Конспект уроку з астрономії "Наша Галактика-Чумацький Шлях" з елеметами українознавства та прийомами критичного мислення. Цікава руханка, санкени та кластер.
Астрономія 11 клас
Тема уроку: Наша Галактика - Чумацький шлях.
Мета уроку:
Обладнання: навчальний комп’ютерний клас, проектор, презентації учнів, аудіозаписи українських пісень про Місяць, Сонце, зірки: «Місяць по небу ходить…», «Ой ти Місяцю», «Ніч така місячна», «Місяць на небі», «Тихий Місяць», легенда про назву Чумацький Шлях, підручник для ЗНЗ «Астрономія. 11 клас» / М.П.Пришляк. – Х. : Вид-во «Ранок», 2012, додатки 1-5: «Вірю-не вірю», «Прислів'я про місяць, Сонце і зірки», «Про Чумацький шлях», «Сенкани», «Кластери», «Руханка», презентація «Наша Галактика», аркуші паперу.
ПЗ: Microsoft Word 2016, Paint.
Тип уроку: комбінований урок з використанням елементів ТРКМ (технології розвитку критичного мислення).
Хід уроку
№ з/п |
План |
Зміст |
Час |
1 |
Організаційний етап |
Продовжити фразу: "Я очікую від уроку...", "Мені цікаво дізнатися про...". Сл. 2. |
2хв. |
2 |
Перевірка д/з |
1. Тести на стор. 117. 2. Підготовлені учнями проекти «Прислів’я про Місяць, Сонце, зірки (разом з аудіозаписом №1). |
5хв. |
3 |
Актуалізація знань |
1. Назвіть планети у порядку віддаленості від Сонця (Маючи Великі Здібності Малий Юрко Співає Українські Наспіви). 2. «Вірю-не вірю» (Додаток 2, разом з аудіозаписом №2). Сл. 3. |
5хв. |
4 |
Мотивація уроку, (виклик) |
Читання легенди про назву нашої галактики з екрана проектора (під аудіозапис №3. Додаток 3). Яке відношення має ця легенда до теми уроку? Сл. 4. |
3хв. |
5 |
Осмислення нового матеріалу |
1. Читання у группах за №ПК §15 п.1,2,4,5. 2. Поставте позначки олівцем «+»-«знав», «-»-«не знав», «ѵ»-«суперечливо», «?»-«хочу знати більше» (під аудіозапис №4-5). Сл. 5. 2. Вибіркове обговорення. |
12хв. |
6 |
Рефлексія (закріплення) |
1. Складання сенкана «Наша Галактика. Земля. Місяць.» за бажанням (Додаток 4). Сл. 6. 2. Створення та показ (за бажан-ням учнів) на екрані кластера «Галактика», створеного засоба-ми текстового редактора Word чи графічного редактора Paint на ПК НКК (Додаток 5). Сл.7. |
12хв. |
7 |
Руханка |
«Ти дрізд, …» (Додаток 6). Сл. 8. |
3хв. |
8 |
Підсумки уроку, зворотній зв'язок |
1. Оцінювання, самооцінювання учнівських проектів. 2. Виберіть, будь ласка, продовження речення, опишіть своє враження. «Щоб зробити внесок у розбудову миру, я можу (помирити друзів, захистити того, кого ображають…)», «Я дізнався на уроці нове про ...», «Мені сподобалося...(прислів’я, музика, створення сенкана чи кластера, заповнення таблиці …» Сл. 9. |
5хв. |
9 |
Домашнє завдання |
1. Прочитати §15. 2. Скласти сенкан на інші слова. 3. Бажаючим створити кластер на будь-який пункт та відмітити олівцем «+», «-»,«?»,«ѵ». 4. Визначити на рухливих зоряних картах через які сузір'я проходить Чумацький Шлях Сл.10. |
1хв. |
1. Організаційний етап.
Продовжити фразу "Я очікую від уроку...", "Мені цікаво дізнатися про..."
2. Перевірка д/з.
1. Тести на стор. 117 підручника «Астрономія. 11 клас».
2. Презентація учнями своїх проектів «Прислів’я про Місяць, Сонце, зірки (разом з аудіозаписом №1).
3. Актуалізація знань учнів.
1. Назвіть планети у порядку віддаленості від Сонця (Маючи Великі Здібності Малий Юрко Співає Українські Наспіви).
