З метою забезпечення самостійної навчально - пізнавальної діяльності учнів на уроці пропоную розробку уроку та додатки з факултативного курсу "Рідни край у 8 класі на тему
" Гідрологічні умови рідного краю краю. Природні та штучні водойми, їх характеристика. Підземні води."
" Гідрологічні умови рідного краю. Природні та штучні водойми, їх характеристика. Підземні води."
Урок географії з курсу " Рідний край"
8 клас
Джерела методичної інформації:
1. Науково-методичні, методичні посібники:
1.1 А.С. Голоднюк Проектування ІКТ - супроводу уроку як компонента інформаційно - освітнього середовища.-КОІППО імені Василя Сухомлинського Методичний посібник, 2012.
1.2 Інформаційні технології на уроках біології /Уклад. К.М. Задорожний. – Х.:Вид.група «Основа», 2009. – 127с.
1.3 Л.М.Хлань Формування міжпредметних комптентнотей в контексті роботи з розвитку обдарованості учнів.-КОІППО імені Василя Сухомлинського Методичний посібник, 2013- 108 с.
2. Статті
2.1. Використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках: Качинська Г. В. 2012 рік, labtv. at. ua/load/0-0-0-77-20.
2.2 Кубенко Н. Самоосвітня компетентність учнів.//Директор школи,№36,2008 р.;
2.3 С.Бондар Компетентність особистості – інтегрований компонент навчальних досягнень учнів. //Біологія і хімія в школі, № 2, 2003 р.;
3. Інтернет - ресурси
3.1 http:// teacher.at.ua
Джерела навчальної інформації:
4. Основний підручник
4.1 В.Ю.Пестушко, Г.Ш Уварова Фізична географія України: підручник для 8 класу.- Генеза,2008.-288 с.: іл.
5. Додаткові підручники, навчальні та електронні посібники:
5.1 А.І. Кривульченко Водні об'єкти Кіровоградської області
5.2 Т.І. Безсмола,Б.М. Кузик Стежинами рідного краю-Дніпропетровськ- АРТ- ПРЕС, 2008.
5.3 Кіровоградська область: Географічний атлас"Моя мала Батьківщина" -К.:ТОВ" Видавництво "Мапа",2012-20 стор.
7. Додаткові начальні матеріали(друковані, електронні)
Назва |
Вид |
Номер додатків |
Презентація " Світлини гідрологічних об'єктів" |
Електронний ⃰ |
Додаток 1 |
Робота з ключовим терміном |
Електронний ⃰ |
Додаток 2 |
Географічний практикум |
Електронний |
Додаток 3 |
Ти-мені, я- тобі. |
Електронний |
Додаток 4 |
Характеристика р. Інгул |
Друкований ⃰ |
Додаток 5 |
Презентація "Гідрографічна харатеристика річки" |
Електронний ⃰ |
Додаток 6 |
Презентація" Солоноозерне" |
Електронний ⃰ |
Додаток 7 |
Схема утворення підзевних вод |
Електронний |
Додаток 8 |
Характеристика внутрішніх вод Кіровоградщини |
Друкований ⃰ |
Додаток 9 |
Підсумок уроку |
Електронний ⃰ |
Додаток 10 |
Мета уроку.
Навчальна складова. Сформувати та розширити знання учнів про загальні риси гідрологічного режиму Кіровоградської області, Устинівського району; поглибити вміння розраховувати похил і падіння річки та визначати характер течії річки різними способами, продовжити формування навичок роботи з географічними картами, уміння їх співставляти та аналізувати.
Розвиваюча складова. Розвивати пізнавальний інтерес, допитливість учнів,виробляти уміння використовувати свої знання в нових ситуаціях, аналізувати, порівнювати, робити логічні висновки,удосконалювати навички самостійної роботи з картами атласу, додатковою літературою.
Виховна складова. Розширювати кругозір, виховувати екологічну свідомість в учнів, формувати бережливе ставлення до водних ресурсів рідного краю.
Обладнання: підручник, фізична карта України, атлас, циркуль-вимірювач, нитка, робочий зошит, калькулятор.
Технічне обладнання: ноутбук
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до уроку.
