Конспект уроку з хімії для 8 класу "Енергетичні рівні та підрівні. Їх заповнення електронами в атомах хімічних елементів (продовження).

Про матеріал
Конспект уроку з хімії для 8 класу "Енергетичні рівні та підрівні. Їх заповнення електронами в атомах хімічних елементів (продовження).
Перегляд файлу

Автор: вчитель хімії Новоукраїнської ЗОШ №3 Ворона Людмила Миколаївна

 

8клас    Урок №11 Тема.  Енергетичні рівні та підрівні; їх заповнення електронами в атомах хімічних елементів № 1-20 (продовження)

Мета:

 навчальна:  розвивати навички складання  електронних  формул, схеми розподілу електронів по квантових комірках для елементів I—III періодів; формувати вміння учнів визначати електронну будову атома за його положенням у періодичній системі; формувати уявлення учнів про  завершений і незавершений енергетичний рівень, вільну квантову комірку.

розвиваюча: розвивати творчі здібності учнів, уважність, 

виховна: сприяти розширенню політехнічного світогляду учнів, виховувати любов до предмету.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.

Форми роботи:  самостійна робота, евристична бесіда , фронтальна робота з  класом , практичне використання  знань, умінь та навичок.

Обладнання:  періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданням для самостійної роботи, кубик, мультимедійна презентація.

 Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Повторення основних питань у формі гри з кубиком.

1) Як побудований атом?

2) Як можна визначити заряд ядра атома? (по порядковому номеру)

3) Як визначається кількість енергетичних рівнів (електронних шарів)?

    (по номеру періода)

4) Як визначити кількість  електронів , що знаходяться на зовнішньому енергетичному рівні? (по номеру групи для елементів головних підгруп)

  5) Яка максимальна кількість електронів  а) на першому рівні  (2)

б) на другому рівні  (8)

в) на третьому  рівні (18)

г) на четвертому  рівні (32) 

6) Які орбіталі можуть утворювати електрони?

    (Sкуляста,  ргантелоподібна, d,  f) 

7) Яка максимальна кількість електронів можлива на S- підрівні? (2)

8) Яка максимальна кількість електронів можлива на Р- підрівні? (6)

9) Яка максимальна кількість електронів можлива на d- підрівні? (10)

10) Яка максимальна кількість електронів можлива на f- підрівні? (14)

2. Перевірка домашньої  роботи (Побудуйте схему будови атомів з порядковими номерами №8, №16, запишіть їх електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.)

 

2S2

2Р4

1S2

↑↓

↓↑

↓↑

 

 

 

 

 

8О 1S22S22Р4   

                   8О )  )

                 

 

16S  )  )   )      16S 1S22S22Р63S23Р4         

       2е   

 

 

 

 

 

3S2

3P4

3d0

 

2S2

2P6

↑↓

↓↑

 

 

 

 

 

1S2

↑↓

↓↑

↑↓

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Самостійна робота «ПС. Будова атома» (15 хвилин)

І варіант

1Вкажіть групу елементів, які входять до складу побічної  підгрупи VI групи:

А. O, S, Se;         Б. Cr, W, Mo ;          В.Cs, Ba, W.

2. Вкажіть правильне твердження. Номер періоду періодичної системи відповідає кількості:

А. електронів на зовнішньому енергетичному рівні;

Б. протонів в ядрі атома елемента;

В. енергетичних рівнів, на яких розміщені електрони.

3. Вкажіть правильне твердження. Номер групи  періодичної системи відповідає кількості:

    А. електронів на зовнішньому енергетичному рівнів для елементів головних підгруп;

Б. протонів в ядрі атома елемента;

В. енергетичних рівнів, на яких розміщені електрони.

  Г. електронів на зовнішньому енергетичному рівнів для елементів    побічних підгруп;

4. Вкажіть правильні твердження. Порядковий номер елемента у  періодичній системі відповідає кількості:

    А. енергетичних рівнів, на яких розміщені електрони.

Б. протонів в ядрі атома елемента;

В. електронів, що рухаються навколо ядра;

      Г.  заряду ядра атома.

