Тема. Якою буває вода?
Мета:
формування ключових компетентностей:
- формувати в учнів здатність успішно користуватися усною мовленнєвою діяльністю;
- формувати здатність до пошуку та засвоєння нових знань;
- розвивати вміння приймати рішення, спостережливість.
формування предметних компетентностей:
- знайти відповідь на запитання «Якою буває вода в природі? ;
- виховувати дбайливе ставлення до природи та власного здоров’я.
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: презентація; відеоролик , аудіо запис «Звук води»; матеріал для дослідів: склянка, вода, цукор, сіль, пісок, олія, пляшка, поплавець, ложка;
підручник «Я досліджую світ» авт.: О.Волощенко, О. Козак,Г. Остапенко.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось і сонечко вже встало, (Підіймаємо руки догори, тягнемося до сонечка.)
І у гості завітало, (“Пригортаємо” сонечко до себе.)
На всі боки роздивилось (Ставимо руки в боки, повертаємося вліво, вправо.)
Усміхнулось і вклонилось. (Нахиляємося вперед.)
Пострибало, пораділо, (Стрибаємо на двох ніжках.)
Гарно день новий зустріло! (Махаємо рукою.)
Ну і ми не відстаємо (Крокуємо на місці.)
І до знань нових ідемо! (Сідаємо за робоче місце.)
ІІ. Фенологічні спостереження
Щоденні новини
- Який сьогодні день тижня?
- Яке число? Місяць?
- Яка пора року?
- Які зміни відбулися в природі протягом останнього часу?
- Дітки, нагадайте мені, як називається наш новий тиждень? Вода
- Чи бачили ви сьогодні воду? Де? А може, хтось зранку вже встиг випити скляночку води? Якою була вода, що траплялася вам сьогодні?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
До нас завітав герой із мультфільму.
Ви впізнали його, хто це?(Капітошка).
- Діти, з чого утворився наш герой?(з краплинок води).
Тема сьогоднішнього уроку «Якою буває вода?
На уроці ми дізнаємось:
- що таке вода;
- які властивості вона має;
ІV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Обговорення в колі
- Давайте пригадаємо, за допомогою чого ми пізнаємо світ?
Органи чуття. Орган зору, орган нюху, орган слуху, орган смаку, орган дотику
Сьогодні ми відкриваємо «Чарівну лабораторію»- це місце, де проводяться досліди. Спробуємо і ми дослідити воду разом з Капітошкою
У вас на партах знаходиться посуд з водою.
- Придивіться: якого кольору вода? Безбарвна
- Покладіть у склянку ложку.
- Чи бачите ви ложку крізь воду? Чому? Вода прозора
- А тепер я опущу ложку у склянку з молоком .
Дітки, що ви помітили.
(У склянці з молоком ложечки не видно, а в склянці з водою її добре видно.) Вода чиста, прозора, безбарвна
- Понюхайте: визначте, чи має вода запах. Чиста вода не має запаху (без запаху)
Спробуйте: скажіть, чи має вода смак. Без смаку.
Пригадайте, коли вам доводилося відчувати воду шкірою. Яка вона може бути на дотик? Чи завжди однакова?
Давайте послухаємо, як може звучати вода?
Прослуховування аудіо запису («Звук води»)
- Які слова допоможуть нам описати її звук?
Дзюрчить, крапає бринить, булькає…
Давайте зробимо висновок. Вода прозора, безбарвна, без смаку, без запаху
ДОСЛІД 1
Подивіться на воду у пляшці. Яку вона має форму? А якщо воду налити у
склянку. Чи змінила вода свою форму?
- Чому вода ллється? (Тому, що вона рідка.). Що було б, якби вода не була рідкою. (Якби вона не була рідкою, вона не змогла б текти в річках і потічках, не текла б з крана.)
- Якої форми набула вода? А якої була?
- Який висновок ви можете зробити?
Вода не має власної форми. Вона приймає форму посудини, у яку налита.
ДОСЛІД 2
Підготуйте: три склянки з водою.
У першу склянку додайте дрібку солі (хлопчики), дівчатка цукор
Розмішайте. Що сталося із сіллю? Розчинилася
Скуштуйте яка на смак стала вода
У хлопчиків? У дівчаток?
Отже: Вода розчиняє деякі речовини
― Всипте пісок. Розмішайте ложечкою. Якою стала вода? Спостерігай далі.
- Що сталося з піском?
Висновок: пісок не розчиняються у воді.
ДОСЛІД 3
Зараз ми з пляшки з водою, соняшникової олії та поплавця влаштуємо «Океан у пляшці»
- Наливаємо у пляшку з водою олію,(кидаємо поплавець)
олія легша за воду має меншу густину і не змішується
з водою тому поплавець проходить крізь олію, як через
повітря і залишається на межі двох середовищ, як би ми
не розхитували пляшку
- Який висновок ви можете зробити?
Висновок: олія не розчиняються у воді.
Розгорніть зошит на сторінці 23
- Які висновки ви зробили виконуючи досліди , знайдіть відповідне твердження та напишіть літеру
А. Вода розчиняє деякі речовини
Б. Вода прозора, не має запаху та смаку
В. Вода не має власної форми
5. Робота з підручником
Розгорніть підручник на сторінці 90. Знайдіть вправу 1.
Продовжте речення:
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра “Так” чи “Ні”
Якщо так - діти плескають у долоньки, якщо ні — розводять ручки в сторони.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
Прозора, безбарвна
Чиста вода без запаху
Без смаку
Орган слуху
Вода буває тепла і холодна
Вправа «Долоньки»
Простягніть вперед одну долоньку, складіть її “човником” та уявіть, що в ній — знання, які у вас були до уроку. А тепер простягніть другу долоньку і уявіть, що в ній знання, які ви одержали на уроці. Стуліть долоньки. Тепер ваші знання укупі. Нехай вони не забуваються та будуть вам корисними!
Капітошка дякує усім за роботу на уроці .