Конспект уроку з англійської мови для 7 класу на тему «Театр Шекспіра у Лондоні»

Про матеріал
Урок надає учням можливість розвивати мовленнєву компетенцію з теми, використовуючи специфічні знання з інших предметів.
Перегляд файлу

Розробка уроку з англійської мови

на тему «Театр Шекспіра у Лондоні»

за підручником Карпюк О. Д. для 7-го класу

закладів загальної середньої освіти

(7-й рік навчання)

2-ге видання, перероблене

 

Склав вчитель англійської мови

Краматорської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 9

Назаров Д. А.

Урок

Підтема: Театр Шекспіра у Лондоні

Практична мета:

  • ознайомити учнів з новими ЛО та відпрацювати їхню вірну вимову, тренувати їх вживання під час виконання різноманітних усних вправ;
  • практикувати учнів у читанні тексту;
  • розвиток мовленнєвої компетенції учнів під час роботи над тематичним текстом;
  • навчати учнів відтворювати знайому і нову інформацію.

Розвиваюча мета:

  • розвивати мовленнєві здібності учнів: мовну здогадку, різні види пам’яті (слухову, зорову, оперативну, тривалу), уяву;
  • використовувати специфічні знання з інших предметів;
  • розвивати здатність знайти і використовувати необхідну інформацію для практичних цілей і будувати «нові знання»;
  • розвивати в учнів уміння переносити знання та навички в задану ситуацію;
  • розвивати здібності самостійно планувати мовленнєві дії із застосуванням нового матеріалу;
  • удосконалювати комунікативні здатності учнів.

Виховна мета:

  • виховувати в учнів здібності до співпраці, культуру спілкування, доброзичливості, активності, працьовитості та позитивного ставлення до англійської мови;
  • стимулювати активність учнів: пізнавальну і комунікативну.

Обладнання: класна дошка; підручник; The mini-dialogue (HO1); The new words and their definitions (HO2); Interesting facts (HO3); Interesting facts (HO4); The statements (HO5); The questions (HO6); A visit to the theatre (HO7); “Reflection cards” (HO8).

Хід уроку

I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1) Привітання

T: Good morning! I’m glad to see you. Let’s start our lesson.  I hope you’ll be creative and active during our today’s lesson.

2) Повідомлення теми та мети уроку

T: Today we’re going to travel around London. We’ll start from one of its places of interest. It is a famous theatre where only Shakespeare’s plays are staged. What theatre is it?

Ps: It’s the Globe Theatre. 

T: You’re right. We’ll speak about the Globe Theatre. We’ll get to know some interesting facts about this theatre, read the text about its history and get some information about it, give a description of the places of interest in London.

3) Уведення в іншомовну атмосферу

1. Фонетична розминка

T: Read the sentence. Write the phonetic symbols for the letters in bold type.

The Globe Theatre is a famous theatre where only the Shakespeare’s plays are staged.

2. Мовленнєва розминка

T: Fill in the blanks in the mini-dialogue with the phrases from the box. Then choose one of the variants in the answer and read the dialogue in pairs.

The mini-dialogue (HO1)

a) Where did you go last weekend?

b) Who did you go there with?

c) What was it like?

 

P1:

P2: I went to a museum / a picture gallery / an exhibition / a cinema / a theatre.

P1:

P2: I went with my family / friends / grandparents / parents / cousin.

P1:

P2: It was awful / boring / great / wonderful.

II Основна частина уроку

1. Checking on homework

Ex.9 p.176

T: Your homework was to number the sentences to make up a dialogue about going to the theatre.

2. Ex.1 p.148

1) Pre-reading Activities

1. T: Read the new words and their definitions. Make some sentences with these words.

The new words and their definitions (HO2)

1. a comedy

a funny, humorous film

2. an audience

the assembled spectators or listeners at a public event such as a play, a film, a concert or a meeting

3. an actor

a person whose profession is acting on the stage, in films or on television

4. famous

known about by many people

5. to act

to do something

6. a stage

a raised floor or a platform, typically in a theatre, on which actors, entertainers or speakers perform

2. Ex.2 p.149

T: Complete the sentences with the words from the box.

comedies, audience, actors, famous, acted, stage

3. Mathematics – History – Art – Case Activity

T: Have you ever heard about the Globe? What is it?

Ps: It is a famous theatre where only Shakespeare’s plays are staged.

T: Let’s do some sums and we’ll get to know some interesting facts about the Globe.