2. «Вірю-не вірю» ( Додаток 1 разом з аудіозаписом №2)
(Відповіді учні записують на аркушах паперу).
4. Мотивація уроку (виклик).
Вчитель: «Зараз послухайте легенду. Яке відношення має ця легенда до теми уроку?» (під аудіозапис №3, Додаток 2). (Відповіді учнів).
5. Осмислення нового матеріалу.
Вчитель: «А зараз будь ласка в парах прочитайте п.1, 2, 4, 5 §15 та помітьте олівцем «+»-знав, «-»-не знав, «ѵ»-суперечливо, «?»-хочу знати більше (під аудіозапис №4-5).
Питання: Що помітили олівцем? (Відповіді учнів).
6. Рефлексія (закріплення).
Вчитель: «А зараз, будь ласка, спробуйте скласти сенкан «Наша Галактика. Земля. Місяць.» за бажанням на аркушах паперу».
- А потім створіть кластер «Наша Галактика».
(За бажанням учнів сенкани та кластери демонструються на великому екрані проектора чи моніторі у мережі, переносяться в загальну теку на комп'ютер учителя).
7. Руханка «Ти дрізд, я дрізд…».
Вчитель: «Станьте діти, будь ласка, в коло. Зараз ми виконаємо руханку, яку ви добре знаєте» (Додаток 6).
8. Підсумки уроку, зворотній зв'язок .
1. (Оцінювання, самооцінювання учнівських проектів).
2. Виберіть, будь ласка, продовження речення, опишіть своє враження.
«Щоб зробити внесок у розбудову світу, я можу (помирити друзів, захистити того, кого ображають…)».
«Я дізнався на уроці нове про ...».
«Мені сподобалося... (прислів’я, музика, створення сенкана чи кластера, заповнення таблиці …»
Вчитель: «Усім дякую за урок! Ви були неперевершені, уважні, креативні, відповідальні!»
9. Домашнє завдання.
1. Прочитати §15.
2. Скласти сенкан на ті слова, що не використали .
3. Бажаючим створити кластер на будь-який пункт та відмітити олівцем
«+», «-»,«?»,«ѵ».
4. Визначити і показати на рухливих зоряних картах через які сузір'я проходить Чумацький Шлях.
Список використаних джерел
1. Астрономічний календар – К. : В-во ГАО НАНУ, 2009.
2. Біда Д. Місяць. Л.:, 2008. – (Серія “Бібліотечка Колоска”).
3. Енциклопедія про все на світі. – К. : Махаон-Україна, 2001.
4. Климишин І.А. Астрономія / Підручник для 11 класу ЗНЗ. – К. : Знання України, 2003.
5. Пришляк М. Астрономія / Підручник для ЗНЗ. – Х. : Ранок, 2012.
6. Проблеми астрономічної освіти // Вісник Астрономічної школи. – 2001. – Т.2. – №2.
7. Журнали “Світ фізики”, “Колосок”, “Сузір’я”.
9. http://http://dovidka.biz.ua/prisliv-ya-ta-prikazki-pro-misyats/
10. https://teka.ks.ua/post/narodni/prysliv-ia-ta-prykazky-pro-nebesni-tila/
11. https://plus.google.com/116928595446119306750/posts/FpoYwD5uPbb
12. http://romneyready.me
Додаток 1
«Вірю-не вірю»
І варіант
1.Скільки зірок можна побачити на всій небесній сфері неозброєним оком?
А) близько 3000; В) близько 9000;
Б) близько 6000; Г) близько 12000.
2. Які координати світил нанесено на зоряні карти?
А) горизонтальні; В) горизонтальні та екваторіальні;
Б) екваторіальні; Г) на зоряні карти не наносять координат.
3. Який тип календаря використовується в Україні?
А) місячний; В) сонячний;
Б) місячно-сонячний; Г) і місячний, і сонячний.
4. Скільки сузір'їв перетинає Сонце протягом року?
А) 12; В) 13;
Б) 14; Г) 88.
5. Як називається розташування планет відносно Землі і Сонця?
А) Конфігурація; В) Протистояння;
Б) Піднесення; Г) Переміщення.
6. Телескоп – це такий оптичний прилад, який :
А) Наближує до нас космічні тіла;
Б) Збільшує космічні світила;
В) Збільшує кутовий діаметр світила;
Г) Наближує до нас планети;
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
І |
|
|
|
|
|
|
ІІ варіант
1. На скільки сузір'їв у наш час поділено небесну сферу?
