Мета моя: Поглибити знання учнів про чергування звуків, з'ясувати
найпоширеніші випадки чергування приголосних звуків і умови їх чергування; формувати вміння знаходити в тексті слова, в яких чергуються приголосні звуки при зміні форми слова або доборі спільнокореневих слів; формувати орфографічні навички учнів; розвивати увагу, творче мислення, виховувати любов до усної народної творчості.
Вовчищовицький НВК
Конспект уроку української мови
в 5 класі
(урок-казка)
Найпоширеніші випадки чергування приголосних звуків
[г] - [ж] - [з’]; [к] - [ч] - [ц’]; [х] - [ш] - [с’]
Підготувала вчитель
української мови та літератури
Полюга Олександра Іванівна
2019 р.
Тема: Найпоширеніші випадки чергування приголосних звуків
[г] - [ж] - [з’]; [к] - [ч] - [ц’]; [х] - [ш] - [с’]
Мета: Поглибити знання учнів про чергування звуків, з’ясувати
найпоширеніші випадки чергування приголосних звуків і умови їх чергування; формувати вміння знаходити в тексті слова, в яких чергуються приголосні звуки при зміні форми слова або доборі спільнокореневих слів; формувати орфографічні навички учнів; розвивати увагу, творче мислення, виховувати любов до усної народної творчості.
Цілі уроку :
Знати: найпоширеніші випадки чергування приголосних звуків, умови їх
чергування.
Вміти: змінювати форму слова або добирати спільнокореневі, в яких чергу-
ються приголосні звуки;
знаходити в тексті слова, в яких чергуються звуки;
використовувати слова, в яких чергуються приголосні звуки, в
усному та писемному мовленні. Тип уроку: вивчення нового матеріалу; урок-казка
Методи та прийоми: дослідження-пошук, робота в парах, технологія « Мікрофон»
Епіграф: О мово рідна-вічна таємнице!
Вадим Кучерук.
ХІД УРОКУ
І . Установчо-мотиваційний етап.
«Створюємо настрій»
Сьогодні на уроці хочу я знайти
У вас те, що іншим непомітно:
Відвагу – в скромних,
Доброту – в черствих,
В лінивих - працелюбність,
Жагу до знань у всіх –
І непомітно струни так торкнути,
Щоб тайну нашого уроку збагнути.
Уведення учнів в емоційну атмосферу уроку.
Іде собі Хлопчик до лісу. Аж зустрічає Діда, що з лісу йде. Старий утомився, але усміхається радісно.
Хлопчик побіг до лісу.
Подивився навколо. Все красиве: і дуб могутній, і ялинка ошатна, і верба плакуча, і береза білокора. Але найкрасивішою видалася Хлопчикові маленька квітка фіалки. Вона підвела з трави свою синю голівку з фіолетовим оком і заворожено дивилася на Хлопчика.
- Це Краса, - тихо прошепотів Хлопчик. Прислухався він і почув далеко – далеко тиху пісню дикого голуба: тур… тур… І тої ж миті згадалося хлопчикові щось ласкаве і добре. Згадалися йому материні руки. Захотілося самому співати пісню про маму.
- Це Натхнення, - тихо прошепотів Хлопчик.
Ще пильніше подивився він навколо себе. Яскраво сяяло сонечко, високо в синьому небі літали пташки, до самого обрію пливли зелені хвилі лісу.
- Як добре, що я це все бачу й відчуваю, - подумалось Хлопчикові. – Світ-
це Радість , жити – це Радість.
Але де Таємниця? Довго, дуже довго придивлявся й прислухався Хлопчик, але Таємниці так і не помітив.
А чи зможемо ми розгадати таємницю нашого уроку?
Нам допоможе ось ця чарівна скринька, її передав вам той самий Дідусь і сказав, що в ній є ключ до Таємниці нашого уроку.
( Діти відкривають скриньку і знаходять картку з написом : Виконайте всі мої поради і ви знайдете ключ до Таємниці.)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Порада 1.