5. Електрон, це частинка, що

А. входить до складу ядра атома;

Б. рухається навколо ядра;

В. під час руху утворює траєкторію;

Г. має подвійну природу – частинки і хвилі.

6. S – орбіталь має форму:

А. кулі;  Б. гантелі;  В. еліпса;  Г. не має певної форми.

7. Максимальне число електронів на S- підрівні:

А. 2;     Б. 8;      В. 6;       Г. 18

 8. Максимальне число електронів на першому енергетичному рівні:

А. 2;     Б. 6;      В. 8;       Г. 18

9. на кожній орбіта лі може бути така кількість S – електронів:

   А. лише 1;   Б. не більше ніж 2;      В. будь – яка;          Г. 8

10. Сформулюйте, як читається періодичний закон.

    

 

ІІ варіант

1Вкажіть групу елементів, які входять до складу головної підгрупи V групи:

          А. Ag, Sr, Sn;         Б. N, P, As ;          В.V, Nb, Ta.

2. Вкажіть правильне твердження. Номер групи  періодичної системи відповідає кількості:

А. електронів на зовнішньому енергетичному рівнів для елементів головних підгруп;

Б. протонів в ядрі атома елемента;

В. енергетичних рівнів, на яких розміщені електрони.

3. Вкажіть правильне твердження. Номер періоду періодичної системи відповідає кількості:

А. електронів на зовнішньому енергетичному рівні;

Б. протонів в ядрі атома елемента;

В. енергетичних рівнів, на яких розміщені електрони.

Г. заряду ядра атома.

4. Вкажіть правильні твердження. Порядковий номер елемента у  періодичній системі відповідає кількості:

 А. протонів в ядрі атома елемента;

 Б. енергетичних рівнів, на яких розміщені електрони.

 В. електронів, що рухаються навколо ядра;

 Г.  заряду ядра атома.

5. Електрон, це частинка, що

А. входить до складу ядра  атома;

Б. рухається навколо ядра;

В. під час руху утворює  орбіталь;

  Г. має  додатній заряд.

6. Р – орбіталь має форму:

А. кулі;  Б. гантелі;  В. еліпса;  Г. не має певної форми.

 

7. Максимальне число електронів на S-орбіталі:

А. 2;     Б. 8;      В. 6;       Г. 18

 

8. Максимальне число електронів на другому енергетичному рівні:

А. 2;     Б. 6;      В. 8;       Г. 18

9. максимальне число електронів, які можуть займати Р – підрівень:

   А. 18;   Б. не більше ніж 2;      В. 6;          Г. 8

10. Сформулюйте, як читається періодичний закон.

 

Відповіді:

 І вар. 1Б,  2В, 3А, 4БВГ,   5БГ, 6А,7А, 8А, 9Б

 (по 0,9 бал. за кожну вірну букву,  1,2 бал – за формулювання закону)

ІІ вар. 1Б, 2А, 3В, 4АВГ , 5БВ, 6Б, 7А, 8В,9В

(по 0,9 бал. за кожну вірну букву,  1,2 – за формулювання закону)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. 

Сьогодні ми   поглибимо ваші знання про будову електронних оболонок атомів елементів, удосконалимо навички складати електронні та електронно-графічні формули елементів, повторимо, що означають такі поняття,як завершений і незавершений енергетичний рівень, вільна  квантова комірка.

ІV. Закріплення набутих знань, виконання тренувальних вправ

  1.               Скорочені електронні формули

Іноді записують електронні формули в скороченому вигляді.

Для цього відокремлюють ту частину формули, яка відповідає будові атома найближчого інертного газу.

В електронній формулі атома Сульфуру можна виділити електрони, які відповідають будові атома Неону: S 1s2 2s26 3s24

Тому електорнну формулу  можна записати так:    S [Ne] 3s2 4

 

2. Побудуємо  схеми  будови різних атомів , запишемо  їх електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.

