До вашої уваги надається конспект уроку з англійської мови для 5 класу "Моє улюблене свято" . Урок розроблений за підручником О. Карп’юк (5-й рік навчання).
Відділ освіти Новгород – Сіверської райдержадміністрації
Новгород – Сіверський районний методичний кабінет
Урок на тему:
«Моє улюблене свято»
Підготувала вчителька англійської мови
Дігтярівського НВК
Приходько Тетяна Петрівна
2015
Тема: Моє улюблене свято.
Мета: вдосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць та порядкових числівників; вдосконалювати навички вимови, читання, усного мовлення та письма; розвивати логічне мислення; розвивати мовну здогадку;
Виховувати в учнів повагу до національних традицій та свят.
Обладнання: підручник Оксани Карп’юк «English 5», картки із завданнями, мультимедійна дошка, презентація з теми, диск – додаток до підручника.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Dear pupils! I am glad to see you here. I am sure you are ready for active work.
Our topic today is “My favourite holiday”. (Слайд №1)
By the end of the lesson you will read and discuss some information, speak about the party you really enjoyed.
I hope you will like to speak about your favourite holidays.
Аудіювання і відтворення римування. Учитель декламує римування, учні хором повторюють.(Слайд №2)
It’s party time, it’s party time
Time for games and time for toys,
Time for happy girls and boys,
Time for cakes and gifts for you,
Time to laugh and say “Thank you”.
Анкетування учнів
Are you a party person?
Listen to the questions and choose the correct answer for you.
Add up the number of times you score A, B or C.
How many As have you got?
How many Bs have you got?
How many Cs have you got?
(Слайд №3)
Now find out whether you are a party person.
If you get mostly:
As- You love parties. You are a real party person.
Bs- you quite like parties.
Cs – you do not like parties.
Учні працюють з анкетою, потім кожний висловлюється, наприклад:
I love parties. I am a party person. I do not like parties.
II. Основна частина уроку
Учні прослуховують диск – додаток до підручника та декламують різдвяну пісню “Silent Night” ( вправа 5 с. 121 підручника).
Усне мовлення.
What words are associated with the word party?
(Слайд №4)
Учні по черзі називають слова і складають речення з ними, наприклад:
It’s fun to have a party.
Children play games, sing songs, dance at the party.
(Слайд №5)
Say these dates in words: 1. 01; 24.08; 01.11; 14.02; 08.03.
Practice the ordinal numerals.
(Слайд № 6)
Match the holidays with their dates and say as in the example.
(Слайд №7)
Example: The New Year is on the 1st of January.
(Слайд №8)
Ask and answer in pairs.
Now you are going to listen to a conversation between two girls, Sally and Ann. After listening to the text twice you’ll answer the questions. Look at the questions now.
(Слайд №9)
Учні двічі прослуховують текст з аудіозапису.
Sally: Ann, would you like to come to a party?
Ann: Well, I would like to but when is it?
Sally: On Saturday.
Ann: What a pity. I am busy next Saturday.
Sally: Why?
Ann: I am going to my grandparents.
Sally: Really? Will you come another time? Is Friday OK for you?
Ann: Yes, thank you, Sally. I’ll come on Friday.
Let us check how you understood the text. Answer the questions.
5. Усне мовлення. Розмова вчитель – учень.
- Do you like your birthday?
- Why do you like it?
6. The next your task is to read the letter and say if the sentences are true or
false.
Dear John!
You wanted to know about New Year’s Day in our country and our winter holidays.
New Year’s Day is a very happy holiday. We usually get a fir – tree before this holiday. We decorate it with beautiful toys and lights. Children like to sing and dance round the New Year tree. We also have a big New Year tree at school. We celebrate this holiday at home, together with our family. On New Year Eve Father Frost comes to little children and gives them presents.
Schoolchildren like this holiday very much because on this day their winter holidays begin. Winter in our country is very cold. There is much snow. Children make snowman, ski and skate. Please write to us about the New Year holiday in your country.
Yours truly, Dmytro.
(Слайд №10)
Father Frost, Father Frost, turn around,
Snow Maiden, Snow Maiden, touch the ground,
Little Jack Frost, Little Jack Frost, show your shoe.
Little New Year, Little New Year that will do.
(Слайд №11)
Fill in the blanks with the correct form of the verb in brackets. Use present tenses.
It________ (to be) Saturday afternoon and my sister and I (to be) at my friend’s party. Some children ________(to dance) in the sitting – room now. My friend _______ (to open) a present at the moment. Two children ________(to eat) chocolate cake, and three children____________ (to play) a game. I often_______ (to go) to parties because I ___________(to have) a lot of friends. But I_______________ (to not/ go) to parties on Sundays because I always ____________(to visit) my grandparents.
III Заключна частина уроку
Вчитель підбиває підсумки уроку та оцінює учнів.
(Слайд №12)
Your homework for the next lesson will be to write composition “My favourite holiday”.