Interesting facts (HO3)

Interesting facts

The Globe

1. 654+456+489=

2. (482+378)*3+420=

3. 3000:30=

4. 3000:1000=

5. 741+147+258+369+98=

6. 159+951+454+50=

7. 989+787+221=

Answers:

The Globe

1. The Globe was built in 1599 in Southwark on the south bank of London’s River Thames.

2. The Globe was able to hold up to 3000 spectators.

3. The theatre had a 100-foot diameter.

4. The theatre had three stories of seating.

5. The Globe Theatre burnt down in 1613 when a special effect on stage went wrong. A cannon used for a performance of Henry VIII set light to the thatched roof and the fire quickly spread, reportedly taking less than two hours to burn down completely.

6. The Globe Theatre was rebuilt on the same spot in 1614.

7. In 1997 a third version and a faithful reconstruction of the Globe Theatre was built as “Shakespeare’s Globe Theatre”, close to the original site in Southwark.

4. Mathematics – Art – Case Activity

T: Do you know any plays written by Shakespeare?

Let’s do some sums and we’ll get to know some interesting facts about his plays.

Interesting facts (HO4)

Interesting facts

The list of the most famous plays written by Shakespeare.

1. 269+247+304+658+115=

2. 115+903+453+124=

3. 771+409+254+162=

4. 993+557+47=

5. 426+349+621+203=

6. 382+369+716+133=

7. 703+650+248=

8. 858+409+155+181=

9. 369+258+147+357+473=

10. 789+456+123+238=

Answers:

The list of the most famous plays written by Shakespeare.

1. 1593 “The Comedy of Errors”

2. 1595 “Romeo and Juliet”

3. 1596 “A Midsummer Night’s Dream”

4. 1597 “The Merchant of Venice”

5. 1599 “Julius Caesar”

6. 1600 “As You Like It”, “Twelfth Night”

7. 1601 “Hamlet”

8. 1603 “All’s Well That Ends Well”

9. 1604 “Othello”

10. 1606 “King Lear”, “Macbeth”

T: Guess. Which of the plays are comedies? Which of them are tragedies?

2) While-reading Activities

T: Read the following statements below and decide if they are true or false. Correct the false statements.

The statements (HO5)

1. Chris has never been to an open air wooden theatre.

2. The Globe was opened in London in 1897.

3. The original theatre burnt down less two hundred years ago.

4. The audience was very noisy in Shakespeare’s time.

5. Mrs McBright and Chris are going to the theatre tomorrow.

6. Chris is going to buy rotten fruit before the performance at the theatre.

Keys:

1. It’s true.

2. It’s false. The Globe was opened in London in 1997.

3. It’s false. The original theatre burnt down over four hundred years ago.

4. It’s true.

5. It’s true.

6. It’s false. Chris is going to buy a programme before the performance at the theatre.

3) Post-reading Activities

1. T: Answer the questions.

The questions (HO6)

1. What is the Globe?

2. What does this theatre look like?

3. When was it opened in London?

4. What happened to the original Globe Theatre?

5. How did the audience behave in Shakespeare’s times?

6. Does the audience throw rotten fruit at bad actors nowadays?

7. What do people usually buy before the performance at the theatre?

2. T: Imagine you have gone to Shakespeare’s Globe Theatre. Describe the theatre you have been to. Use the given words and word-combinations.

A visit to the theatre (HO7)

to go to the theatre, a play, audience, actors, to act, a stage, famous, to clap, to cheer, to throw

The following plan will help you:

1. where you went;

2. when it was;

3. why you went there;

4. who you went there with;

5. how you arrived there;

6. when you arrived there;

7. what the opening hours were;

8. what you saw there;

9. how interesting it was;

10. when you returned home;

11. what you liked / disliked most.

III Заключна частина уроку

1) Домашнє завдання

Ex.7 p.175

T: Write a letter about your visit to the theatre. Share your impressions of the play you were watching there.

2) Підведення підсумків уроку

“Reflection cards” (HO8)

1. Self-assessment

T: Think of your records. Make notes in your “Reflection cards”. Tick how well you know it:

1 = very difficult

2 = quite difficult

3 = quite easy

4 = very easy

Now I can

1

2

3

4

understand and use new words

 

 

 

 

identify specific information in written materials such as a text describing places of interest

 

 

 

 

understand the essential information during a conversation

 

 

 

 

give a description of places to visit

 

 

 

 

get information about the places of interest

 

 

 

 

T: Let’s discuss your achievements.

2. T: I’m eager to thank you for your enthusiastic work during the lesson. Your marks for today’s lesson are …

3. Закінчення уроку

T: I hope you’ve enjoyed our today’s lesson. I am satisfied with your work greatly. Thank you very much! I wish good luck and success to everybody. The lesson is over. Have a nice day!

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
28 листопада 2020
Переглядів
1605
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку