речення, вкажіть їх види.

- Яка роль другорядних членів речення?

 

     Скромність – це дисципліна людських стосунків, вчинків, бажань, думок і почуттів, волі й характеру. Бути скромним – означає ні на мить не забувати, що кожна людина, з якою ти спілкуєшся, має свою гідність. І твоє справді щасливе й вільне життя полягає у тому, щоб утверджувати гідність кожної людини. (В.Сухомлинський )

 

ІІ. Мотивування навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

 

      Завдання-гіпотеза :

      Слово «другорядний» означає: не основний, менш важливий. Невже другорядні члени речення менш важливі для вираження думок? Щоб перевірити цю гіпотезу, здійсніть експеримент.

      Спробуйте розказати про події сьогоднішнього дня реченнями, що складаються лише з предикативних центрів.

 

- Що у вас вийшло? Який висновок можна зробити про роль другорядних членів речення у мовленні ?  (Л.Скуратівський)

   ІІІ. Засвоєння нових знань. Формування умінь і навичок учнів

  1. Виразне читання поезії учнем

              Другорядні теж важливі члени речення,

              Тут вони не для прикраси, не для клечання.

              Часто гронами рясними в думку просяться.

                                Але як же з головними співвідносяться?

                                А підрядними зв’язками з ними зв’язані, -

                                Це враховувать ми з вами зобов’язані.

                                Думку можуть (помічав це, безумовно, ти)

                                пояснити, уточнити і доповнити.

                                Поділяються, напевне, неспроста вони

                                На означення, додатки і обставини. (Д.Білоус)

 

  2.Пояснення вчителя про другорядний член речення додаток

 

  -  Якими частинами мови найчастіше виражається додаток ?

 

               Додатки найчастіше виражаються іменниками і займенниками.

Наприклад: Нам батьки і вчителі хочуть щастя на землі.(М.Рильський)

           З нами часто вона (вчителька) ходила в поле й вчила нас любить свій рідний край.

 

         Рідше додатки виражаються іншими частинами мови.

         Наприклад:

  •  прикметниками: Шевченко шлях усім вказав пригнобленим,гнаним, голодним.
  •  числівником: Семеро одного не ждуть.
  •  прислівником (багато, мало та ін.) у сполученні з іменником:

               Рідні пісні навіювали на нього багато споминів.

     -   вигуком, службовим словом:

                 Напишіть «з-під» правильно, через дефіс.

 

     3. Виконання вправи 120 (усно за умовою підручника)

 

                    4. Робота за схемою-таблицею

 

                                                     

 

 

 

 

 

  ДОДАТОК

                                                     

           

                                                     інфінітивний  

              - Який додаток є прямим? Якою частиною мови він   виражається ?

              - Які частини мови можуть виступати у ролі непрямого додатка ?

 

              5. Виконання вправи за підручником №121

             - З чого відразу видно, що тут немає словосполучень з прямими  додатками?

       Вважати за обов’язок; покладатися на брата; звертатися до знайомих; остерегти від небезпеки; залучати до роботи; нема часу; перехрестя доріг;запах кропу;слухання музики.

      6. Виконання вправи з ключем: випишіть словосполучення підряд у три колонки залежно від того, який у них додаток: 1)прямий;2) непрямий; 3) інфінітивний.

     Вирішив не чекати; вдарився об стіл; розбити лоб; прикласти підбіл; запобігти нещастю; з’їсти хліба; ум’яти пиріг; не чекати на обід;відчинити вікно; розстебнути комір; скинути пальто;попросив принести; читання книжки; сперся на диван; не було листа; заступити прохід; відсунув диван; не писав листа.

Ключ: з останніх букв словосполучень перших двох колонок прочитаєте початок вислову давньокитайського філософа Конфуція :

«Благородна людина  пряма й непохитна, але не вперта.»

 

         - Як ви розумієте зміст цих слів?

         - Чи пов’язані вони із реченнями, які ми записали на початку уроку?Якщо так,   доведіть свою думку.

 

ІV. Застосування знань учнів. Удосконалення умінь та навичок.

 

             1. Диктант безперервної дії

 

                                                  

 

  Що таке впертість

  Самопізнання передбачає виявлення так званих «бар’єрів», які стоять на заваді прийняття та виконання людиною вольових рішень. Самовдосконалення має здійснюватися у напрямку усунення таких внутрішніх гальм. Однак, щоб усунути ці гальма, потрібно розуміти, як вони виникають і якого характеру можуть набувати.

 

Завдання: підкреслити у реченнях додатки. Вказати їх вид.

 

    2. Ознайомлення із синтаксичним розбором додатка:

                1. Слово, що аналізується.

                2. Вид.

                3. На яке питання відповідає.

                4. До якого члена в реченні відноситься.

                5. Спосіб вираження.

                6. Яким типом зв’язку поєднується з пояснюваним 

                    словом.

 

    3. Вправляння у синтаксичному розборі додатка як другорядного члена речення.

  Завдання: списати речення, вставляючи пропущені букви. Додатки підкреслити і усно зробити їх синтаксичний розбір.

    Совіс..т.. ж..ве в лю..с..кій душі лише на поживному грунті совіс..ності, сорому; совіс..т.. – це знан..я багато разів помнож..н..е на п..р..ж..ван..я, а похідними цієї дії є сором, ві..повідал..ніс..т.., обов..язок, повин..іс..т... Соромся порожнечі душі. Найбіл..ше соромся того, що в тебе не/має своїх св..ятин.. , своїх не/похитних, не/зап..речних істин, прав..л, принц..пів. (В.Сухомлинський)

 

                4. Творче завдання : допишіть речення, використовуючи додатки. Зробіть синтаксичний розбір додатків.

 

   1) Жити  чесно в  ……..   означає ………….   .

   2) Вчать ……………  вдома  …………., в школі ……………..   .

   3) Багато є ……………. у ………  , але одна із найважливіших - …………  .

   4) Люби ………… всім ……………і всією ……………     .

 

              5. Завдання – змагання : хто швидше складе і напише речення  зі словами командувати, рушати, відчувати, ставитись, виконувати , щоб вони були :

             1 варіант – додатками;  2 варіант – присудками .

 

V. Підсумок уроку

      Бесіда:

- Що нового дізналися про додаток як другорядний член речення?

- Які бувають додатки?

- Які це інфінітивні додатки?

- Коли додаток є непрямим?

 

VІ. Домашнє завдання : вивчити теоретичний матеріал; виконати вправу

                                            (1 завдання усі учні , 2 завдання – індивідуально.)                 

 

 

docx
Додано
11 січня 2020
Переглядів
10544
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку