Тема. Людина красна не словами, а добрими ділами.
Василь Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло».
Мета. Продовжити ознайомлення учнів з біографією Василя Сухомлинського.
Допомогти учням усвідомити основну думку твору. Вчити характеризувати дійових осіб, давати оцінку їхнім вчинкам. Вдосконалювати навички свідомого,правильного читання.
Збагачувати активний словник учнів.
Розвивати творчі здібності школярів, вміти робити висновки та узагальнення,уміння співвідносити текст із малюнком.
Виховувати любов до ближнього, бажання робити добрі діла, чуйність, доброту, милосердя.
Обладнання. Підручник О.Я.Савченко «Літературне читання» (3 клас), портрет В.Сухомлинського, мультимедійна презентація, паперові сердечка, двокольорові сигнали, прислів’я в стаканчиках.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. СЛАЙД 1
1.Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Побажаю всім натхнення.
За роботу, в добрий час!
2. Вітання друзів Слайд
- А тепер доторкніться один до одного, усміхніться один одному й подаруйте чудовий настрій.
ІІ. Вправа для психологічного настрою «Урок». СЛАЙД
Вчитель. Діти, розпочинаємо урок, а на уроці ми будемо…
(Уважні
Розумні
Організовані
Кмітливі )
Бажаю вам успіхів!
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
1.Що об’єднує всі ці оповідання? «По волосинці», «Я хочу сказати своє слово». «Горбатенька дівчинка».
А об’єднує всі ці оповідання один автор… (Василь Сухомлинський).
2.З якого оповідання ці герої?
ІV. Емоційне налаштування на урок.
1. Вчитель. Коли народжується дитина, Бог запалює на небі нову зірку і посилає до дитини Ангела-охоронця. Уві сні Ангел цілує дитину тричі: в чоло – щоб воно зростало розумним, у личко – щоб воно було красивим та у груди – щоб мало здоров’я, любов та доброту в душі.
У кожної людини є особливий внутрішній голос, і називається Совістю.
Совість спонукає соромитися лихих учинків і перемагати зло добром.
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах добро і ласка сяє,
Така людина сонечком горить.
2. Асоціативний кущ «Добро». СЛАЙД
- Що для вас є добро?
- З якими словами це слово асоціюється?
(Любов, повага, радість, турбота, допомога, мама, школа, товариш, вчитель, бабуся, піклування, чуйність).
V. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація діяльності учнів.
1. Вчитель.
Сьогодні ми ознайомимось з твором В.Сухомлинського «Красиві слова й красиве діло», попрацюємо за темою цього твору.
Знати |
Вміти |
Цінувати |
1. Про В.Сухомлинського як письменника і педагога. 2. Зміст твору «Красиві слова і красиве діло» |
1. Правильно і виразно читати. 2. Робити висновки. 3. Висловлювати свою думку |
? |
Ви ще маленькі, але в кінці уроку, я сподіваюсь, скажете, що потрібно цінувати в житті.
2.Вправа «Очікування». СЛАЙД
- Яким ви хочете бачити урок? (Цікавим, веселим, творчим, пізнавальним, пошуковим).
3.Перевірка домашнього завдання. СЛАЙД
Знайти інформацію про Василя Сухомлинського.
4. Читання статті про В.Сухомлинського у підручнику (с.174) «ланцюжком».
5. Бесіда.
- Ким був В.Сухомлинський?
- Про що мріяв педагог?
Вчитель. Для наймолодших дітей він написав 1500 казок, оповідань, легенд, притч.
Найчастіше звертався до жанру казки, може ще й тому, що любив розповідати казки своїм дітям – Сергійкові та Олі.
Твори Сухомлинського видані 53 мовами світу.
За свою працю мав багато державних нагород.
VІ. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Красиві слова й красиве діло». СЛАЙД
1. ГРА « ПЕРЕДБАЧЕННЯ»
-Прочитайте уважно заголовок оповідання.
-Як ви вважаєте,про що йтиметься в оповіданні?
2. ВПРАВА « МОЗКОВИЙ ШТУРМ»
-А що таке краса?
/Це те,що приємно подобається людям. Все те добре і прекрасне,що оточує нас і викликає радість/.
- У світі навколо нас існує стільки краси,хоча інколи ми її зовсім не помічаємо.
- Як ви думаєте,що може бути красивим?
Слова почуття одяг людина вчинки думки красиві.
ВИСНОВОК: У людині повинно бути прекрасним і думки, і почуття, і слова і вчинки.
3. Словникова робота. СЛАЙД
Негода
Мокра, як хлющ – дуже мокра, промокла наскрізь.
4.Читання оповідання вчителем.
5. Перевірка первинного сприйняття оповідання.
Тестування (використовуємо сигнали) трафарети з маркерами
а) літнього дня;
б) осіннього дня;
в) весняного дня.