На дошці записаний девіз уроку:
(приймається всіма учнями)
Діяти - активно!
Думати - оперативно!
Сперечатись - доказово!
Творчо мислити - обов'язково!
ІІ. Актуалізація наявного начального досвіду.
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
||||
Цільові завдання |
Мета |
Форма організації,управління діяльністю учнів |
Номер джерела навчальної інформації, сторінка |
Результат |
Форма звітності |
Переглянь підбірку світлин. Визнач, які водойми зображено. |
Актуалізувати життєвий досвід та опорні знання учнів |
Робота з підбіркою фото, фронтальне опитування |
Додаток 1. |
Готовність учнів до роботи на уроці |
Усні відповіді |
Охарактеризуй зображені водойми |
Актуалізувати опорні знання учнів |
Фронтальне опитування |
Додаток 1 |
Виявити рівень знань учнів |
Усні відповіді |
Повідомлення теми та мети уроку |
Дошка |
Записують тему уроку |
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
На дошці ( комп’ютері) написано слово
«Г І Д Р О Л О Г І Я»
Виконання завдання:
Гирло
Ірпінь
Донузлав
Рось
Оріль
Либідь
Оскіл
Громоклія
Інгулець
Ялпуг
"Г І Д Р О Л О Г І Я" - (Грец. Yδρoλoγια, від др.-грец.. Ὕδωρ - вода + λoγoς - слово, вчення) - наука, що вивчає природні води, їх взаємодію з атмосферою і літосферою, а також явища і процеси, що в них протікають.
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
||||
Цільові завдання |
Мета |
Форма організації, управліннядіяльністю учнів |
Номер джерела навчал. інформац, сторінка |
Результат |
Форма звітності |
Що, на вашу думку, означає цей термін? На кожну букву підберіть назву гідрологічного об'єкта України чи гідрологічний термін |
Активізувати пізнавальну діяльність учнів |
Робота з терміна ми та понят тями |
Дода ток 2. |
Пропонують свої варіанти слів, що починаються з букв ключового слова: |
Запис на дошці |
Робота з термінами та поняттями |
Виявити рівень знань учнів |
Географічний практи кум |
Дода ток 3. |
Виявити рівень знань учнів |
Запис в зошит |
Робота з термінами та поняттями |
Виявити рівень знань учнів |
Гра "Ти - мені, я - тобі" |
Дода ток 4. Підручник ст.123 |
Виявити рівень знань учнів |
Усні відповіді, робота з підручником |
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Вивчення нового матеріалу.
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
||||||||||
Цільові завдання |
Мета |
Форма організації, управління діяльністю учнів |
Номер джерела навчальної інформації, сторінка |
Результат |
Форма звітності |
||||||
Наш рідний край – маленька частка нашої прекрасної планети. Вивчаючи свій край, ми пізнаємо життя України. Як із тоненького о струмочка бере початок велика річка, так і наші знання про навколишнє середовище, водні багатства України, із спостережень, досліджень беруть початок . Мабуть, немає на світі іншої теми, що так хвилювала б людські душі, як любов до рідної землі, її природи, що є тим глибоким корінням, яке живить душу кожної людини. Адже ми - діти природи. Життя нерозривно пов’язане з природним середовищем. Є на землі місця, потрапивши в які, ти відчуваєш, як відступає все погане, у душі оселяється гармонія, хочеться думати про вічне. Частіше за все такий стан з’являється у нас на березі річки, там, де особливо гостро відчувається краса та велич природи, де себе почуваєш її часткою. Ось і ми зараз здійснимо подорож водними об’єктами рідного краю. |
|||||||||||
Робота з фізичною картою області Відшукайте річки області, району. На карті дослідіть місце витоку і місцевість, по якій протікають річки. Визначіть вид ріки за характером течії. |
Розвиток пізнавально го інтересу |
Робота в парах |
Атлас Кіровоград ської області, ст.4. Робочий зошит |
Активна пізнавальна діяльність |
Усні відповіді |
||||||
Читання характеристики р. Інгул. Чим текст відрізняється від типового плану? |
Ознайоми тися з детальною характеристикою річки |
Самостій на робота |
Додаток 5.