А) 68; В) 88;
Б) 108; Г) 128.
2. Планети Сонячної системи можна спостерігати на зоряному небі…
А) лише в зоні екліптики; В) лише поблизу екватора;
Б) лише поблизу полюсів; Г) у будь-якій ділянці.
3. Який проміжок часу між верхньою та нижньою кульмінаціями Сонця?
А) 6 год.; В) 9 год;
Б) 12 год.; Г) 24 год.
4. Явища сонцестояння відбуваються…
А) лише взимку; В) узимку і влітку;
Б) весною і восени; Г) лише влітку.
5. Телескопічна ера в астрономії розпочалась у …
А) 1668 р.; В) 1781 р.;
Б) 1609р.; Г) 1924 р.
6. Точка орбіти, де планета розміщується найближче до Сонця?
А) Афелій; В) Перигей;
Б) Апогей; Г) Перигелій.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
ІІ |
|
|
|
|
|
|
Додаток 2
Чому Чумацький Шлях
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)
Колись давно, ще в козацькі часи на березі Татарки було село. В цьому селі жили хлопець і дівчина, Іван і Марійка. Вони кохали одне одного і збирались побратись, але не було грошей на свадьбу. Іван був сирота.
І ось молодий козак рішив піти з чумаками, щоб заробить грошей на весілля. Як не вмовляла його Марійка, що можна жить і без весілля, Іван стояв на своєму. Роздобув мажу, волів і почав готуватись іти в Крим.
І ось настав цей день. Усе село висипало на вигін, де формувалися валки. Ревіли воли, скрипіли мажі. Плакала Марійка, дівоче серце віщувало біду, та Іван не послухав її.
Ось отаман підняв руку, і валка пішла. Доки видно було валку, поки стояла Марійка і, плачучи, махала платком. Не було й того дня, щоб вона не вибігла на дорогу. Все виглядала любого.
Пройшло два чи три місяці. І ось одного дня по обіді в степу показалася величезна хмара пилюки.
— Чумаки-и-и! — понеслось селом.
І все живе бігло на дорогу. Валка наближалася до села. Та що це? На розі у вола отаманської мажі висить червона стрічка. Село притихло. Хтось загинув. Марійка кинулась до возів: — Дядьку, а де Іванко? — кидалася Марійка до чумаків, але ті відводили очі і, хрестячись, проходили повз неї.
Нарешті один зжалився над дівчиною: — Немає твого Івана. Захворів і помер в дорозі.
Як підстрелена чайка, дико крикнула Марійка і кинулася з крутого берега у воду Татарки. Витягли її люди, але вже мертву. Ось з тих пір і стали люди звати цей шлях Чумацьким, бо на ньому пішов молодий чумак у вічність.
Додаток 3
Сенкан – короткий вірш, який складається за правилом:
1 рядок - Іменник, слово, яке позначає тему;
2 рядок - 2 прикметники, опис теми;
3 рядок - 3 дієслова, дія, яка пов’язана з темою;
4 рядок - 4 слова, ставлення до теми, почуття, афоризм;
5 рядок - новий іменник, сутність теми, підсумок.
Приклади:
Земля
Найкраща, квітуча
Годує, мріє, чекає
Людство прозріє, збагатиться духовно
Надія
Місяць
Жовтий, величезний
Обертається, ховається, з’являється
З космосу милується Землею
Супутник
Галактика
Молочний, Чумацький (шлях)
Рухається, розширюється, структурується
Нескінченна, тому що величезна
Гуртожиток
Додаток 4
Ядро
Додаток 5
Руханка
-Стали усі в коло по парах один
навпроти одного.
- Ти дрізд, я дрізд .
(Показуємо на об’єкт).
-У тебе ніс, у мене ніс.
(Показуємо на об’єкт ).
У тебе щічки яскраво-червоні,
(Показуємо на об’єкт).
У мене щічки яскраво-червоні.
(Показуємо на об’єкт).
Ми з тобою оба друзі,
(Потискуємо долоні).
Любимо ми один одного!
(Обнімаємося).
Зовнішній круг пересувається на
одного учня і все повторюється.
Можна закінчити вправу, коли
знову буде перша пара.
(Вчитель разом з учнями
виконує вправу).
1