а) серед поля;
б) серед лісу;
в) на узбережжі.
а) під деревом;
б) у хатинці;
в) у землянці.
а) змок;
б) упав;
в) заблукав.
а) два хлопчика;
б) три хлопчика;
в) чотири хлопчика.
а) перший хлопчик;
б) другий хлопчик;
в) третій хлопчик
6. Складання кроссенсу (робота в групах) СЛАЙД
Які малюнки зайві, а давайте подумаємо , а можливо вони не зайві. Ми на уроці говоримо про добрі діла , ми працюємо над проектом «Осілі птахи нашого міста», ми допомагаємо зимуючим птахам.
-Що ми робимо?
Встаньте, діти, посміхніться.
І до сонця потягніться.
Землі низько поклоніться
За щасливий день вчорашній.
На всі боки нахиліться,
Веретеном покрутіться,
Раз присядьте, два присядьте,
І за парти тихо сядьте.
8. Читання оповідання учнями «ланцюжком».
Аналіз прочитаного.
-Коли відбувалися події?
-Скільки хлопчиків було в хатині?
-Чи знали друзі четвертого хлопчика?
-Як ви гадаєте, чи навчив інших вчинок хлопчика,що віддав сорочку?
-Прочитайте красиві слова з оповідання.
-Про яке красиве діло йдеться в тексті?
9. Вибіркове читання.
-У якому вигляді хлопчик завітав до кімнати?
- Для чого була збудована хата?
- Що сталося одного разу?
- Що сказав кожен із хлопчиків?
- Що зробив третій хлопчик?
- В яких словах висловлюється головна думка?
- Прочитайте красиві слова з оповідання.
10 .Робота в групі СЛАЙД
Прочитати і вибрати прислів’я , яке виражає основну думку оповідання.
No1
1.Все трудом ставиться ,все працею славиться.
2.Все добре переймай, а злого уникай.
3.Слово чемне кожному приємне.
4.Не вір словам, а вір справам.
No2
1.Умій сказати, умій змовчати.
2.Бджола мала, а й та працює.
3.Нетяжка робота, коли охота.
4.Добро добром згадують.
No3
1.Хто багато питає, той багато знає.
2.Книга вчить , як на світі жить.
3.Вік живи , вік учись.
4.Друзі пізнаються в біді .
No4
1.Задирай голову так ,щоб шапка не злетіла.
2.З ким поведешся, від того й наберешся.
3.Людина красна не словами , а добрими ділами.
4.Краще своє латане . ніж чуже хватане.
11. Вправа «Добре – погано». СЛАЙД
Вчитель.
На жаль, людина в житті зустрічається не тільки з добром, але бачить і відчуває щось погане, некомфортне.
(Фіксують свої твердження двокольорові сигнали з кружками червоного і чорного кольору - піднімають)
Добре - Погано
Стояла серед поля маленька хатинка |
Пішов дощ |
Хлопці сховалися |
Промок незнайомий хлопець |
Третій хлопець дав свою сорочку |
Не поділилися сухим одягом |
Друзі гуляли |
|
Вчитель.
Чого більше у творі доброго чи поганого?
Як будете чинити, коли в житті буде погано?
(Допомагати іншим, шукати вихід, не падати духом)
Що засмучує?
(Байдужість, говоріння, а не допомога)
Кожна людина, яка опинилася в скрутній ситуації, чекає на розуміння і допомогу.
Про це ніколи не можна забувати.
VІІ. Узагальнення вивченого.
- Ми повинні визначити, що потрібно цінувати?
Знати |
Вміти |
Цінувати |
1. Про В.Сухомлинського як письменника і педагога. 2. Зміст твору «Красиві слова і красиве діло» |
1. Правильно і виразно читати. 2. Робити висновки. 3. Висловлювати свою думку |
Добро |
VІІІ. Підсумок уроку.
1. Вчитель.
На жаль, В.Сухомлинського вже давно не має серед нас, але залишились його чудові твори, які вчать нас цінувати життя і робити добро.
(Портрет В.Сухомлинського)
Мої очікування від уроку здійснилися. А ваші?
Я сьогодні дізнався про те, що…(Сухомлинський багато писав для дітей, це був гарний педагог, він цінував добро).
Я сьогодні зрозумів, що…(Людина повинна робити добро).
Я замислився над тим, що…(Я буду робити добро).
3.Вчитель. СЛАЙД
Правила доброти
4.Якщо від сьогоднішньої зустрічі у ваших думках залишилась зернина добра, я прошу маленькі сердечка, які лежать у вас на партах, прикріпити собі.
А якщо ви вважаєте, що добрим бути не обов’язково, що без добра можна прожити на світі – тоді нехай ваше символічне сердечко залишається на парті.
Вчитель. СЛАЙД
Ви були усі старанні,
Отже, всі ви – учні гарні.
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу.
(Молодці!)
Т