Тема. Олена Пчілка «Діброва смутная вже листячко ронила»
Мета. Поглибити знання учнів про творчість Олени Пчілки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву, здатність уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; виховувати любов до природи, поетичного слова.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо.
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромокою.
Під горою хвойний ліс ,за горою хитрий лис.
(промовити разом з вчителем декілька разів).
2. Послухайте і додайте слово!
Да-да-да — стоїть у глечику... (вода).
Ди-ди-ди — дай напитися... (води).
Жа-жа-жа — ми знайшли... (вужа).
Жи-жи-жи — ти мені... (допоможи).
III. Перевірка домашнього завдання
IV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
-Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.(Поетична збірка).
Відкриває поетичну збірку відома письменниця ,псевдонім ,якої означає пестливу назву комахи-трудівниці.(Учні дають відповідь)
Що таке псевдонім? ( ім'я, використовуване людиною замість справжнього у тій або іншій публічній діяльності.)
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
Самостійне читання учнями біографічної довідки.
- Яке справжнє прізвище Олени Пчілки?
- Що вона писала для дітей?
- У якій книжці можна прочитати ці твори?
- Яку відому доньку виховала Олена Пчілка?
- Якою матір'ю була Олена Пчілка?
1. Біографічна довідка
— Олена Пчілка народилася 29 червня 1849 року в м. Гадячі на Полтавщині.
Ольга Петрівна (мама Лесі Українки та ще п’ятьох дітей) вчила своїх дітей малюванню (у неї самої був хист живописця), музиці, історії. З гордістю і вдячністю Леся Українка називала свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня.
1886 року в Києві виходить її збірка поезій «Думки-Мережанки». З початку 1880-х років регулярно друкується в журналі «Зоря».
4 жовтня 1930 року Олена Пчілка померла. Поховано її у Києві на Байковому кладовищі.
Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
2.Опрацювання вірша Олени Пчілки
Виразне читання вірша вчителем
Діброва смутная вже листячко ронила,
додолу у журбі клонилася чолом;
зима, скрадаючись, повіяла крилом
і снігом — біллю білою її покрила.
Дібровонька тоді, шумлячи, зголосила:
— О зимо! Не лякай безрадісним кінцем!
Не покривай мене холодним тим вінцем,
нехай моя пишає ще краса і сила!
Най гордим поглядом іще я подивлюсь,
нехай в промінні багряниця ще палає,
нехай востаннє світлом сонячним уп’юсь,
— І перший сніг на вітті розтопивсь,
неначе слізьми гіркими поливсь...
- Чи сподобався вам вірш?
- Що найбільше запам’яталося?
Словникова робота.
Діброва — ліс, у якому переважає дуб.
Лишати — тут: розквітати.
Най — нехай, хай.
Багряниця — тут: багряне листя.
Зголосила — тут: заплакала.
Вінець — прикраса, яку носили на голові
— Доберіть синонім до слова чоло (лоб); біллю (білизною); ронила (скидала).
Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша .
— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
Виразне читання вірша учнями.
Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
- Чому діброва засумувала?
- Як про це говориться у вірші?
- Про що діброва просить зиму? Як вона до неї звертається?
- Прочитайте рядки, які свідчать про те, що зима відступила.
- Який пейзаж змалювала письменниця?
- Розгляньте картину Василя Полєнова «Ранній сніг» (с. 111).
- Що художник зобразив на картині?
- Які фарби обрав?
- Що він намалював у центрі картини? Удалині?
- Які фарби обрав художник для своєї картини?
- Який настрій вони створюють?
- Чи співзвучні настрій картини і вірша? Чому?
2. Підсумок уроку.
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився…
- Найбільше мені сподобалось…
3. Домашнє завдання.
- Дібрати заголовок до вірша Олени Пчілки
- Підготуватись до виразного читання
.