|
Співстав лення з типовим планом характеристики річки |
Усні відповіді |
||||||
Повторення географічних термінів і формул: похил і падіння річки.
|
Пригадати вивчений матеріал. |
Перегляд презентації |
Додаток 6. |
Повторен ня раніше засвоєних знань. Підготовка до практичної роботи |
Усні відповіді. Запис в зошиті |
||||||
Практична робота |
|||||||||||
Визначення довжини річки Інгул за допомогою циркуля-вимірювача або нитки. |
Виявити вміння застосову вати набуті знання |
Робота в парах.
|
Робота з атласом |
Проведен ня обрахунків,порівняння з наведе ними даними |
Запис в зошит |
||||||
Визначення різниці абсолютних висот витоку і гирла річки |
Поглибити навички роботи з картами |
Робота в парах.
|
Робота з атласом |
Проведен ня обрахунків |
Запис в зошит |
||||||
Проведення обрахунків падіння та похилу річки |
Виявити вміння застосовувати формули |
Робота в парах.
|
Робота з атласом. |
Проведен ня обрахунків |
Запис в зошит |
||||||
Озера та водосховища |
Поглибити знання учнів |
Перегляд презентації |
Додаток 7. |
Отримання нових знань |
|
||||||
Користу ючись картами атласу, охарактери зуйте розташу вання озер та ставків на території області (району) |
Поглибити навички роботи з картами, |
Самостійна робота |
Робота з атласом |
Розвиток логічного мислення, вміння виразити думку |
Усна відпо відь |
||||||
Розгляньте схему утворення підземних вод |
Узагальнити й системати зувати знання |
Бесіда |
Додаток 8. |
Повторен ня раніше вивченого матеріалу |
Усна відпо відь |
||||||
Ознайомити ся з тестом |
Поглибити знання учнів |
Самостійна робота |
Додаток 9. |
Усвідомлення нового матеріалу |
|
||||||
Проаналізуй залягання підземних вод області та району, їх значення та використан ня |
Розвивати вміння аналізу вати, робити висновки |
Індивідуальна |
Робота з підручником ст.142, мал.127 |
Повторен ня вивченого. Застосуван ня знань. |
Усна відповідь |
||||||
ІVЗакріплення вивченого матеріалу |
|||||||||||
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
||||||||||
Завдання |
Мета |
Форма організації,управління діяльністю учнів |
Номер джерела навчальної інформації, сторінка |
Результат |
Форма звітності |
||||||
Охаракте ризувати річку Березівка за типовим планом, визначи ти довжину, похил, падіня річки. |
Забезпечити засвоєння учнями матеріалу, узагальнити й систематизувати знання |
Індивідуальна |
Атлас Кіровоград ської області |
Вміння використо вувати типові плани, набуті знання |
Усні відповіді, запис в зошит |
||||||
V Підсумок уроку |
|||||||||||
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
||||||||||
Завдання |
Мета |
Форма організації,управління діяльністю учнів |
Номер джерела навчальної інформації, сторінка |
Результат |
Форма звітності |
||||||
Зробити висновок про гідрологічні умови рідного краю |
Забезпечити глибоке засвоєння учнями матеріалу |
Одним реченням підсумуй вивчений матеріал |
|
Вміння виділити головне з вивченого матеріалу |
Усні відповіді учнів |
||||||
Підбиття підсумків уроку |
Проаналізу вати, чи досягнуто мети, виставлення оцінок |
Бесіда, самооцінка, коментар |
Додоток 10. |
Засвоєння програмового матеріалу, формування умінь та навичок |
Усні відповіді учнів |
||||||
VІ Домашнє завдання |
|||||||||||
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
||||||||||
Завдання |
Мета |
Форма організації,управління діяльністю учнів |
Номер джерела навчальної інформації, сторінка |
Результат |
Форма звітності |
||||||
Скласти опис подорожі по одній з річок нашої місце вості |
Розвиток творчих здібностей |
Коментар |
|
|
|
||||||
Повтори ти поняття "водний баланс", " водні ресрси" (підручн)ст. 143-147 |
Поглибити знання учнів |
Коментар |
|
|
|
||||||
Скласти кросворд «Гідрологія Устинівщини» |
|
Коментар |
|
|
|
||||||