Пригадайте вивчене про чергування звуків.
Порада 2.
Запишіть тему уроку, визначте цілі.
Які цілі ми поставимо на уроці? («Мікрофон.»)
ІІІ. Оголошення теми, мети і цілей уроку.
Порада 3.
Поміркуй і досліди.
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Дослідження-пошук
1. Спостереження за таблицею.
Друг – друзі – дружба
Око – в оці – оченята
Рух – в русі – рушити
(При зміні форми слів, при утворенні спільнокореневих слів)
2. Спостереження над чергуванням приголосних звуків у формах дієслів:
різати – ріжу бігти – біжу
кликати – кличу носити – ношу
3. Утворіть спільнокореневі слова або змініть форму слова щоб відбулося
чергування приголосних звуків.
Вухо, молоко, подруга, бік, рука.
Учні роблять висновок
Порада 4.
Виконайте завдання.
Загляньте у скарбничку народної творчості, бо
немає мудріших,
ніж народ, учителів.
У нього кожне слово –
це перлина…
- Які ви знаєте види народної творчості?
V. Виконання практичних завдань на закріплення знань.
1. Відгадайте загадки, відгадки запишіть.
У зеленім кожушку, в кістяній сорочці, я росту собі в ліску, всім зірвати хочеться. (Горіх)
Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить.
(Ріка)
Лежить Гася – простяглася,
Як устане – неба достане. (Дорога)
Червоні коромисла через річку повисли. (Веселка)
2. Робота з підручником.
Вправа 330. Робота в парах. Переписати прислів’я, подані в дужках слова
поставити в потрібній формі.
3. Диктант речень.
1. Ой у лузі червона калина похилилася.
2. Ой ходила дівчина бережком, підганяла селезня батіжком.
3. Молодий козаче, чого зажурився?
4. Ой не шуми, луже, зелений байраче, не плач, не журися, молодий козаче.
Знайти слова, в яких чергуються приголосні звуки. Пояснити вивчені орфограми і пунктограми.
У першому реченні визначити члени речення.
- З якого виду усної народної творчості взято ці речення?
- Які ви знаєте жартівливі пісні?
4. «Хвилинка – веселика».
Учні виконують пісню «Куди їдеш, Явтуше?»
5. Творче списування. Подані слова поставити у формі звертання і
записати. Які звуки чергуються у словах?
Олег, птах, співак, вовк, горох, парубок, земляк.
6. Прочитайте, подані в дужках іменники поставте в потрібній формі.
Відпочиваю на (берег); перебуваю в (рука); не розчаруюся у (подруга); у
юному (вік); опинився на третьому (поверх); сховався у (люк); пилинка в
моєму (око); дзвенить у (вухо).
7. «Загляньмо в казку».
Робота з текстом.
Підручник « Українська література» 5кл. с.35
( « - Пан аж розсердився … то буде лихо».)
Прочитайте уривок з казки « Мудра дівчина».
Знайти слова, в яких чергуються приголосні звуки.
8. Робота за ілюстрацією до казки. (робота в парах)
Назвати предмети, в назві яких при зміні слова відбувається чергування звуків.
9. « Мандрівка по Україні».
Словниковий диктант. Острог, Каховка, Шепетівка, Кривий Ріг, Жмеринка, Знам’янка, Кременчук, Шостка, Турка.
А тепер розкажіть про свою мандрівку.
Ми побували в …
Порада 5
Зроби крок до творчості. 1. Скласти твір – мініатюру за картиною, використовуючи слова, в яких чергуються приголосні звуки.
( Кожен учень одержує сюжетну картинку).
Порада 6.
Перевір свої знання і вміння
1. Виконання тестового завдання. ( взаємоперевірка)
VI Підсумково - оцінюючий етап уроку.
1. – Про яку таємницю ми дізналися на уроці ? ( роздум)
- На уроці я навчився …( навчилася)
2. Складання опорного сигналу для кращого запам’ятовування чергування
приголосних звуків.
VII Завдання додому . Вправа 332.