 

А) атом Карбону

 

Схема будови атома   

Електронна формула

 Графічна електронна формула

6С )   )

                                                           

6С    1S22S22P2

      6С  [Не] 2S22P2

 

2S2

2Р2

1S2

↑↓

 

↓↑

 

 

 

 

  • У атома Карбону 4 спарених і 2 неспарених електрона, 1 вільна орбіталь.
  • Перший рівень завершений, другий – незавершений.

 Зовнішній енергетичний рівень вважається завершеним, якщо на ньому містяться 8 електронів (у елементів 1 – го періоду – 2 електрони).

  • Електрони останнього (зовнішнього) енергетичного рівня називають валентними, вони визначають валентні можливості елемента

(у Карбона максимальна  валентність  4,  кількість неспарених електронів вказує на можливі значення валентностей елемента, у Карбона 2 і 4)

  • Кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні в атомах елементів головних підгруп збігається з номером групи
  • Карбон – р- елемент, оскільки останніми заповнюються р – орбіта лі.

Б) атом Неону

Схема будови атома   

Електронна формула

 Графічна електронна формула

10Ne )   )

      8е                                                      

 

 10Ne    1S22S22P6

 

 

 

2S2

2Р6

1S2

↑↓

↑↓

↓↑

↑↓

↓↑

 

 

 

 

 

 

  • У атома Неону всі електрони спарені, чим пояснюється інертність елемента.
  • Перший і  другий  рівні –завершені.
  • Неон – р-елемент.

В) атом Фосфору

Схема будови

 атома   

Електронна формула

 Графічна електронна формула

15Р )   )    )

                                                         

15Р   1S22S22P63S23 15Р     [Nе]  3S23

 

 

 

 

 

3S2

3P3

3d0

 

2S2

2P6

↑↓

 

 

 

 

 

1S2

↑↓

↓↑

↑↓

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пам’ятайте, що кожний електрон намагається заповнити вакантну орбіталь останнього підрівня, а в разі відсутності вакантної орбіталі  «підселяються» до іншого електрона із протилежним спіном.

Заповнення електронних орбіталей відбувається за правилом Гунда, суть якого полягає в тому, що спочатку заповнюються вільні орбіталі, і тільки потім електрони починають спарюватися.

Ты приглядись, решив присесть,

К местам трамвайного вагона.

Когда ряды пустые есть,

Подсаживаться нет резона

3. Назвіть елемент, атом якого має таку конфігурацію: 1s2 2s2 6 3s2 1 (Al)

Завдання з підручника (Попель) ст.43 №46 - 50

                

2S

2Р4

1S2

↑↓

↓↑

↓↑

 

 

 

 

№46                                  2-й період 6 група – це  Оксиген.

 Він має 6 спарених і 2 неспарених     електрона.

 

№47  У 2-му періоді 1 неспарений електрон маюь Літій і Бор

 

2S1

2Р0

1S2

 

 

 

↓↑

 

 

 

 

3Li  )   )     3Li   1S22S1          3Li  

      2е  1е

 

 

 

2S2

2Р1

1S2

↑↓

 

 

↓↑

 

 

 

 

 5B  )   )     5B   1S22S22P1      

      2е  3е

 

48 а) Не (Гелій),  б)   Na(Натрій) ,  в) F (Флуор),  г) Na(Натрій).

№49 Оксиген, Магній

8О 1S22S22P4     12Mg  1S22S22P63S2

№50 Можливі валентності елементів.

 а) Р (3,5)  

 

 

 

 

 

3S2

3P3

3d0

 

2S2

2P6

↑↓

 

 

 

 

 

1S2

↑↓

↓↑

↑↓

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

б) Cl (1,3,5,7)

 

 

 

 

 

3S2

3P5

3d0

 

2S2

2P6

↑↓

↓↑

↑↓

 

 

 

 

 

1S2

↑↓

↓↑

↑↓

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

↓↑

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V.  Підведення  підсумків  уроку.

 VІ.  Домашнє завдання

Повторити  §  6,7. Вправа №48 ст. 43

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
17 серпня 2020
Переглядів
3669
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку